Bilmek istediğin her şeye ulaş

Aile Sorunları

Aile Sorunları Ağı ile ilgili ilk açıklamayı siz girin.

Ağustos 2020

Türker Tunalı, bir soruya yanıt verdi.

Şubat 2017

Gizem Karakaya, bir soruya yanıt verdi.

Aileden ayrı başka bir şehirde yaşamanın zorlukları veya güzellikleri nelerdir?

Yaşama tutunmaya, yaşama daha çok anlam yüklemeye, yaşamı daha iyi anlamaya başlıyorsunuz, evet sizi tam anlamıyla olgunlaştırıyor, sorumluluk almanızı, kendi kendinize yetebildiğinizi öğretiyor, iyi zamanların olağan olduğu kadar kötü zamanların da olağan olduğunu görüyorsunuz, güçleniyorsunuz ama sonra oturuyorsunuz bir köşeye ne kadar özlediğinizi düşünüyorsunuz. . .
Mart 2016

Semih Can Sevgili, bir soruya yanıt verdi.

Aileden ayrı başka bir şehirde yaşamanın zorlukları veya güzellikleri nelerdir?

Kendini bulmaktan bahseden arkadaşlara katılmıyorum. Kendini bulmaktan ziyade üst ve alt sınırlarını keşfediyorsun. Örnekleyerek açayım biraz daha:
Başlangıçta tecrübesizlikten ötürü biraz afallıyorsun. Devam etmek istiyorsun fakat bunu yapmaya ne maddi olarak ne de manevi olarak yetemiyorsun. Bocalıyorsun ve kısa süreliğine de olsa içine kapanıyorsun.
Sonra bir şekilde toparlanıp ayağa kalkıyorsun ve kimseye muhtaç olmamak için bir şekilde kendini maddi ve manevi açıdan doyuruyorsun. Farkediyorsun ki artık kendi kendine yetebilen bir bireysin. Açta açıkta kalmayacağına emin oluyorsun. Kalsan bile bunun seni yıkamayacağına emin oluyorsun. Hayatında ilk kez bir şeylerden emin oluyorsun anlayacağın. Kendini yine bulamamış oluyorsun ama artık üst ve alt sınırlarından emin oluyorsun. En azından camdan yapılmadığına, bir kaç darbeyle yıkılmayacağına inanıyorsun.
Aralık 2015

Dilara, bir soruya yanıt verdi.

Aileden ayrı başka bir şehirde yaşamanın zorlukları veya güzellikleri nelerdir?

Türkiye'de, Türk kültüründe sorulacak soru mu bu şimdi. Başka şehirde yaşarken öğrenciyseniz tabii ki parasal sıkıntınız olacaktır ama onun dışında sonsuz özgürlüğünüz olacağından parasızlığı dahi takmayacaksınızdır.
Kasım 2015

Doğan Ataman, bir soruya yanıt verdi.

Aileden ayrı başka bir şehirde yaşamanın zorlukları veya güzellikleri nelerdir?

Kafa yapısı bilimsel çalışan bir "birey"herşeyi nitelikli yaşar. Şehirdışı ise uzmanlaşmasını sağlar.. . .
Kasım 2015

Mustafa Furat, bir soruya yanıt verdi.

Aileden ayrı başka bir şehirde yaşamanın zorlukları veya güzellikleri nelerdir?

Ailemizden ayrı yaşamak başlı başına bir zorluktur. Hangi yaşta olursa olsun insanın ailesine ihtiyacı vardır . Güzellikleri ise bence yoktur böyle bi şeyden mahrum kalmanın güzelliği olsa olsa iyi arkadaşlıklar kurmaktır
Kasım 2015

Mustafa Ali Uğurtan, bir soruya yanıt verdi.

Aileden ayrı başka bir şehirde yaşamanın zorlukları veya güzellikleri nelerdir?

Olumlu anlamda kişinin kendi başına sorumluluk almasını sağlar , edilgen bir kişilikten etken bir kişiliğe geçişin yollarından biridir. Yeni bir çevre, yeni insanlarla tanışma imkanı sunduğundan sosyalleşmeyi artırır, bu insanlar ve çevrenin deneyimlerinden yararlanma imkanı verir, ufkunu açar, geleceği adına yeni fırsatlar sunabilir. Bu fırsatları değerlendirmeyi düşünebilirsen girişimcilik becerilerin ve risk alma yeteneğin gelişir. Başarırsan büyük imkanlar elde edebilirsin, başaramazsan yeni tecrübeler ve olgunlaşma sağlar.
Olumsuz yanı, bünyen yeniliklere ve zorlu mücadelelere hazır değilse kendini yalnız hissetmene, kabuğuna çekilip antisosyal olmana sebep olabilir. İnsanlardan göreceğin vefasızlık ve ihanetler seni hayal kırıklığına uğratabilir . Yol işaretlerini doğru okuyamaz isen yanlış dostluklar ve arkadaşlıklar kurabilir hayatını hepten çıkmaza sokabilirsin. Kendini yalnız hissetmen girişimcilik ruhunu ve mücadele azmini kırabilir . Erken yaşta yorgun ve ümitsiz kalabilirsin.
Sonuç olarak hayata daha gerçekçi bakmalı, artıları ve eksileri iyi değerlendirmelisin. Ergen hayalleriyle bir yere varılamayacağını bilmeli ayağını yere sağlam basmalısın. Sağlam bir kişilik, İyi bir aile yapısı , güçlü akrabalık ve dostluk bağları korunmak kaydıyla yeni yerler ve yeni hayatlar her zaman olmasa da çok zaman kazandırır.
Kasım 2015

Mason Oz, bir soruya yanıt verdi.

