Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ağırlık

Fizik

Ağırlık, bir cisme uygulanan kütle çekim kuvvetidir. Dünya'da bir cismi ele alırsak yükseğe çıkıldıkça ağırlığı azalır, kutuplara gidildikçe ağırlığı artar, ekvatora gittikçe ağırlığı azalır. Ağırlık birimi newton'dur ve kısaca 'N' ile gösterilir. Yatay bir taban üzerine konan bir cismin, o taban üzerine yaptığı basınca ya da bir noktaya asılı bir cismin, o noktaya uyguladığı yer çekimi kuvvetine verilen ad. Bu bakımdan, ağırlığın yönü, yer çekimi kuvvetinin yönündedir. Bu da, cismin kütlesine ve o yerin ivmesine bağlıdır. İvme, yeryüzünde cismin bulunduğu yere göre değişebildiğine göre, kütlesi sabit olan bir cismin mutlak ağırlığı, küre üzerinde bulunduğu yere göre değişebilir. Ağırlık Merkezi: Bir cismin parçacıkları üzerine etki eden yerçekimleri bileşkesinin uygulama noktasına verilen ad. Boşluğa bırakılan her cisim, yerçekiminin etkisi altında kalarak düşer. Yerçekimi, cismin yere düşmesini, dolayısıyla bir ağırlığı olmasını sağlar. Yerçekimi kuvveti, kütlesi (m) olan bir nokta gibi tasarlanan cismin parçacıklarına ayrı ayrı etki yapar. Bir cismin ağırlık merkezi, o cismin meydana gelmesini sağlayan noktalar sisteminin, o noktada toplanmış ve yerçekimi kuvveti o noktaya etki ediyormuş gibi olan halidir. Bir cismin ağırlık merkezinin de. neyle elde edilmesi, onun şekline göre değişir. Ağırlık merkezinin bilinmesi ,cisimlerin denge hallerini ve çeşitli yapıtların devrilmeden durabilmelerinin sağlanmasında yardımcı olur. Ağırlık=Kütle x Yer çekimi ivmesi Kütlesi 1 kg olan bir cisim Güneş'te 247.2 N Merkür'de 3.71 N Venüs'te 8.87 N Dünya'da 9.81 N Ay'da 1.62 N(Ay'daki ağırlık Dünya'daki ağırlığın 6'da 1'idir.) Mars'ta 3.77 N Jüpiter'de 23.30 N(ağırlık dinanometre ile ölçülür) Satürn'de 9.2 N Uranüs'de 8.69 N Neptün'de 11 N Plüton'da 0.06 N'dur. 1 kg'lık kütlenin ağırlığı Paris'te 9,81 N. alınırsa Ekvator'da 9,78 N Kutuplarda 9,83 N İstanbul'da 9,80 N Ankara'da 9,78 N Antalya'da 9,76 N ölçülür.

Haziran 2013

Gizli Kullanıcı

Evde kullanılan basküller nasıl çalışır?

X Nasıl Çalışır
Tartıya dışarıdan baktığımızda bir platform ve ibreden oluştuğunu görürüz. Üzerine çıkıldığında, platformun aşağı doğru hareket ettiği hissedilir. Ağırlığımızın ölçütü olan bu küçük hareket, tartının içindeki kaldıraç mekanizması tarafından ibreye iletilir.

Bilindiği gibi kaldıraçlar, basit makinalardır ve bir yükü daha az kuvvet harcayarak kaldırmamızı sağlarlar. Birinci tip kaldıraçlarda, destek her zaman yük ile kuvvet arasında bulunur. Tahteravalli, birinci tip kaldıraçlara güzel bir örnektir. İkinci tip kaldıraçlarda destek bir uçta, kuvvet diğer uçtadır. İkinci tip kaldıraçlara örnek olarak da el arabasını verebiliriz. Son olarak, üçüncü tip kaldıraçlarda destek bir uçta, yük diğer üçtadır (Kuvvet ortadan uygulanır). Bu tip kaldıraçlara verebileceğimiz örnek ise cımbızdır.

Tartıdaki platformun hemen altında bulunan üçüncü tip kaldıraçlar platformun hareketini, ana yaya bağlı olan küçük bir levhaya iletirler. Kaldıraçlar bu levhanın aşağı doğru hareket etmesine ve yayı ağırlığımızla orantılı olacak şekilde germesine sebep olurlar. Yayın bu hareketi, yine yaya bağlı bulunan bir manivelanın (birinci tip bir kaldıracın) dönmesini sağlar. Manivela ise ibreyle kendisi arasıında bulunan başka bir yayı hareket ettirir. Bu yayın hareketi de ibreyi döndürür ve tartı bize ağırlığımızı bildirir.
Haziran 2013

Gizli Kullanıcı

Dalgıçlar dalmak için neden ağırlık artırırlar?

Sualtı dalışları için neopren bir elbise kullanılır. Neopren malzeme, dokusunda minik hava kabarcıkları barındırır. Isı izolasyonu sağlamak gibi önemli bir avantajı olan bu kabarcıklar, diğer taraftan, yüzerliği pozitif etkiler ve problem yaratır. Sonuç olarak, ciğerlerimizdeki hava, vücudumuzun kısmen yüzer olması ve kullandığımız dalış malzemelerinin etkileri biraraya geldiğinde, palet gücü ile aşağı inmek mümkün olmaz. Bu problemi ortadan kaldırmak için, çeşitli ağırlıklar kullanmak gerekir.
Mayıs 2013

Batuhan Bulut @hakimtokmagi

Ağır bir çanta taşırken kol neden sertleşir?

Vücudumuzda çalışan kaslar gerilir ve sıkışır. Çalışmadığı zamanlarda ise gevşer ve yumuşar. Kol kasının üst ucu kürek kemiğinin içine girer. Alt ucu ise kol kemiğine bağlıdır. Ağır bir şey taşınırken kas lifleri gerilir ve kol sertleşir.
Mart 2013

sevgiyletarifler.com'>Ozlem Yalcin @hijyenkolik

Kütle ve ağırlık arasındaki farklar nelerdir?

  • Kütle, cisimdeki değişmeyen madde miktarıdır. Ağırlık ise cisme etki eden yer çekimi kuvvetinin büyüklüğüdür.
  • Kütle birimi kg ya da gr dır. Ağırlık birimi N ya da dyn dir.
  • Kütle eşit kollu terazi ile ölçülürken, ağırlık dinamometre ve yaylı el kantarı ile ölçülebilir.
  • Kütle yönü olmayan, ağırlık ise yönlü (vektörel) büyüklüktür. Ağırlık cismin bulunduğu yere göre değişir fakat kütle değişmez.
Aralık 2010

Kamil Varan @bluopera

Bir litre su mu daha ağırdır? Bir litre süt mü?

+4 derecede 1 litre su 1 kg dır,sütün özkütlesi 1,0260 g/cm^3 - 1,0330 g/cm^3 olduğu için 1 lt süt 1026 gr ile 1033 gr arasında bir değer alır

0 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.