Bilmek istediğin her şeye ulaş

Alım Satım

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Ekim 2013

Gizli Kullanıcı

Dijital hayatın ticaret hayatına ve satın almaya katkıları nelerdir?

Dijital hayat geliştikçe farklı satış kanalları doğdu. Insanlar mutfak alışverişlerinden kılık kıyafete kadar internet üzerinden karşılayabiliyorlar. Bunun dışında sosyal mecralarda, kullanıcı deyimlerinin yer alması ve viral reklamlar ile markalara olan sempati artıyor. Dolayısıyla ticareti ve kişileri satınalmaya yönlendirme oranlarını olumlu yönde arttırdığını düşünüyorum.
Ocak 2011

Harun Taş @haruntas

En iyi satış nasıl yapılır ? Satış hakkındaki fikirlerinz nelerdir ?

Müsait olduğunuzda bu konu ile ilgili bilgi ve deneyimlerinizi paylaşırsanız memnun oluruz.
Aralık 2010

Burak İlker Tokatlı @burakilker

2.el araç alırken nelere dikkat etmeliyiz?

2. el araç sayılıyorsa, kesin bir arizası vardır. Alabilirsen sıfır al. Alamıyorsan 2. el arabayı halıyla (ve bütün sorunları ile) kabul etmelisin. Her türlü kazığa da hazır ol.
Kasım 2012

Redeye @Redeye

Ücretsiz deneme sürümünden istifade ettiğiniz yazılım, program vb. ürünleri ne sıklıkla satın alırsınız?

Yazılım satın alma deneyimi akıllı cihazların uygulama mağazlarındaki ücretli uygulamaları satın almamız ile hayatımıza girdi. Onun öncesinde sadece yeni bir PC alırken farkında olmadan işletim sistemine verdiğimiz ücretler vardı o kadar.
Mayıs 2014

Ruhsar Keleş @ruhsarkeles

Azıcık kullandığım kıyafetlerimi en iyi ve en çabuk hangi sitede satabilirim?

Gittigidiyor.com, sahibinden.com başı çekiyor bu konuda. Ek olarak son zamanlarda instagram ve bloglar üzerinden de bu tarz satışlar yapılıyor
Mayıs 2014

Gizli Kullanıcı

Konut kredisi nedir? Nasıl başvuru yapılır?

Konut kredisi başvurusu son derece zor bir süreç olmakla birlikte bu süreci bir an önce olumlu sonuçlandırmak için elimizden geleni yaparız. Fakat konut kredileri genelde 5 ila 10 sene arasında uzun vadeli ve yüksek miktarlı ödemeleri olan bir finansman yöntemidir. Bu nedenle aceleye getirmemekte yarar olabilir.


Konut Kredisi Başvurusu ile ilgili püf noktaları ve detaylı bilgileri edinmek için okumanızda yarar var:

Nisan 2014

Mesut Baran @mesut

Türkiye'de ne satılabilir? Yurtdışından ne getirip satılabilir?

Genel olarak insan ihtiyacı olan herşey internetten satılabileceği gibi, yurtdışıdan da getirilebilir. İthalata değecek ürünlerse, fiyat/pazar avantajlıysa getirilebilir. Ancak iyi araştırma yapmak gerekiyor bu noktada. Şu an aktif satış yapan büyük yapı marketler bile çoğu zaman yaptıkları hatalı yurtdışı satınalmaları ile zarara uğrayabiliyor. Getirilebilecek ürünlere örnek olarak, şu an fırsat sitelerinde yer alan ürünlerin neredeyse tamamı Çin den geliyor.
Ocak 2014

Gökhan Biçer @Denizcigokhan

Boşuna satın almış olduğunuzu düşündüğünüz şeyler nelerdir?

Pilli manikür seti (geçici şuur kaybı zamanında alınmıştır).
Mayıs 2013

Boraq @Boraq

Amerika'da araba alımı-satımı nasıl gerçekleşir?

Amerika'da araba satın almak veya satmak çok kolaydır. Dealer denen galerilerden araba almak pahalıdır çünkü arabaların her türlü bakımını yapıp satışa sunarlar. Bunun yerine direkt satıcıdan peşin olarak satın alınması daha ekonomik olur. Bundan sonra yapılması gereken DMV (Department of Motor Vehicles)'ye gidilerek (10 gün içinde) basit bir form doldurulmasıdır.

Bunun karşılığında evinize arabanın size ait olduğuna dair Certificate of Title (Mülkiyet Belgesi) diğer adı ile pink slip yollanacaktır. Eğer araba satıyor iseniz DMV'ye gitmenize bile gerek yoktur. Pink slip de arabanın satılması ile ilgili küçük bir formu doldurmanız ve alıcının DMV'ye gitmesi yeterlidir.
DMV de arabayı üzerinize kayıt ettiriken %5'lik bir alım satım vergisi sizden talep edilecektir. Bu da 750 dolarlık bir araba için 50 dolarlık bir vergi demektir. Araba satın alınırken ücreti peşin ödeyerek indirim de yapabilirsiniz.
Kasım 2012

Hüsnü İşleyen @slyn

İnternet'ten yapılan alışverişlerle,mağazalardan yapılan alışverişler arasındaki fiyat farklarının temel sebepleri nelerdir?

Mağazaların, internet sitelerine nazaran bir çok gideri vardır. Örnek vermek gerekirse kirası, faturaları, çalışanlarına verdiği maaş vs. Ayrıca mağazaya gelen ürünler birçok kişinin elinden geçer yani araya birçok aracı girer. Böylece o mağazanın kar yapabilmesi için 5 liraya aldığı ürünü 8 liraya satması gerekir. Ama internet üzerinden çalışan bir şirket basit bir depo tutar ve ürünlerini burada muhafaza eder birde kargo için ekstra para harcar. Ayrıca birkaç eleman onlar için yeterlidir ve ürünlerini direk üretici firmadan aldıkları için aracılara fazladan para vermek zorunda kalmazlar. Bu şekilde arada bazen büyük bazen küçük farklar olabiliyor internet ve mağaza alışverişlerinde.
Kasım 2012

Yasin Emir Menekşe @yasinemirmeneks

Autoshow 2012'de ilgiyi çeken araçlar genelde lüks ve pahalı olanlardır. Peki ucuz ve ekonomik araçlardan hangisi gelecek vaat ediyor?

Benim ilgimi çeken ekonomik araçlar fiyatlarıyla birlikte aşağıda sıraladıklarımdır.

  • Chevrolet Aveo 30Bin TL
  • Fiat Panda 34Bin TL
  • Ford Fiesta 32Bin TL
  • Hyundai i20 26Bin TL
  • Nissan Micra 29Bin TL
  • Renault Clio 33Bin TL
  • Seat İbiza 28Bin TL
NOT: Bu dediğim araçların yanında yazan fiyatlar, taban fiyatıdır.

Kasım 2012

Unknown @gncyctn

Amerika'da 2. el araba fiyatlarının Türkiye'ye oranla çok ucuz olmasının nedenleri nelerdir?

40 bin dolara sıfır araba alacak kadar zengin toplum
neden eski arabaya binsinki
sahibinden comda bi arabaya baktım rolls royce 1.300.000 euro ya satıyo
amerikada aynısı 195.000 dolar
Ocak 2012

Volkan Rahma @volkanrahma

Satış yaparken pazarlamada ikna yöntemleri nelerdir?

Olumlu olmak çok önemli. Başarılı satış elemanları, olumlu kişilerdir. Her şeye olumlu bakarlar ve bu coşku, bulaşıcıdır. Yapılan iş hakkında heyecan duymak, ikna gücünü arttırır. Çünkü bu heyecan diğer insanlara da yansır.

Adaya karar verilmeli. Profesyonel satış elemanları, uzun vadede kârlılık sağlayabilecek müşteri adayları bulurlar. İkna gücü yüksek bir kişi, yeniden kârlı satış yapma potansiyeli sunan kişiye yoğunlaştırır.

İkna gücü yüksek kişi, sahne sanatçısı gibidir. Sunumlarını yaparken oyuncudurlar. Güçlü bir sunum yapmazsanız, müşteri adayınızı satın almaya ikna edemezsiniz. 

Bunların yanında, müşteri adayına odaklanımak ve her birinin yaşamdaki motivasyon kaynağını araştırmak da önemli. Söz konusu motivasyon kaynağı bir kez bulunduğunda, bu doğrultuda hareket edilir.

Satışta en güçlü sözcük “siz”dir. Müşteri merkezli olmak çok önemli. Sunumun her bölümünü, müşteri adayının kişisel ihtiyaç ve isteklerini karşılayacak biçimde olmalı. Öne sürülen her iddia kanırlanmalı, bu iddialar somut veriler, test sonuçları ve performans kayıtları ile desteklemeli. Kanıtlama yoluyla ikna etmenin en güzel yollarından biri, ürün ya da hizmetlerinizden memnun olan kişilerin kanıt niteliğindeki sözlerini kullanmaktır. 
Nisan 2011

Yılmaz Barış @yilmazbaris

Vergi borcu olan araç satılabilir mi?

Noterler satıştan önce vergi dairesinden temiz kağıdı istiyorlarmış sanırım. Dolayısıyla vergi borcu kapanmadan satış işlemini gerçekleştirmiyor olsalar gerek.

39 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.