Bilmek istediğin her şeye ulaş

Akıl

Akıl (Arapça: عقل), felsefede kavram oluşturma ve bunlara göre hükmetme kapasitesidir. Bugün Batı'da bu kavramı, büyük ölçüde aklı anlayışla yüzleştiren, fakat algılamadan ayıran Alman filozofu Immanuel Kant'ın etkisindedir.

Eylül 2017

Beraat K, bir soruya yanıt verdi.

Bilinci bir makinenin içine koyabilir misiniz?

Henüz değil uzun bir sürede olmayacağa benziyor. Bu iş kurgu ile filmlerde yapılabilir ama gerçek hayatta çok zordur. En başta ruhu içine koyamayız. Bir yapay zeka geliştirecek olsak dürtüleri anlatamayız.
Ağustos 2017

Seda Kahraman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Yaşama Dair

İnsan ancak kendisi olabilir bunun dışında başka bir şey olması mümkün değildir. Zaten güzel olan Her şey güzelliğe, tazeliğe, hoş bir kokuya ve canlılığa sahiptir. Taklit olan her şey cansız, donuk, sahte ve plastiktir. Başka biriymiş gibi rol yapabilirsiniz ama acaba kimi kandırmış olursunuz? Kendiniz dışında kimseyi kandıramazsınız. Üstelik bunun ne gibi bir amacı olabilir, bundan ne elde edersiniz? Kendinizi bilebilmeniz için önce kendiniz olmalısınız. Tüm kişilikleri tıpkı üzerinizden kıyafetlerinizi çıkartır gibi çıkartmalı ve tamamen çıplak kalmalısınız. Başlangıç oradan başlar . "Senden başkasına inanma, bir sen varsın bu dünyada. Bu kadar da emin olma, gördüğün her şey yalan aslında. Bir sen kendini bil. Bir sen varsın bir de beynin.   Minnet duy beynine; Yaradılış amacını unutma. Bir beynin için yaratıldın bir de düşünmek için. Haydi şimdi bak bakabildiğin kadar dünyaya, duy duabildiğin kadar gürültülü seslerini. Yarattığın bu dünyaya dön bak, tekrar tekrar bak. Sonra yine minnet duy beynine. Ne güzel hazine... Hazinenin tükeneceği gün o gün sen de öleceksin. Ölüm anını düşün. Evreni, mucizeleri düşün.Mucizenin bir parçası da sen! Haydi kalk artık çekin düzen ver kendine. Düzeldiğin halinle zihninde mucizeler yarat. Nefes almak güzeldir. Güzeldir yaşamak. Yaşa dilediğin gibi. Sorgulama, irdeleme, yargılama! Yalnızca Yaşa ! "
Ağustos 2017

Seda Kahraman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Amaç

Hayata gelme amacımız tamamı ile kendimizi tanımaktan geçiyor. Kendi benliğimizi bulmak, çevremizdeki olay ve hadiseleri idrak etmek, kavramak ile çelişkileniyor. Daha iyi bir birey olabilmek, kendimize ve yaşamımızı sürdürdüğümüz hayatta bulunan canlılara karşı nasıl daha verimli, uyumlu kişi haline gelebilirsek birey olabilmenin ilk temelini onarmış olabiliriz. Bir şeylerden şikayetçiysek önce kendimizi değiştirmeye çalışalım. Değişmeyen tek şeyin değişim olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Sonra ki adımlarda bizlere verilen en önemli hazineyi (beynimizi) bilgi edinme alışkanlığı haline getirmemiz gerekir. Gerçek olan mutluluk; bilgiden, öğrenmekten doğar ve büyür. Sonsuzluk kavramını bilinçöncesi zihnimizi iyi şeyler adına kullanmamız gerekir. Enerjimizi tamamı ile bizi kalıcı mutluluğa itecek verilerden faydalanmayı öğrenmeyi sağlamalıyız. Sonuçta iyi ya da kötü hayatta bulunan her tepki enerji ile gerçekleşiyor. Enerjimizi olumsuz yönde sarf etmeyelim.
Temmuz 2017

Ahmet Dede, bir soruya yanıt verdi.

Bilinci bir makinenin içine koyabilir misiniz?

Bu soru tıpkı şeye benziyor; 60 - 70 yıl önce ve onun öncesinde "Uzaya gitmek mümkün mü? , Aya gidilebilir mi? " gibi soruların sormasına benziyor. Tabii uzay ve ay gibi kavramların benimsenme döneminin içinde yer alan zaman diliminde. Bu durumlara göre sorunun cevabını kendinde verebilirsin.

Ayrıca kesin ve net olarak "mümkün olmaz" diyen insan ve insanları da okumaya, izlemeye, denemeye ve sorgulamaya davet ediyorum. Eksik düşünüyorlar ya da eksik cümle kuruyorlar.
Temmuz 2017

Mehdi Mengüç, bir soruya yanıt verdi.

Bilinci bir makinenin içine koyabilir misiniz?

