Bilmek istediğin her şeye ulaş

Akvaryum

Akvaryum, çoğunlukla cam ya da yüksek dirençli plastik gibi saydam malzemelerden yapılan, genellikle balık olmak üzere, bazen de omurgasızlar ve ayrıca amfibyumlar, deniz memelileri ve sürüngenler gibi suda yaşayan bitki ve hayvanların tutulduğu ve daha çok bu canlıların sergilenmesi amacıyla kullanılan içi su dolu, küçük bir cam kavanozdan büyük su tanklarına kadar geniş bir yelpazede yeralan kap ve yapılar. Akvaryum sahibi olmak dünya çapında yaklaşık 60 milyon kişi tarafından paylaşılan popüler bir hobidir. Çağdaş akvaryumların öncülerinin ilk çıktığı 1850'li yıllardan beri, özellikle akvaryum balıklarını sağlıklı tutabilmek için daha karmaşık ışıklandırma ve filtreleme sistemleri de geliştirildikçe akvaryum ile ilgilenenlerin sayısı artmıştır. Halka açık akvaryumlar, evdeki akvaryumların büyük ölçekteki kopyalarıdır. Osaka Akvaryum, 5.400 m³’lük su tankı ve 580 türden oluşan su canlısı koleksiyonuna sahiptir ve İngiltere'de yapılması planlanan National institute for research into aquatic habitats (Su yaşam alanlarını araştırmak için ulusal enstitü) 40 hektarlık büyüklüğüyle dünyanın en büyük akvaryumu olacaktır. İçinde tek bir balık barındıran cam kavanozlardan, dikkatle tasarlanmış destek sistemlerine sahip ve karmaşık ekosistemleri taklit etmeye çalışan büyük boyutlardaki akvaryumlara kadar çeşitli boyutlarda akvaryum bulunur. Akvaryumlar genellikle tatlı su, tuzlu su ve hafif tuzlu su akvaryumları olarak sınıflandırılır ve su sıcaklığı tropikal ya da soğuk ortamlara göre farklılık gösterir. Bu iki özellik ve diğerleri akvaryumda hangi balıkların ve diğer canlıların yaşayabileceğini belirler. Akvaryumda yaşayan canlılar sıklıkla doğadan toplansa da akvaryum ticareti için özel olarak yetiştirilen canlıların sayısı da gün geçtikçe artmaktadır. Dikkatli bir akvarist, akvaryumunda bulunan canlıların doğal yaşam alanlarının koşullarını taklit eden ekolojik dengeyi sa...

Aralık 2016

Birkan Aydin, bir soruya yanıt verdi.

Akvaryum bakımı nasıl yapılır?

Akvaryumun bakım periyotları, kullanmış olduğunuz filtreye, tankın hacmine , içerisinde bulunan canlı türlerine ve popülasyonuna göre yapılmaktadır. Akvaryum bakımı ile ilgili detaylı bilgileri akvaryum.com adresli siteden öğrenebilirsiniz. Akvaryum hobisine başladıktan sonra aslında akvaryumun sadece balık beslemek demek olmadığını daha net anlıyorsunuz ki bakım olayı suyun kimsayal dengede tutulması, bakterinin önemi, suyun ideal ısısı vb gibi bir sürü parametresi var.
Kasım 2016

Gülsüm Karakoç, bir soruya yanıt verdi.

Kasım 2016

Münir Altıntaş, bir soruya yanıt verdi.

Balıklar ölünce neden ters dönüp su üstüne çıkar?

Ruh madde den ayrılır, o yüzden su üstüne çıkar, ters dönmesi ise karın boşluğu olduğu için ters döner.
Ocak 2015

Winterwitch, bir soruya yanıt verdi.

Evcil hayvanım olsun istiyorum fakat daha önce deneyimim olmadığı için korkuyorum acaba bakabilir miyim? Bir de kedi mi baksam köpek mi?

