Bilmek istediğin her şeye ulaş

Aile İlişkileri

Aile

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Ocak 2017

Tuğçe , bir soruya yanıt verdi.

İnsanoğlu neden eşe ihtiyaç duyar? Hayatında biri olmayan evliliği tercih etmeyen kişiler için düşünceleriniz nelerdir? Mutlaka herkes evlenmeli mi?

İnsan gönülden bağlı olan ortak bir alanda herşeyi paylaşabileceği, saygı görüp saygı gösterebileceği birine ve arkadasıyla ailesiyle paylaşamadığı şeyleri paylaşabilmek için eşe ihit, yaç duyar. Hayatında biri olmayan bir insan için evlilik söz konusu da değildir zaten. Önce hayatına birini alacakta sonra evlenebileceği insan olup olmayacağına karar verecekte, evlenecekte ohooo.. İsterse evlenmesin çok önemli değil, kişiden kişiye göre değişir. Toplumumuzun evlenmeden beraber yaşamayı kabul etmediği aşikar, ancak topluma kulak asmayan kendi özgürlüğünü ön planda tutan herkes evlenmesin, ya da evlensin bizene yani değil mi ?
Ekim 2016

Birkan Aydin, bir soruya yanıt verdi.

İnsanoğlu neden eşe ihtiyaç duyar? Hayatında biri olmayan evliliği tercih etmeyen kişiler için düşünceleriniz nelerdir? Mutlaka herkes evlenmeli mi?

İnsan eşe ihtiyaç duyduğu için evlenmemeli, her gün görmek istediği ve çok fazla zaman geçirmek istediği kişinin resmi ve kültürel olarak eşi olması gerekmektedir. Eş ile sürekli beraberliğin adıdır evlilik. Ülkemizde evlilik hep karşı cinsler arasında oluyor ama bu dünyada bu şekilde değil, hem cinslerde evlenebilir. Evlilik devlete ben bu kişiyi seviyorum demektir. Bence herkes mutlaka evlenmeli mi? Doğru eşi bulduğuna eminse, asla ertelememeli, kendimden biliyorum. Evlilik çok eğlenceli bir şey.. :)
Ağustos 2016

Marty Mcfly  yeni bir  gönderide  bulundu.

Eşler niçin birlikte uyur ?

Bu soruya , denizci bir subay ile evli olan yakın bir dostum şöyle cevap vermişti :

"Yokluğunun verdiği his öyle ağırdır ki , varlığına doyamazsın. "

Kendi hayatıma dair şöyle bir tecrübe ile yanıt vereyim ; evli değildik ama eştik. İmzalar vb ritüelleri çok önemsemeden yaşadığımız o muhteşem ilişkide , gece uyanıp yanımda mı diye bakardım . Yanımda olduğundan emin olduğum halde bakar , saçlarını sever ve uyurdum tekrar.

Buradan yola çıkarak şöyle yanıt verebilirim : Belki de ilişkinin en olağanüstü halidir birlikte uyumak. Sessizliğin içinde kalp atışlarına evrilen , nefes alıp verişlerin , iç çekişlerin ve kokunun zirve hali. .
Ekim 2015

Uğur Çakmak, bir soruya yanıt verdi.

Anneninizi mi daha çok? Babanızı mı daha çok seviyorsunuz?

:) Küçükken sorarlardı ben de hep "ikisini de çok seviyorum" derdim ama şöyle bir gerçek var ki annemle çok eğleniyoruz, çok sıkı dostuz. Arkadaşlarımla nasıl muhabbet ediyorsam aynı şekilde "sansürsüz" bir biçimde konuşabiliyoruz :) Çoğu zaman ismiyle veya dostum diye hitap ediyorum. Arada kızdırmak için de "rica ediyorum benimle konuşma, belli bir kültür seviyesinde olmayan insanlarla konuşmak istemiyorum" diyorum ve hakarete maruz kalıyorum :). Bir gün işe giderken arkamdan dua ediyor ama nasıl bir dua etmek sonu yok. Ben de eğilmiş ayakkabılarımı giyiyorum. Sonra kalkıp cebimden 3 lira çıkarıp avucuna sıkıştırdım "al bakalım hadi yine iyisin" dedim. Bir yandan gülüyor bir yandan da duasını bozmamaya çalışıyor :). Annemle o kadar çok vukuatımız var ki. Bir gün finallere çalışıyorum o zaman felsefe okuyordum. O kadar acayip şeylerle uğraşıyorum ki insan beynini yakar. Neyse bir ara vereyim dedim kalktım mutfağa gidicem, bir de Attila'nın Pia şiirinin son kısmını bağıra bağıra okuyorum. Mutfağa geldim annem de birşeyler hazırlıyor. Şöyle bir diyalog oluştu.

