Bilmek istediğin her şeye ulaş

Adolf Hitler

Almanya

Adolf Hitler (d. 20 Nisan 1889, Braunau am Inn - ö. 30 Nisan 1945, Berlin), Avusturya asıllı Alman politikacı, devlet adamı ve diktatör. 1933 itibari ile Almanya'nın başbakanı ve 1934'den ölümüne kadar Almanya'nın devlet başkanıydı. Devlet başkanı olduğu dönemde başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı makamlarını birleştirerek führer unvanı altında devlet başkanlığı yapmıştır. 1921-1945 yılları arasında Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi'nin başkanlığını yapmıştı. Politikacı kimliği dışında bir ressam, yazar ve askerdi. Hitler, Almanya'da I. Dünya Savaşı sonrasında yaşanan Büyük Buhran'dan güç kazandı. Propaganda ve karizmatik bir dille, alt ve orta tabakanın ekonomik istemlerine ümit veriyordu; bunun yanında da belli bir seviyede milliyetçilik, sosyalizm, antisemitizm, anti-komünizm ve anti-kapitalizm de sunuyordu. Ekonominin tekrar kurulması, yeniden silahlandırılmış bir ordu ve totaliter ve faşist bir rejimle; Hitler saldırgan bir dış politika izleyerek Alman "yaşam alanı"nı (Lebensraum) genişletmek amacıyla Polonya'ya saldırdı. Yıldırım savaşı (Blitzkrieg) taktikleri ile Mihver Devletleri ittifakı ile birlikte Avrupa'nın büyük bölümünü ve Asya'nın bir kısmını istila etti. ABD'nin II. Dünya Savaşı'na Müttefiklerin tarafına katılması ve Kızıl Ordu'nun ilerlemesi ile Alman ordusu gerilemeye başladı. Sovyet güçlerinin 23 Nisan 1945'te Berlin'e girmesi ile Almanya'nın yenilgisi kesinleşmişti. İstila edilen Berlin'de; Hitler, eşi Eva Hitler(Eva Braun) ile yeraltı sığınağında (Führerbunker) 30 Nisan 1945 günü intihar etti. Cesedi vasiyeti üzerine takipçileri tarafından yakıldı. 8 Mayıs 1945'te Alfred Jodl'ın imzaladığı teslim belgesiyle Büyük Alman İmparatorluğu tamamen yok oldu.

Mart 2016

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Evet cumhuriyetin diktatörlükten ayrıldığı noktaya gelmiş bulunmaktayız. Kendine devletimizin cumhurbaşkanı diyen kişi anayasamıza ne saygı duyuyor ne de ona uyuyor. Yani kanun benim diyor. Güçler ayrılığı esası zaten bir kişinin ya da zümrenin kanun olup ülkeyi diktatörlüğe sürüklemesinin önüne geçmek için vardı ve bu cumhur şeysinin bu esası yüzlerce kere çiğnemesine izin verildi (halk tarafından, özellikle destek olan %50 tarafından), şimdi geldik zurnanın zırt dediği yere ve c. şeysi kendini anayasamızın üstünde ilan etti. Yani yargılanana kadar diktatörlüğünü bir kez daha ilan etti. Son hatırladığım ilanı "devletin yönetim şekli fiilen değişmiştir, şimdi mevzuatı bu şekle uydurmanın zamanıdır" beyanıydı... İnsana kadar evrimleşmiş bir halk ve yürekli savcılar aranıyor...

Cumhuriyet Gazetesi - ‘Hakem’e kırmızı kart... 'Erdoğan yargılanacak'

Ocak 2016

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Bakalım sizlere de tanıdık gelecek mi: YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN 14 DERSTE FAŞİZM.

Yeni Başlayanlar İçin 14 Derste Faşizm - Dünyalılar - Bağımsız, değer katan, gerçek haber…

Ekim 2015

Erdem Güvercin, bir soruya yanıt verdi.

Hitler'in yerden ufo gibi kalkan uçak tasarımları gerçek midir?

En çok icatlar 1900 lü yıllarda çıkmış bence doğrudur ama ufo değil bir tür uçan araçdır
önemli olan yapmak değil maliyetde önemli
bi ufo yaptın maliyeti 1000 tane savaş uçağına bedel ee uçarken bi düştü gitti 1000 tane uçak))))
Haziran 2015

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Bir hükumet nasıl bu kadar rezil insanlardan oluşur... Aslında hükumet bile sayılmaz ama siz anlıyorsunuz...

HDP sandık müşahitlerine gözaltı, Beştaş’tan sandık başına çağrı – Yeşil Gazete

Mart 2015

Sayit Çetintaş, bir soruya yanıt verdi.

