Bilmek istediğin her şeye ulaş

Algılamak

Duygu

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Kasım 2015

Tayyar Ceyhan  yeni bir  gönderide  bulundu.

Algı Yönetimi

Allahın İsimleri ve duygularımız , psikolojimiz ve zihnimiz üzerindeki benlik kaynaklı algıların gerçeği , Algı Yönetimi DUYGULAR ve ESMALAR
Haziran 2015

Genius, bir soruya yanıt verdi.

Lezzeti algılamadaki farklılık nasıl oluşur? Örneğin; ben biberi hiç sevmezken arkadaşım biberin hastasıdır. Neden?

Kanka ben bilemem arkadaşını ama sana benden -fazla uzağa gitmeden- bir örnek vereyim. Ben lisede pansiyonda kalırdım ve pansiyonda çıkan yemekleri hiç seçmezden yerdim fakat bir tek pırasa yemeğini yemezdim. Çünkü kokusu affedersin midemi bulandırırdı. Sonra lise bittiğinden Ankara'ya geldim okumak için tabii :)- aksi olmaz zaten-. Ankara'ya ilk geldiğim gün yengem bana pırasa yemeği yapmış tabii benim haberim yok. Neyse eve gittim dedim ' yenge çok açım yemek var mı' dedi bana oğlum bir güzel pırasa yemeği yaptım' demez mi. Tabii ben şimdi aklımda bir lamba yandı. Dedim pansiyondaki pırasa leş gibiydi bakayım yengem nasıl yapmış. Ağbi yengemin pırasasını bir yedim. Dedim bir yemek bu kadar mı güzel yapılır. Ondan sora pırasa yemeklerini de yemeye başladım. Yani biberi sevmiyorsan güzel biber yemen gerekecek sevebilmen için
Nisan 2015

Abdulkerim Özkan, bir soruya yanıt verdi.

Beynimiz ıslaklık hissini nasıl oluşturur?

'Wetness perception across body sites' adlı makale sanırım sorunuzu cevaplıyor.
Buradan sciencedirect.com/science/article/pii/S...makalenin tamamına ulaşabilirsiniz .
Ocak 2015

Uğur Çakmak, bir soruya yanıt verdi.

Neden hepimiz aynı resme baktığımızda farklı şeyler görürüz?

Bilgi birikimi, algıda seçicilik, yaşam tecrübesi farklılıkları yüzünden.
Aralık 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Neden hepimiz aynı resme baktığımızda farklı şeyler görürüz?

Öncelikle hepimizin renkleri bile aynı gördüğümüz kanıtlanmış bir şey değil. Sadece gördüğümüz aynı renkleri aynı isimlerle ifade ediyoruz. Bir sanat eserinin bir çok yönü ve katmanı vardır, hatta bir çoğunun içinde sadece bazı kişilerin görebileceği gizli ögeler de mevcuttur. Dün bir roman hakkında ekşi sözlüğü karıştırıyordum ve gördüm ki herkes kendisi için önemli olan şeyleri algılamış ve hatırlıyor. Hepimizin birikimi dolayısıyla bakış açısı farklı, resme baktığımız andaki ruh halimiz de farklı, dolayısıyla resmi hepimiz farklı açılardan görür yani farklı resmi görürüz.
Eylül 2014

Ahmet Caner Sönmez, bir soruya yanıt verdi.

Lezzeti algılamadaki farklılık nasıl oluşur? Örneğin; ben biberi hiç sevmezken arkadaşım biberin hastasıdır. Neden?

Farklılığın nasıl oluştuğuna dair mekanizma hiç şüphem yok ki insan ve yeryüzündeki diğer bütün canlılardaki temel vücut biçimini, işleyişindeki bazı küçük değişiklikleri belirleyen, her canlıya özgü ve ayrıca her canlı içinde de tek tek bireylere özgü "genom" dediğimiz "genler bütünü"nün içeriğine bağlıdır.
Bu içerik, insandan örnek verirsek, herkeste küçük oranlarda farklıdır.
Mavi gözlü insan ile elâ gözlü arasındaki fark gibi. Ama neticede ikisinin de gözü vardır.
Dilin işleyiş mekanizması da genomik dinamiklere bağlıdır elbette.
Kişi göz rengini belli oranda nasıl miras alıyorsa, tad alma mekanizmasını da belli oranda miras alır.
Belli oranda diyorum çünkü her bireyin kendine özel, kendine has yapılanmış, yani atasında bulunmayan özelliklere sahip bir vücudu vardır.
Tad alma dokusu her insanda tamamen aynı asla olamaz. Aynı gözün iris tabakası gibi.
Buradan kısaca toparlarsam, her canlı bireyde dinamik, değişken bir "genom" vardır ve bu yüzden bir canlı tarafından algılanan her şeyde ufak da olsa farklılıklar bulunacaktır.
Mayıs 2014

Gökhan Biçer  yeni bir  gönderide  bulundu.

Bakış Açısı

Bakış açısı yani bir anlamda algılama farklı olduğu için ortaya konan da farklı olabilmekte ve bu ortaya konanı da algılama farklı olmakta ve bu böyle sürüp gitmekte. Altında art niyet yoksa ya da felakete doğru yol almıyorsa insanların bakış açılarını yargılamayın.

3691
Nisan 2014

Aykut Kardaş, bir soruya yanıt verdi.

Ateş yanarken niye (mavi, yeşil, sarı, kırmızı...v.s.) değişik renkler görünüyor?

Nesnelerin yanarken çıkardıkları renkler o nesnenin yapısı ya da türü hakkında ne tür bilgiler verir?

inploid.com/t/nesnelerin-yanarken-cikar...
Nisan 2014

Ruken Karaaslan, bir soruya yanıt verdi.

Şubat 2014

Nzn Erd, bir soruya yanıt verdi.

Ateş yanarken niye (mavi, yeşil, sarı, kırmızı...v.s.) değişik renkler görünüyor?

Alev, yanma tepkimesine giren gazlar ve katıların karışımının yaydığı görünür, kızılötesi ve bazen de morötesi ışınımın tamamıdır. Alevin içereceği elektromanyetik dalgaların aralığı yani görünür ışık mı olacağı, kızıl ötesi mi olacağı, mor ötesi mi olacağı; yanan cismin kimyasal yapısına bağlıdır. Alevin yaydığı ışığın kesintisiz bir spektrumu vardır. Örneğin bir gazın tam yanması sonucunda oluşan alev genelde soluk mavi olmaktadır. Bunun haricindeyse, yanma bölgesinden uzaklaştıkça alevin rengi değişebilir. Bu değişim, termodinamik ve ısı biliminde siyah cisim ışıması olarak bilinen ışımanın sıcaklığına bağlıdır. Örneğin bir orman yangınında, yere en yakın bölgelerde alev beyaz veya açık sarı renktedir. Bu renk, organik bir maddenin yayacağı en sıcak renktir. Bu bölgeden uzaklaştıkça, renk önce turunculaşır, sonrasında daha da soğuyarak kırmızılaşır. En üst bölgedeyse, neredeyse hiç yanmamış parçacıklar siyah bir duman olarak göğe karışır. Dolayısıyla alevin rengi, incelenen bölgenin sıcaklığına bağlıdır.
Daha fazla

20 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.