Bilinç dediğimiz şey ruh ve beynin kesişimi olduğundan makinelerde mümkün olmaz
Mart 2017

Metin Atabay  yeni bir  gönderide  bulundu.

İslam ve " Örtünmek "

Tesettürün Amacı Nedir

Kendini Kötü Nazarlardan Korumak ...

Tecavüzlerden Uzak Kalmak ...

Fakat İslam Dininde Esas Olan Şey

Zihniyeti " Arındırmak "

Düşünsene Dostum

Herkes Bebek Gibi Masum Olsa

Kimseden Tahrik Olmayacak Kadar

Masum Bir Kalbe Sahip Olsa

Örtünmeye Ne Gerek Olurdu ...

Sen Bir Bebeğin Yanında

" Bana Zarar Verir " Diye Örtünür müsün

Bilirsin Ki Ondan Kimseye Zarar Gelmez ...

Masumdur Tecavüz Etmez

Aklından Bile Geçmez ...

Öyle de İslam'da Öncelik Budur İşte ...

İnsanın Kalbini Masum ve Temiz Eylemek

Pek Çok Ayetle Birlikte

Hadisi Şerif Yok mudur Zaten

" Güvenilir İnsan Olmakla "

Kalbi ve Zihni Arındırmakla İlgili ...

Önce Herkes Senden Emin Olsun

Bilsinler ki Kimseye Zarar Vermezsin ...

677
Ekim 2016

Birkan Aydin, bir soruya yanıt verdi.

Akıl ile beyin ilişkisi nedir?

Beyin nöronların toplu olarak vasıfsızca durduğu yerdir. Akıl ise o nöronların birbirleri ile bağlantı şeklidir.
Nisan 2016

Melek Özaslan, bir soruya yanıt verdi.

Ocak 2016

Mustafa Ali Uğurtan, bir soruya yanıt verdi.

Çocuklara IQ testi nerede ve nasıl yapılıyor, belge veriliyor mu?

Bu işi milli eğitim bakanlığına bağlı Rehberlik Araştırma Merkezleri yapıyor. Eğer çocuğunuz ortalama bir çocuksa, yani engellilik veya belirgin bir üstün zeka belirtisi söz konusu değilse çok sıcak davranmıyor, hatta niye geldiniz ki diyebiliyorlar. Muhtemelen velilerin çocuklarında vehmettikleri üstün zeka takıntısından olsa gerek. Hastanelerin çocuk psikologları da bu konuda yardımcı olabilir. Bir de özel rehabilitasyon merkezleri ve üstün zekalı eğitim okulları yardımcı olabilir. Yine devletin Bilim Sanat Merkezleri adı altında eğitim veren okulları var ama bunlar bireysel başvurulara cevap vermiyor. İlk okul birinci sınıftan itibaren her yıl yaptıkları sınavlarla özel becerisi olan çocuklara normal okul eğitiminden bağımsız ve onu bıraktırmadan becerisi doğrultusunda lise sona kadar haftanın belli günlerinde ücretsiz eğitim veriyorlar.
Ekim 2015

Sezer Çevik, bir soruya yanıt verdi.

Akıl ile beyin ilişkisi nedir?

Motor ile araba ilişkisidir. Motorsuz arabanın bir önemi olmadığı gibi akılsız beynin de bir önemi yoktur.
Eylül 2015

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

This is why it is important to consider the bigger picture. Neden büyük resmi dikkate almamızın gerekliliğine dair.

This is why it is important to consider the bigger picture

Ağustos 2015

Uğur Çakmak, bir soruya yanıt verdi.

Mantık öznel midir evrensel mi?

Mantık evrenseldir. İnsanların aynı düşünmemesi üç nedenden olur. Ya konu hakkında yeterince bilgisi yoktur yorumu farklı olur ya da konu özneldir ki (müzik zevki gibi) burada mantık aranmaz ya da o konuyu nesnel bir şekilde masaya yatıracak bilgi yoktur o yüzden arada kalan bilgi boşlukları farklı yorumlara neden olur.
Ağustos 2015

M. Fatih Hocaoğlu, bir soruya yanıt verdi.

Mantık öznel midir evrensel mi?

Bir matematiği olduğuna göre evrenseldir. Yanlış düşünmenin sebepleri mantık hesaplamalarına uymadığı için değil. Düşünme sıklıkla yalnızca anlık durum üzerinde yürütülen muhakeme değil, geçmişi ve ileriye dönük projeksiyonu da içeren bir süreçtir. İleriye dönük tahminlerdeki yanılmalar ve karar sürecine dahil edilen değişkenlerin eksik veya fazla seçilmesi, seçilen değişkenlerin değerlerine ilişkin yanlış bilgiye sahip olma vs.. gibi faktörler etkili. Yanlızca tek bir ana ilişkin karar üretilmesi ve sadece o ana ait kesin bilgileri, mantıksal çıkarım kurallarına göre yapsaydık evet işte o zaman herkes aynı sonuca varır ve hata yapmazdı, ama maalesef öyle değil.

189 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.