Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ağ Teknolojileri

Ağ Teknolojileri Ağı ile ilgili ilk açıklamayı siz girin.

Aralık 2013

Ömer Arkın, bir soruya yanıt verdi.

Sanal PC kullanmak için VMWare mi sizce daha iyi yoksa Virtualbox mı?

Hyper- V Kullanmanı tavsiye ederim daha hızlı çalışır , genel olarakta Vm mantığıyla aynı çalışır , fazla yerde kaplamaz sanalların .
Aralık 2013

Resul Ben, bir soruya yanıt verdi.

Sanal PC kullanmak için VMWare mi sizce daha iyi yoksa Virtualbox mı?

VMWare tavsiye kullanımı ve bileşenlere tepki süresi çok hızlı.
Haziran 2013

Musa Aydın, bir soruya yanıt verdi.

Cisco sertifikaları nelerdir?

Artık çok fazla dallanmakla birlikte ana başlılar altında
CCNA : Cisco Certified Network Associate
CCNP: Cisco Certified Network Professional CCIE; Cisco Certified Internetwork Expert
CCAr: Cisco Certified Architech
Mayıs 2013

Serkan Köse, bir soruya yanıt verdi.

TCP/IP nedir?

Internete bağlı olan her cihaz bu büyük ağa bağlandığı andan itibaren belirli kurallar çevresinde ağdaki diğer cihaz ve çevre birimleri ile haberleşmek zorundadır. 2 makinenin birbirini anlayabilmesi için aynı kuralları biliyor olmaları gerekir. TCP/IP de bu bağlantı esnasında cihazlar arasındaki makine konuşmasının tanımlayıcı kurallarıdır. TCP, "Transmission Control Protocol" ve IP de "Internet Protocol" terimlerinin kısaltmalarıdır. Alt gruplarında çok sayıda farklı alt protokolleri de barındırırlar.

Ağ Teknolojileri

Çok daha ayrıntılı bilgi için MEB Eğitim sitesindeki şu linkteki PDF dosyasında bulabilirsiniz: hbogm.meb.gov.tr/modulerprogramlar/kursprogramlari/bilisim/m...
Mayıs 2013

Baran, bir soruya yanıt verdi.

TCP/IP nedir?

"Bilgi Ağı" üzerindeki bilgi iletimi ve paylaşımı bazı kurallar dahilinde yapılmaktadır. Bu kurallara kısaca "internet protokolleri", ya da TCP/IP protokoller ailesi denir.
Mayıs 2013

Kadir Babacan, bir soruya yanıt verdi.

TCP/IP nedir?

"Bilgi Ağı" üzerindeki bilgi iletimi ve paylaşımı bazı kurallar dahilinde yapılmaktadır. Bu kurallara kısaca "internet protokolleri", ya da TCP/IP protokoller ailesi denir. TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol), bilgisayarlar ile veri iletme/alma birimleri arasında organizasyonu sağlayan, böylece bir yerden diğerine veri iletişimini olanaklı kılan pek çok veri iletişim protokolüne verilen genel addır. Bir başka değişle, TCP/IP protokolleri bilgisayarlar arası veri iletişiminin kurallarını koyar.

Bu protokollere örnek olarak, dosya alma/gönderme protokolü (FTP, File Transfer Protocol), Elektronik posta iletişim protokolü (SMTP Simple Mail Transfer Protocol), TELNET protokolü (Internet üzerindeki başka bir bilgisayarda etkileşimli çalışma için geliştirilen *login* protokolü) verilebilir. Adını sıkça duyduğumuz WWW ortamında birbirine link objelerin iletilmesini sağlayan protokol ise Hyper Text Transfer Protocol (HTTP) olarak adlandırılmaktadır. TCP/IP protokolü aynı zamanda, diğer iletişim ağlarında da kullanilabilir. Özellikle pek çok farklı tipte bilgisayarı veya iş istasyonlarını birbirine bağlayan yerel ağlarda (LAN) kullanımı yaygındır.
Mayıs 2013

Srht Erd, bir soruya yanıt verdi.

TCP/IP nedir?

Transmission Control Protocol / Internet Protocol

TCP/IP model

Application --------------- DATA
Transport----------------- SEGMENT(bolum)
Internet ------------------ PACKET
Network Access ---------- FRAME

agdaki bilgisayarlarin iletisimi icin kullanilacak ip, tcp, udp, icmp, arp, igmp, rarp gibi protokolleri barindirir. Baglantilarda iletisimi destekler. Internete bagli bilgisayarlar arasinda, paket anahtarlamali ag alt yapisini kullanarak veri transferini gerceklestirebilmesi icin gerekli iletisim protokollerinden biridir. TCP protokolleri veri alisverisinin kayipsiz yapilabilmesini mumkun kilmak amaci ile yazilmistir. Http, https, pop3, smtp, ftp gibi protokollerde veri iletimi TCP vasitasiyla yapilmaktadir.
Mayıs 2013

Vudu Cayld, bir soruya yanıt verdi.

TCP/IP nedir?

Internet ve daha geniş tanımı ile bilgisayar ağlarını kullanan bir çok farklı firma ve teknoloji vardır. Bu firmaların her birisi ürettikleri teknolojilerde ağ üzerinden iletişimi kendi kafalarına estikleri gibi yapmasın, herkes aynı standardı kullansın ve bu sayede birbirleri ile konuşabilsinler diye oluşturulmuş ağ iletişimi standartları (protokolleri) bütünüdür.

Bu protokoller topluluğu yazılımdan donanıma kadar, ağ iletişiminde belki de akla gelebilecek her şeyin nasıl yapılacağını belirten protokolleri barındırır.
Mayıs 2013

Enis Özgen,  yeni bir soru sordu.

Mayıs 2013

Srht Erd, bir soruya yanıt verdi.

Cisco sertifikaları nerelerden edinilebilir? Faydaları nedir?

Genelde evlerimizde internete girebilmek için bulunan router aletine router ismini veren cisco firmasının kendi bünyesinde gerçekleştirdigi sınavları geçtikten sonra Cisconun verdiği sertifikalardır kademe kademedir. Bi sertifikayı aldıktan sonra bi üst sınava girerek bi üst kademeye çıkılabilir ve en son network mimarisi sınavını aldıktan sonra network konusunda nirvanaya ulaşılabilinecek sertifikasyon programıdır. Edinebilmek için network konusunu iyi derecede bildikten sonra belli noktalarda belli fiyatları ödedikten sonra sınavlara girilebilir.. ve sınavda gerekli başarıyı elde ettikten sonra cisco sertifikaları temin edinilebilir. En büyük faydası sertifikaların dünya çapında geçerli olması ve iyi ücretlerle iletişim, telekomünikasyon vb.. gibi firmalara girmek için anahtar rolü oynamasıdır

10 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.