Bilmek istediğin her şeye ulaş

Aldatılmak

İlişki

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Eylül 2017

Eda Kara @edakara

Erkek arkadaşımı aldatıyorum ama istemiyorum böyle olmasını. Ne yapmam gerek?

Sevgiline onu aldattığını itiraf et eğer dedin gibi seni umursamıyorsa problem çıkmaz gönül rahatlığıyla devam edebilirsin
Ekim 2016

Gizli Kullanıcı

Beni aldatan sevgilimin çıplak fotoğraflarını yeni sevgilisine ve arkadaşlarına attım, yanlış mı yaptım?

Etik olarak zaten doğru olmayan bir şey, hukukî mecrada da başınız ağrıyabilir, bilginiz olsun.
Kasım 2014

Güzin Turhan @guzinturhan

Bir insan neden aldatmaya ihtiyaç duyar?

İnsan aldatmaz, heyecan arar, bulur ve yaşar.
Aldatma, kişinin heyecanının bitmesinden kaynaklanan durumum pozitife edilme halidir.

Ne demek oluyor bu?
  • Bu, ilişki zaten öldü tüyü nereye dikeyimin dolaylı yolu oluyor.

Peki heyecan neden biter?
  • Sonsuz verici tutum yani toplumumuzda sıkça görülen aşırı duygu teslimiyetinden doğar.

Bitmesin istiyorum heyecanın...
  • İnsanın kilitli olmasa da her daim gizemli odalarının olması, aynı odaya her girdiğinde ön planda bir başka ayrıntıyla karşılaşması dinamiklerin güçlenmesine neden olacaktır.

Kısaca;
  • Her şey bir oyun ve 'çemberin ya içindesinizdir ya dışında' ;) dedi üstad
Haziran 2014

Fund_Fund @Fund_fund

Aldatanlar aslında kendileri aldatılmaktan korktuğu için mi aldatır, üzülmek yerine üzerler?

Böyle bir bağlantı kesinlikle yok. Aldatanlar değişiklik istediklerinden, tahrik olduklarından, ayartıldıklarından gibi birçok çeşitli nedenlerle aldatır ama bu nedenlerin içinde aldatılma korkusu kesinlikle yer almaz. Zaten aldatmak da kesinlikle üzme amaçlı değildir çünkü mümkün mertebe gizli tutulmaya çalışılır. Sözcük anlamı olarak "aldatmak" da bir gerçeği saklamak, çarpıtarak yansıtmaktır. Eğer amaç karşıdakini üzmek olsaydı eylemin adı aldatmak olamazdı... .
Ekim 2012

Emre Sevinç @emresevinc

Yakın bir kişi tarafından aldatılmak/kandırılmak nasıl bir duygudur?

Birincisinde şok, inanıp-inanmama arası gel-gitler, olumluya ikna olma eğilimi; tekrarlarsa en tepedeyken elinizin birakılıp yüksekten yere düşmek gibi, bir kez daha olursa uçurumun kenarında kalmak gibi... Bundan sonra düşmek ya da kanatlanıp uçmak size kalmış... .
Mayıs 2012

Burcu Krk @burcukrk

Hafızamızın bazı bölümlerini kendi isteğimizle silebilir miyiz?

