Bilmek istediğin her şeye ulaş

Allah

Bu maddede "Allah" sözcüğü ile kasıt İslam dinindeki Tanrı ve ilgili inançtır. Allah sözcüğü Türkçede genel olarak "tanrı" anlamında kullanılabilir. Bu genel anlam için lütfen Tanrı maddesine bakınız. Allah (Arapça: [Bu ses hakkında] ﺍﷲ (yardım·bilgi)), Kur'an'da tanımlanan tek, zıddı ve benzeri olmayan yaratıcının adı. Allah adı, Allah'ın zatını (Zat-i Akdes, En Kutsal Öz) içermesi dolayısıyla, bütün sıfatlarını ve En Güzel Adlar'ın (Esma-ül Hüsna) ifade ettiği anlamları da içerir. Diğer adları, yalnızca ad almış durumlarını (müsemma) içerirler, sıfatlarını içermezler. Bu nedenle "Allah" adı İslam'daki Uluh-iyetin, özel adıdır (ismi hâss). Müslümanlar, Allah lafzının ardından Celle Celaluhu (C.C.) veya Teala (Yüce) gibi övücü sözler kullanırlar.

Ocak 2017

Evren Bilimci, bir soruya yanıt verdi.

Tanrı var mıdır? Neden?

Cahil sorusu. Varlığını borçlu olduğun tek şeyi inkar etmek. Bilime dayandırma çabaları da oldukça gülünçtür bunların. Bilim varolanı keşfetme metodudu ve bu sorulara yaya kalıyor.
Felsefe yaparak ancak tahmin ve varsayım üzerinde yargıları oluyor ve zaten dinler hakkında atıp tutarak kendilerini kandırarak rahat ve boş hayatlarına devam edebiliyorlar.
Ot gibi yaşadın ve öleceksin. Hepsi bu.
Bu tip soruları sorup durarlar cevaplar önemsizdir onlar için.
renaelestirileri.wordpress.com/2014/01/1. . .
Ocak 2017

Kartal Yıldırım, bir soruya yanıt verdi.

Tanrı var mıdır? Neden?

Tanrı denen ilahi varlığın gerçekten olup olmadığını, günümüzde, hatta içinde bulunduğumuz yüzyılda kesin kanıtlarla belirleyebileceğimizi düşünmüyorum. Kesin olarak vardır, veya yoktur denilemez. Bu benim inancım daha doğrusu. Agnostisizm
Ağustos 2016

Insan  yeni bir  gönderide  bulundu.

Neyi Bekliyoruz?

Aklıma gelen bir konuda paylaşım yapmak istedim.
Bugün bir yabancı ile konuştum, adam inançsız mıydı tam bilmiyorum ama yazdığı şey Tanrı'nın var olduğunu düşünmeye başladığını söylüyor. Sordum nedenini, neden düşüncesinde bir değişiklik olduğunu, dedi ki "Herkes beni sattı, erkek kardeşim bile yardımcı olmadı". Orada anladım ki...
İnançsızlığın ya da inancın umursanmamasının nedeni "Evrende kötülük varmış, Tanrı neden bunları engellemiyormuş" falan değil, inançsızlığın nedeni Allah'ın rahmetiyle davranması ve ceza vermemesi. Allah bu kadar rahmet sahibi olmasa, bizleri aç bıraksa, yapılan kötü bir şeyde hemen cezasını verse, hayatlarımız acı dolu olsa; inanca, duaya, ibadete öyle bir sarılırız ki!

Bir kötülük gelmeden sarılalım bu işe...
Mart 2016

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Türkiye tipi İslam!

TUİK yani hükumetin araştırmasına göre %90'dan fazlanız tefsir bile okumamış... Neyse sessizliğiniz hoşuma gidiyor.

677
Mart 2016

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Aralık 2015

Decim, bir soruya yanıt verdi.

Tanrı var mıdır? Neden?

"Şirinler var mıdır? " gibi bir soru olmuş. Tartışmaya deyecek türden değil, cevabı belli.
Aralık 2015

Gökhan Biçer, bir soruya yanıt verdi.

Tanrı var mıdır? Neden?

Felsefe okumanızı tavsiye ederim. Orada bu sorudan ve cevabından çokça var. Eğer felsefe deyince tüyleriniz diken diken oluyorsa, kolayı var, bu yıl (2015) eğlenceli, sade ve akıcı bir kitap yayınlandı:
babil.com/urun/felsefenin-kisa-tarihi-k. . .
Kasım 2015

Sedef Say, bir soruya yanıt verdi.

