Bilmek istediğin her şeye ulaş

ADSL

Bağlantı

ADSL (İngilizce: Asymmetric Digital Subscriber Line), Bakışımsız Sayısal Abone Hattı, günümüzde internet bağlantısı için en çok kullanılan bağlantı tekniğidir. Bir dağıtıcı (İngilizce: Splitter) , tek bir telefon bağlantısı ile hem ADSL hattına hem de gelen çağrılara izin verir. ADSL genellikle merkez ofisten 4 kilometreden uzakta olmayan mesafelere dağıtılabilir. Fakat kablo bağlantısının izin verdiği ölçüde 8 kilometreye kadar ulaşabilir. Telefon santralinde geleneksel telefon ağı için hat genellikle başka bir frekans dağıtıcısının ses bandı sinyalini ayırdığı yer olan Digital Abone Hattı Erişim Çoklayıcısı/Paylaştırıcısı (İngilizce: Digital Subscriber Line Access Multiplexer) 'nda sona erer. ADSL tarafından taşınan veriler genellikle telefon şirketinin veri ağı üzerinden yönlendirilir ve sonunda internet protokol ağına ulaşır. Asimetrik kelimesi, veri transfer hızının, gönderim ve alım için eşit olmadığını belirtir. Kullanıcının veri alım hızı, gönderim hızından yüksek olur.

Temmuz 2014

Hakan  yeni bir  gönderide  bulundu.

Windows 8 internet bağlantısı / sınırlı bağlantı sorununa kesin çözüm.

Windows 8 64 bit kullanıcılarının internet bağlantısı sorunu ayyuka ulaştı aynı sorun yeni aldığım W8 yüklü laptopta baş gösterdi. İlk iş olarak google abiye sordum "hacı bu ne iş evdeki diğer makinaların hiçbirinde sorun yok ama eve yeni gelen makinaya üvey evlat muamelesi yapılıyor zırt pırt Lan dan düşüyor, internet kesiliyor, yada sınırlı bağlantıya geçiyor bi çare bul bana" dedim. Bu ve buna benzer en az 50 çeşit sorgulama parametresi ile çözüm aradım birçok çözüm önerisi ile karşılaştım buna windowsun yardım makaleleride dahildir. Hemen hemen hepsini denedim. IP değiştirmek, DNS kullanmak, CMD modda wifi ye ait bir çok parametreyi değiştirmek v. B. Fakat en az 20 yöntemin hiç biri fayda etmedi hatta galiba altyapı hatası diye vazgeçtiğim anlar oldu, ki bu geceye kadar. Aklıma adsl modemi upgrade etmek geldi. Modemim huawei hg253 servis sağlayıcım ise süperonline. Önce tarayıcıya (chrome) 192.168.1.1 yazdım modem arayüzüne girdim. Kullanıcı adı ve şifre sordu. Süperonline için "admin" kullanıcı adı "superonline " ise şifresi, arayüze girince bakım sekmesinde aygıt diye bir yer var orada güncelleme seçeneği var ama online değil, yani bir yerlerden yeni sürümü bulmak lazım. Türkcell süperonline sitesinde modem çeşitlerine göre listelenmiş firmware indirme seçenekleri var, google da süperonline hg253 upgrade yazdım birinci sırada geldi zaten. RAR dosyası içinde geliyor upgrade ve dosyayı açınca şok oluyorum çünkü BIN uzantılı bir dosya haydaa "setup Nerde lan " diye hayıflanıyorum, derken arayüze dönüp güncellemeleri yükle sayfasında yükle seçeneğine tıklayıp masaüstüne çıkardığım dosyayı seçiyorum ve güncelle diyorum. Hoooop bir uyarı ekranı 2 dakka sabret müdür yüklüyorum diyor makina . Anaaaaa oldu lan diye seviniyorum ama yalan oluyor 2 dakika değil 3 dakika sonra seviniyorum. Güncelleme bitince arayüz ekranı kendi kendine tekrar şifres sayfasına dönüyor . Hiç bir port, şifre, DNS, lan. Wlan ayarına gerek kalmıyor. Ve artık Windows 8 ve 8.1 in internete bağlantı sorunu ve sınırlı bağlantı sorunu kalmıyor. Hadi hayırlı olsun bu bilgi sadece inploidte var haberiniz ola. Maksat hizmet olsun : -) Küçük bir not eğer ttnet abonesi iseniz değişen tek şey modem arayüz şifreniz o da "admin" kullanıcı adı "ttnet" şifresi . Başka marka adsl modemler içinde yöntem aynı upgrade ediniz.
Şubat 2014

Turan Söylemez, bir soruya yanıt verdi.

Benden izinsiz adıma alınan internet hattı için ne yapabilirim?

Öncelikle savcılığa suç duyurusunda bulunulması, sonra Bilişim Teknolojileri Kurumu'nun konudan haberdar edilmesi (ihbar) , üçüncü olarak servisi sağlayan kurumla iletişime geçerek durumun izah ve ihbar edilmesi gerekli. Servis sağlayıcının faturaya ekleyeceği bedellerden sorumlu olmamak için mağdur kişinin, sözleşmenin kendi iradesi dışında yapıldığını savcılık nezdinde kanıtlaması gerekir.
Mayıs 2013

Batuhan Bulut, bir soruya yanıt verdi.

Adsl internet nasıl oluyor da telefon hattını engelleyemiyor?

