Bilmek istediğin her şeye ulaş

Adalet

Mal

Adalet, hakkın gözetilmesi ve yerine getirilmesi anlamına gelir. Haklı ile haksızın ayırt edilmesi adaletle sağlanır. Adalet kavramı temelde hukuk kurallarına uygunluğu içerir. İnsanların toplum içindeki davranışlarıyla ilgili olduğundan ahlak ve din kurallarıyla da ilişkilidir ve tarih boyunca tartışmalı bir alan olmuştur. Düşünürler eski çağlardan beri adalet kavramıyla ilgilenmişlerdir. Kutsal kitapların hepsinde adalete ve adil olmaya ilişkin bölümler bulunur. Eski Yunanlı düşünür Platon’a göre adalet en yüce erdemlerden biri, insanın ve devletin temel davranış kuralıdır. Aristoteles’in hareket noktasını ise eşitlik kavramı oluşturur. Ona göre, herkese eşit davranmak adalet için yeterli değildir. Bir hukuk düzeni güçsüzleri koruduğu ölçüde adaletli olabilir. Örneğin, günümüzde kişinin tükettiği herhangi bir maldan alınan katma değer vergisi adil bir vergi değildir. Çünkü kişinin gelir düzeyini dikkate almaz. Buna karşılık, kişinin geliri üzerinden alınan ve gelir düzeyi yükseldikçe vergi oranının da arttığı gelir vergisi daha adil bir uygulamadır. 18. yüzyılda Aydınlanma Çağı düşünürleri adalet kavramını daha dar biçimde tanımladılar. Onlara göre hukuka ve hukuksal eşitliğe uygunluk adalet için yeterlidir. Ne var ki, hukuk düzeni her zaman adil olmayabilir. Çünkü hukuk yasaların her durumda aynı biçimde uygulanmasını gerektirir. Oysa yargıç herhangi bir olayda yasayı uygularken, durumun özelliklerini de göz önünde bulundurmak zorundadır. Böylece genel bir nitelik taşıyan yasanın eksik yanları uygulamada giderilebilir ve adalete daha çok yaklaşılabilir.

Şubat 2017

Dursunali Şimşek, bir soruya yanıt verdi.

Hayvanlarda kimlik hangi işlere yarar? Her hayvan türüne kimlik çıkartılabilir mi?

Kimlik hayvanın kime ait olduğunu aşılarının yapılmasında önem arz etmektedir şu anlık soy kimliği hariç sadece kimlikler kedi ve köpeklere çıkarılıyor mesela hamster a kimlik yok ;)
Ağustos 2016

Marty Mcfly  yeni bir  gönderide  bulundu.

Adamlar suç bulamayınca suç icad etmiş

Bugün milliyet gazetesinde okudum :

Sınırda Rusya'ya 'taş atan' dört Norveçli gözaltında :

Jakobselva nehri üzerinden karşı tarafa taş fırlatanlar, üç ay hapis cezası alabilir. Polis bölgedeki uyarı tabelalarına dikkat edilmesini istiyor.

Ne enteresan değil mi ?
Bizim coğrafyamızda ölümler , hırsızlıklar , vahşet , kadın ve çocuk cinayetleri , yolsuzluk arsızlık gırla..

Ceza neredeyse yok gibi..

Adamlar suç azlığından ve yokluğundan nelere ceza verir olmuşlar.

Hayret
Nisan 2016

Hakan, bir soruya yanıt verdi.

Eşitlik mi yoksa adalet mi önemlidir?

Doğada eşitlik kavramını yoktur, en basit anlatımı ile eşitler arasında birinci olana başbakan dediğimize gore bahsettiğimiz eşitlik sadece bir usûl olarak karşımıza çıkar. Eşitligin düzlemde olduğu varsayılır ancak derinlik olarak baktığımızda eşitlik doğal değildir zaten, adalet ise bireyleri eşit kabul edip hak kaybına uğrayanın hak özelinde kazançlı olan ile aynı düzleme karar verici tarafından çekilmesidir ve ozel bir karardır. Eşitlik ve adalet genel için demek doğaya aykırıdır.
Nisan 2016

Insan, bir soruya yanıt verdi.

Eşitlik mi yoksa adalet mi önemlidir?

Adalet daha önemli gibi durmaktadır. Toplumda da bunu görüyoruz, 18 yaşından küçüklere daha az ceza uygulanması, kadınlara daha müsamahalı olunan durumlar, ya da çocuklar hata yapınca büyüklerin yapmasından daha müsamahalı olunması bunun sonucu değil midir?
Mart 2016

Gökhan Biçer  yeni bir  gönderide  bulundu.

Bence EN İYİ AKP'Lİ BEKİR BOZDAĞ, ÇÜNKÜ TUTAMAYACAĞI SÖZÜ VERMEMİŞ:

Bekir Bozdağı Kilitleyen Yusuf Yerkel Sorusu Haberi ve Son Dakika Haberler Mynet

Bekir Bozdağı Kilitleyen Yusuf Yerkel Sorusu haberi ve daha fazla haberler için hemen tıklayın! En güncel haberler ve son dakika haberleri Mynet Haber'de!
Şubat 2016

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Şubat 2016

Gökhan Biçer, bir soruya yanıt verdi.

Tanık koruma programı nedir?

Hukuki bir soruşturmada tanıklık yapan kimsenin tanıklığı gizli kalıyor. Estetik cerrahisinden tutun da kişinin kimliğinin tamamen değiştirilmesine kadar birçok imkan tanınıyor kamu otoritesi tarafından.
Aralık 2015

Ihsan Kılıçkaya, bir soruya yanıt verdi.

Hayvanlarda kimlik hangi işlere yarar? Her hayvan türüne kimlik çıkartılabilir mi?

Her hayvan a kimlik çıkarılabilir ancak her zaman da işe yaramaz. Hiçbir eşşeğin kimliği yoktur sanıyorum yada kuş ve balığın : D
Aralık 2015

Gökhan Biçer, bir soruya yanıt verdi.

ABD'nin yargı sistemi nasıl işler? Sizce hukuk sistemlerinde açıklar var mı?

Bildiğim kadarıyla, bizde olduğu gibi kamu hukuku-özel hukuk ayrımı yok. Dolayısıyla devlet ile vatandaş eşit şartlarda ağırlıklı olarak yargı sürecine giriyor. Ama bu demek değildir ki kamu davası açılmıyor, savcılık makamı var çünkü.

Dava öncesi uzlaşma sürecine önem veriliyor.

Bir de bir filmden edindiğim izlenime göre özel savcılık büroları varmış.
Ekim 2015

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Ekim 2015

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

İki gence 'İşkenceci polisi ifşa etme' cezası: 10 ay hapis!

İki gence 'İşkenceci polisi ifşa etme' cezası: 10 ay hapis! | soL Haber Portalı | güne soL'dan bakın

Haziran direnişi eylemleri sırasında, bir yurttaşa işkence eden polisleri görüntüleyen iki kişiye, yeterli delil olmamasına rağmen polisi teşhir etmekten 10’ar ay hapis cezası verildi.