Tanrı var mıdır? Neden?

Evet Tanrı/Tanrıça diye bir kavram vardır.
Mesela Hint mitolojisinde yaratıcı tanrı Brahma, koruyucu tanrı Vişnu ve cezalandırıcı tanrı Şiva vardır.
Çin mitolojisine göre yeryüzü bir yumurtanın içindedir, sonra Pengu gelir ve kabuğu kırar..
Mısır mitolojisine göre tanrı Re-Atum'dan önce yeryüzü karanlık bir kaosun içindedir..
Roma mitolojisinde Dünya Tanrıçası Ceres'tir.. Aşk tanrısı ise hepimizin bildiği Cupid'dir.. Ve böylece varoluşumuzun özünü ve temelini oluşturan kavramları açıklamak, aydınlığa kavuşturmak için hayatımızın en önemli elementlerini temsil eden Tanrı ve Tanrıça'lar yaratmış olduğumuzu anlarız.
Önceleri yağmuru yağdıran, şimşek ile gazabını gönderen Tanrıların babası Zeus'a, denizi coşturan, sellerle gazabını gönderen Poseidon'a adaklar adayan Yunanlılar şimdi neden kilisede mum yakmayı tercih etmektedirler?
Gökyüzünün en yüksek katında âlemi yöneten ve güneşi temsil eden en yüce tanrı Kara Han ile yeraltındaki Cehennem'in yöneticisi olan Yağzız Han'ı en büyük iki Tanrısı olarak atayan, doğanın dengesine ve kurallarına itibar eden naturist Türkler neden şimdilerde camilere gidip bir göktaşının olduğu yöne doğru secde ediyor, Şer i kurallara sempati duyuyor.. ?
Mitolojik hikayeler içlerinde yalnızca ilahi ve ulaşılamaz karakterleri barındırmazlar, o toplumun kültürü ve psikolojisiyle paralel bir şekilde değişir ve evrimleşirler.
Semavi yani Allah tarafından atandığı düşünülen dinlerin yazılı hale getirilip topluma dağıtılmasından önceki süreçte yazılı olmayan, ağızdan ağza yayılan söylencelerden beslendikleri aşikardır.Semavi dinlerin kutsal kitaplarını psikanalitik açıdan incelediğimizde yapısal olarak mükemmel olduklarını, insan zihninin o soyut önerme sonrasında soracağı bir sonraki soruyu bilecek kadar gelişmiş bir sistemlerinin olduğunu görürüz. Kutsal kitapları okuyunuz, o dönem insanını, kültürünü, hayat şartlarını, nelerden korktuğunu, nelerden nefret ettiğini, kimleri öldürmek kimleri sağ bırakmak istediğini görebileceğiniz mükemmel kaynaklardır.
Evet Tanrı vardır, biz olmasını istediğimiz için.

Eylül 2015

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Eylül 2015

Tarik, bir soruya yanıt verdi.

Türkiye'de türban takmanın zorunlu hale gelmesini ister misiniz?

GÖRDÜGÜNÜZ gibi kimse zorunlu birsey istemez, zorunlu türbana herkez hayir diyor ama türbani zorla cikartmaya gelince en ön safda yer alanlar cogunlukda. Zorla soymaya evet, zorla kapanmaya hayir. Geldigimiz durum budur suan malesef ve bu tarihde yasanmis gerceklerdir.
Eylül 2015

Tarik, bir soruya yanıt verdi.

Tanrı var mıdır? Neden?

Simdi bazi insanlar icindeki kibirden dolayi bir yaraticiya inanmaz ve kendini gayba inan bir kesimden daha zeki ve üstün görürler. Simdi kendi elinden size bir misal veriyim, cogunuzun taptigi bilimin cevap bulamadigi bir misal. Ellerin anarahminde olusurken o eller bür tümdür yani parmak felan yok. ondan sonra parmaklarin arasindaki hücreler kendini öldürür ve parmak olusur. Bunu neden ve nasil yaptigi bilinmiyor. Sonucda bi bir akil isidir ve bir hücrede bu aklin olmasi biraz tuaf degil mi? Yoksa ona bu emri veren bir ilah mi var? Yoksa tesadüf mü? Hangisi daha mantikli?
Eylül 2015

Hypatia Hypatia, bir soruya yanıt verdi.

