Bilmek istediğin her şeye ulaş

Almanya

Ülkeler

Almanya ya da resmî adıyla Almanya Federal Cumhuriyeti Orta Avrupa'da bir ülkedir. Kuzeyinde Kuzey Denizi, Danimarka, ve Baltık Denizi; doğusunda Polonya ve Çek Cumhuriyeti; güneyinde Avusturya ve İsviçre; ve batısında Fransa, Lüksemburg, Belçika, ve Hollanda bulunur. Almanya 357.021 km²'lik bir alanı kaplar ve ılıman iklim kuşağının içinde yer alır. 81,5 milyonun üzerindeki nüfusu ile Avrupa Birliği'nin en büyük nüfusa sahip ülkesi konumundadır. Ayrıca en çok göçmen barındıran üçüncü ülke konumundadır.

Mayıs 2017

Ender Özsoy, bir soruya yanıt verdi.

Adolf Hitler Ağustos 1942'de Stalingard'ı ele geçirmeyi başarsaydı A.B.D. hala dünyada bu kadar söz sahibi olabilir miydi?

Tarihe misal şöyle olsaydı böyle olsaydı diye bakarak tarihi tekrar tanımlayamazsın soru kökeni yalnış
Nisan 2015

Kerem, bir soruya yanıt verdi.

Türk eğitim sisteminin Almanya'dakine benzeme taraftarı mısınız? Küçük çocukların okula başlarken zekalarına ve yeteneklerine bakılarak farklı okullara gönderilmesi daha mı mantıklıdır?

Bence zekaya göre ayrımcılık çok büyük bir adaletsizlik.. Zeki insanların yapabileceği ama yapmadığı şeylere zeki insanlar çok çalışarak yapıyorlar. Ve bence zeka doğuştan gelen bir şey değil. Kendini geliştirmen ile ilgili bir şey. Dünyanın en zeki insanlarından biri olan Albert Einstein bile başarının 1/10 u zeka 9/10 u çalışmaktir, emek sarf etmektir demiş. Herkeste binanın temeli ama o temelin üzerine inşa edilenler önemli. .
Mart 2015

Hakan Şahin, bir soruya yanıt verdi.

Almanya'da yaz stajı yapmak için nerelere başvurmak gerekir? veya nerelerden araştırma yapmak gerekir?

Yurt dışında yaz stajı için en büyük sorun çalışacak ve kalacak yer bulmaktır. Yurt dışında üniversitelerde staj yapma imkanları vardır. Bunları üniversitelerin sayfalarında bulabilirsiniz. Çokta makbuldür buralar. Özel şirketler için profesyonel staj yeri ayarlayan özel kurumlar bulunmaktadır. İnternette kısa bir aramayla rahatça bulabilirsiniz. Tabi bu kurumlar bu hizmetine karşılık bir bedel de sizden isteyecektir. Erasmus sınavına girerek ve okuduğun üniversitenin duyurular kısmını takip ederek, üniversitene gelmiş davetleri de değerlendirebilirsiniz.
Ocak 2015

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Türk eğitim sisteminin Almanya'dakine benzeme taraftarı mısınız? Küçük çocukların okula başlarken zekalarına ve yeteneklerine bakılarak farklı okullara gönderilmesi daha mı mantıklıdır?

İş çocukları sınıflandırmakla bitse iyi. Hani diyelim hepsi sınava girdi, sınav sonucunda süper zekalar, zekiler, orta seviyeler, az ve geri zekalılar sınıflandırıldı. Hani yetenek sınavı da yapıldı, müzik, spor, resin, heykel vb yetenekleri olanlar da sınıflandırıldı. Ardından naapıyoruz? .. Para varsa en iyi bildiğimiz özel okula yoksa da geri zekalı fabrikası akape okuluna yolluyoruz. Zaten devlet okulunda devam ediyorsa ilkokuldan sonra önünde iki seçenek var ya imam hatibe gidecek ya da hatip imama. Kimya ve İngilizce derslerinin meşruluğu tartışılan geri zekalı, bilgisiz, cahil, sofu, kültürsüz bir yöneticiler güruhunun (cumcumdan bakana) idaresindeki bir sisteme sokacaksınız çocuğu sonunda. Çocukları sınamadan önce onların yerleştirilebileceği farklı kaliteli okulları oluşturmak gerekir.
Ocak 2015

Portakallı Ördek, bir soruya yanıt verdi.