Adolf Hitler'i bir ben mi seviyorum?

Sırf bunu yazmal için üye oldum. 1900-1950 tarihine kadar adım gibi biliyorum ve farklı kaynaklardamn faydalanarak edindiğim bilgiye göre şu an ki Hitler nefreti yahudi empozesinden başka bir şey değil. Benim kendi görüşüm ve hislerim bu adamın koyu hayranıyım.
Eylül 2014

Gökhan Biçer  yeni bir  gönderide  bulundu.

Hitler'in yeğenleri soyu tüketme kararı aldı - Dünya Haberleri - Radikal

ABD ve New York ile ilgili haberleri mi aramıştınız? Hitler'in yeğenleri soyu tüketme kararı aldı haberi için hemen tıklayın!
Temmuz 2014

Ahmet Burak Doğan, bir soruya yanıt verdi.

Hitler'in yapmış olduğu en büyük yanlış nedir?

Moskovaya 30 km kala savaşı kaybetmesi
Mayıs 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Umut Oran Hitler Almanya'sı ile Erdoğan Türkiye'sini karşılaştırmış.

57

Umut Oran, Hitler'in Nazi Partisi ile #Erdoğan'ın#AKP'sini karşılaştırdı
Paralel benzerlik
CHP'li vekil, iktidarın uyguladığı politikaların tarihsel izini sürdü. "Demokrasi sadece sandık değildir" diyerek, Naziler ile AKP icraatları arasındaki benzerliği şöyle sıraladı:

* Eğitim: Naziler karma eğitim sistemini yok etti. AKP de karma eğitime karşı.

* Kadın: Naziler, kadınların dünyadaki tek görevinin ailelerine bakmak, ev işleriyle uğraşmak ve çocuk doğurmak olduğunu düşünür. AKP'li bakanlar "Ev işleri neyine yetmiyor? " dedi.

*Çocuk: Naziler 3 çocuk kampanyası yapmıştır. Erdoğan da bu kampanyayı Türkiye'de başlattı.

*Seçim rüşveti: Naziler de ekonomik yardımları, oy toplamak için kullanmıştır. 1936 tarihli bir Nazi posterinde şu yaz maktadır: "Hiçbir Alman üşümemeli, Führer size 11,5 milyon metreküp kömür ver! Di. Oyunuzu ona verin... " AKP de kömür yardımları ile oy toplamaya çalışmaktadır.

* Devlet, millet: Naziler'in en önemli sloganı "Ein Volk, ein l Reich, ein Führer" yani "tek halk, tek imparatorluk ve tek lider" dir.
AKP de bu sloganı "Tek millet, tek devlet, tek dil" diye kullanmaktadır.
Naziler'in kullandığı bir diğer slogan "Du bist Deutschland" yani "Sen Almanya'sın"dır. 2011 seçim kampanyasında AKP'nin kullandığı slogan: "Sen Türkiye'sin"

• Demokrasi: Naziler demokrat değil totaliterdir, tek tipçi bir hayat görüşüne sahiptir, farklı yaşam biçimlerine saygıları yoktur. Erdoğan da demokrat değildir.

• Sivil toplum: Naziler iktidar gücüyle sivil toplumu, sermaye örgütlerini, toplumsal muhalefeti baskı altına alır. Yargılayıp hapse atarlar, toplama kampı kurarlar. Erdoğan da muhalif sermaye kuruluşlarına baskınlar yapmaktadır, toplumsal muhalefeti baskı altına almaktadır, hapse atmaktadır. Silivri'de olduğu gibi toplama kampları kurmaktadır.

•İfade özgürlüğü: Naziler fikir ve ifade özgürlüğüne, özgür basına inanmaz. AKP de Türkiye'yi dünyanın en büyük gazeteci tutukevine çevirdi.kaynak: umutoran.com/2014/02/21/tesadufe-bak-soz... .
Mart 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

ABD de 2. Dünya Savaşının sonunda Hiroşima ve Nagazaki'ye attığı atom bombalarıyla 400.000 Japon'un ölmesine neden olmuşken, neden 2. Dünya Savaşı sadece Hitler ve Yahudi Soykırımı'yla aklımızda kalmıştır? ABD'ninki katliam değil midir?

Naziler 2. Dünya Savaşı esnasında 3-3,5 milyonu Yahudi olmak üzere 6 milyon kadar insan öldürmüştür. Tabii ki ABD'nin yaptığı da direkt bir soykırımdır ama 6 milyon ve 4 yüz bini kıyasladığımızda yine de Hitler denen psikopat daha cani çıkmaktadır.
Şubat 2014

Engin Ergül   yeni bir  gönderide  bulundu.

Daha fazla

25 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.