Tanrı var mıdır? Neden?

Tanrının var olduğuna inanıyorum. "Vardır, yoktur" yerine "inanıyorum, inanmıyorum" demeyi daha doğru buluyorum. Neden olarak sadece öyle hissettiğimi, yaşadıklarımın beni bu sonuca götürdüğünü ve böylelikle bir üst akıl olduğuna inandığımı belirtebilirim. Zira bana göre var olan nedenlerin karşıt görüşleri var ve ispat edilebilecek bir konu değil. Yalnız aklıma takılan bir nokta var; inanları da anlıyorum inanmayanları da; bir tek "kesinlikle yoktur" diyenleri anlamıyorum. Bana göre, bu kadar net konuşmak için her şeyin başlangıcını ya da bir başlangıcın olmaması durumunun çözülmüş olması gerekiyor.
Eylül 2015

Godgear, bir soruya yanıt verdi.

Tanrı var mıdır? Neden?

Evrenin yaratıcısı olan biri belki vardır, bunu bilemem, ama beni agnostiklerden ayıran nokta, bu tanrının, dünya üzerinde inanılan tanrılardan hiçbirisi olmadığını düşünmemdir. Zaten kelime anlamı olarak da ateizm, teist görüşlere karşıt olan görüştür. Teistlerin, tanrısının varlığını kanıtlamak amacıyla tanrısı tarafından gönderildiğini söyledikleri kitapları vardır. Bu; mucizeler, "bu Kur'an'da yazıyordu"lar ile onlar için tanrının varlığına delil olabilir. Ama benim için değil. Bazı insanlar körü körüne, başkasından duyduğu şekliyle inanır. Eğer bir ateist olarak tanrı yoktur, yaratıcı yoktur dersem, ben de körü körüne bağnaz bir düşünce ileri sürmüş olurum. Evren nedir? Atomlar ve atomaltı parçacıklardan oluşan ve termodinamik yasalarıyla davranışlarını anlamlandırmaya çalıştığımız, bildiğimiz en büyük şeydir. Evrendeki tüm maddelerin büyük patlama sonrası oluştuğu bilgisine sahibiz. Bu yüzden gerçek yaratıcı, tanrı, Allah, o yüce büyük patlamadır da diyebilirim. İlla ki insani özellikler yükleyip kutsal kitaplar yazdırmaya, insanlardan kendisine tapmasını buyruk etmeye gerek yok. Ama bu, o zamanlardaki bilgi seviyesini de dikkate alarak, gece gündüz bizleri izleyen kudretli ay ve güneşi tanrı olarak görmekten pek de farklı olmayacaktır belki. Nasıl astronomi bilgisi ile güneş artık bir tanrı olmaktan çıktıysa, Big Bang'i tanrı olarak gören biri için de Big Bang öncesinin bilimsel olarak aydınlatılması veya daha tutarlı başka bir teori geliştirilmesi onu tanrı olmaktan çıkaracaktır. Tarih boyunca insanlar tanrıyı kendi günlük işlerine müdahale eden, onları izleyen ama aklın almayacağı kadar büyük ve gizemli bir varlık olarak tavsir etmiştir. Şu an tek tanrılı dinlere inananlar, kendi tanrıları hariç tanrıların esas olmadığını kabul etmektedirler. Diğer bir deyişle ateistler tek tanrıcılardan bir adet daha fazla tanrıyı reddederler, arada çok bir fark olmasa gerek.
Eylül 2015

Dilara, bir soruya yanıt verdi.

Tanrı var mıdır? Neden?

Yine bu saçma soru. İnternet'de hangi Türk forumuna girsem bu soru çıkıyor karşıma. Tanrının ya da tanrıların (malum tek tanrılı dinlerin bile tanrıları birbirlerini kabul etmiyorlar) var olduğu inananların bir varsayımıdır. Var olduğunun bir kanıtı olmadığı için varsayımı ben kabul etmiyorum. İnanalar kanıt olarak en sonunda büyük bir düzensizlik ve kaos içindeki evreni "bu mükemmel kainat" olarak gösterirler, öyleyse tanrı evrendir. Böyle bir tanımlamaya bir atesit olarak bile katılabilirim, evren sonuçta fiziksel bir varlık, hatta hepimizin var olmasına sebep olan varlık. Yine de yaradılışçıların fiziksel olmayan tanrısından çok farklı.

47 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.