Bilmek istediğin her şeye ulaş

Alerji

Alerji, vücudun, aslında zararlı olmayan bazı maddelerden veya hava şartlarından etkilenmesi ya da psikolojik etkenler sonucu bazı maddelere aşırı reaksiyon göstermesidir. Normalde vücudu koruyan bağışıklık sistemi, bazı insanlarda zararlı olmayan birtakım maddelere karşı da aşırı yanıt verir. Bu reaksiyonlara "aşırı duyarlılık" ya da "alerji" adı verilir. Alerjik reaksiyona yol açan antijene de "alerjen" denir. Alerjik reaksiyonlar tek tip değildir, birçok yolla ortaya çıkarlar, vücudun değişik bölümlerinde meydana gelebilirler ve çeşitli şiddette olabilirler. Alerjik reaksiyonlara neden olan maddelere "alerjen" denir. Bu maddeler solunum yolu ile alınabildiği gibi, ciltten temas ya da yiyecek şeklinde ağızdan da alınabilir. Bu maddeler alerjik reaksiyon gelişebilmesi için vücuda daha önceden girmiş olmaları gerekir. Yani vücudun bağışıklık sisteminin bu maddeyle daha önce karşılaşması ve bunlara duyarlı hale gelmesi gerekir. Daha sonraki karşılaşmalarda çok hızlı bir şekilde reaksiyonlar gelişir. Reaksiyon gelişiminden de vücuttaki mast hücrelerinin alerjenler aracılığı ile parçalanması ve içinden "histamin" denilen maddenin çıkması sorumludur. Aşağıda özellikle solunum yolu ile alınan ve en sık karşılaşılan alerjenler verilmiştir. Alerji belirtileri kaşıntı, kurdeşen ya da astım, alerjik rinit (saman nezlesi) belirtileri, hapşırma, burun akıntısı, burun ve genizde kaşıntı, burun tıkanıklığı ve geniz akıntısı olarak görülebilir. Kişi, eğer bazı maddelerle temasından dolayı alerji oluyorsa, o maddenin uzaklaştırılması ile sorun çözümlenmiş olur. İmmün (bağışıklık) sistem, yabancı maddelerle karşılaştığında onları tanımayı ve belleğine almayı öğrenir. Ardından yabancı maddelere (antijenlere) karşı antikorlar üreterek yanıtını hazırlar. Organizmada ne zaman aynı antijen görülse hatırlama özelliği nedeniyle daha önceden hazırlanmış yanıt başlar. Bu nedenle örneğin,...

Ağustos 2014

Thecrazyhands, bir soruya yanıt verdi.

Penisiline (augmentine gibi ilaçlar) karşı alerjim yok ama kinolon grubu ilaçları kullanmadım, Cipro ilacını ilk defa içeceğim. Alerjim var mıdır?

Bu ilaca alerji varsa su ilaca yoktur ya da tam tersi şeklinde bir denklem kurulamaz. Olabilir de olmayabilir de.genelde penisilin alerjisi olanlara cipro verilir(tamamen aliskanlik bilimsel yonu yok farklı grup bi ton ilaç verilebilir aslında) ama ona alerji geliştiği de olur. Bir hastamda olmuştu.
Ağustos 2014

İzzet Çeleğen, bir soruya yanıt verdi.

Penisiline (augmentine gibi ilaçlar) karşı alerjim yok ama kinolon grubu ilaçları kullanmadım, Cipro ilacını ilk defa içeceğim. Alerjim var mıdır?

Alerji testi yapmadan kesin bir şey söylemek çok zor. Fakat kinolon grubu ilaç kullanan ve alerjik reaksiyon gelişen hasta görmedim şimdiye kadar. Pension grubu na allerjiniz varsa makrolid grubunu kullanmanızı öneririm. Azitromisin, klaritromisin vb. gibi.
Eylül 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Eylül 2013

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

Bahar alerjisinin tedavi edilmemesi ne gibi sonuçlara yol açar?

Bahar alerjisi, bahar dönemi gözde sulanma, kaşıntı, kızarıklık, burun akıntısı, hapşırık, burun tıkanıklığı, öksürük, nefes darlığı, ciltte kaşıntı gibi şikayetlerin görülmesi olarak tanımlanır. Bahar mevsiminde alerjik hastalıkların görülme sıklığında büyük bir artış gözlenir. Bunun sorumlusu olarak da havada yayılan çimen, ağaç ve çiçeklerin oluşturduğu polenler ve bazı mantarlar gösterilir. Polenler veya mantarlar solunum yoluyla vücuda girdiklerinde, kişi alerjik bir bünyeye sahipse, vücutta salgılanan “histamin” maddesi solunum yolu, göz, burun zarı ve alt solunum yolu ile bazen de cildin iltihaplanmasına yol açar. Bunun sonucunda da halk arasında “saman nezlesi” olarak bilinen ve uzun yıllar devam edebilen bir hastalık olan “alerjik rinit” ve “alerjik astım”, bazen de ciltte alerjik döküntüler ortaya çıkabilir.
Eylül 2013

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

Sudan alerji olunur mu?