Ben : Ellerini bir tutabilsem Pia'nın, ölsem, eksiksiz ölürdüm.
Annem : Tövbe estağfurullah öyle şeyler söyleme

Ben tabi kahkalara boğuldum :)
Eylül 2015

Hakan, bir soruya yanıt verdi.

Aile büyüklerinin her şeyi bildiklerini iddia ederek, hayat dersi vermelerine nasıl tepki veriyorsunuz?

4" yaş: babam her şeyi biliyor.
"5" yaş: babam çok şeyi biliyor.
"6" yaş: benim babam, senin babandan daha çok şey biliyor.
"8" yaş: babam galiba bazı şeyleri biliyor.
"10" yaş: babamın gençliğinde, her şey çok farklıymış.
"12" yaş: aslında, babam bu konuda hiçbir şey bilmiyor.
"14" yaş: babama kulak asma! O, artık çağ dışı kaldı.
"21" yaş: babam mı? Aman tanrım! O, hiçbir şeyden anlamaz.
"25" yaş: babam bu konuda az da olsa bir şeyler biliyor. Ama o yaştaki insanın bu konuda bir şeyler bilmesi normal zaten.
"30" yaş: bu konuda babamın fikrini alsak iyi olur. O kadar deneyimli ki...
"35" yaş: babama sormadan hiçbir şey yapmasam iyi olacak.
"40" yaş: acaba babam bu konunun nasıl üstesinden gelirdi? Ne kadar akıllı ve deneyimli bir insandı.
"50" yaş: babamın yanımda olması ve bu konu hakkında fikir vermesini çok isterdim. Onun ne kadar akıllı olduğunu hiç takdir etmemişim. Oysa, ondan çok şey öğrenebilirdim. Meğer babam her şeyi biliyormuş. . .

derler. . .
Eylül 2015

Hypatia Hypatia, bir soruya yanıt verdi.

Çocuğunuz eşcinsel olduğunu itiraf etse nasıl bir tepki verirdiniz?

Bu gibi durumları yaşamadan ne yapacağımı tahmin edebilir miyim emin değilim. Üzülürdüm ama her koşulda onun yanında olacağımı bilmesini isterdim. Önce bu durum biyolojik mi yoksa psikolojik mi onu öğrenmeye çalışırdım; bence bu konunun psikolojik bir sorundan kaynaklanma olasılığı hiç de az değil. Ve sebep bu ise ya da öyle olduğunu tahmin ediyorsam, çocuğum yanlış duygular üzerine kurulmuş bir ömrü zorluklarla geçirmesin diye psikoloğa gitmesini sağlardım. Psikolojik bir durum çıkarsa, aile olarak bu konuda hangi tavrımızı düzeltmemiz/değiştirmemiz gerektiğini öğrenmek için, eşimle birlikte ayrıca psikoloğa gitmekte fayda olacağını düşünürdüm sanırım. Bu gibi konularda farkında olmadan ailenin de bir miktar payı olabilir bence.
Eylül 2015

Dilara, bir soruya yanıt verdi.

Aile büyüklerinin her şeyi bildiklerini iddia ederek, hayat dersi vermelerine nasıl tepki veriyorsunuz?

Yaşınız ilerledikçe diyeceksiniz ki keşke şu kararı verirken ailemden birisi bana yol gösterebilseydi. İnsan doğasında bazı şeyler nesilden nesile değişmez yani teknolojiye bağlı değildir ve sadece tecrübeyle bilinebilir. Bence ailenizden gelen hayat derslerini dinleyin. Egonuzu biraz geri çekip dinleyin, her şeyi bildiklerini iddia etmediklerini göreceksiniz.
Eylül 2015

Dilara, bir soruya yanıt verdi.

