Bilmek istediğin her şeye ulaş

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Şubat 2017

Cumali Yalçın, bir soruya yanıt verdi.

Neden ağlarız?

Bir noktada boşalmak için ağlarız. Ağladıktan sonra insanın stresi bir nebzede olsa aşağıya çekilmesini sağlar.Bazen izlediğimiz bir acıklı bir film ( Canım kardeşim ) o gözyaşımızı tutmamızı engelleyemez hal alır.
Ocak 2017

Cumali Yalçın, bir soruya yanıt verdi.

En son ne zaman hıçkırarak ağladınız?

Sanırım üç hafta önceydi. Aynanın karşısına geçtim.Kendime karşı dürüst olmak şartıyla yüzleştim. Öyle geçmişlerim zaman şeridi gibi önümden geçti. O ağlamadan sonra kendimde bir rahatlama hissetmiştim.
Ocak 2017

Melek Özaslan, bir soruya yanıt verdi.

Haziran 2016

Serdar Alan, bir soruya yanıt verdi.

Neden ağlarız?

Bedenle ruh arasında bir senkronizasyon vardır. Örneğin ; Ülser hastalığı , Ruhun sıkışmasından dolayı bedenin verdiği bir tepkidir. Fenalık geçirmekte böyle bir şeydir. Ağlamakta duygu yoğunluğunda bedenin verdiği bir tepki. Sadece üzüldüğümüz zaman değil, sevinçimizde, coşmamızda , hüzünlendiğimizde, gururlandığımızda ağlama ihtiyacı duyarız. Gerçekten ihtiyaç olduğunda ağlanmalıdır. Aksi taktirde ruh ile beden uyumu bozulduğundan daha farklı zara görürüz. Pisikolojik veya bedenen. Teşekkürler.
Mayıs 2016

Abdullah Gürel, bir soruya yanıt verdi.

Neden ağlarız?

Kaynağada bakarsınız : D kaynak: pavlovspartner.com/insanlar-neden-aglar-neden-aglariz/
Neden Ağlarız? İnsanlar Neden Ağlar?
Hepimiz doğar doğmaz ağladık. Bazen meme istediğimiz zamanlarda gelmedi, yine ağladık. Annemiz-babamız bizden biraz uzaklaşsa, geri dönmeyecekler sanıp ağladık. Çocukken defalarca düştük ağladık. İstediğimiz başarıyı elde edemeyince, birisi canımızı yaktığında, kalbimiz kırıldığında, bize veya sevdiğimiz birine bir şey olacak diye korktuğumuzda, sevdiğimiz canlıları kaybettiğimizde ağladık ve ağlıyoruz. Bazen haykıra haykıra, bazen de usul usul. Peki ağlamalarımız arasında fark var mı? Ağlamanın altında yatan dinamikler neler?Neden ağlarız?
Psikoloji ve nörobilim profesörü Robert R. Povine ‘
Curious Behavior: Yawning, Hiccupping, and Beyond’ adlı kitabında, bu sorulara cevap arıyor. Provine’e göre ağlamak gerektiği kadar önemsenmeyen ve hatta kötü bir davranış olarak tanımlanabilen fakat iç dünyada yaşananlar hakkında derin bilgiler veren bir davranış. Provine ağlamanın altında yatan nedenlerin yaşa göre değiştiğini belirtiyor:

“Yetişkin olunca ağlamalar seyrekleşir ve daha sakin bir hal alır; hıçkıra hıçkıra ve iç çekerek ağlamak yerine çoğunlukla sadece gözyaşı dökersiniz. Ve yetişkinlikte ağlamalara neden olan travma fiziksel olmaktan çok duygusaldır. Buna karşın, niyetli veya niyetsiz, fiziksel veya duygusal nedenli, yetişkin veya çocuk olarak ağlamanın anlamı aynıdır: “Yardıma ihtiyacım var”. Paradoksal şekilde, yardım çağrısı olan yetişkin ağlamaları daha sessiz ve mahremdir; genellikle evde ve özel birinin varlığında gerçekleşir. Kendini durdurma sisteminin gelişmesi yetişkinlere nerede ve ne zaman ağlayacağına karar verme şansı sunar. ”

İnsan DavranışlarıProvine’e göre ağlamak ve gülmek birbirini tamamlayan davranışlar. Bu yüzden Provine, bizi -ağlamanın fizyolojisini daha iyi anlamak için- ağlamayı ve gülmeyi beraber düşünmeye davet ediyor:

“Araştırmacılar tipik bir ağlama veya gülmenin olup olmadığını tartışabilirler, ancak ben ağlama ve gülme sesleri arasındaki keskin farkı bilmenin, bu davranışları analiz etmeye yetecek bilgiyi sağladığını düşünüyorum. Ağlamak uzun süreli, sesli ve saniyede bir sıklıkla nefes alışverişine neden olan bir davranıştır. Bir bebeğin ‘ıngaaa’sını düşünelim. Ağlayışlar saniyede bir sıklıkla tekrarlanır, bu süre bir nefes alma-verme döngüsünün süresidir. Buna karşın, gülmek uzun süreli olmayan, genellikle sesin dışarı verildiği (‘hahaha’ gibi) bir davranıştır, her hecenin (‘ha’) söylenmesi saniyenin on beşte biri kadar sürer ve saniyenin beşte biri sürede bir tekrarlar. ”

