Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ağaç

Ağaç, tek gövdesi bulunan, beslenmeyi ana ve yan köklerden alan en az 4-5 m boyundaki çok yıllık odunsu bitkidir. Toprağa düşen tohumdan en önce fide meydana gelir. 20 Ağaç 1 yaprak eder Fide bir yıl sonra fidan halini alır. Hücrelerinin çoğalmasıyla dal ve yapraklar, gövde ve kök olarak üç parçadan ibaret bir ağacın küçük bir modeli olur. Her yıl ağacın dallarında ve köklerinde yeni sürgünler çıkarken, gövdede de bir tane yıllık halka meydana gelir. Bu halkalar, ağacın enine büyüyerek yaptığı odun tabakasıdır. Yağışı bol yıllarda, geniş bir halka; kurak geçen yıllarda ise, ince ve küçük bir halka meydana gelir. Bu halkalardan ağacın yaşı kolayca anlaşılabilir. Gövdesinden enine kesilen bir ağaç incelenecek olursa, en dışta kabuk, sonra yıllık halkaları meydana getiren hücre tabakaları ve en içte de öz kısım görülür. Bir ağacın gerçekten canlı olan biricik kısmı, kabuğun altında odunun yüzeyindeki ince bir hücre tabakasıdır. Buna katman doku tabakası (kambiyum, soymuk) denir. Bu tabaka ağacı geliştiren ve büyümesini sağlayan tabakadır. Genç bir ağaca çivi çakıldığında veya ağaç bir dal verdiğinde, çivinin ve dalın yerden yüksekliği hiç değişmez. Bütün canlı varlıklar gibi ağacın da dokularının arasında devamlı bir su dolaşımı olur. Bu su dolaşımının sağlanabilmsi için ağacın devamlı ve bol miktar suya ihtiyacı vardır. Çok büyük bir kayın ağacı, kuru ve sıcak bir günde 250 litre, küçük bir ayçiçeği ise 1 litre su harcar. Okaliptüs ağaçları ise günde ortalama 400 litre su harcadıklarından bataklıkları kurutmada faydalanılır. Ağacın ihtiyacı olan su, büyük ağaç türlerinde 50 metrenin üzerinde bir yüksekliğe çıkmak mecburiyetindedirler. Bu hadisede önemli olan birinci kuvvet kılcallık olayıdır. Odun boruları demetlerinde 20 metreye kadar etkilidir. İkinci kuvvet ise, kök basıncıdır. Bu basınç ile ağaçta su 30 metre kadar yüksekliğe çıkarılabilmektedir. Bir diğer önemli ku...

Nisan 2015

Ahmet Emin Gürsoy, bir soruya yanıt verdi.

Kasım 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Kasım 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Hep Türkiye'ye habis bir ur gibi sarılmış olan dünyanın en kötülerinin oluşturduğu suç örgütü hakkında yazıyoruz da bunu da atlamayalım. Yazıklar olsun CHP'li ağaç düşmanlarına da. Elimden gelse her ağaç kesen kadronun taa en tepesinden başlayarak ağaç başına birinin pipisini keserim.

CHP'li Melda Onur'dan ağaç kesen CHP'li belediyeye tepki - Politika Haberleri - Radikal

Kasım 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Kasım 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Her şey bir ağaçla başladı

Hadi bakalım gözleriniz yaşarmadan izleyin, becerebilirseniz.

Kasım 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Ekim 2014

Semih Cengiz, bir soruya yanıt verdi.

Bonsai nasıl yetiştirilir?

Hayırdır inşallah kısa yoldan zengin olma planları mı var :)
Ekim 2014

Ece Naz Sonat, bir soruya yanıt verdi.

Bonsai nasıl yetiştirilir?

Bonsai yetiştirirken sulamasına çok dikkat etmek gerekir. Yaz aylarında haftada iki kez, bitkinin her yerine su gelecek şekilde sulanmalıdır. Kış aylarında ise biraz daha özen gösterilmeli. Bulunduğu oda 12-13 derecenin altına düşmemeli. Her seferinde aynı kapla ve aynı miktarda su ile sulanmalı. Bunların dışında çürüyen yaprak kesinlikle makasla budanmalı.
Eylül 2014

Caner Yiğit  yeni bir  gönderide  bulundu.

BU ÜLKE BİZİM

AĞAÇLARIMIZ KESİLMESİN ARTIK...

17 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.