Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ağrı (Tıp)

Tıp

Ağrı (Kürtçe: Qerekîs, Qerekilîs ve Qerekose; Eski ismi: Karaköse), Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesi'nde bulunan şehir ve Ağrı ilinin merkez ilçesi. Çok soğuk bir iklimi olup ormanlık alan yok denecek kadar azdır. Doğubeyazıt ilçesi turizmcilerin gözdesi olup İshakpaşa Sarayı nın bulunduğu yerdir. Diyadin ilçesi Doğu Anadolu bölgesinde kaplıcalarıyla bilinir. Halkın büyük çoğunluğu tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktadır. İl hergeçen gün büyük illere göç vermektedir. Şehrin nüfusu Ocak 2010 TÜİK verilerine göre 99.276'dir. 1945'te 9.000 olan nüfusu 1990'da 58.038'e, 2000'de 79.764'e, 2007'de 97.839'a çıkmıştır. 2011 yılı sonunda ise nüfus 100 bin sınırını da geçip 105 bine ulaşmıştır.[kaynak belirtilmeli]15 Nisan İşgalden Kurtuluş Günü olarak kutlanır.

Ocak 2018

Evren Bilimci, bir soruya yanıt verdi.

İnsan ağrı eşiğini sonradan arttırabilir mi?

Cevap ta soru kadar basit olursa evet ACI EŞiĞİ artırılabilir.
Bunu psikolojinin de çok etkilidiğini söylemekte fayda var. İrade de böyle bir şey. Ama ne kolay bilemem, kişiye göre değişkenlik gösterir.
Bunun hakkında araştırmalar mevcut. Kilometrelerce bağımsız yüzen bir yüzücünün karayı görememesi ve bırakması gibi. Halbuki çok yaklaşmış ve eğer sis bulutu olmasaymış karayı da göreceği için sonuna kadar bitirip rekoru alabilecekmiş. Ne amacı var demeyin. O yarışmayı göze alan , sonucundan memnunmuş demek ki ama istese de bu mefhum yüzünden başaramamış.
Çok fazla şey detaylandırılabilir. Artırsa bile ne kadar artırabilir bence bu daha önemli bir soru ! İnsansın, hangi acı şekline göre artırmak istiyorsun.

İkinci bir örnek vermek istiyorum. Diş ağrısı da etkisini düşünceye göre ağrıtabilir. Örnek bir kişi arasında çikolata kaldığını düşünürse onu oradan çıkarmak için çılgına döner. Bu da dayanılmaz kılar. Ama orada bir çikola dahi olsa kalıntı kalmadığını sadece çürüdüğünü düşünen birisi dişleriyle oynamayacak çıkarmaya çalışmayacaktır bu da daha sakinleşmesiini sağlar falan filan çok uzattım.
Ağustos 2016

Birkan Aydin, bir soruya yanıt verdi.

İnsan ağrı eşiğini sonradan arttırabilir mi?

On yaşında romatizma olabileceğim yönünde bir olgudan bahsetmişti doktor ve 20 yaşına kadar her ay penadur iğnesi vuruldum. O yaşlarda o iğne çok canımı yaktı, bir kaç kez bayıldım. Diz eklemlerindeki ağrılar o derece şiddetli oluyordu ki, yürümekte zorluk çekiyordum. Uzun süreler ağlattı beni, iğnenin tarihinin yaklaşması, o stresli bekleyiş... Psikolojik olarak da çok yıprattı. 20 li yaşlardan sonra anladım ki, yürüyerek ya da koşarak ayak ağrısı çekemiyorum daha doğrusu 14 saatlik yürüyüşten sonra, hafif bir ağrı kesici kesintisiz uyumamı sağlar. Psikolojik olarak da, olumsuz şeyleri beklemenin vermiş olduğu o stres sıkıntı geçti. Bana hiç söylemediler ama akşam baban gelsin görürsün sen cümlesi söylense, umurumda dahi olmaz. Biraz daha vurdumduymaz yaptı beni... İnsanın ağrı eşiği yükselebiliyor. "Dan Airley'in söylediğine göre, yanık tedavisinden sonra, dişini anestezi olmadan çektirebiliyormuş. "
Haziran 2016

Feco Devo, bir soruya yanıt verdi.

İnsan ağrı eşiğini sonradan arttırabilir mi?