Aileden ayrı başka bir şehirde yaşamanın zorlukları veya güzellikleri nelerdir?

Tek zorluğu yemek yapma konusudur tabi aşılabilir. GÜzellikleri bana göre daha fazladır mesela aileden ayrı yaşanıldığında insan daha fazla olgunlaşır en belirgin özelliği budur. Hayata daha realist bakar, kendini bulur.
Eylül 2015

Ayhan Şimşek, bir soruya yanıt verdi.

Anne babasıyla iyi anlaşamamasına rağmen bu ilişkisini iyi yönetebilen biri bu konudaki başarısının sırrını bizimle paylaşabilir mi?

İçinde yaşadığımız toplumun, bireyi bozup özgürlüğünü elinden alan aileye dair bu soruyu beğendiğimi belirtmeliyim.
Kafayı kırmış anne ve babalar başka bir konu olduğundan onları cami avlusuna bırakıyorum şimdilik.

Normal! Anne ve babalar kendi yaşam tecrübelerinden ve sevgilerinden de yola çıkarak çocuğunun en doğru, normal yaşama kendi yaşadıkları gibi yaşarsa ulaşabileceğine inanırlar.
Bu hissiyat, anne ve babanıza söylediklerinizin doğruluğunu zaman içerisinde kanıtlamadıkça geçerlidir.

Tavsiyem;
  • Ebeveynlerinizle her konuda konuşun, fikirlerini alın ve kendi fikirlerinizi de sunarak kimin doğru olduğunu beklemeye başlayın.
  • Onların sağlık durumlarıyla yakından ilgilenin.
  • Aynı evde yaşamıyorsanız bile mümkünse haftada 1 günü-geceyi onlarla geçirin. Mümkün değilse mutlaka 3-4 günde 1 aramayı ihmal etmeyin. Konuşma içerikleriniz kaliteli olsun.
  • Yakın ve uzun vadeli kesin hedeflerinizi belirleyin ve onlarla paylaşın, gidişattan ara ara onları haberdar edin.
  • Para kazanabildiğinizi ve ödemelerinizi karşıyalabildiğinizi hatta birikim yapabildiğinizi onlara ispat edin.
  • Maddi olarak da sizi zor duruma düşürmeyecek bazı ihtiyaçlarını giderin. Örneğin yıllık Check-Up gibi özel kalem masraflar.
  • Alkol kullanıyorsanız, sizi bozmadığını aksine rahatlattığını ve kararında içtiğinizi kanıtlamak için evde yeter miktar da çeşit bulundurun derim ve her eve geldiğinizde bir bardak içtiğinizi bilsinler. Alkol aldığınızda da mantığınızdan kaybetmediğinizi sohbetlerinizle kanıtlayın.
  • Tüm bu benzeri davranışlarınız, anne ve babanın; Biz öldüğümüzde ne olacak bu çocuğun hali endişelerini giderecektir.
  • Kısacası onların çocuğu olduğunuzu unutmayın ve aynı zamanda onların arkadaşı da olun. Ciddi bazı problemleri konuşmak için rutin evinizin dışına beraberce çıkmayı teklif edin, bu gergin bir konunun %80 yumuşamasına da katkı sağlayacaktır.
Aklıma ilk gelenler bunlar. Başka merak ettiğiniz varsa alt yorumlardan veya özelden bana yazmaya çekinmeyin. Sevgiyle.
Temmuz 2015

Abdullah Gürel, bir soruya yanıt verdi.

Aileden ayrı başka bir şehirde yaşamanın zorlukları veya güzellikleri nelerdir?

Özlediğini gelince hissedersin aileden ayrı yaşamanın avantajları çoktur bir nevi kendini hayat atmışsın demektir zorlukları görürsün yani kısaca anne yemekleri haricinde iyidir aileden ayrı yaşamak.. .
Haziran 2015

Didem Çelik, bir soruya yanıt verdi.

Mart 2015

Arif N., bir soruya yanıt verdi.

Mart 2015

Ruya Yildirim, bir soruya yanıt verdi.

Mart 2015

Abdullah Gürel, bir soruya yanıt verdi.

Bir anne kızını neden sevmez?

İçinde bir yerde o sevgi vardır sadece onu kullanmasını bilmiyordur bu sevgiyi engelleyen bir durum olabilir yoksa bir annenin en değerli servetini sevmemesi gibi bir durumun olması çok olanaksız olur.. .
Daha fazla

6 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.