Bilmek istediğin her şeye ulaş

Adobe Flash

Adobe

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Eylül 2014

Mehmet Saygin, bir soruya yanıt verdi.

PNG formatındaki fotoğrafın içerisindeki boşlukları almaksızın flash içerisine almak mümkün müdür?

Çok zaman geçmiş üzerinden ama yanıtlayayım, eğer başka bir yazılımda png'yi kopyalar ve Flash içine yapıştırırsanız, transparan alanları kaybedersiniz. Ancak png dosyanızı Flash içerisinden import ederek alırsanız, transparan alanları kourmuş olursunuz.
Ayrıca png görseli flash içerisinde kütüphanede bulup, Özelliklere'e girmeli ve ”Allow smoothing” seçeneğini tıklamalı ve Compression seçeneğini de Lossless png olarak seçmelisiniz. Böylece yayınlanan dosyada görsel kalitesi bozulmamış olur.

Allow smoothing, bitmap görseli Flash içerisinde animasyonla hareket ettirirseniz piksellenmesinin önüne geçer.
Ağustos 2014

Murat Tekmen, bir soruya yanıt verdi.

Flash ve Photoshop ile Android uygulaması yapma sürecinde dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Uygulama geliştirme sürecini yazılım ve tasarım olarak ikiye ayıralım. Yazılım ayağı ile ilgili çok fazla bilgim yok. Tasarım ayağında ise var olan hazır Android tasarım wireframe'lerinden birini baz alarak Photoshop ile tüm süreci rahatlıkla yönetebilirsin. justinmind.com/free adresinde ücretsiz olarak işine yarayacak şeyler bulabilirsin. Fakat sana tavsiyem eğer ki mobil bir uygulama yapacaksan hem iOS hem de Android için yapman çok daha sağlıklı olacaktır.
Kasım 2013

Eski Inploider, bir soruya yanıt verdi.

Ağustos 2013

Gündüz Ayar, bir soruya yanıt verdi.

Adobe Shockwave ile Adobe Flash arasındaki farklar nedir?

Shockwave, kiosk ve ilk CD-ROM'larda animasyonlar ve oyunları sunabilmek için yaratıldı. Flash ise tarayıcı üstünde vektör grafikler gösterebilmek için geliştirilmiştir. Shocwave programlanabilir olduğu için bu tabanda oyun da geliştirilebiliyordu. O zamanlar Flash sadece animasyonlar için kullanılıyordu. Fakat Flash üzerinden de programlama başlayınca ikisi arasında pek bir fark kalmadı.
Temmuz 2013

Gündüz Ayar, bir soruya yanıt verdi.

İnternetten oynanan flash oyunları bilgisayarıma nasıl indiririm?

En kolay şekilde bir eklenti yardımıyla yapabilirsiniz. Firefox'ta Download Flash and Video eklentisi sayesinde tüm flash dosyaları bilgisayarınıza indirebilirsiniz. İndirmek için: goo.gl/AQG3Fj
 1. Eklentiyi kurun. Ardından flash dosyasını indireceğiniz adrese gidin.
 2. Sayfa açıldığında tarayıcının sağ üst köşesinde Flash butonuna tıklayın. Sayfadaki flash dosyası açılan menüde görülecek.
  Flash
 3. Üstüne tıklayın ve bilgisayarınıza indirin.
Mayıs 2013

Karl Engelpert, bir soruya yanıt verdi.

Apple ürünlerinde neden flash player yok?

Çünkü süt içmek için evde inek beslenmez.
Mayıs 2013

Batuhan Bulut, bir soruya yanıt verdi.

Apple ürünlerinde neden flash player yok?

Apple'ın üretmiş olduğu cihazlar, çok kalifiyeli olduklarından dolayı apple, şarj sıkıntısı çekmektedir. Flash da cihazın şarjını çok hızlı bir şekilde emebilme özelliğine sahiptir. Apple, bunu göze alarak cihazlara flash player koymamakta. Bunun yanında flash player, apple'ın kendi mağazasındaki uygulamaları gölgede bırakabilir. Bu da apple'ın flash politikasını etkilemektedir.
Mayıs 2013

Tanju Ergul, bir soruya yanıt verdi.

