Bilmek istediğin her şeye ulaş

Alzheimer

Hastalıklar

Alois Alzheimer Alzheimer hastalığı Alzheimer Derneği ve Vakfı

Ekim 2014

Gökhan Biçer  yeni bir  gönderide  bulundu.

Haziran 2014

İshan Sigorta  yeni bir  gönderide  bulundu.

ALLIANZ'DAN ÇARPICI ÇALIŞMA

2656

Yaşadıklarımızı ya da planlarımızı zaman zaman unutmak bile rahatsızlık verici olabilir. Bir de bir gün uyandığınızda hafızanızın tümünü ya da en azından bir kısmını kaybettiğinizi düşünün. Şüphesiz bu durum, tıp dilindeki adıyla demans, başımıza gelmesinden en tedirgin olduğumuz rahatsızlıklar listesinde de ilk sıralarda yer almaya devam ediyor. Ancak varlık yönetimi ve sigorta konusunda dünyanın lider şirketlerinden Allianz’ın dikkat çektiği rakamlar, bunamanın gelecekte yaratacağı tehdidin boyutlarının kişisel korkuların çok daha ötesinde olduğunu ortaya koyuyor.
Alman doktor Alzheimer tarafından ilk kez bir kadın hastasında teşhis edilen Alzheimer hastalığı, bunamanın en yaygın görülen çeşidi ve 1906 yılından bu yana bilinmesine rağmen hala çaresi bulunamadı. Üstelik araştırmaya göre, bunamanın sebep olacağı ekonomik etkilere de henüz çok az sayıda ülke tam olarak hazır.

Bundan yola çıkan Allianz, Alzheimer hastalığını keşfeden Aloysius Alzheimer’ın doğum günü olan 14 Haziran tarihinde, bunama ile ilgili bilinmesi gereken önemli sonuçların altını çiziyor. Bunama ile ilgili farkındalığı artırmak amacıyla 4 farklı kıtada yürütülen çalışmayla hazırlanan “Dünya Bunama Raporu”nun sonuçları, ekonomik açıdan da oldukça çarpıcı...

En çok Afrika unutacak

Öyle ki bu rapora göre, her 4 saniyede bir, dünyanın herhangi bir yerinde, yeni bir bunama vakası tespit ediliyor. Buna paralel olarak, 20 yılda bir bunama tespiti konulan hasta sayısının da ikiye katlanması bekleniyor. Buna göre 2010’da 36 milyon olan demans hastasının 2050’ye kadar 115 milyonu aşacağı tahmin ediliyor. Bundan 40 yıl sonra ise hasta sayısı 700 milyona yaklaşacak.

Raporda hastalığın yayılma hızı, kıtalar bazında da incelenmiş. Sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde 5.3 milyon demans hastasının bulunduğu hesaplanıyor. Ancak bu rakam yanıtlmasın; çünkü demans hastalarının yüzde 62’si orta ve düşük gelir seviyesine sahip ülkelerde yaşıyor. 2050’ye kadar da yine en büyük artışın bu bölgelerde yaşanacağı öngörülüyor. Mesela %345 ile Afrika kıtası, en hızlı artışın adresi olacak. Bunu yüzde 228 ile Asya ve yüzde 248 ile Amerika kıtaları takip ediyor. Avrupa’da ise sadece %90’lık artış yaşanacağı tahmin ediliyor.

Dünyanın en büyük 18’inci ekonomisi...


Aynı rapor bu hastalığın dünya ekonomisine etkilerini de araştırıyor. 2010’da demans hastalığının ekonomiye verdiği zarar toplam 604 milyar dolar olarak hesaplanmış. Bu rakam aynı zamanda dünya gayri safi hasılanın yüzde 1’ine tekabül ediyor. Diğer bir ifadeyle demans bir ülke olsaydı, dünyanın en büyük 18’inci ekonomisi olacaktı... Dahası 2030’a kadar bu rakamın en az yüzde 85 artacağı öngörülüyor. Bu nedenle de yaşla ilintili sağlık harcamalarında da bunamanın rolünde büyük artış beklenirken, çok az sayıda ülkenin hastalığın yaratacağı ekonomik etkilere gerçekten hazır olduğu düşünülüyor.

Ayrıntılı bilgi için: ishansigorta.com.tr/allianzdan-carpici-c... .
Mart 2014

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

Alzheimer'de erken teşhis mümkün mü?

Tam olarak yaygınlaşmadı henüz. Georgetown Üniversitesi'nde (ABD) araştırmacılar riski üç yıl önceden haber veren bir kan testi bulunduğunu bildirdi. Doğruluk oranı %90. Alzheimerin belirtisi olan kandaki belirli yağların artışı üzerine temel alınmış bir test. 500 kişi 5 yıl boyunca izlendi. İki farklı grubun kandaki yağları karşılaştırıldı ve farklılıklar saptandı. Peki umut verici bir gelişme mi? Evet, fazlasıyla...
Mart 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Kasım 2013

Beyza Tüzün, bir soruya yanıt verdi.

Alzheimer hastalığına yakalanmamak için neler yapabiliriz?

