Bilmek istediğin her şeye ulaş

Akaryakıt

YÖNLENDİR Petrol

Nisan 2014

Mert T., bir soruya yanıt verdi.

Akaryakıt vergileri neden düşürülemez?

Aslinda bu tamamen devlet polikasidir. Turk devleti alismistir en kolay tahsil edine vergidir.
Bugun hava ile yada su ile calisan araba yapin devlet hava ve su vergisi alir. Yani cebindeki parani almak icin uydurulmus kiliftir.
Nisan 2014

Mozambik_prensi, bir soruya yanıt verdi.

Akaryakıt vergileri neden düşürülemez?

Devlet bütçe hazırlarken öncelikle sene içersinde yapacağı giderlerini belirler. Daha sonra bu giderleri karşılamak için gelir toplamaya çalışır. En önemli gelir kaynağı ise vergilerdir. Vergilemede en az kayıpla tahsilat esasdır. Akaryakıt vergileri ise tahsilat oranın en yüksek olduğu vergi türlerimizdendir. Şöyle örnek vermem gerekirse diğer vergi türlerimizde tahakkuk-tahsilat(toplanacak vergi-toplanan vergi oranı) oranları %84 lerde iken akaryakıt tüketim vergisinde bu oran %97 lere kadar çıkmaktadır. Akaryakıt tüketim vergisi kaçakcılığın yapılması zor olduğundan ülkemizin vazgeçilmez gelir kalemlerinden biri durumunda. Ayrıca bir de şu açıdan değerlendirmek gerekir. Ülkemizde petrolün %90 a yakınını ithal ediyoruz. Bu da bizi enerjide dışa bağımlı bir ülke yapıyor. Bir ülkede İhracat-İthalat dengesinin sağlanması gerekir. Dış ticaret dengesi aleyhimize doğru bozulursa cari açık sorunumuz daha da derinleşir. O yüzden iç tüketimi kısmak için de akaryakıtak yüksek vergi oranları uygulanır. Yukarda belirttiğim iki neden akaryakıt tüketim vergilerinin yüksek oluşunun başlıca nedenleridir. Ülkemizde bir yerlerden petrol fışkırmadığı sürece ya da alternatif enerji kaynaklarına yönelmediğimiz sürece yüksek fiyatlı akaryakıt tüketmeye mahkumuz.
Mayıs 2013

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

En kaliteli akaryakıt istasyonları hangileridir?

Şahsen Opet'i öneriyorum. Yakıtları temiz ve kaliteli oluyor. Yakıt güvence sistemi vermesi de gayet iyi bir tercih sebebi. Ama yine de dikkat edilmesi gereken marka değil bayi...
Aralık 2012

Efe Çakınberk, bir soruya yanıt verdi.

Bazı akaryakıt istasyonlarında neden benzin daha ucuzdur ?

Nedenleri aşağıdaki gibidir:


1. İstasyonların rafineriye olan uzaklıklarına göre fiyatlar değişir. Uzak olanın nakliye maliyeti de fazla olduğu için fiyatı daha pahalıdır.


2. İstasyonların yakıt alımlarını yaptıkları rafineriye göre fiyatları değişir. Bazı rafineriler direk boru hattıyla ham petrol çekebilirken bazıları sadece gemi nakliyesi ile alabilirler. Gemi nakliyesi daha pahalıdır. Bu da rafineriden çıkan yakıtın fiyatına yansır. Sonuçta akaryakıt istasyonlarının pompa fiyatlarına yansıtılır.


3. Yakıt teknolojisine göre fiyatlar değişir. Her markanın kendi ar-ge çalışmaları sonucu geliştirdikleri yakıt katkıları vardır. Buda yakıtın kalitesine yansır. Katkılar yakıtların yanıcılığının arttırılması, yanma sevilerinin geliştirilmesi, yakıt sistemini temizlemesi, motor koruması gibi unsurlar için geliştirilir. Kimi katkılarda ekonomi sağlamaya yönelik olup kimileri de performans içindir. Günümüzde en iyi yakıtlar BP ve Shell firması tarafından geliştirilmektedir. Yerli firmaların ne yazık ki ar-ge birimleri olmadığı için onlar farklı firmalardan katkı almaktadır. Yakıt katkıları da fiyatlarda farklılık yaratmaktadır.