Kendi kendime "Flash" ve "Photoshop" programlarını nasıl öğrenebilirim?

Öncelikle öğrenmek, istekli olmakla ve merakla gelir... Photoshop vb programları en iyi öğrenmenin yolu çoğunlukla pratiğe dökülmüş eserler ortaya çıkarmaktan geçer... Bunun için öncelikle kendine minik hedefler koymalı ve bu amaçtan vazgeçmeden ve sıkılmadan üzerinde çalışmalısın... Eserler ortaya çıktıkça bakış açın değişecek, farklı konulara yönelmeye çalışacaksın... Kendimden örnek vermem gerekirse; merakla başladığım bu yolda hiçbir şekilde profesyonel hizmet almadan devam ettim ve geldiğim noktayı şöyle açıklamalıyım:"Para Kazanıyorum"... Bir yerden başlamak lazım.
Mart 2013

Mehmet Saygin, bir soruya yanıt verdi.

Kendi kendime "Flash" ve "Photoshop" programlarını nasıl öğrenebilirim?

yazarlikyazilimi.meb.gov.tr/egitim/flash/index.html adresinden MEB'nın ücretsiz Flash eğitim videolarına ulaşabilirsiniz. Sadece izleyerek öğrenme şansınız yok, uçup gider bilgiler. Her video dersten sonra örnek çalışmalar yaparsanız ve hepsini bir proje oluşturacak şekilde planlarsanız hızla yol alırsınız.
Şubat 2013

orcun, bir soruya yanıt verdi.

Apple ürünlerinde neden flash player yok?

Söylemediği ama asıl sebeplerden birisi de:
Apple mobil cihazlarında Flash'a destek verseydi, browser üstünden oynanan flash oyunları da desteklemiş olacaktı ve kendi oyun yani AppStore ekosisteminin büyümesine büyük zarar vermiş olacaktı.
Şubat 2013

Serkan Köse, bir soruya yanıt verdi.

Apple ürünlerinde neden flash player yok?

Steve Jobs'un Adobe ürünleri ile ilgili düşünceleri buna temel sebeptir. Bununla ilgili kişisel olarak düşüncelerini paylaştığı 2010 tarihli yazıda nedenleri açıklamıştır: apple.com/hotnews/thoughts-on-flash/
Yazıya bir özet geçmem gerekirse, genelde Adobe'un iddia ettiklerine karşı Steve Jobs'un düşünceleri var ama değinmek istediği birkaç önemli nokta şunlar:
 1. Adobe Flash için "Open" diyor ama tüm kullanım, geliştirme, vs. kontrolü kendi elinde
 2. Adobe neredeyse tüm webin flash içerikten oluştuğunu (video, vs. için) söylüyor ancak bundan daha iyi bir format olan H.264'ten ve bunu yüzdesinden bahsetmiyor ki oldukça yüksek
 3. Ciddi güvenlik ve performans sorunları var
 4. Pil ömrünü etkiliyor -negatif anlamda-
 5. PC için tasarlanmış bu ürün artık hızla artan dokunmatik ekranlı, taşınabilir tablet pc'ler için kesinlikle yetersiz
 6. Adobe PC zamanında bu ürünü yeterince desteklemiş ve kullanımını artırmış olaiblir ama artık mobil devirdeyiz ve taşınabilir cihazlarda düşük enerji, performans ve yenilik gerekiyor
Kısaca artık devrin değiştiğini ve yeni "Open" araçların yaratılması gerektiğini söylüyor (HTML5 gibi).

42 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Flash Animasyonları

10 Kullanıcı   5 Soru   11 Yanıt

Action Script

7 Kullanıcı   2 Soru   2 Yanıt