Kedi köpek kuş. 3ü de sürekli bakım ve ilgi istiyor. Aksi halde psikolojileri bozuluyor. Aldım bakamadım gibi bi olay olursa yeni sahibine alışma süreci, moral bozukluğu vs. de cabası.
Sokaktaki dostlarımızdan bir tane edinin ama artık evinizi bir başka canlıyla paylaşacağınıı unutmayın. Eve geç gelseniz bile bu cici dostlar mızmızlık yapabiliyor. :)
Ocak 2015

Gökhan Biçer  yeni bir  gönderide  bulundu.

Balığını ameliyat ettirmek için 300 sterlin harcadı - Dünya Haberleri - Radikal

İngiltere ile ilgili haberleri mi aramıştınız? Balığını ameliyat ettirmek için 300 sterlin harcadı haberi için hemen tıklayın!
Temmuz 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Mart 2014

Murat Emecan, bir soruya yanıt verdi.

Evcil hayvanım olsun istiyorum fakat daha önce deneyimim olmadığı için korkuyorum acaba bakabilir miyim? Bir de kedi mi baksam köpek mi?

Eğer vaktiniz yoksa denemeyin aynı şekilde bir süre sonra sıkılıp o hayvanı sokağa bırakacaksanız yine denemeyin, ideal olarak kuş olabilir.
Kasım 2013

Ayşegül Bulut, bir soruya yanıt verdi.

Tatlı su akvaryumunda iki tane japon balığım var. Bunların yanına hangi balıkları ekleyebilirim? Tavsiyesi olan var mı?

Pengasus, çöpçü ve cüce vatoz tercih edilebilir. Yalnız akvaryum kapasitesi 150 litreden az ise japon balıklarınızın yanında japondan başka tür önerilmiyor. Eğer akvaryumun kapasitesi büyükse bahsettiğim balıkları akvaryuma ekleyebilirsiniz.
Temmuz 2013

Gündüz Ayar, bir soruya yanıt verdi.

Akvaryum filtresi nasıl temizlenir?


 1. Temizlik için küçük bir maşrapa ve bir kova hazır bulunsun.
 2. Yaklaşık iki litre dinlenmiş suyu ayırın ve bir kenara koyun.
 3. Filtreyi kapatın ve kablosunu elektrik prizinden çekin.
 4. Filtreyi nazikçe akvaryumdan çıkarın ve temiz bir kovaya yerleştirin.
 5. İçindeki süngeri çıkartın. Eğer sünger tek kullanımlıksa bu maddeyi atlayıp dokuzuncu maddeye geçin.
 6. Eğer sünger içerik yeniden kullanılabilir ise içindeki filtre aracını sökün.
 7. Küçük bir kaseye dinlenmiş sudan ayırın ve bu suyla süngeri nazikçe durulayın.
 8. Yıkanmış sünger içeriği yeniden doldurun, kapatın ve bir kenara koyun.
 9. Sünger yerindeki ufak algleri ve kireç yatağını temizleyin, temiz su ile iyice durulayın.
 10. Yeni ya da tekrar kullanılabilir süngeri dinlenmiş sudan alınan bir maşrapayla çalkalayın.
 11. Filtre yerine durulanmış sünger içeriğini yerleştirin.
 12. Filtreyi tekrar akvaryuma yerleştirin.
 13. Küçük bir kap kullanarak filtreyi, dinlenmiş suyla kısmen doldurun ve daha sonra kapağı takın.
 14. Temiz filtreyi prize takın ve çalıştırın.
Not: Eğer tekrar kullanılabilir filtreniz varsa, her kullanımdan sonra filtreleme kabının çok sıkı kapatıldığına emin olun.

Filtre içeriğinin asla değiştirilmemesi gerektiğine dair bir yanlış inanış vardır. Fakat çok kullanılan kirli filtreler kesinlikle sağlıksızdır.
Temmuz 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Daha fazla

18 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Betta

1 Kullanıcı   1 Soru   1 Yanıt