Türk eğitim sisteminin Almanya'dakine benzeme taraftarı mısınız? Küçük çocukların okula başlarken zekalarına ve yeteneklerine bakılarak farklı okullara gönderilmesi daha mı mantıklıdır?

Evet mantıklıdır(Almanyadaki sistemi almamız değil, öğrencilerin değerlendirilmesi). Bunu bir öğretmen olarak söylüyorum. Kaynaştırma sistemi iyi sistem hoş sistem ama Türkiye'de adam gibi yapılamayacak bir sistem. Açıklayayım;

Yurtdışına commenius'la gidip öğretmenlik yapan arkadaşlarımdan, yabancı öğretmenlerimden duyduğuma ve araştırdığıma göre kaynaştırma öğrencileri yurtdışında var. Ama ilki kesinlikle ama kesinlikle kaynaştırma öğrencisi lafı ortada geçmiyor bu bir. Sınıflar en kalabalık 15 kişi ve özel öğrencilerin bulunduğu sınıflarda ya özel öğrenciler konusunda uzmanlık yapmış öğretmenler var ya da 15 kişilik sınıfta iki öğretmen var -ki bunun önemini açıklayacağım-bu da iki. Onu da geçtim, müfredatları özel öğrencilere uygun, bizimki gibi içi boş ne idüğü belirsiz bir müfredatları yok, bu da üç.

Açıklamama geleyim. Stajımı bir devlet okulunda yaptım. Bir yıl boyunda aynı okulda staj yaptığım için okulu gözlemleme şansım oldu. Okulun bulunduğu semt sınıf farkını rahalıkla görebileceğiniz bir semt. Hani iki sokak ötemizde doğa koleji vardı, ve oradan bu okula gelenler bile vardı. Devlet okulu olmasına rağmen kolej kalitesinde bir okuldu. Girdiğim her sınıfta kaynaştırma öğrencileri vardı. Şimdi, dyslxia vesair tarzı rahatsızlığı olan çocuklarda bir problem yok. Standart seviyede itelemeyle zor öğrenen öğrencilere de bir lafım yok. Zira öğretmenler olarak zaten genel anlamda sıkıntısı olmayan çocuklara nasıl öğreteceğimize dair eğitim alıyoruz. Gelgelelim girdiğim sınıflardan ikisinde gerizekalı -evet eğitimde var bu terim ve hayır tembellik anlamında veya hakaret olarak söylemiyorum, gerçekten zeka geriliği olduğu için söylüyorum. - iki adet öğrenci vardı. Bunlardan birisi 6 sınıfta bir kızcağız. Dersi dinlemeyi geçtim bir şey söylediğinizde anlayamıyor. Altına yaptığı zaman -büyük veya küçüğünü- "Öğretmenim ben çişimi/kakamı yaptım" diye bağırıyor sınıfta, tuvalete gitmeyi zaten geçtim. Sınıfta kafasına göre geziyor dolaşıyor, sınıftan çıkıyor bahçede geziyor geliyor. Arkadaşları onunla ilgilenmeyince kriz geçirir gibi çıldırıyor. Konuları anlamayı geçtim staj öğretmenimiz sadece sınavlarda "Soruların aynısını yaz deyip 60'la geçiriyorum. " diyor. Çocuklar tabii ki de arkadaşlarına kötü davranmıyorlar ama çocuk üstlerine bahçeden aldığı ufak salyangozları fırlatana kadar. Çocuklar haftada bir kere mutlaka çileden çıkıyor. Tam final sunumumuzun olduğu gün kızcağız kriz geçirdi ve 30 kişilik sınıfta staj hocamız, kendi ders öğretmenimiz ve yanımdaki partnerimle bir öğrencinin krizini yatıştırmakla geçirdik sunumu. Kaldı ki yıl boyunca ders anlatırken öğretmenimiz bize minnettar kaldı zira birimiz ders anlatırken diğerimiz özel öğrenciyle ilgilenip sakin durmasını sağlıyordu. E bu öğrenci çok mu kötü? Hayır. Harika resim çiziyor. Ailesiyle konuşmuş öğretmenimiz kaç kere özel okula yollasınlar diye ve ailesi kızın durumunu kabul etmiyor ısrarla. Hem çocuğa eziyet ediyorlar hem sınıfın geri kalanına. Diğer sınıftaki çocuk hakeza. Tabii o bu kadr problemli değil ama ilaç kullanan bir çocuk ve ilacını kullanmadığı /Hatta kullandığı zaman bile aşırı agresif, aşırı arkadaşlarına şiddet gösteren, öğretmenlerine dahi hakarete şiddete varan bir çocuk, 5. Sınıfta daha. Kaldı ki okuldaki bütün stajyerler bizim fakültedendi, her sınıftan aynı şeyleri duyduk.