Ardından ağlama ile gülmenin ilginç bir ortak özelliği olan irade dışı yoğun şekilde kullanılmasını (perseverasyon) açıklıyor:

“İki davranış için de bir kapatma düğmesi yoktur. Hem bebekler hem yetişkinler için ağlamamaya çalışmak başlayan ağlamayı durdurmaktan daha kolaydır. Çoğu zaman ağlamak daha fazla ağlamaya neden olur. Aynı şekilde gülmek de daha fazla gülmeye neden olur. Örneğin, komedi kulüplerinde ana gösteriden önce izleyicileri alıştırmak için başka komedi gösterileri sunarlar, bir süre sonra o kadar da komik olmamasına rağmen kontrolsüzce güldüğünüzü fark edersiniz. İşin özü, istemli kontrol sadece ağlamayı veya gülmeyi başlatmada ve bitirmede görülür diyebiliriz. ”
İnsan DavranışlarıProvine son olarak, duygusal gözyaşlarının işlevini sorgular. Eğer hıçkırarak ağlamak yardım çağrısına evrilmişse, sessizce dökülen gözyaşlarının evrim geçirmesinin nedeni nedir? Kimilerine göre, sessizce dökülen gözyaşları bedenin antiseptiği olan ve gözü temizleyen lizozim maddesi içerir. Provine bu durumu farklı bir nedene dayandırıyor:

“Yapılan birçok araştırma sonucu göz yaşındaki Sinir Gelişim Faktörü (SGF) nün iyileştirici fonksiyonu olduğunu göstermektedir. Gözyaşında, korneada ve gözyaşı bezlerinde toplanan SGF kornea yaralanmasından sonra artar, bunun nedeni SGF’nin iyileşme sürecinde önemli rol oynamasıdır. SGF kuru gözdeki gözyaşı üretimini arttırarak, korneal ülserin iyileşme sürecini de kolaylaştırdığı öne sürülmektedir. Şu anda kanıtlanmamış bir bilgi olmasına rağmen, ben gözyaşını tetikleyen SGF’nin hem sinyal veren hem de düzenleyen bir antidepresif etkisi yarattığını düşünüyorum.

Duygusal olmayan iyileştirici gözyaşlarının gözlerdeki bir travmayı, fiziksel agresyon yaratan düşmanların durdurulmasını veya kabile üyelerinin korunması gerektiğini gösteren bir sinyal olduğu söylenirmiş. Bu ilkel sinyal, ritüelleştirme aracılığıyla hem fiziksel hem de duygusal bir acının işareti olmaya evrilmiştir. Bu evrimsel senaryoda, duygusal gözyaşlarının görsel ve -hatta- kimyasal işaretleri göz merceğinin çalışma ve iyileştirme sürecinde ortaya çıkan gözyaşı salgılarının ikincil sonucu olduğu söylenebilir. ”

Uzm. Klinik Psikolog Cansu Torun
Mayıs 2016

Ozge Fıdan, bir soruya yanıt verdi.

Neden ağlarız?

Yapabileceklerimizin sonuna gelince.
Ocak 2016

Siran Camgöz, bir soruya yanıt verdi.

En son ne zaman hıçkırarak ağladınız?

Yaklaşık 10 seneyi geçti herhalde. Çok sevdiğim birini kaybetmenin acısı ve bu ölümü kabullenemeyişim birleşince evimin salonunda kafamı yastığa gömerek hıçkıra hıçkıra ağlamıştım.
Ekim 2014

Ebru Uyar, bir soruya yanıt verdi.

Neden ağlarız?

Kalp kırılınca insanlar kırılır ve bunu ifade eden şey de gözyaşıdır. Ama gözyaşı akıtmadan ağlama oalyıda vardır o kişiler daha da gururlu kişilerdir.
Ekim 2014

Furkan Uzun, bir soruya yanıt verdi.

En son ne zaman hıçkırarak ağladınız?

Her çocuk özeldir filminde Amir Khan'NIN çocuğun resminni çizdiği sahnede...
Muhabbet
Ekim 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

En son ne zaman hıçkırarak ağladınız?

10 seneden fazla oluyor. Kaygan viraja birazcık hızlı girip arabama takla attırmıştım. Alkol kontrolünden de 0,5 promil çıkmıştı. Şansa bakın ki Almanya'daydım, hiç acıma yoktur yani :) 18 ay kadar ehliyetim, bir yığın param ve de arabam gitmişti. Gününde değil ama bir kaç gün sonra durumun vehametine vakıf olduktan sonra hıçkıra hıçkıra ağlamıştım.
Ekim 2014

Ayhan Şimşek, bir soruya yanıt verdi.

En son ne zaman hıçkırarak ağladınız?

Alyuvar - Yüksek Yüksek Tepelere Ev Kurmasınlar
Ekim 2014

Rıdvan Bayhan, bir soruya yanıt verdi.

En son ne zaman hıçkırarak ağladınız?

Ben hiç hıçkırarak ağladığımı hatırlamıyorum. Aslında en son çocukken ağladım. Yaramazlık yapıp annemden 'sopa' yediğimde!
Ekim 2014

Elif İrem Korkmaz, bir soruya yanıt verdi.

En son ne zaman hıçkırarak ağladınız?

2 gün önce doğmayan bir aşkın ölmesine ağladım.

73 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.