Bilmek istediğin her şeye ulaş

Aile

Aile olabilmek...

Kasım 2016

Merve Kaya , bir soruya yanıt verdi.

Mart 2016

Semih Can Sevgili, bir soruya yanıt verdi.

Ülkemizde ebeveynlerin çocuk yetiştirirken yaptığı hatalar nelerdir sizce?

''Biz senin aileniz, senin için iyi olanı isteriz.'' diyerek duygu sömürüsü yapmak.
Bu çocuğun bireysel kararlar vermesini engelliyor. Çok iyi bir aşçı olacakken, düşük maaşlı bir ofis çalışanı oldum. Yumurta pişirirken bile gözlerim yaşarıyor.
Mart 2016

Seckin, bir soruya yanıt verdi.

Babama sigarayı bıraktırmaya çalışıyorum. Tavsiyeleriniz nelerdir ?

Sende başla sigaraya o kahırla bıraktı benim babam ama şimdide ben içiyorum buda bir fedakarlık sonuçta. :)
Şubat 2016

Anıl Katkat, bir soruya yanıt verdi.

Ülkemizde ebeveynlerin çocuk yetiştirirken yaptığı hatalar nelerdir sizce?

Yapılan en önemli hata, özekrlik taleplerine cevap vermeksizin, onlar adına düşünme, onlar adına konuşma, onlar adına yapma... Bu da çocuklarımızın utangaç, çekingen, tembel bireyler olarak yetişmelerini, bir olay veya problem durumu karşısında potansiyellerini açığa çıkaramamalarını, bilseler dahi kendilerini ifade edememelerini beraberinde getiriyor. Çocuk özgür ortamda yetişmelidir. Özgür karar vermeli. Özgürce yaşayarak öğrenmelidir.

İlköğretim çağında, akran kıyaslaması. Bir başka önemli konu da bu. Kesinlikle ama kesinlikle yapılmaması gerekir.
Ocak 2016

Mustafa Ali Uğurtan, bir soruya yanıt verdi.

Dört eşiniz olmasını ister miydiniz?

1- Neden dört ? 5,10,100 değil. Burada islamın dört eşle evlenmeye İZİN VERMESİNE bir atıf söz konusu ise, bunun dini karalama amaçlı ucuz bir polemik konusu olduğunu belirtmek isterim. Tavsiyem, konunun daha bilinçli ve objektif değerlendirilmesi. [izin vermesine dedim, çünkü bu bir emir değil özel şartlarla ilgili olarak ortaya çıkan bir izindir. Ayette "Eğer, (velisi olduğunuz) yetim kızlar (ile evlenip onlar) hakkında adaletsizlik etmekten korkarsanız, (onları değil), size helâl olan (başka) kadınlardan ikişer, üçer, dörder olmak üzere nikâhlayın. Eğer (o kadınlar arasında da) adaletli davranmayacağınızdan korkarsanız, o taktirde bir tane alın veya sahip olduğunuz ile yetinin. Bu, adaletten ayrılmamanız için daha uygundur. " buyurur. Yani tek eşliliği tavsiye eder. ]

2- Bu konunun bu kadar çok ucuz polemik konusu olmasının sebebi, İslamın Allah CC a kulluğu önceleyen sayısız emri karşısında gereken ciddiyeti ve hassasiyeti göstermez iken, iş cinsel tatmine gelince birden bire, verilmiş bir izni, sanki bir zorunluluk gibi algılayan ve şiddetle uygulama azmine kapılan samimiyetsiz müslüman erkekler ve islamı kötülemeye çalışanların konuyu kullanışlı bir malzeme olarak görmeleridir.

3- İslamın bu izni, her ortam ve fırsatta islama saldırmak için kullanılırken, günümüz dünyasında görünür tek eşliliğin arka planında varlığı herkesçe bilinen ama kanıksanmış, aldatan eşler, kadın duygusallığının ve yalnızlığının kullanılması sonucu oluşan sayısız toplusal travma (kullanılıp atılan kadınlar, hiçbir suçu olmadığı halde gayrı meşru kabul edilen ve hayat boyu bu yükü taşıyan sahipsiz nesiller, duygusal yıkıma bağlı intiharlar, bir türlü çözüm üretilemeyen kadına şiddet , "ya benimsin ya toprağın" mantığı vs.) , kadın ticareti, cinsel tatminde sınır tanımayan ve burada ifade etmeye utandığım çok sayıda toplumsal sapkınlıklar ve bütün bu gerçekliği görmezden gelen çifte standartlı bir çağdaşlık algısı.


4- Sonuç olarak insan doğasının da, islam'ında önerdiği tek eşlilik en doğrusu. Ötesi kapsamı çok geniş tartışılırken de objektif ve dürüst olmayı gerektiren bir konu.
Ocak 2016

Ayşe Gültekin, bir soruya yanıt verdi.

Babama sigarayı bıraktırmaya çalışıyorum. Tavsiyeleriniz nelerdir ?

