Bilmek istediğin her şeye ulaş

Akıl Hastalığı

YÖNLENDİRME Akıl hastalığı

Şubat 2016

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

En yüksek merciden. 10 soruda İslam...

Diyanet’ten yeni fetva: Kaşını, bıyığını, tüylerini aldırmak günahtır | soL Haber Portalı | güne soL'dan bakın

“Kadınların kaşlarını almaları caiz midir?” sorusuna görüş veren Diyanet, “Mecbur değilsen kaşını, bıyığını, tüylerini aldırmak günahtır. Ama psikolojini bozacak kadar kötüyse aldırabilirsin” dedi. Sözcü'den Ali Ekber Ertürk'ün haberine göre; İslam dininin zaruret bulunmadıkça, yaratılıştan verilmiş özellik ve şekillerin değiştirilmesini yasakladığı aktarılan fetvada, “Bunlardan hareketle islam alimleri, herhangi bir zaruret bulunmadıkça kaşların alınmasının caiz olmadığını belirtmişlerdir” denildi.
Temmuz 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Bu polis cinayetleri bir gün bitecek mi acaba?.. Adaletin timsali olması gereken polis neden cinayetler işliyor?.. Haberdeki akıl hastası sizce kim?

11 polis, şizofreni hastasını copla döverek öldürdü, ölüm 'şüpheli' sayıldı - Gündem - T24

Tekirdağ'da, akıl hastanesine yatırılmaya direnen şizofreni hastası Ali Çelebi'yi coplarla kafasına vurarak ölümüne yol açtıkları iddia edilen polisler için 11 aydır işlem yapılmadı
Mart 2014

Esra Irmak, bir soruya yanıt verdi.

Acil durumu olan bir psikiyatrik hasta için de 112'yi arayabilir miyiz?

Bence evet çünkü hasta kriz durumundayken acil müdahaleye ihtiyacı vardır.
Mart 2014

Pelin Şen, bir soruya yanıt verdi.

Acil durumu olan bir psikiyatrik hasta için de 112'yi arayabilir miyiz?

Yapılan yeni düzenlemeden önce, bu profildeki hastaların il içindeki hastanelere nakli için 112 aranıyor ama işlem yapılmadığından hasta yakınları Toplum Sağlığı Merkezleri'ne (TSM) başvurmak zorunda kalıyordu. TSM'ler araç, polis, sağlık memuru görevlendirmesi yaptıktan sonra hastanın, il içindeki bir hastaneye sevki gerçekleşebiliyordu.

Ama artık bu durum değişti. Artık kendisine, ve çevresine zarar verme riski olan, ağır ruhsal bozukluğu bulunan hasta, psikiyatrik açıdan "acil durum" olarak değerlendirilecek ve il içinde 112 tarafından hastaneye nakledilecek.

Bu süreçte hasta önce genel sekreterlik bünyesindeki diğer hastanelere sevk edilecek ki hizmet aksamasın. Eğer burada yer olmazsa, bağlı bulunan bölge hastanesine ya da en yakın ildeki hastaneye sevk edilecek. Böylelikle, gereksiz sevk ve yığılmalar da engellenmiş olacak.
Nisan 2013

Alçay Yıldız, bir soruya yanıt verdi.

Birinin kendi isteğiyle akıl hastanesine yatırılması mümkün müdür?

Evet. Bunun için herhangi bir akıl hastanesine başvurmanız ve gerekli testlerden geçmeniz yeterlidir. Yalnız şunu unutmayın ki kendinizi iyi hissetmiyor olmanız akıl hastanesine yatırılmanız için geçerli bir sebep değildir. Ciddi bir rahatsızlığınız yoksa ya da en azından öyleymiş gibi davranmazsanız akıl hastanesine yatırmazlar.
Nisan 2013

Alçay Yıldız, bir soruya yanıt verdi.

Bir hastalık ile bozukluk arasındaki fark nedir?

Hastalık, sebepleri ve belirtileri bilinen bir spesifik bir mekanizmadır. Mesela Parkinson hastalığı, beyinde azalan dopamin sonucu titremeler ve yavaş hareket etme gibi sonuçlar doğuran bir hastalıktır.Bozukluk ise bir şeylerin doğru çalışmamasıdır. Buna da örnek olarak bipolar bozukluğu gösterebiliriz. Bipolar bozukluk duyguların doğru çalışmamasıdır.
Mart 2013

Ebru Özkan, bir soruya yanıt verdi.

Akıl hastalıklarının oluşma sebepleri nelerdir?

Akıl hastalıkları, kısaca kişinin gerçekle ilgili bağlantısının kopmasıdır. Akıl hastalıklarında duygulanım ve zihinsel işlevlerde bozukluklar meydana gelir. Ruhsal hastalıklar için bir çok faktör vardır. Sosyal, genetik ve çevresel bileşenlerin bir araya gelmesiyle meydana gelebilir. Genetik bir yatkınlığın olması akıl hastalığının kesin olarak gerçekleşeceği anlamına gelmez. Stresli bir ortam bunu tetikleyen en büyük nedendir. Bir insanın yaşadığı ortama adapte olamaması ve o ortamda stres altında yaşaması önemli bozukluklar oluşturur. Stres altında yaşayan insanların kendine uygun bir ortamda toplumsal kaygılar yaşamadan var olması gereklidir.

Akıl hastalıklarının çeşitleri vardır. Bunların sebepleri de birbirinden farklıdır. Paranoya, erken bunama, melankoli, bunama, şizofreni ve depressif mani örnekleridir.
Sağlıklı bir çevrede yetişen, genlerinde akıl hastalığı olmayan ve sosyal açıdan sağlam bir temeli olan insanlarda akıl hastalığının görülmesi daha azdır. Bir bireyin ruh sağlığının bozulması genel olarak çocukluk döneminde başlar. Sevgisizlik, ilgisizlik, istismarlar, yoksulluk ve bir çok olumsuz şartlar insanın akıl sağlığını tehdit eden durumlardır.
Eylül 2012

Ece Naz Sonat, bir soruya yanıt verdi.

Kıskançlık psikolojik bir hastalık mıdır?

Bu kıskançlığın boyutuna bağlıdır. Aslında çok normal bir duygu olan kıskançlık herkesin zaman zaman yaşadığı bir duygudur. Ama yüksek dozda olan kıskançlıklar hastalık olarak değerlendirilebilir. Çünkü bu duygu insanın kendisine ve çevresindekilere zarar vermeye başlar ve tedavi edilmesi gerekir.
Ağustos 2012

Gonca Köse, bir soruya yanıt verdi.

Akıl hastası olmanın belirtileri nelerdir?

  • Belirli bir hastalığı olmadığı halde, sürekli hasta şikayetleri etmek
  • Depresyon
  • Her konuda aşırı inatçılık
  • Kontrolsüz sinir
  • Huzursuzluk
  • Yorgunluk
  • Bir iş yapmama isteği
  • Sık sık çevredekilerle tartışma
  • Gereksiz korkular
  • İştahsızlık
Akıl Hastalığı

18 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.