İnternetin telefon hattını engellememesi splitter denilen bir aygıtla gerçekleşmektedir. Splitter, Bakır telefon kablosu üzerinden birlikte gelen telefon ve ADSL sinyalleri içinden telefon sinyallerini süzerek ayıran cihazdır. Bir girişi ve iki çıkışı mevcuttur. Modeme giden uç herhangi bir filtrelemeye uğramaksızın direk giderken telefona giden uçta bir alçak geçiren filtreleyici vardır. Hem telefon görüşmesinde hem de internet bağlantılarında problem olmaması için trafolu splitterlar tercih edilmelidir.
ADSL

Mayıs 2013

Kadir Babacan, bir soruya yanıt verdi.

Türk Telekom ADSL'den memnun musunuz?

Hız konusunda pek tatmin edici değil, Bağlantıda kopma sorunu yaşanmasa da eskilere nazaran iyi, Hatırlarsınız Dial-up dönemleri.. Yok hat yoktur. Çevir sesi yok. Bağlantı koptu yok Disconnect olduk :) Tek sorun hatların sabit bir hızda olmamasıdır. Bazen çok ağır bazen normal..
Mayıs 2013

Mustafa Sert, bir soruya yanıt verdi.

Türk Telekom ADSL'den memnun musunuz?

Kullandığım dönemde memnun değildim ve hala kullanan çevrelerimden aynı şikayetleri duyuyorum. Bağlantı sorunları, internet hızında zamana bağlı yavaşlamalar, bölgesel çalışmalar bahane edilerek oluşan kesintiler, adil kullanım limiti nedeniyle müthiş derecede yavaşlayan internet hızı, müşteri hizmetleriyle olan iletişim zorluğu, upload hızının yavaşlığı vs.
Kesinlikle daha iyi firmalar olduğunu düşünüyorum. Turkcell Superonline diğerlerinden daha iyi bir hizmet sunuyor. ADSL veya bölgenizde varsa Superonline Fiber ağını kullanmanızı mutlaka tavsiye ederim.
Superonline fiber ağının bölgenizde var olup olmadığını bağlantıdan sorgulayabilirsiniz; superonline.net/baglan/fiber-internet/hemen-basvur
Mayıs 2013

Hızır Can, bir soruya yanıt verdi.

Türk Telekom ADSL'den memnun musunuz?

Ben memnunum.. En azından diğer ADSL firmalarından daha iyi olduğundan eminim. Elbette türk telekom çok iyi çok kaliteli hizmet vermiyor ama daha iyisi de bence yok
Mayıs 2013

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

Türk Telekom ADSL'den memnun musunuz?

Şahsen ben değilim, genelin de öyle olabileceğini tahmin ediyorum. 8 Mbps hız vadeden bir şirket bunu yapamıyorsa kim memnun olabilir ki?
Mayıs 2013

Karl Engelpert, bir soruya yanıt verdi.

Türkiye'de hangi şirketler ADSL hizmeti vermektedir? Hangisini önerirsiniz?

Bir yılı aşkın süredir Uydunet kullanıyorum. 20 Mbps'lik pakete dahilim ve bu zamana kadar 18'e düştüğünü görmedim. Telekom'da 8Mbps'lik pakete dahildim daha önce ancak ortalam 5 Mbps ile alıyordum neti, yaşadığım sorunlar da cabası.

1- Superonline altyapısının bulunduğu bir yerde oturuyorsanız, Superonline Fiber.
2- Fiber yoksa Uydunet
3- Uydunet de yoksa Allah kurtarsın.
Mayıs 2013

Gündüz Ayar, bir soruya yanıt verdi.

Türkiye'de hangi şirketler ADSL hizmeti vermektedir? Hangisini önerirsiniz?

  • TTNet
  • Doping
  • Smile
  • Biri
  • Superonline
  • TurkNet
  • UyduNet

Türkiye'de Türk Telekom'la başlayan internet TTNet öncülüğünde devam ediyor. Her ne kadar kazık olsa da yine benim tercihim. Zamanında alt yapısını kurmuş. Diğerlerine göre daha yaygın ve hızlı. Fiber internet için Superonline öneririm.
Mayıs 2013

Gündüz Ayar, bir soruya yanıt verdi.

Yalın ADSL nedir?

Yalın ADSL herhangi bir telefon aboneliği bulunmadan sadece internet aboneliği ile internet hizmetinden yararlanma servisi hizmetidir.Yalın ADSL fiyatları normal ADSL'den daha ucuzdur çünküyalın ADSL'nin telefon hattı ile bir bağı olmadığı için bazı vergilerden kurtularak fiyat konusunda daha cüzi rakamlara tekabül etmektedir.
Mayıs 2013

Gündüz Ayar, bir soruya yanıt verdi.

VDSL nedir? ADSL bağlantılardan farkları nelerdir?

Hem ADSL hem de VDSL bakır kablo üzerinden hizmet verir. Ancak VDSL hizmeti teorik olarak 100 Mbps'e kadar yüksek bant genişliği sunmaktadır. Yani VDSL, ADSL'nin sunduğu hizmet kalitesini daha da artırma peşinde. Eskiden evinizin Telekom'a uzaklığı bağlantı hızınızı etkilerken, kabloların yapısındaki eksiklik ve düşük kalite malzeme yüzünden bağlantı problemliydi. Bu teknoloji ile bu sorunlar kısmen çözüldü. Bunun yanında VDSL'ye geçmeyi düşünürseniz ADSL modeminiz bir işe yaramaz. VDSL için VDSL modemleri kullanılır. Film, müzik ve yüksek boyutlu dosya indiriyorsanız VDSL bağlantıları tercih etmelisiniz.

İnternet Teknolojileri

Daha fazla

7 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.