Hayır olunmaz. Çünkü bir maddeye karşı alerji olmak için vücudun o maddeye karşı antikor üretmesi gerekir. Ancak suya etki eden bir antikor bulunmamaktadır.
Eylül 2013

Devrim Güren  yeni bir  gönderide  bulundu.

Polen Alerjisi Olanlar İçin

Bu yazımızda polen alerjisi olan hastalar için polene maruziyetin en aza nasıl indirgeneceğini yazacağız. Vereceğimiz ipuçlarını uyguladığınız takdirde polen alerjinizi en asgari olumsuzlukla atlatacaksınız.
 • Öncelikle polenin yılın belirli aylarında olduğunu bilin. Polenlerin uçuşmaya başladığı aylar baharın ortaları ve yazların başlarıdır. Bu zamanlara dikkat edin. Polen
 • Gerçekten bir polen alerjisi olduğunuzu bilin. Bunun en yaygın belirtisi yukarıdaki söylediğimiz aylarda burun akıntısı ve gözlerde sulanmadır. Daha da detaylı olarak kendinizi tanımak için bir uzmana başvurun. Polen
 • Rüzgarın fazla estiği zamanlarda kapalı alanlarda bulunun. Esen sert rüzgarlar size uzaklardan fazlasıyla polen getirebilir. Polen
 • Polenlerin havada asılı kalmaları öğle vakitlerine kadar devam eder. Bu nedenle öğleye kadar kapalı alanlarda kalın, öğleden sonra dışarı çıkın. Polen
 • Pencere ve klimaları kapalı tutun. Buradan kasıt dışarıdan içeriye hava alımını asgari düzeye indirin. Bunu polenin en yoğun olduğu dönemler uygulayın. Sürekli hava akımı olan bir ortamda polen akımının da olması kaçınılmazdır. Polen
 • Bahçenizde çim varsa bunların fazla büyümesine izin vermeyin. Budamayı ihmal etmeyin çünkü büyüdüklerinde siz kendi kendinizi polenle vurmuş olursunuz. Polen
 • Gözlük kullanın ve bunların bakımını ihmal etmeyin. Gözlük, gözün polen maruziyetini azaltır. Ayrıca eve gelince mutlaka gözlükleri silin. Aksi durumda polenler gözlükte birikebilir. Polen
 • Polen zamanları bahçe, koru gibi yerlerden uzak durun. Eğer gitmek zorunda kalırsanız doktorunuza danışarak anti-histamin ilaçlar kullanabilirsiniz. Polen
 • Eğer mümkünse eve geldiğinizde üstünüzü etrafa dağıtmadan çıkarıp yıkama sepetine atın ve duş alın. Dışarıdan eve polen sokmamalısınız. Ayrıca saçınızı mutlaka ama mutlaka yıkayın, aksi durumda saçınızı yıkamadan uyursanız polenler yastığa bulaşır ve siz gece boyunca polen solursunuz. PolenPolen
Polen
Polen alerjisinin oluşması.
Temmuz 2013

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

Güneş alerjisi neden olur?

Uzun saatler güneşin altında kalmak, özellikle güneşin en zararlı ışınlarını yaydığı öğle-ikindi arası herhangi bir koruyucu kullanmadan bu ışınlara maruz kalmak güneş alerjisine neden olur. Bununla birlikte şeker hastalıkları için kullanılan antibiyotikler de güneş alerjisi riskini yükselten faktörlerdir. Ayrıca bazı maydanozgiller, incirin özellikle sütü güneş alerjisini tetiklemektedir. Bu yüzden güneşe çıkmadan önce güneşe karşı alerjiler için doktorunuza danışmanız gereklidir.
Nisan 2013

Gonca Köse, bir soruya yanıt verdi.

Polenler nasıl alerji yapar?

Polen, bitkilerin üremesini sağlayan erkek organlardan çıkan taneciklerdir. Polenler gözle görülmeyecek kadar küçük yapılardır. Alerjik polenler havada çok uzun süre kalabilir, rüzgarın etkisiyle evlerimize kadar girebilirler.

Mevsim değişikliği sonucu özellikle ilkbahar ve yaz döneminde meydana gelen polenler, çoğu kişiyi etkilemezken alerjisi olanları çok kötü bir şekilde etkiler. Alerjisi olan bireylerde, bağışıklık sistemi poleni yabancı bir cisim olarak algılar ve vücudu korumak için anti-maddeler yapmaya başlar.

