Bilmek istediğin her şeye ulaş

Almanca

Yabancı Dil

Almanca (Deutsch; eskimiş Nemçece), Hint-Avrupa dillerinin Cermen dilleri koluna bağlıdır ve dünyanın yaygın elsineden biridir. Avrupa Birliği'nin resmî dillerinden biri ve en çok konuşulanıdır. Özellikle Almanya, Avusturya, Lihtenştayn, Lüksemburg, İsviçre'nin büyük bölümü, İtalya'nın Güney Tirol bölümü, Belçika'nın doğu kantonları, Polonya ve Romanya'nın kimi bölgeleri ve Fransa'nın Alsas-Loren bölgesinde konuşulmaktadır. Ayrıca bu ülkelerden kimilerine özgü eski sömürgelerde (Namibya gibi; ama Güney Afrika da) dikkate değer ölçüde Almanca konuşan nüfûsa rastlanır. Çeşitli Doğu Avrupa ülkelerinde Almanca konuşan azınlıklar bulunmaktadır. Bunların arasında Rusya, Macaristan ve Slovenya sayılabilir. Ayrıca Kuzey Amerika'nın (özellikle ABD), Latin Amerika'da Arjantin ve Brezilya'nın kimi bölgelerinde Almanca konuşulmaktadır. 38 ülkede yaklaşık 120 milyon kişinin konuştuğu Almanca, özellikle Almanya, İsviçre ve Avusturya'da konuşulmaktadır. Türkiye'de 25.000 kadar Alman ikâmet etmektedir. Bu grup eski tâbiriyle "Bosporus-Deutsche" ("Boğaziçi Almanları") ve Akdeniz Bölgesinde yaşayan Alman vatandaşlarından oluşmaktadır.

Şubat 2015

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Almanca öğrenmek için A2 seviyesinde içerisinde günlük konuşmalar geçen bir kitap aldım. Dinleme yapabilmek için tavsiye ettiğiniz internet siteleri hangileridir?

Her dile aynı formülü yazıyorum livemocha.com her türlü yabancı dil problemine çözüm. Bolca dinleme egzersizi de var ama bir girdikten sonra kitabı bırakıp livemocha'dan devam da edebilirsiniz.
Temmuz 2014

Winterwitch, bir soruya yanıt verdi.

Almanca öğrenmenin zorluk derecesi diğer dillere göre nasıldır?

İngilizceyle aran iyiyse biraz daha basit. Artikel olayına gelince bende hala çözebilmiş değilim(biraz sinir bozucu) . Yine de Almancayı seviyorum. Cümleleri asla Türkçe düşünme neden bunu böyle söylüyorlar diye düşünme. Almanca okuyabilmek İngilizceden çok daha kolay bence. Hatta yazıldığı gibi okursan gayette tutturuyorsun(hocamız bize okuyabilelim diye böyle gaz veriyordu) . Ancak bende şöyle birşey oldu. İngilizceyi de yazıldığı gibi okumaya başladım. Hatlar karışmıştı. =)
Şöyle de bir geyik paylaşmak istedim =)
Temmuz 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Şubat 2014

Hakan, bir soruya yanıt verdi.

Almanya'da yüksek lisans ve dil kursuna katılmak hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Merhaba, daha önce Almanya, Köln Üniverisitesi'nde lisans derecemi yaptım. E haliyle Almanca kursuna da gittim. Şiddetle tavsiye ederim. Almanya'da yüksek lisans ve burs fırsatları için daad.de/en/ adresini takip etmenizi öneririm. Zira aradığınız cevapların kaynağı burasıdır.
Şubat 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Almanca öğrenmenin zorluk derecesi diğer dillere göre nasıldır?

Almanca sayın Ece Naz Sonat (@lorquina)'nın da yazdığı gibi öğrenmesi zor bir dildir ama İngilizce biliyorsanız hem sözcüklerin büyük bir kısmını hem de gramerin ana hatlarını biliyor sayılırsınız. Bu iki dil birbirine öyle yakındır ki Almanya'nın kuzeyine gittikçe köylerde kullanılan lehçe sonunda Hamburg civarında İngilizceye döner (plattdeutsch). Almanca'nın asıl zorluğu her ismin önüne gelen artikeller ve bunların sürekli çekilmesi zorunluluğudur. Artikeller de Alman toplumunun cinselliğe bakış açısını yansıttığından bizim için mantığı pek anlaşılır değildir. Bu artikel durumu mesela İspanyolca'da çok daha basittir, onlarda da aynı şekilde cinselliğe bakış açısıdır ama Akdeniz halkı olduklarından içgüdüsel olarak doğru artikeli bulursunuz ve artikeller çekilmez, sürekli sabit kalır.
Ağustos 2013

Ece Naz Sonat, bir soruya yanıt verdi.