Demek istediğim 30-35 kişilik sınıflarda tek öğretmen kaynaştırma öğrencisiyle inanın İLGİLENEMİYOR. Tek yaptığı, çocuğa geçer not aldıracak şeyler yapıp, geçer not verip gerisine karışmamak oluyor. O çocuklar okula bir şey öğrenmiyor, üstüne olan potansiyelleri de harcanıyor. Yani neden burada bahsettiğim bu çocuklar ve daha niceleri ressam, heykeltraş vs. olabilecekken saçma eğitim sistemimize dahil edilmeye çalışılıyor ki? Ha bu demek değildir ki başka bir ülkenin eğitim sistemini almalıyız. Hayır. Kendi ülkemize uygun bir sistem yaratmalıyız. Ama tabii başımızdaki -Milli Eğitim olarak- otoritelerden düzgün çalışan bir sistem beklemek Türklerin dünya atmosferi dışına çıkma ihtimalinden daha az.
Ocak 2015

Aslıhan Ceylan, bir soruya yanıt verdi.

Türk eğitim sisteminin Almanya'dakine benzeme taraftarı mısınız? Küçük çocukların okula başlarken zekalarına ve yeteneklerine bakılarak farklı okullara gönderilmesi daha mı mantıklıdır?

Her insanin zekasinin calisma yonteminin farkli oldugu, her bireyde farkli yeteneklerin bulundugu bilimsel olarak kanitlanmis bir gercektir.
Benim gorusumde bu gercek, kultur ve gelenek farkliliklari dolayisiyla gozardi edilemez; hepimiz insan degil miyiz ?
Bu durumda iki secenek kaliyor, ya bu yetenek dogru egitimle parlar, basariya ulasir; ya da yetersiz/yanlis egitimle korelir.
Cocuklar kucuk yastan itibaren kendi ilgi alanlari ve yeteneklerine gore yetistirilirse bireylerin daha mutlu ve basarili olacagi suphesizdir.
Kasım 2014

Hakan Özerdem, bir soruya yanıt verdi.

Adolf Hitler Ağustos 1942'de Stalingard'ı ele geçirmeyi başarsaydı A.B.D. hala dünyada bu kadar söz sahibi olabilir miydi?

2. Dünya Savaşı ile ilgili olarak bu konunun temeline Oliver Stone imzalı The Untold History of the United States isimli belgeselde yer verilmiş. Yamulmuyorsam televizyonlardan birinde de yayınlanmıştı, hangi kanal bilemiyorum ancak seyretmekte fayda olduğu kesin. 2. Dünya Savaşı esnasında Almanya'ya destek veren Amerikan şirketleri ve bu şirketlerin Almanya'da kurdukları fabrikalar hakkında bombalandı diyerek tazminat almalarına kadar, öyle pek çok yerde bulamayacağınız bilgilerle karşılaşmak eğlenceli olacaktır emin olun.

Sorunun cevabına gelecek olursak, ABD ve İngiltere, Rusya ile gerek 2. Dünya Savaşında, gerek 2. Dünya Savaşı sonrasında oldukça komplike bir satranç oyunu oynamış. Dahası hilelere de başvurmuş sık sık. Sadece bu veri bile sorunun cevabına kesinlikle hayır dememizi sağlayabilir.
Kasım 2014

Serkan Kiose  yeni bir  gönderide  bulundu.

Why Germans Work Fewer Hours But Produce More: A Study In Culture

When many Americans think of Germany, images of WWII soldiers and Hitler often come to mind. But what many people don't realize is that Germany is the industrial powerhouse of Europe, and is a lead...
Kasım 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Dünyanın en prestijli ülkesi ülkesi Almanya - Seneye buna da katılmayalım, dünya liderimizin ülkesi sıralamaya bile girememiş, bunlar hep politik, hep birbirlerine oy veriyorlar biz yine avucumuzu yalıyoruz...

Dünyanın en prestijli ülkesi ülkesi Almanya - Dünya Haberleri - Radikal

ABD ve Dünya ile ilgili haberleri mi aramıştınız? Dünyanın en prestijli ülkesi ülkesi Almanya haberi için hemen tıklayın!
Kasım 2014

Winterwitch  yeni bir  gönderide  bulundu.

Inside Adolf Hitler's German beach resort after being abandoned 75 years ago | Daily Mail Online

Situated on the island of Rügen in Germany, the Prora beach resort was built by Adolf Hitler between 1936 and 1939 as a striking show of Third Reich architecture.
Ekim 2014

Sibel Çiftci, bir soruya yanıt verdi.

Almanya'da yaz stajı yapmak için nerelere başvurmak gerekir? veya nerelerden araştırma yapmak gerekir?

Üniversite ögrencisiyseniz okullarin Erasmus bölumunden yaz stajina basvurabilirsiniz ama bunun icin staj yapacaginiz yeri kendiniz bulup okula staj icin bir yer ayarladiginizi belirtmelisiniz. Sonra okulunuzdan staj parasi alabilirsiniz. Ayrica ua.gov.tr ve ab.ilan.com da staj vs ilanlari oluyor diye biliyorum
Ekim 2014

Ömer Ülger, bir soruya yanıt verdi.

Almanya'da yaz stajı yapmak için nerelere başvurmak gerekir? veya nerelerden araştırma yapmak gerekir?

Ilk olarak kendi okudugunuz üniversitelerde de , profesörlerin yaninda yardimci olarak calisabilirsiniz... Ilerde akademik kariyer düsünenlere bunu tavsiye ederim... Ama genelde bunun icin ders notlarinizin cok iyi olmasi gerekiyor...


Belli bir firmada praktikum (staj) bulabilmek icin, öncelikle okudugunuz üniversitelerde mutlaka praktikumsamt vardir... Oraya basvuru yaparak, form doldurursunuz, firmalardan talep gelince de sizinle firma arasinda kontak kurarlar...


Bunun disinda internet araciligiyla da praktikum (staj) bulabilirsiniz... Bunun icin önerebilecegim bi kac site sunlar :


jobsuche.studis-online.monster.de/intern...
karriere.de/praktikumsboerse
praktikums-boerse.de
praktikums-boerse.de/html/praktikant/ang...
praktikum.info
praktikumsboerse.de
unicum.de/beruf/praktikum
praktikum.de/german/index.html
uni.stellenanzeigen.spiegel.de/unispiege...
Bunun disinda kendi bölümünüzle ilgili firmalara da basvuru yapabilirsiniz...
Eylül 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Alman mentalitesi nedir? Dakiklik, robotluk, disiplin, saygı, donukluk, soğukluk, geleneksellik, bencillik, bireysellik, ukalalık, üstünlük?

Yığınla filozof, şair, ressam ve müzisyen çıkartmış bir halka robotluk, donukluk, soğukluk, bencillik, ukalalık gibi sıfatların ancak aşağılık kompleksinden dolayı yapıştırılabileceğini düşünüyorum.

Doğrudur Alman bilgiye tapar, bilir de, bilmeyenler onların bilgilerini tabii ki anlayamayacak ve durumu ukalalık olarak değerlendirecektir. Almanya'da kahvede, barda satranç takımları vardır, her köyde hatta bir satranç kulübü bulunur. Zekaya da bilgiye verdikleri kadar değer verirler, takdir eder, okullarıyla da desteklerler. Aslında tembellerdir, az çalışmak için her türlü optimizasyonu yaparlar, az çalışıp çok üretirler.