 • Elma suyunda bulunan asetilkolin maddesi Alzheimer hastalığı tedavisinde kullanılan Aricept isimli ilaçta da bulunuyor. Bu madde hatırlatma hızını ve doğruluğunu artırıcı etkiye sahip. Bu nedenle günde bir elma veya elma suyu için.
 • Araştırmaların sonucu kahvenin beynin yaşlanmasına karşı bir tonik görevi olduğunu gösteriyor. Kahve, Alzheimer’ı ilerleten çeşitli kronikhastalıkları yıldırıcı olarak işe yarıyor. Araştırmada, günde 3-5 fincankahve içen kadın ve erkeklerde Alzheimer gelişme riskinin yüzde 65oranında daha az olduğu sonucunu ulaşıldı.
 • Akdeniz tarzı beslenmenin yararlarından biri de sizi yaşlanma ve bunamadan daha çok koruması. Bu tarz beslenmeye dikkat edin.
 • Şeker alımını azaltın. Fazla şeker beyinde Alzheimer plakları
  oluşturur. Bu nedenle beslenmede şekeri asgari düzeye indirin.
Ekim 2013

Gonca Köse, bir soruya yanıt verdi.

Alzheimer hastaları için üretilen teknolojiler nelerdir?

Alzheimer hastalığı malesef ki geri dönüşümü olmayan ve ilerleyen bir hastalıktır. Bu nedenle üretilen teknolojilerde bu hastaların hayatını nasıl kolaylaştırabiliriz? Sorusuna çözüm bulan teknolojiler oluyor. Alzheimer hastaları hafıza kaybı ve konuşmada problemler yaşadıkları için günlük hayatta bizler kadar kolay bir yaşam süremiyorlar. Kimileri evinden dışarı çıkamıyor çünkü çıktığı zaman döneceği evini unutuyor ve kaybolma olayları gerçekleşiyor. Buna en kolay çözüm hastanın eline bileklik takıp ad, soy ad ve numara gibi bilgileri işlemektir. Son zamanlarda üretilen bir teknoloji ile hastaya bir bileklik takıyorsunuz, bu bileklik hastanın bileğinde olduğu sürece hastalar kaybolduklarında uzaydan takip edilmelerini sağlayacak çipli sistemler sayesinde onu haritadan bulabiliyorsunuz. Bu GPS sistemi hastanın ayakkabısına ya da ceketine de uyarlanabiliyor. Dışarıya çıkarken mutlaka yanına alacağı bir eşyasını kullanabilirsiniz.
Diğer üretilen sistem ise; Alzheimer hastalarının kimlik tespiti ve takibini kolaylaştırmak için parmak izi takibi pilot projesi adlı parmak izi takip sistemi yine kaybolmalara yönelik bir çalışmadır. Şimdilik çözümler kalıcı değil ancak gelecek yıllarda bu hastalığın da tedavisinin edileceğini umuyorum.

''ABD'deki Case Western Üniversitesi'nde görevli araştırmacılar, fare beynine yapay hafıza yerleştirerek alzheimer hastalarına umut oldu. Sonuçları Nature Neuroscience Dergisi'nde yayımlanan deneyde, araştırmacılar farelerden alınan beyin hücrelerine laboratuvar ortamında elektrik akımı vererek 10 saniye boyunca devam eden hafıza benzeri bir aktivite yarattı. Yapay hafızayı beynin kısa süreli hafızasını yöneten hipokampusta yaratan araştırmacılar, ileride 10 saniyeden uzun süren hafızalar yaratılabileceğini, böylece günlük olayları hatırlamakta zorlanan alzheimer hastalarının tedavi edilebileceğini söyledi. ''
Ekim 2013

Turan Söylemez, bir soruya yanıt verdi.

Alzheimer hastalığına yakalanmamak için neler yapabiliriz?

 • Elma suyunda bulunan asetilkolin maddesi Alzheimer hastalığı tedavisinde kullanılan Aricept isimli ilaçta da bulunuyor. Bu madde hatırlatma hızını ve doğruluğunu artırıcı etkiye sahip. Bu nedenle günde bir elma veya elma suyu için.
 • Araştırmaların sonucu kahvenin beynin yaşlanmasına karşı bir tonik görevi olduğunu gösteriyor. Kahve, Alzheimer’ı ilerleten çeşitli kronik hastalıkları yıldırıcı olarak işe yarıyor. Araştırmada, günde 3-5 fincan kahve içen kadın ve erkeklerde Alzheimer gelişme riskinin yüzde 65 oranında daha az olduğu sonucunu ulaşıldı.
 • Akdeniz tarzı beslenmenin yararlarından biri de sizi yaşlanma ve bunamadan daha çok koruması. Bu tarz beslenmeye dikkat edin.
 • Şeker alımını azaltın. Fazla şeker beyinde Alzheimer plakları
  oluşturur. Bu nedenle beslenmede şekeri asgari düzeye indirin.
Ekim 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Ekim 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Haziran 2013

Turan Söylemez, bir soruya yanıt verdi.

Alzheimer hastalığının tedavi edilmemesi hangi sorunlara yol açar?

Alzheimer hastalığı teşhisten itibaren 10-15 yıl süren bir hastalıktır. Sinsi bir şekilde ilerler ve ölümle sonuçlanır. Bazı hastalar yardım almadan bu süreci sorunsuz ölüme kadar götürmesine rağmen bazı hastalarda ortaya çıkan psikiyatrik belirtiler ciddi yardım gereksinimi doğurur. Bu yardım alınmadığında da daha erken ölümler ortaya çıkabilir. Çok depresif ve unuttuğunun farkında olan hastalar kendilerini öldürebilir veya "bana bir şey yapacaklar" düşüncesiyle evden kaçıp giden hastalara rastlanır. Bu psikiyatrik belirtilerin olduğu hastaların özellikle yardım alması önemlidir. Yoksa ölüm daha erken yaşanabilir.
Kasım 2012

Akın  yeni bir  gönderide  bulundu.

Alzheimer

Yaratıcı ve duygusal.

Nisan 2012

Nazende , bir soruya yanıt verdi.

Unutmaktan korkar mısınız?

Unuttuğumu da unutuyorsam problem değil.

16 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.