Çocuğunuz eşcinsel olduğunu itiraf etse nasıl bir tepki verirdiniz?

İyi bir ebeveyn zaten çocuğunun cinsel yönelimini o küçük yaşlardayken fark eder ama hiçbir şekilde de yönlendirmez. Ona büyüdüğünde ne olursa olsun arkasında olacağını hissettirir. Çocuk zaten olduğu gibi kabul gördüğünün hatta sevildiğinin farkında olur ve ne itiraf edecek ne de açıklayacak bir şey olmaz. Büyüdüğünde de sevgilisi her ne cinsten olursa olsun ailesiyle tanıştırmaya çekinmez. Zaten çocuğa böyle açık davranmazsanız, baskı yapa, hayatına karışırsanız o yine istediğini yapacak öğrenmenizi istemediği şeyleri size anlatmayacak, özel hayatını sizden gizleyecek ve yeri geldiğinde de bolca yalan söyleyecektir. Çocuğunuzu olduğu gibi kabullenip sevin yoksa enayi yerine konulan siz olursunuz. Unutmayın çocuğunuz eşcinsel olmuşsa o genleri ya sizden ya da eşinizden almıştır.
Haziran 2015

Tarık Gandur, bir soruya yanıt verdi.

15 yaşında bir eşcinselim. Artık bunu ailemden ve arkadaşlarımdan gizlemekten gerçekten sıkıldım. Dışarıdaki kişiliğim gerçeği ile zıt ve bu beni bunalıma sokuyor. Ne yapmamı önerirsiniz?

Açılıp açılmamak tamamen kişiye bağlı. Ailenin nasıl karşılayacağı elbette önemli. Bazı ailelerde durum şiddet ile sonuçlanabiliyor. Ancak böyle olmayanları da var tabii ki. "Benim Çocuğum" isimli film harika örnekler içeriyor tavsiye ederim. Hatta aileye açılacaksan bu filmi izletmek bir fikir olabilir. Büyük şehirlerde, özellikle de İstanbul'da aile destek grupları var. Sana da destek verebilecek uzmanlar mevcut. CETAD Derneği bu konuda iyi bir kaynak. Dilersen bana mail atabilirsin. Bulunduğun yere ve duruma göre sana yardımcı olabilecek uzmanlar önerebilirim. Web sitem tarikgandur.com buradan mail adresime ulaşabilirsin.
Yukarıda da dediğim gibi açılıp açılmamak kişiye bağlı bir durum. Son zamanlarda açılmak şartmış gibi bir algı oluştu. Bu doğru değil. Kime ne kadar bilgi vereceğin sadece seni ilgilendirir.
Haziran 2015

Tarık Gandur, bir soruya yanıt verdi.

Çocuğunuz eşcinsel olduğunu itiraf etse nasıl bir tepki verirdiniz?

Tam olarak soruya yanıt olmayacak ama yorumları görünce bilgi verme ihtiyacı hissettim:
1- Eşcinsellik bir hastalık değildir. Tüm dünyadaki ruh sağlığı ile ilgili tüm resmi örgütler bunu kabul etmişlerdir.
2- Eşcinsellik tercih edilen birşey değildir. Nasıl ki karşı cinsi çekici bulanlar buna karar vermediler herşey kendiliğinden oldu ise aynı durum eşcinsellik için de geçerlidir.
3- Hastalık olmadığı için eşcinselliğin tedavisi yoktur. Tedavi ettiğini iddia edenlerin yaptığı tek şey kişide kalıcı olabilecek psikolojik hasarlara yol açmaktır.
4- Eşcinsellik sadece insanlarda yoktur. Doğada oldukça sık olarak görülen bir olgudur.
5- Eşcinsellik özenilerek gelişen bir durum değildir. Eşcinselliğin daha çok konuşuluk duruma gelmesi eşcinsel sayısını arttırmaz sadece eşcinsellerin gizlenme ihtiyacını azaltır, ki bu da onların özgürce yaşamaları anlamına gelir.
6- Uzman olduğunu iddia eden bazı şarlatanların söylemlerinin aksine eşcinsellik çocuğun yanlış eğitilmesi ile alakalı değildir ve anne babanın "suçu" değildir. Zaten ortada bir suç ta yoktur.
7- Eşcinsellik ve biseksüellik tıpkı karşı cinsten hoşlanmak olan heteroseksüellik gibi doğal bir yönelimdir. Tabu kabul edilmesi ve sapıklık olarak görülmesi modernite ile başlamıştır. Eski Yunan'da biseksüellik toplumsal olarak kabul görmekte idi. Bugün hala, homoseksüelliğin sosyal olarak kabul edildiği toplumlar var.