Polen alerjisi hakkında daha detaylı bilgi için; inploid.com/t/polen-alerjisi-belirtileri-nelerdir-ne-yapmak-... ziyaret edebilirsiniz.
Mart 2013

Gonca Köse, bir soruya yanıt verdi.

Polen alerjisi belirtileri nelerdir? Ne yapmak gereklidir?

Belirtileri
 • Solunum yollarında büyük sıkıntılar meydana getirirler.
 • Genizde, damakta, gözlerde ve burunda kaşıntı meydana getirir.
 • Hapşırma ataklarına neden olur.
 • Burun akıntısı
 • Astım nöbeti şeklinde bir nöbet de görülebilir.
 • Gözlerde yanma, batma, çapaklanma
 • Işığa karsı hassasiyet
 • Kulaklarda işitme zorluğu
 • Dolgunluk hissi
 • Tekrarlayan orta kulak iltihapları
Ne yapmak gereklidir?

Polenler en çok sabah saatlerinde salınırlar. Bu nedenle sabah bu saatlerde pencereleri açmamak ve dışarı çıkmamak gereklidir. Pencere açmak yerine klima kullanmak gereklidir. İlaç ile tedavi edilmesi mümkündür. Haplar, spreyler kullanmak mümkündür. Polen alerjisi olanlarda aşı yapmak da mümkündür. 4 yaşın üzerindeki hastalara uygulanmaktadır. Bu aşı ile ilaç isteği ortadan kaldırılmış olur. Tamamen hastalık ortadan kalkmaz.

Alerji
Mart 2013

Alçay Yıldız, bir soruya yanıt verdi.

Polen alerjisi belirtileri nelerdir? Ne yapmak gereklidir?

 • Burun tıkanıklığı
 • Hapşırma
 • Baş ağrısı
 • Boğaz enfeksiyonu
 • Koku ve tat bozukluğu
 • Sulu burun akıntısı
Alerji
Şubat 2013

Ebru Özkan, bir soruya yanıt verdi.

Gıda alerjileri ve gıda intoleransı arasındaki fark nedir?

Gıda alerjileri ve gıda intoleransı genel olarak birbirine karıştırılır. Ancak ikisi farklı şeylerdir. Gıda intoleransı sindirim sistemiyle alakalıdır. Gıda alerjisi ise bağışıklık sistemiyle alakalıdır.

Gıda alerjisi olduğunuz zaman bağışıklık sistemi harekete geçirir ve antikor üretimini artırır. Alerjiler ve bağışıklık sistemi sonucu alerji galip gelirse alerji belirtileri ortaya çıkmaya başlar.

Gıda intoleransında istenmeyen gıdaların yenmesi sonucu ortaya çıkan bir takım sağlıksız sorunlar ortaya çıkar. Bu yiyecekleri yıkmada bir yetersizlik söz konusudur.

Gıda alerjisinin tipik belirtileri; şişlik, hapşırma, öksürme, kurdeşen, döküntü, kusma ve bulantı gibi durumlardır. Gıda intolerasında ise bulantı, ishal, kusma ve bunlara ek olarak da gaz, mide yanması, baş ağrısı ve sinirlilik durumları görülür.

Gıda alerjileri genellikle kalıtsal olabilir. Bazı gıda intoleransları da kalıtsal olabilir. Örneğin enzim eksikliği sonucu sindirimin etkilenmesidir. Bazı gıda toleranslarında gıdalara eklenen kimyasallar maddeler söz konusudur.

Gıda alerjilerinde ve intoleransında porsiyon büyüklüğünün bir önemi yoktur. Etkilenme ufak bir parça gıdanın alınması sonucu da oluşabilir.

Gıda
Haziran 2012

Zeynep Sevimli, bir soruya yanıt verdi.

Alerji sebepleri nelerdir?

Alerjinin psikolojik olanıda var.
Haziran 2012

Hilal Korkmaz, bir soruya yanıt verdi.

Alerji sebepleri nelerdir?

Birçok alerji çeşidi bulunmakta. Bende de aşırı tatlı( gün içinde) ürünler tükettiğimde kabarcıklar oluşuyor. Bunun sebebi bebekken( 6 aylık 1, 5 yaş arası) annemizin bize verdiği besinlerden kaynaklandığını söylemişti.        ( Lise-3 deki biyoloji hocam Gökhan Altıkat) 
Örneğin o yaşlarda ebeveynleriniz size çikolata yedirmiş ise ileride çikolataya alerjiniz olabiliyor gibi. Bende anneme sormuştum ' tatlı olarak ne veriyordun bana o yaşlarda' gibisinden. Çikolatalı ürünler, puding, ... vb sağolsun. : )
Tabi bilimsel açıklaması nedir bilmiyorum.

Bir de göz alerjisi var. Doktor buna mevsim değişikliğinden kaynaklandığını söylemişti. Genelde bahar aylarında...

26 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.