Şimdi benim acı eşiğimin yüksek olduğunu düşünüyorum. Mesela birisi yumruk atsa diğerlerine göre daha az acır ama mesela benden kan alınınca basım dönüyor gözüm kararıyor kan görmekten de değil.Mesela dün sülük tedavisi yapacaktım sülük ayağıma geldi kanı emmeye başladı ben bayıldım daha yeni başlamıştı bir de böyle şeylere karşı çok dirençsizim bu acı eşiğimin arttırmak için ne yapmalıyım gerçekten kötü bi his
Ocak 2016

Seda Burak, bir soruya yanıt verdi.

İnsan ağrı eşiğini sonradan arttırabilir mi?

Ağrı eşiği artar artmasına da, bir süre sonra bir şey hissetmemeye başlar insan.
Eylül 2015

Erdal Bozok, bir soruya yanıt verdi.

İnsan ağrı eşiğini sonradan arttırabilir mi?

Diğer duyu organlarımız gelişim gösterir. Ama sinir sistemimizdeki ağrı eşiği seviyesinin artması gelişme değil, körelmeyle, hissizleşmeyle alakalıdır.

Örnek: Bir aşçıyı ele alırsak. Bir süre sonra fırından çıkardığı tepsinin, ellerini daha az yakması ve bir süre sonra hiç yakmaması olasıdır. Bu bir kayıptır, artı değil.
Temmuz 2015

Altay Ketenci, bir soruya yanıt verdi.

İnsan ağrı eşiğini sonradan arttırabilir mi?

Galiba, -bu konuyu gerçi bir tıp doktorunun bilimsel olarak izahı daha tutarlı olur, tecrübe ve değerlendirmeme göre, ağrı ve acı neticede sadece sinirlerle iletilen elektrik sinyalinin beyinde yarattığı bir etki ise, o halde ilk sinyallerde beyin tehlike sinyalini daha yoğun yaşatırken, devamında aynı alarm durumlarında aynı tür sinyallerde bir alışma, kabullenme durumu yaşıyor ve şiddeti yoğunluğu azaltıyor. Bir konsantrasyon ve motivasyon boyutu da var meselenin. Hazırlıklı olmak azaltıyor özellikle ani acı gibi kısa süreli şeyleri. Binanaleyh (Allah rahmet eylesin bu arada) ACI YOK ACI YOK diye eklemeden olmaz Stallone tarzı
Haziran 2015

Sertaç Kızılkaya, bir soruya yanıt verdi.

Kas ağrıları (vücut) ölçülebilir bir ağrı mıdır?

Her insan için algısı farklı olan ağrı derecelendirilmesi ile ilgili çalışmalar vardır. Ancak Kişiye göre değiştiği için bireysel derecelendirme mümkündür. Isı ağrısı algısı ile batma ağrısı algıları farklı olabilmektedir.
Haziran 2015

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Mart 2015

Fazlı Özdemir, bir soruya yanıt verdi.

İnsan ağrı eşiğini sonradan arttırabilir mi?

Bu konuda 2. Dünya savaşı sırasında Nazi "şey"leri tarafından yapılan yüzlerce deney çeşidi var. Tamamı insalık dışı uygulamalardan oluştuğu için detaylandırarak mide bulandırmak istemiyorum.
İnsan sınırları ile ilgili merak ettiğiniz hangi konu varsa aramalarınıza anahtar kelime olarak "Nazi"yi de eklemenizi öneririm.
Tabi Dünya'nın diğer ülkeleri de bu konularda boş değil. . .
Şubat 2015

Winterwitch, bir soruya yanıt verdi.

Apandisin patladığı nasıl anlaşılır? Ağrısının belirtileri nelerdir?

Karnınızın sağ alt kısmında ağrı oluyor. Mide bulantısı ve kusma görülür genelde. Ateş çıkar. Kişi cenin durumunda yattığında rahat hissedebiliyor kendini. Apandistin patladığı geç anlaşılırsa oldukça tehlikeli. Patladığında salgılanan sıvı diğer organlara zarar verebilir. Hatta ölüme kadar varabilen bir sorun apandistin patlaması.
Şubat 2015

Enes Sertkaya, bir soruya yanıt verdi.

Apandisin patladığı nasıl anlaşılır? Ağrısının belirtileri nelerdir?

Epigastric bölgede başlayan ağrı ve uzun süreli açlığını hissetmeme hali ateş bi zahmet sonra başka bişey yok zannedersem haa tabi sonra ağrı sağ alt kadrana yerleşir zaten sonrası malum
Ocak 2015

Abdulkerim Özkan, bir soruya yanıt verdi.

Kronik ağrınız var mı? Ağrınız size ne demek istiyor?

Kronik Ağrı(3-6 Ay Devam Eden Ağrı) Akut ağrı vücuttaki herhangi bir rahatsızlığı beyine iletirken, kronik ağrıda ise beynin konturolu dışında kendiliğinden oluşur. Sinir hücreleri ağrı olmayan yerden ağrı sinyalleri gönderebilir.
Ağrı türlerine göre 3 ayrı grüpta ağrı vardır.
Çevre Ağrı: Sinir sisteminin verdiği ağrı (trigeminusneuralgie)
Santral Ağrı: Sürekli ağrı, beyin kanamasından sonra örneğin
Yansıyan Ağrı: Burada içerideki herhangi bir organdaki problemin deri üzerinde yansıması olarak görülür.
Kronik Ağrı nasıl oluşur?
Sinir hücreleri beyine sürekli ağrı sinyalleri göndererek metabolizmayı değiştirir. Sinir hücresi sürekli uarı gönderirken beyinde gereki uyarıyı artık yapamaz. Bu nedenlede hücre tepki alamadığından sinyal gönderme merkezi oluşturur. Bu hattalı sinyali göndermeyi durdurmak ve ağrı göndermeyi durdurmak gerekir.
Kronik ağrı nasıl anlaşılır?
Ağrının sürekliliği ve eğer ağrının şekli değişir kendi kendine bağımsız hareket etmeye başlarsa o zman kronik ağrıdan bahsedilir. Bu kronik ağrı 3-6 ay gibi bir zaman sürerse o zaman kronik ağrı oluşur. Ağrının temel ortaya çıkışı gibi olmaz veya sürekli devam eder.
Kronik ağrı türleri:
 • Belağrısı:Belfıtığı veya sinir köklerinin sıkışması gibi
 • Başağrısı:Migren veya gerginlik başağarısı gibi
 • Romatizmalı ağrılar: Artirit, fibromiyalji
 • Nevralji:yüz felçi, zona hastalığı gibi
 • Ur ağrıları: Beyin uru, kemik urları gibi
 • Deformasyon ağrıları:Artroz, osteoporoz gibi
 • Fantom ağrısı: Amputasyon gibi

Kronik ağrı nasıl teşhisedilir?
Kronik ağrısı olanların %60'ı doktor tedavisi görmektedir. Kronik Ağrı kişiden kişiye ve ağrının türüne göre farklılıklar gösterir ve bazen teşhisi oldukca detaylı bir araştırma sonucu ancak anlaşılabilir. Kronik ağrının tedavisi zaman alan bir tedavidir.
 • Ağrının teşhisi için
 • Fiziksel muayene
 • Sinirsel muayene
 • Ortopedik araştırma
 • Gerekli olursa beyin tomografisi ve EKG gerekli olabilir.
 • Aidozun teşhisi

Kronik ağrılar nasıl tedavi edilebilir?
Kronik ağrı rahatsızlıkları olan hastaların, çok yönlü olarak sebebi araştırılmalıdır ve hastalığa hangi faktörlerin etki yaptığı vede hangi tür bir kombinasyonlarla tedaviedilebileceği araştırılamalıdır. Kronik ağrının vücut üzerinde yaptığı fiziki ve psikolojik etkileri vede kişinin sosyal çevresi araştırılmalıdır. Kronik ağrılara karşı sürekli ilaçlar kulanılır ve bu ilaçlar rahatsızlığın ağırlığına karşı 4 katogoride elealınır.
Alıntı. . .
Ocak 2015

Ismail Barış Salman  yeni bir  gönderide  bulundu.

"Senin sorunun psikolojik!"

"Senin sorunun psikolojik! " Kronik ağrı şikayeti olan hastaların çoğu bu yanıtla karşılaşır ve çaresiz hisseder.
506
Ocak 2015

Ismail Barış Salman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Kronik ağrı

Psikolojik etkenlere bağlı kronik ağrılar ifade edilemeyen duyguları işaret ediyor olabilir. Ağrınız size ne demek istiyor?
506
Daha fazla

74 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Böbrek

23 Kullanıcı   11 Soru   14 Yanıt

Boğaz

16 Kullanıcı   3 Soru   9 Yanıt

Göğüs

24 Kullanıcı   3 Soru   4 Yanıt

Baş

6 Kullanıcı   3 Soru   9 Yanıt

Bel

28 Kullanıcı   4 Soru   6 Yanıt