Almanca öğrenmenin zorluk derecesi diğer dillere göre nasıldır?

Eğer İngilizce biliyorsanız işiniz biraz daha kolaylaşacaktır. Bu iki dil aynı dil ailesinden gelir ve kelimelerdeki benzerliği fark edebilirsiniz. Tabi gramer çok daha ayrıntılıdır. Ama her zaman söylerim bir dile hakim olmak istiyorsanız (anadiliniz dahil) bunun için emek vermek zorundasınız ve böyle düşününce herhangi bir dili öğrenmek zor mudur sorusunun cevabı evet zordur. Yok ben derdimi anlatacak kadar bileyim diyorsanız başka tabi.
Ağustos 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Ağustos 2013

Ahmet Avcı, bir soruya yanıt verdi.

Almancada Artikelleri ezberlemenin kolay bir yolu varmı?

Erkek olursa der, dişi olursa die, cinssizse das,

Her şeyde bu böyle;
Der Stecker, (Fiş)
Die Steckdose, (Priz) ;-)

Stecke den Stecker in die Steckdose. (Fişi prize tak.)

(Ç)alıntı yapalım;

ARTİKELİ DER OLAN İSİMLER
- Gün isimleri, ay ve mevsim isimleri der artikeliyle kullanılır.
- Yön ve rüzgar isimleri der artikeliyle kullanılır.
- Cinsiyeti erkek olan tüm canlıların isimleri (koç,boğa,horoz vs.) der artikeliyle kullanılır.
- Tüm para birimleri der artikeliyle kullanılır.(die Mark:mark, das Pfund:sterlin,die Krone:kron hariç)
- Otomobil markaları der artikeliyle kullanılır.
- -ig – ing – ich – ast – and – ant – ent – en – eur – ier – iker – s – ist – ismus – or – är harfleriyle biten kelimeler der artikeliyle kullanılırlar.
ARTİKELİ DİE OLAN İSİMLER
- Bütün dişi canlılar (das Weib:kadın ve das Mädchen:kız çocuğu hariç)
- Hangi cinsten olursa olsun bütün isimlerin çoğul hali
- Sayılar
- Meyve, ağaç ve çiçek isimleri (der Apfel:elma hariç)
- Son harfi -e olup da genelde iki heceli olan isimler
- Bir geminin ismi ne olursa olsun artikeli die’dir.
- Son harfleri; in, ion, ei, tät, heit, ung, schaft, keit, ere, elle, itis, ive, ose, a, ade, age, ette, ine, ie, sis, ik, ur, enz, ille, üre, anz olan isimler artikeli diye olan isimlerdir.
ARTİKELİ DAS OLAN İSİMLER
- Hem dişi, hem de erkek canlılar için ortak kullanılan isimler ve her canlının yavrusu
– Fiil veya sıfattan türetilme isimler
- Kimyasal elementler
- Sinema, cafe, otel gibi yerlerin isimleri
- Son harfleri; ing, ma, icht, chen, tum, ett, tel, lein, ment, in olan isimlerin artikeli das’dır.
-----------------------------------------------------
Bir süre sonra otomatikman artikeli doğru tahmin etmeye başlıyor insan, kulak aşinalığı oluşuyor. Bir iki de özel durum var, yani zor değil.
Kasım 2012

Furkan Süzen, bir soruya yanıt verdi.

Almancada Artikelleri ezberlemenin kolay bir yolu varmı?

İsimlerin son 2-3 harfine bakarak çoğunu öğrenebilirsiniz. Örneğin -ung ile biten isimlerin artikellerinin die, -er ile bitenlerin çoğunluğunun der olması gibi.
Ekim 2012

Enis Özgen, bir soruya yanıt verdi.

En iyi yabancı dil öğrenme programlarından biri olan Rosetta Stone hakkında ne düşüyorsunuz?

Hilalin dediği gibi bende Tell me More 'u öneriyorum aynı şirketin olmasına rağmen TMM daha az sıkıcı bir yapıya sahip
Ekim 2012

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Daha fazla

26 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.