Bilmek istediğin her şeye ulaş

AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrom...

Hastalıklar

AIDS, HIV etkeni nedeniyle insanlarda bağışıklık sisteminin çökmesine neden olan bulaşıcı bir hastalık. AIDS sözcüğü, İngilizce Acquired Immune Deficiency Syndrome (Edinilmiş Bağışıklık Eksikliği Sendromu/EBES) kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. HIV (İnsan bağışıklık yetmezliği virüsü), bağışıklık sistemine yavaş yavaş nüfuz ederek vücudun enfeksiyonlara karşı direncini yok eder ve bireyi çeşitli rahatsızlıklara karşı korunmasız hale getirerek sonunda ölümüne sebebiyet verir. AIDS, HIV enfeksiyonunun son aşamasıdır ve bu süreçte ölümcül enfeksiyonlara ve kansere sıklıkla rastlanır. HIV virüsünü taşıyan kişiye HIV pozitif denir. Kavram bütünlüğü sağlamak açısından yaygın olarak HIV/AIDS birleşik terimi kullanılır. HIV virüsü kana bulaştıktan sonra uzun yıllar belirti vermeyebilir ve kişi kendini iyi hissedebilir. Bazı vakalarda, HIV pozitif bir kimsenin 8 ila 10 yıl AIDS'e yakalanmadığı görülmüştür. Bulaşma gerçekleştikten 3 ay sonra yapılan ELISA testleri en doğru sonucu verir.

Temmuz 2014

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

Eşcinsellerde HIV pozitif görülme sıklığının yüksek olmasının nedeni nedir?

Anal seks, birçok viral hastalığın bulaşmasında diğer cinsel ilişki türlerine göre daha risklidir. Bu nedenle anal seks uygulayanlarda viral enfeksiyon kapma riski daha yüksektir. Eşcinsellikte anal seks en sık kullanılan cinsel ilişki türü olduğu için eşcinsellerde pozitif HIV görülme sıklığı daha yüksektir. Bu nedenle "HIV sadece eşcinsel hastalığıdır" şeklinde bir kanı da yanlıştır. Anal seks uygulayan herkesin pozitif HIV tehlikesi bulunabilir.
Mart 2014

Çiçek Aşkar, bir soruya yanıt verdi.

Sizce AIDS yapay bir hastalık olabilir mi?

AIDS HIV virüsünün bulaşmasıdır. HIV virüsü birincil olarak imün sistemi tutarak kişinin güçsüz kalmasını sağlıyor. Kişi sık sık ikincil hastalıklara maruz kalmaktadır. Maalesef kişinin ölümü ikincil hastalıktan olmaktadır. Bu sisteme göre yapay bir hastalık ama bence sonuçta bir sistem ya da bir organ tutulması da hastalık olduğu için yapay diye ayrım yapmak biraz zor.
Mart 2014

Gonca Köse, bir soruya yanıt verdi.

Sizce AIDS yapay bir hastalık olabilir mi?

Genel olarak Siyahiler bu hastalığın kendilerini yok etmek amaçlı olarak yaratılan bir virüs olduğuna hatta böyle bir virüsün olmadığına, prezervatifsiz ilişkiye dikkat çekip soylarının tükenmesi için yapılan bir soykırım olduğunu düşünmektedir.

Doktor William Campbell’in teorilerine dayalı olarak, HIV virüsünün 1974 yılında Dünya Sağlık örgütü tarafından geliştirildiğine inanıyor. Bu virüsün geliştirilmesinin nedeni olarak CIA ve KGB’nin dünya nüfusunu azaltma çabaları gösteriliyor.

Yapılan bir araştırmada özellikle Afrika kökenlilerin aids virüsunun doğal yollarla oluştuğuna inanmadığını göstermektedir.
 • %60′ı hastalıkla ilgili bilgilerin gizlendiğine inanıyor.
 • %53′lük kesim de, AIDS‘in tedavi edilebilir olduğunu, ancak yoksul siyahların kasten tedavi edilmediğini düşünüyor.
 • JAİDS adlı tıp dergisinde yayınlanan araştırmada, siyahların %27′sinin, “komplo teorisine” inandığını ve AIDS virüsünün hükümet tarafından laboratuarda üretildiğini düşündüğünü ortaya çıkardı. Siyahların %16′sı, virüsün “siyahlardaki nüfus artışını kontrol etmek amacıyla” üretildiğini, %15′i de bunun “bir çeşit soykırım” olduğunu düşünüyor.
Farklı düşünceler;
 • Afrika Belçika Kongosu’nda yürütülen bir çalışmada binlerce çocuğa yeni denenen bir Polio –çocuk felci – aşısı uygulanırken, kullanılan besi yeri başka bir virüsle kontamine olup aids virüsünün meydana gelmiş olmasıdır. Aşılananların bir bölümüni hastalığın kurbanı oldular.
 • Berlin Humboldt Üniversitesi eski Biyoloji Profesörü Jakob Segal’a göre HIV, ABD’deki bir askeri laboratuarda 2 ayrı virüsün birleştirilmesiyle elde edildi. Erken tahliye karşılığında bu virüsün denenmesibe gönüllü olarak tahliye olduktan sonra halka bulaştırdı.
 • Dr Cantwell bu virüsün 1978-1981 yılları arasında bazı Amerikan şehirlerinde eşcinsel erkekler üzerinde yapılan Hepatit B araştırmaları esnasında kasıtlı olarak bulaştırıldığını söylemiştir.

AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome)

Bana göre de AIDS biyolojik bir savaş aracı olmuştur. Irkçılığın gözleri kör ettiği bir dönemde bunu düşünmüş olmaları bana çok uzak gelmiyor.
Mart 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Mart 2014

Goul Chakir Katsapoulos, bir soruya yanıt verdi.

AIDS anneden bebeğe bulaşır mı?

HIV taşıyan ve tedavi görmeyen annelerin yaklaşık %30'u virüsü bebeklerine de verirler. Eğer anne yeni enfekte olmuş ise ya da AIDS'in ileri safhalarındaysa virüsün bebeğe geçme ihtimali daha yüksektir.
Virüsün anneden bebeğe geçmesi üç şekilde gerçekleşir:
1- Hamilelikte kan ve plasenta yolu ile
2- Doğum enasında kan yolu ile
3- Emzirme esnasında anne virüs taşıyorsa sütünde düşük yoğunlukta HİV bulunur ve bebek süt yoluyla virüs edinebilir.
Dünya genelinde yaklaşık 2.5 milyon çocuk HIV taşımaktadır. 2010 yılı itibariyle yaklaşık 25 milyon çocuğun AIDS nedeniyle öksüzkalacağı öngörülmektedir


BKNZ : tr.wikipedia.org/wiki/AIDS#Anne_s. C3. BC...
Mart 2014

Gonca Köse, bir soruya yanıt verdi.

AIDS anneden bebeğe bulaşır mı?

AIDS, bağışıklık sisteminin sisteminin çökmesine neden olan bir hastalıktır. Hastalıklar karşısında direnç oluşturamayan vücut ufak tefek rahatsızlıklarda yenik düşebilir. Kan ve kan ürünleri, sperm veya diğer cinsel sıvılar üzerinden insandan insana bulaşır. Ayrıca plasenta ya da süt yoluyla anneden bebeğine bulaşabilir.

Bulaştırma yolları gebelikte çok fazladır. Hamilelikte kan ve plasenta yolu ile bulaşır. Doğum esnasında kan yolu ile bulaşır. Emzirme esnasında anne virüsü taşıyorsa sütünde düşük yoğunlukta HIV bulunur ve bebek süt yoluyla virüsü edinebilir.

Ancak son zamanlarda doğuma yakın dönemlerde anneye ve bebeğe uygulanan antiretroviral ilaç tedavileriyle bebeğin virüse yakalanma riski azaltılabilmektedir.
Aralık 2013

ilker, bir soruya yanıt verdi.

AIDS, oral seksle bulaşır mı?

Bulaşabilir sonuç itibari ile invaziv bir işlem oluyor.
Aralık 2013

Serkan Kiose  yeni bir  gönderide  bulundu.

Topsy | AIDS patients dramatic recovery

Using an AIDS patients dramatic recovery to demonstrate the effect Topsy and its ARV treatment programme can have on those battling the advanced effects of H...
Kasım 2013

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

AIDS, oral seksle bulaşır mı?

Evet. HIV virüsü kanla ve bazı vücut salgılarıyla bulaşır. Oral seks sırasında ağız içindeki mikroskobik kesikler, diş etlerindeki küçücük bir yara virüsün vücuda girmesine neden olabilir. Sadece HIV değil, herpes virüsü ve pek çok cinsel hastalığın oral seksle bulaşması muhtemeldir.
Temmuz 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Haziran 2013

Gonca Köse  yeni bir  gönderide  bulundu.

HIV belirtilerini tanıyalım

 • Hiç bir nedeni yokken akut yorgunluk
AIDS
 • Bir haftadan fazla süren ishal
AIDS
 • Tekrarlayan ateş ve gece terlemeleri
AIDS
 • Hafıza kaybı, depresyon ve nörolojik rahatsızlıklar
AIDS
 • Boyun, koltuk altı veya kasıklar şişen bezler
AIDS
 • Kuru öksürük
AIDS
 • Hızlı bir kilo kaybı
AIDS

 • Ciltte, ağızda ya da burunda göz kapaklarının içinde yaraların görülmesi
AIDS

RİSKLİ DURUMLAR
 • Korunmasız cinsel ilişki ( tüm yollar dahildir. )
AIDS
 • Sağlık çalışanlarının enjektörle teması
AIDS
 • Kan nakli
AIDS
Daha fazla