Devletlerinin sosyal olması onlar için çok önemlidir, yaşlıya, sakata, engelliye en iyi şekilde bakarlar hatta engellileri de en iyi şekilde eğitip topluma kazandırırlar. Kazandıklarının çoğu sosyal devlete gider ama Alman bilir ki gerçekten o para sosyal devlete harcanıyor, o paralarla hiçbir zümre zengin edilmiyor, kimseye, gemiydi, uçaktı, saatti falan alınmıyor, kimse paralarını bir yerde biriktirip sıfırlamıyor, kömür, makarna alıp, çürük yollar yapıp seçim için kullanmıyor. Gönül rahatlığıyla pek sevdikleri gerçek anlamdaki sosyal devletlerini desteklerler.

Güzel bira, şarap ve sekt (aslında şampanya ama Fransa'nın Champagne bölgesinde üretilmeyenlere şampanya denemiyor) üretirler ama yemekten hiç anlamazlar. Alman mutfağı diye bir şey yoktur.

Optimizasyon yaparlar dedim, tamam haftada 40 saat çalışırlar ama onun 40 saatini de çalışarak geçirirler öyle işyerinde kahvaltı edilsin, gazete okunsun gibi adetleri yoktur. O tür ihtiyaçlar için iş saati olarak hesaplanmayan molalar verirler.

İşyerlerine genellikle parmak izi taramasıyla girip çıkmazlar çünkü namuslulardır, birbirlerine kazık atmaya çalışmazlar. İş ahlakları gerçekten çok gelişmiştir en alttaki işçiden en üstteki CEO'ya kadar çalıştıklarının hakkını verirler, her işlerini en mükemmel şekilde yapmaya gayret gösterir ve en mükemmel şekilde de yaparlar. Bunu da bir şefin, ustabaşının, müdürün zoruyla yapmaz sadece kendi ahlaklarıyla yaparlar.

Çoğu ateisttir ama kimseyi öldürmez, yaralamaz, kadınlarını dövmez, tecavüz etmezler. Evet gelişmiş ahlak anlayışlarından dolayı dakiklerdir, disiplinlilerdir ayrıca geleneksellerdir. Soğuk ülkede yaşadıklarından evet biraz da soğuklardır ama arkadaş olmayı becerebilirseniz de çok iyi arkadaşlardır.

Herkese saygılı davrandıkları da bir gerçek ama bu da olumlu bir özelliktir aslında. Herkese siz diye hitap ederler kimseyle iki dakkada enseye şaplak, g. Te parmak olmazlar.

Disiplinli çalışıp işlerini de layığıyla tamamladıktan sonra da deliler gibi eğlenirler. İçtikleri, içebilecekleri biranın haddi hesabı yoktur. Eğitim sistemleri müthiştir, daha liseden yarım mühendisler mezun ederler. Hatta HTL (Höhere Technische Leeranstalt) adını verdikleri o liselerde bilim yapılır, yeni şeyler icat edilir.

Zaten yeni şeyler denemeye bayılırlar, diğer bir yanıtımda da bahsetmiştim, bir fabrika yaparken kendilerininkini bile kopyalamaz sıfırdan yepyeni bir konsept üretir, o işler duruma gelene kadar çalışırlar ve o anda dünyadaki en verimli fabrikayı yapmış olurlar. Tüm bu özellikleri de zaten onların 1945'de yerle bir olmuş endüstrilerini yeniden toparlayarak dünya devi olmalarına neden olmuştur.

Tabii bir de kimse yattığı yerden para kazanmadığı, ülkelerinde gelirler arasında bir uçurum olmadığı için bir yere gittiklerinde herkes kendi hesabını öder. Bizde Alman usulü denerek dalga geçilen yanları da budur ama dediğim gibi gelirlerin eşit olduğu bir ülkede de aslında gayet mantıklı oluyor.

Mentaliteyi toparlarsak dürüst, düzenli, akıllı, zeki, saygılı, dakik, geleneksel, barışçıl, insana değer veren, insana güvenen evet biraz da soğuklardır.
Daha fazla

25 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Adolf Hitler

32 Kullanıcı   10 Soru   12 Yanıt

Alman

2 Kullanıcı   5 Soru   6 Yanıt

Köln

0 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt