Bilmek istediğin her şeye ulaş

Alkol

Alkol, karbon atomuna doğrudan doğruya -OH grubunun bağlı olduğu organik bileşiklere verilen genel ad. Genel formulü CnH2n+1OH olan mono alkoller, alkollerin önemli bir sınıfıdır. Bunlardan etanol (C2H5OH), alkollü içeceklerde bulunan türüdür. Genellikle alkol kelimesi ile etanol kastedilir ki yeni fermente olmuş birada etanol oranı %3 - %5 arasında iken şarapta %12 - %15 arasındadır.

Ağustos 2017

Ece Naz Sonat, bir soruya yanıt verdi.

Alkol içeren farklı tarifleriniz nelerdir (votkalı jöle veya jelibon gibi)?

Vodkalı dondurma. Tarifi ise çok basit, istediğiniz aromada bir kutu dondurma, hindistan cevizi rendesi ve vodkayı blenderdan geçiriyorsunuz. Bir kutu dondurmaya yaklaşık 100 ml vodka katabilirsiniz, Tabi miktar size kalmış. :) Bundan sonra karışımı buzlukta en az 1 gece bekletiyoruz.
Farklı bir tarif değil kabul ama viskili tiramisu da efsaneler arasında.
Nisan 2017

Eren Ergez, bir soruya yanıt verdi.

Dinen haram olmasına rağmen kumar, alkol satışı gibi işlemlere devletin aracı olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Burası laik bir ülke ve herkes senin dinini yaşamak zorunda değil. Özgürlük denen bir şey var isteyen alkol sigara kullanır bu seni ilgilendirmez ve en önemlisi BİZ MÜSLÜMAN BİR ÜLKE DEĞİLİZ!! Çünkü devletin dini olmaz. Hükümetin müslüman ayağına yatıp alkoldeki vergiyi indiregandi yapması ironik bir durum evet.
Haziran 2016

Hakan, bir soruya yanıt verdi.

Alkol kullanmadan insan içine çıkamıyorum. Bunu aşmak zorunda mıyım?

Harika cevaplar verilmiş, özellikle empati kurularak verilen cevaplar çok güzel. Aslında yazılacak bir şeyde kalmamış bu nedenle kendi hayatımdan küçük Bir kesitle konuya dahil olmak istedim. Yılın 335 günü alkol kullanıyorum denebilir, kutsal geceler ramazan ve alkol yorgunu olmadığım hemen her gün içerim bazen Bir bira bazense ölçüsüz oluyor. Yeri geliyor motive ediyor, Yeri geliyor yoksunluk yaratıyor, sebepsiz yere içtiğim için olsa gerek ortam ve ruh halime göre değişik tripler içinde buluyorum kendimi. Lâkin hayatımla ilgili tüm önemli kararları aşırı alkollü iken aldım ve planladim ve şikayetçi değilim. Burada sorun sadece alkolün kimyasal zararı benim için çünkü hayat hızlı geçiyor ve yaşlanıyoruz bu beden ile yapmak istediğim daha çok şey var , sanırım böbrek ve karaciğer bir yerden sonra Yeter Lan diyecek. Ben olsam derdim 😃 ... Siz de alkolün bağımlılık yaratmadigindan yada yaratmayacagindan eminseniz motive olmak için içkiyi kullanmanızda ne sakınca olabilir ki? Ancak çok içki içen Bir adam olarak şunu demeden geçemeyeceğim. Bir toplantıya alkol kokarak gitmek bence şık değil ve hiç yapmadım benim düzenlediğim bir toplantıya katılımcılardan birisi alkollü gelse bundan da çok haz etmem.
Haziran 2016

Serdar Alan, bir soruya yanıt verdi.

Alkol kullanmadan insan içine çıkamıyorum. Bunu aşmak zorunda mıyım?

Bence alkol kullanıp kendinizi iyi hissedip, rahat konuşmanız , bir ruh hali belirtisidir. Kaygılı ve sıkıntılısınız demektir. Kendinizi bu kadar kasmayın diyeceğim ama söylemeyle olmuyor tabi. Size tavsiyem Hayatta ele aldığınız konuyu , düşünceyi çok iyi öğrenmenizdir. Yani bildiğiniz konuyu çok iyi öğrenin. Az belki ama öz. Cesaretiniz ve keskin karekteriniz kendi içinizden gelsin. Alkolin verdiği cesaretten değil. Birde şunu tavsiye ederim coşkulu aktivitelerde bulunun . Hayatta başarılar.
Aralık 2015

Doğan Ataman, bir soruya yanıt verdi.

Alkol kullanmadan insan içine çıkamıyorum. Bunu aşmak zorunda mıyım?

Ben de şöyle yaklaşayım :
Okur okumaz aklıma öğrencilik dönemim geldi.
Sigara ve alkole üniversitede başlamıştım. Blirsiniz sınav için ders çalışmalarına bir gün önceden başlar, sabahlar sınava giderdik. Böyle akşamların birinde bir şişe bira içmiştim. İnanılmaz derecede rahatlamış ve hafiflemiştim. Garip olansa gerçekten çok verimli ders çalışıyordum. Daha sonra bu uygulamayı bıraktım. Çünkü daha çok alkole ve daha kıt zamanda ders çalışmaya başlatmıştım.

Sorucu çok güzel nitelemiş. Anlıyorum ve hissediyorum onu. Kontrolü elinde tutarsa sanırım olur . Ancak asla aynı birimde kalamaz. Alkolden kurtulmalı ve beyinde çözmelidir. Limit artmıyorsa devam etmelidir.

Evet ben sigarayı bıraktım 4 yıl geçti. Alkol kullanmaya devam. Dersler çoktan bitti 😊
Aralık 2015

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Alkol kullanmadan insan içine çıkamıyorum. Bunu aşmak zorunda mıyım?

Şu anda belki sarhoş olacak kadar bile içmenize gerek yoktur ama o sistemde ufak bir problem ve onun büyük etkileri oluşacak. Alkol de diğer tüm uyuşturucular gibi zamanla yetmez olacaktır. Yani dozu yavaş dahi olsa sürekli arttırmak zorundasınız. Kısa bir süre sonra içtiğiniz miktar artık sizi sarhoş edecek boyutlarda olacak ve ne işinizi ne de sosyal ilişkilerinizi kontrol altında tutabileceksiniz. İşim şairlik, sosyal bağlantılarım da hayranlarım demiyorsanız bu durumu kısmen de olsa aşmak ya da daha doğrusu tüketim miktar ve zamanınızı azaltmak zorunda kalacaksınız.
Aralık 2015

Tayyar Ceyhan, bir soruya yanıt verdi.

Alkol kullanmadan insan içine çıkamıyorum. Bunu aşmak zorunda mıyım?

İnsanın alışkanlıklar yaratıp ve onların dayanılmaz çekiciliğini kullanarak yönetmek isteyen bir egosu vardır bildiğiniz gibi. Örneğin içki konusunda benlik, onu tükettiğimiz yerin ışık düzeninden, elde edilen tadlara kadar pek çok unsuru hafızada dayanılmaz bir çekicilik merkezi haline getirerek her uygun durumda oluşmuş bu hazır duyguyu kullanıp insanı o cazibe alemine yönlendirmeyi dener. İçki konusunda ilk aşılması gereken benlik eğilimi budur. Söz konusu sıkıntıyı, anlatmaya çalıştığım duyguyu tespit ettiğinizde Allahın El Melik ismini anarak aşabileceğinize inanıyorum. İnsan egosu zihindeki pek çok çözümlenememiş gibi gözüken karmaşalar karşısında da, yine insanı alışkanlıklar noktasında ele geçirerek, davranışlarının gerçek faili olmak ister ki, bizi bu noktadan sonra haramlar aleminin tuzaklarına sürükleyecektir. Eğer durumunuz bir psikolojik rahatsızlık noktasına gelmemişse benim insan duygularını açıklamaya çalıştığım algilarveteklik.com isimli bir bloğum var, burda işinize yarayacak bir şeyler bulabilirsiniz. . . . !
Aralık 2015

Gökhan Biçer, bir soruya yanıt verdi.

Alkol kullanmadan insan içine çıkamıyorum. Bunu aşmak zorunda mıyım?

Alkol kullanımı şimdilik sizi insan ilişkilerinde, belli bir işe yoğunlaşmada toplum gözünde normal seviyede davranıyormuş gibi gösterebilir. Yalnız ileride alkol kullanımıdan doğan sıkıntılar başgösterecektir. Bu yüzden, kendiniz ve sevdikleriniz için bunu aşmak zorundasınız. Alkol kullanımınızı azaltmaya çalışın ve psikiyatri anabilim dalına başvurun. Anladığım kadarıyla alkol, beyninizin bazı bölgelerini ele geçirmiş.
Ekim 2015

Dilara  yeni bir  gönderide  bulundu.

Temmuz 2015

Harun Tangöze, bir soruya yanıt verdi.

Alkol kullanmadan insan içine çıkamıyorum. Bunu aşmak zorunda mıyım?

Alkolü nasıl bırakırsınız içerikli mesajımı silip sorunuzu tekrar düşündüm. Sizi daha iyi anlamaya çalışıyorum.

"Sizce bunu aşmak zorunda mıyım? " Aşılması gereken bir durum. Çünkü alkollüyken yapabildiğin her şeyi alkolsüzken de yapabilirsin. Alkol sadece biraz özgüven verir ve egoyu arka plana atıp insanların hakkında ne düşündüğünü daha az düşünmene yol açar. Eğer alkolsüzken bunu yapabilmeye başlarsan alkol alıp insan içine çıktığında daha keyif alacaksın bence. Herşey dozunda güzel öyle değil mi?

"Tamamen kendim gibi olabiliyorken neden ayık kalıp yalnız ve mutsuz olayım? " Kendinizi böyle şartlamayın. Ayıkken de kendiniz olabilirsiniz, ayıkken de mutlu olabilirsiniz. Ekstrası mutsuzluktan da korkmamak lazım bence tadı farklıdır :)
Haziran 2015

Genius, bir soruya yanıt verdi.

Alkol kullanmadan insan içine çıkamıyorum. Bunu aşmak zorunda mıyım?

Alkol iştiğinde benlik yanılsaması yaşarsın. Bu da seni sen miş gibi algılarsın ve bu seni rahat ettiriyor. Olay bu. Sence ne yapman gerektiğini biliyorsun. Yine de bizimle paylaştığın için teşekkürler.
Haziran 2015

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

An interresting research.

Study: Sex And Alcohol Make You Happier Than Having Kids And Religion

Money may not be able to buy happiness, but sex and alcohol surely can — at least, according to new research.
Daha fazla

129 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Vodka

20 Kullanıcı   1 Soru   6 Yanıt

Absinth

18 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt