Bilmek istediğin her şeye ulaş

Yazılım Algoritmaları

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Mart 2013

Cem Başaranoğlu @cbasaranoglu

Searching Algorithms

Eğer Searching Algorithms(Arama Algoritmaları) ile ilgileniyorsanız faydalı olabilecek bir kaynak cs.sunysb.edu/~algorith/implement/handbook/distrib/handbook/...
Ekim 2013

Cem Başaranoğlu @cbasaranoglu

Bilgisayarların Kısa Tarihi

Algoritmalar hakkında bir yazı yazmaya karar verdiğimde bu işin temelindeki adamdan yani Abu Jafar Muhammed ibn Musa el Khowarizmi daha tanıdık gelecek ismi ile Musa el Horazmi’den ve Horazmi’nin sıcak bir yaz akşamı Özbekistan’ın Horazm bölgesinde 825 yılında tamamladığı 3. Kitabı al jabr ve al-muqabala yani cebir ve mukayese kitabı ile başlamak istedim. Fakat bu konu üzerine araştırmalar yaparken algoritma kavramının Horazmi’den daha eski zamanlarda m. Ö 1800 yıllarına ait Babil tabletlerinden çevrilen metinlerde var olduğu ve bu metinlerde bazı denklem türlerinin ve bu denklemlere ait çözümlerin belgelendiği gerçeği ile karşılaştım. Bu aşamada ben de algoritma kavramından değil de bu kavramın pratik kullanım alanı olan bilgisayarlardan başlamaya karar verdim. Bilgisayarların nasıl ve hangi tarihsel olaylar sonucu ortaya çıktığı konusunda aşağıdaki yazıyı hazırladım. Bu makale algoritmalar konusuna giriş makalesi olarak düşünülebilir.

Bilgisayarların Kısa Tarihi :
cbasaranoglu.com/blog/? Page_id=1384

443 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Şifreleme

11 Kullanıcı   8 Soru   22 Yanıt