Bilmek istediğin her şeye ulaş

Adobe Flash

Adobe

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Temmuz 2014

Ayşe Nur @Aysee

Flash ve Photoshop ile Android uygulaması yapma sürecinde dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Flash ve photoshop, android uygulaması yapmak için tek başına yeterli değil. Bu araçlarla uygulamanızın grafik ve tasarımını hazırlayabilirsiniz. Android uygulaması yapmanız için java programlama dilinde yeterli bilgiye sahip olmanız gerekmektedir.
Android programlama öğrenmeniz için aşağıdaki kaynağı incelemenizi tavsiye ediyorum.
gelecegiyazanlar.turkcell.com.tr/konu/a... .
Ağustos 2013

Gizli Kullanıcı

Adobe Shockwave ile Adobe Flash arasındaki farklar nedir?

Shockwave, kiosk ve ilk CD-ROM'larda animasyonlar ve oyunları sunabilmek için yaratıldı. Flash ise tarayıcı üstünde vektör grafikler gösterebilmek için geliştirilmiştir. Shocwave programlanabilir olduğu için bu tabanda oyun da geliştirilebiliyordu. O zamanlar Flash sadece animasyonlar için kullanılıyordu. Fakat Flash üzerinden de programlama başlayınca ikisi arasında pek bir fark kalmadı.
Temmuz 2013

Gizli Kullanıcı

İnternetten oynanan flash oyunları bilgisayarıma nasıl indiririm?

En kolay şekilde bir eklenti yardımıyla yapabilirsiniz. Firefox'ta Download Flash and Video eklentisi sayesinde tüm flash dosyaları bilgisayarınıza indirebilirsiniz. İndirmek için: goo.gl/AQG3Fj
 1. Eklentiyi kurun. Ardından flash dosyasını indireceğiniz adrese gidin.
 2. Sayfa açıldığında tarayıcının sağ üst köşesinde Flash butonuna tıklayın. Sayfadaki flash dosyası açılan menüde görülecek.
  Flash
 3. Üstüne tıklayın ve bilgisayarınıza indirin.
Mart 2013

Emre Karaaslan @emrebp

PNG formatındaki fotoğrafın içerisindeki boşlukları almaksızın flash içerisine almak mümkün müdür?

Çok zaman geçmiş üzerinden ama yanıtlayayım, eğer başka bir yazılımda png'yi kopyalar ve Flash içine yapıştırırsanız, transparan alanları kaybedersiniz. Ancak png dosyanızı Flash içerisinden import ederek alırsanız, transparan alanları kourmuş olursunuz.
Ayrıca png görseli flash içerisinde kütüphanede bulup, Özelliklere'e girmeli ve ”Allow smoothing” seçeneğini tıklamalı ve Compression seçeneğini de Lossless png olarak seçmelisiniz. Böylece yayınlanan dosyada görsel kalitesi bozulmamış olur.

Allow smoothing, bitmap görseli Flash içerisinde animasyonla hareket ettirirseniz piksellenmesinin önüne geçer.
Şubat 2013

Burhan Çetinkaya @Burhan

Apple ürünlerinde neden flash player yok?

Steve Jobs'un Adobe ürünleri ile ilgili düşünceleri buna temel sebeptir. Bununla ilgili kişisel olarak düşüncelerini paylaştığı 2010 tarihli yazıda nedenleri açıklamıştır: apple.com/hotnews/thoughts-on-flash/
Yazıya bir özet geçmem gerekirse, genelde Adobe'un iddia ettiklerine karşı Steve Jobs'un düşünceleri var ama değinmek istediği birkaç önemli nokta şunlar:
 1. Adobe Flash için "Open" diyor ama tüm kullanım, geliştirme, vs. kontrolü kendi elinde
 2. Adobe neredeyse tüm webin flash içerikten oluştuğunu (video, vs. için) söylüyor ancak bundan daha iyi bir format olan H.264'ten ve bunu yüzdesinden bahsetmiyor ki oldukça yüksek
 3. Ciddi güvenlik ve performans sorunları var
 4. Pil ömrünü etkiliyor -negatif anlamda-
 5. PC için tasarlanmış bu ürün artık hızla artan dokunmatik ekranlı, taşınabilir tablet pc'ler için kesinlikle yetersiz
 6. Adobe PC zamanında bu ürünü yeterince desteklemiş ve kullanımını artırmış olaiblir ama artık mobil devirdeyiz ve taşınabilir cihazlarda düşük enerji, performans ve yenilik gerekiyor
Kısaca artık devrin değiştiğini ve yeni "Open" araçların yaratılması gerektiğini söylüyor (HTML5 gibi).
Kasım 2012

Hızır Can @hizircan

Chrome'da Youtube videolarını izlerken ses gelmemesinin nedeni ne olabilir?

Sorununuz hala devam ediyor mu bilemem ama bir süre önce direk Chrome'dan kaynaklı değil, Adobe Flash Player kaynaklı bir sorun vardı. Hatta bu sorun "Chrome'un Flash eklentisi çöktü" mesajını vermesine ya da Chrome'un çökmesine sebep oluyordu. Sorun bir kaç hafta içinde çözümlenmişti ancak ben araştırıp kaynağın Adobe'da olduğunu fark ettiğimde, internette şöyle bir çözüm bulmuştum:

 1. Chrome tarayıcıda adres çubuğuna chrome:plugins yazıp enter'a basın. Plugin ayarlama ekranı açılacak.
 2. Adobe Flash player'ın yüklü olan sürümleri orada listeleniyor. Mevcut sürümü Enable olarak ayarlayıp, eski sürümlerin tümünün Disable olduğundan emin olun. Veya Flash Player plugin'lerin tümünü kaldırıp, Adobe sitesinden elle kurmayı deneyebilirsiniz.

Umarım işinize yarar.

Güncelleme:

Bahsettiğim sorunun çözümünü daha önce inploid'de bir paylaşım ile duyurmuşum: inploid.com/post/how-to-fix-shockwave-flash-crashes-in-google-chrome-howto-geek/

Eylül 2012

Ersen Tekin @ersentekin

Browser üzerinde Flash dışında (unity gibi) hangi oyun geliştirme platformu seçenekleri vardır?

Başlangıç için HTML 5, JavaScript, webGL, PHP veya Java kullanabilirsin. Neler yapılabileceğine bir örnek olması için aşağıdaki HTML 5 oyunu test edebilirsiniz.

developer.mozilla.org/en-us/demos/detail/bananabread
Haziran 2012

Ebru Eren @ebren

Kendi kendime "Flash" ve "Photoshop" programlarını nasıl öğrenebilirim?

Önce Photoshop'ta çizmeyi öğrenmelisin, sonra Flash'a geçersin. Görsel tasarlamak çizmek kolay değildir. Ancak programı kurmadan "new page" demeden hiç bir şey belli olmaz. Ne yapmak istediğine karar ver ve toolbardan aracını seç başla...
Şubat 2011

Mtemir @pirenes

42 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Flash Animasyonları

10 Kullanıcı   5 Soru   11 Yanıt

Action Script

7 Kullanıcı   2 Soru   2 Yanıt