Cinsel yönelim konusunu daha detaylı öğrenmek isterseniz yazımı okuyabilirsiniz.


Yukarıda saydığım tüm bu nedenlerden dolayı çocuğumun bana eşcinsel olduğunu söylemesi ile heteroseksüel olduğunu söylemesi arasında benim için bir fark yok. Tek fark eşcinsel çocuğumun bu konuda benim desteğime daha çok ihtiyaç duyacak olması.
Mayıs 2015

Doğan Ataman, bir soruya yanıt verdi.

Önceki yüzyıllarda kabile hayatı ve buna bağlı hukuk sistemi vs. vardı. Şimdi devletler ve halk denilen bizler varız. Sınırlar, hukuk sistemi vs. var. Peki önümüzdeki yüzyıllarda ön görülen kıtlık ve dünyadaki temiz su eksiliğinden dolayı nasıl bir dünya olur akademik, hukuk sistemi, yönetim açısından?

Öngörülen ķıtlık ve temiz su yokluğu : Şimdiki uygulanan sistem kapitalizmdir. Yani ana konu, hedef amaç vb herşey paradır. Hedefi insan olan sistemde sorudaki kıtlık ve susuzluk sorunu olmayacaktır. Zira, mevcut insanlar, kendi sayısından fazlasına hala üretim yapmaktadır. Bu doğrultuda ikinci aşamada ki akademik, hukuk, vb sistematik işleyişin cevabı da içinde diye düşünüyorum.
Mayıs 2015

Turgay Emre Keskin, bir soruya yanıt verdi.

Önceki yüzyıllarda kabile hayatı ve buna bağlı hukuk sistemi vs. vardı. Şimdi devletler ve halk denilen bizler varız. Sınırlar, hukuk sistemi vs. var. Peki önümüzdeki yüzyıllarda ön görülen kıtlık ve dünyadaki temiz su eksiliğinden dolayı nasıl bir dünya olur akademik, hukuk sistemi, yönetim açısından?

Günümüz iktisadi anlayışında ''serbest piyasa ekonomisi'' diye tabir edilen bir düşünce var.Bunu özetlemek gerekirse , büyük şirketlerin ve zengin kişilerin tüm dünya topraklarında özgür bir şekilde alışveriş yapmasını öngören , malların serbestçe dolaştığı bir sistem diyebiliriz.Geleceğin iktisadi düşüncesi işte bu sisteme olabildiğince yakınlaşmayı öngörüyor. Dikkat edersen ülkeler arasındaki işbirliği her geçen gün artıyor. Bunun en güzel örneği Avrupa Birliği. Ortak bir para birimi , serbest ticaret, ortak bir anayasa ... Özetleyecek olursak geri kalmış toplumların daha çok sömürüldüğü, kıt olan kaynakların daha zenginler için kullanıldığı, bütün bunlara bağlı olarak da ortak hukuk sisteminin benimsendiği dolayısıyla da ortak yönetimlerin olduğu bir sistem görüyorum.
Mart 2015

Arif N., bir soruya yanıt verdi.

Anne ve babalarını huzur evine bırakanlar için ne düşünüyorsun?

Seni 9 ay karnında taşısın geceleri ağladığında senin için sabahlara kadar beklesin altını temizlesin büyütsün beslesin saçını süpürge etsin sonra sen kalk huzur evine gönder tek kelimeyle karaktersiz derim

192 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.