Spora yönlendirin. Spor sırasında nefes alış verişindeki bozukluğu görmek sigarayı bırakma konusunda motive edebilir. Ayrıca spora başlayan insanların çoğu sağlıklı beslenmeye, sağlıklı yaşamaya da merak salar. Denemenizi tavsiye ederim
Ocak 2016

Gökhan Biçer, bir soruya yanıt verdi.

Ülkemizde ebeveynlerin çocuk yetiştirirken yaptığı hatalar nelerdir sizce?

Bir çocuk dünyaya özgüveniyle gelir. Sadece ebeveynler değil, hayatta birçok kişi bu özgüveni yok etmek için hayli uğraşır.
Aralık 2015

Dilara, bir soruya yanıt verdi.

Babama sigarayı bıraktırmaya çalışıyorum. Tavsiyeleriniz nelerdir ?

Abesle iştigal ediyorsunuz. Hiçbir bağımlılık bağımlının kendi isteği ve iradesi dışında sonlandırılamaz.
Aralık 2015

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Babama sigarayı bıraktırmaya çalışıyorum. Tavsiyeleriniz nelerdir ?

Kimse kimseye sigarayı bıraktıramaz. Sigara eroinden sonra en lanet bağımlılığı olan uyuşturucudur. Ucunda "gerçekten" çabuk ölüm olmadıkça kimse de sigarayı bırakmaz.
Aralık 2015

Burcu, bir soruya yanıt verdi.

Babama sigarayı bıraktırmaya çalışıyorum. Tavsiyeleriniz nelerdir ?

Zyban adlı ilacı kullandım ve bgn tam iki hafta oldu sigara içmiyorum. Bir daha da içmeye niyetim yok.. Bu arada ilaç harikalar yaratmıyor bunu da söylemem de fayda var.. Sağladığı tek şey bıraktığin andaki çıldırtan yoksunluk hissini çıldırmadan halletmesi😉 koa çok kötü bir hastalık babanızı hastanede bu hastalıktan muzdarip insanları gezdirebilirsiniz.. Faydası olacağına inanıyorum... Kolay gelsin 😉
Aralık 2015

Sena Çukur, bir soruya yanıt verdi.

Babama sigarayı bıraktırmaya çalışıyorum. Tavsiyeleriniz nelerdir ?

Günde kaç tane sigara içiyosa zamanla azaltsın aklına getirmemeye çalışsın ilk zamanlar çok zor olabilr ama zamanla içmemeye alışıcak.Sakız çiğnesin meyve falan yesin ve şunu unutmayin ki zorla güzellik olmaz insanın içinde bırakma hissi olucak.
Kasım 2015

Sedef Say, bir soruya yanıt verdi.

Bir erkeğin dört eşinden biri olmak ister miydiniz?

Massachusetts'de birbirlerine aşık olup evlenen 3 kadın, bebeklerini kucaklarına almayı bekliyorlar < 3 haber aşağıda;

dailymail.co.uk/femail/article-2611020/...
Ekim 2015

Uğur Çakmak, bir soruya yanıt verdi.

Anneninizi mi daha çok? Babanızı mı daha çok seviyorsunuz?

:) Küçükken sorarlardı ben de hep "ikisini de çok seviyorum" derdim ama şöyle bir gerçek var ki annemle çok eğleniyoruz, çok sıkı dostuz. Arkadaşlarımla nasıl muhabbet ediyorsam aynı şekilde "sansürsüz" bir biçimde konuşabiliyoruz :) Çoğu zaman ismiyle veya dostum diye hitap ediyorum. Arada kızdırmak için de "rica ediyorum benimle konuşma, belli bir kültür seviyesinde olmayan insanlarla konuşmak istemiyorum" diyorum ve hakarete maruz kalıyorum :). Bir gün işe giderken arkamdan dua ediyor ama nasıl bir dua etmek sonu yok. Ben de eğilmiş ayakkabılarımı giyiyorum. Sonra kalkıp cebimden 3 lira çıkarıp avucuna sıkıştırdım "al bakalım hadi yine iyisin" dedim. Bir yandan gülüyor bir yandan da duasını bozmamaya çalışıyor :). Annemle o kadar çok vukuatımız var ki. Bir gün finallere çalışıyorum o zaman felsefe okuyordum. O kadar acayip şeylerle uğraşıyorum ki insan beynini yakar. Neyse bir ara vereyim dedim kalktım mutfağa gidicem, bir de Attila'nın Pia şiirinin son kısmını bağıra bağıra okuyorum. Mutfağa geldim annem de birşeyler hazırlıyor. Şöyle bir diyalog oluştu.

Ben : Ellerini bir tutabilsem Pia'nın, ölsem, eksiksiz ölürdüm.
Annem : Tövbe estağfurullah öyle şeyler söyleme

Ben tabi kahkalara boğuldum :)

61 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Soy Ağacı

0 Kullanıcı   2 Soru   4 Yanıt

Aile İlişkileri

225 Kullanıcı   43 Soru   198 Yanıt

Kardeş

7 Kullanıcı   4 Soru   4 Yanıt