4. Tüm akaryakıt bayilerinin ve dağıtım firmalarının karı aynıdır. Genelde fazla yakıt satamayan ve tercih edilmeyen markalar devletin markasını sürdürebilmesi için zorunlu koştuğu satış kotalarını tutturabilmek için fiyatlarında büyük indirimler yapmaktadır. Bu sayede müşteri toplayıp kotalarını tutturup markalarını devam ettirmektedirler. Fakat bu markaların hiçbirinde yakıt katkıları bulunmaz. Sadece ham rafineriden çıkan yakıtı satabilirler.


5. Kaçak akaryakıt yada akaryakıt benzeri malları kaçak yakıtlarda satan istasyonların fiyatları düşüktür. Kimlerin kaçak yakıt sattığını anlayabilmek için fiyat panolarına bakmak yeterlidir. Ortalama bir istasyonun EN FAZLA BRÜT karı %7-8 civarındadır. Bunun içinden tüm işletme giderleri ve nakliye çıkarıldığında yaklaşık olarak %1-2 gibi net kar elde edilmektedir. Eğer ki bir istasyonun fiyat panosunda BP, SHELL, OPET, TOTAL gibi firmaların fiyatlarından %15 gibi altında satıldığını görürseniz bilin ki bu işte bir şeyler var. Çünkü her firmanın ham rafineri akaryakıtını alış fiyatı devlet tarafından zaten belirlenmiş ve aynı tutulmuştur. Yani her firma aynı fiyattan alıyorsa nasıl bazıları aldığının altına satabilir? Fazla düşünmeye gerek yoktur.

Temmuz 2012

Karl Engelpert, bir soruya yanıt verdi.

Otomotiv ve yan endüstrilere yatan tüm kaynak toplu taşıma için kullanılsa bizi duraktan kapımıza kadar götürecek raylı koltuk sistemleri bile olurdu. Bu konuda fikirleriniz neler?

Farazi, hesapsız ve kitapsız bir tespittir. Sivilceli yaslarda kurulmus olması muhtemeldir.

Endüstri bir bütündür. Sektör ayrımı yapılamaz. Modern metrolar asansörlerin gelisimiyle mümkün olmustur.

Velhasıl kelam otomotiv sektörü gelişmemiş bir ülke gösterin ki raylı sistemlerde uzman olsun.
Haziran 2012

İsimsiz Kullanıcı, bir soruya yanıt verdi.

30000 - 40000 TL arası alınabilecek en az yakıt sarfiyatına en iyi performans gösteren araç hangisidir ?

Teşekkür ederim , Golf , Astra , A1 , modellerini araştırıyordum , verdiğiniz bilgilere göre araştırmaya devam edeceğim .
Haziran 2012

Bozkurt Yurdakul, bir soruya yanıt verdi.

30000 - 40000 TL arası alınabilecek en az yakıt sarfiyatına en iyi performans gösteren araç hangisidir ?

Honda civic type-s otomatik veya düz vites öneririm. 1.8lt 140 hp. şehir içi ortalama yakıt 7.8lt/100km
Haziran 2012

Hakan, bir soruya yanıt verdi.

30000 - 40000 TL arası alınabilecek en az yakıt sarfiyatına en iyi performans gösteren araç hangisidir ?

Pek bir halk ağzı olacak ama; nek kaa ekmek ok kaa köfte, işin özü bu. Yani para eşittir performans.

Soru araç olarak sorulmuş ve sanırım araçtan kasıt binek arabalar. Tabii işin için de bir de performans talebi var. Bu anlamda sanırım;

  • Şehir içi kullanıma uygun olarak hafif kasalı, 850 kg'a kadar, 1,4 lt, minumum 105 HP ve üstü tüm benzinli araçlar kullanıcısını memnun edecektir.
  • Ama aranılan performanstan kasıt uzun yol ise bu sefer kıstaslar değişecek elbette: 1,8 lt, 1150 kg kadar, minimum 125 HP bir motora sahip dizel araçlar sizi memnun edecektir.

6 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Shell

3 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Petrol Ofisi

2 Kullanıcı   1 Soru   1 Yanıt