     Bilişsel Psikolojiye göre; bilinç, bireyin hafızasını kontrol etmesinde önemli bir role sahiptir. Bireyin bilinci iç ve dış etkenlerin uyarısyla hafızayı birinci derecede etkiler. Bazen kontrollü, bazen de kontrolsüz olarak bilinç kendi hafızasından bilgileri eler. Bu eleme işlemi, çok kullanılan bilgileri bilincin derinliklerinden yüzeye çekerken, kullanılmayan bilgileri ise derinlere iteler. Bilgiler eklendikçe, kullanılmayan bilgiler unutulur, yani silinir.
     Bilişsel Psikolojideki araştırmalara göre, bireyin kişisel gelişimi ve özel hayatındaki olaylar, bireyin hafıza gelişimde ve işleyişinde önemli etkiler yaratır. Örnek olarak, bireyin yaşadığı üzücü olaylar, korkular ve travmalar bireyin bazı olayları hatırlamamasına neden olabilir. Bilişsel psikoloji bu olayı, bireyin hatırlamak istemediği olayları, hafızasındandan silerek unuttuğunu öne sürer.
     Bazı bilim adamları ise, hafızadan silme olayının mümkün olmadığını ve bireyin bilinçaltında olayların tutulduğunu; uyaranlar tarafından, doğru şartlar altında ortaya çıktığını iddia eder. Ek larak da, beynin kapasitesinin çok büyük olduğunu ve hafızada yer alan bilgilerin unutulqmayacak kadar küçük yer kapladıklarını söyler. Yapılan araştırmalara göre de, bireyin hatırlamak istemediği her olayı unutamadığını kontrollü ya da kontrolsüz olarak bilgilerin silinmeyeceğini söylerler.
     Öbür taraftan, yapılan araştırmalara göre; bireyin hafızasını kontrol edebilme yeteniğinin genetik olarak varolduğu ve aktarıldığı fakat bu yeteneğin henüz gelişmemiş olduğu iddiası vardır. Bireylerin etraftaki olayları kişisel olarak algıladıkları ve buna göre yorumlayarak hafızalarına attıkları söylenir. Bu aşamada kişilik devreye girer. Kişilikteki tartışmalar da bu araştırma da yer almaktadır. Bu araştırmalarda; bireyin kişiliğinin çeresel ve genetik olarak oluştuğu ve hafızanın da kişisel olduğundan ötürü aynı etkenlerle harmanlandığı ortaya çıkmıştır. Bununla beraber kişiliğin kontrollü veya kontrolsüz değiştirilebileceği gibi, sabit olması da hafızanın da hem değiştirilebilir hem de sabit olduğunu göstermiştir. Sonuç ise hafızanın bazı durumlarda kontrollü olarak silinebileceğini göstermiştir.
    Dr. Emily Holmes' e göre ise; kişilik ile bireyin hafızası birbirine bağlıdır ve birey hafızasının çok küçük bir parçasını değiştirirse, kişiliğinde çok büyük farklılıklar yaratabilecektir. Fakat bu değişimin faydalı olmayacağını ve bireyin kişiliğinin, yaşadığı olaylarla yani hafızasıyla oluşacağını söyler. Yapılan araştırmaların sonucuna göre ise, tecrübelerin ve yaşanmışlıkların insanın hafızasında kapladığı yer, bireyin kişiliğini oluşturur ve bireyin kontrollü olarak hafızasını silmesi mümkün değildir.
Ağustos 2011

İnsan @insan

Eşini kendi yatağında, başka biriyle yakaladın ne yaparsın?

Soru aslında çok net, eşini kendi yatağında başka biriyle yakalamanın affedilecek hiç bir yanı yok. Bu durumu kesinlikle kabul edemem, önce kendimi sorgularım ve eksikliğimi bulurum, sonrası boşanma davası açmak olur. Kendine saygısı olmayanın ailesine saygısı yoktur zaten. Şuan evli değilim, bekara karı boşamak kolaydır lafını kendim için kabul etmiyorum. Bence, bu cümle tamamen boş düşünceler içinde olan ve yarının hesabını yapamayanlar için büyüklerimiz tarafından söylenmiştir. Yanlış bir cümledir demiyorum, erken yorum yapmayı engelleyen bir sözdür belki ama, benim için o anki yanlışı zaten yatağımda görmemdir. Eşini aldatmıyorsan ama o seni aldatıyorsa bu durumu kabullenmek tamamen ezikliktir. Şartlar ne olursa olsun... Konuşmaya veya anlaşmaya gerek yok, vurmaya kırmaya gerek yok. Kimseninde ihanet ederek beni hayal kırıklığına uğratmaya hakkı yok ve bunu düşünmeye bile gerek yok... Nikah masasında aldığımız soluğu, mahkeme salonunda boşanırken veririz...
Mayıs 2011

Metin Cetinkaya @Koder

Aralık 2010

Veysel Güngör @magnanimous

Sevdiğiniz kişi sizi hiç aldattı mı?

bilmem aldatsaydı şu an sevdiğim kişi olmazdı :)
Aralık 2010

Ezgi Ertürk @ezgimer

Aldatılmak neden bayanlar için daha kabul edilebilir bir olgu iken erkekler için cinayet sebebi bile sayılabilmektedir?

Şöyle bir laf var bilirmisiniz, Kadınlar affeder unutmaz, Erkekler affetmez unutur. Affedip ömür boyu onun stresini kocalarına yaşatacaklarına affetmeseler bence daha iyi :D
Kasım 2010

moguu @moguu

Erkekler neden aldattığı halde masum ve mazlumu oynar ?

komik duruma düşmek hoşlarına gidiyor olsa gerek...
Şubat 2010

Emrah Emrah @paslanmaz

Aralık 2009

Fatma Cengiz @fatma

'Aldatıldığımı öğrenirsem hemen terkederim' deriz, ama yapar mıyız gerçekten?

daha aldatılmadım yahut aldatıldığımı hissetmedim/yakalamadım. ama aldatılsaydım, mutlaka hayatı ona zindan eder öyle ayrılırdım.

39 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.