Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ameliyat

Ameliyat (Arapça: İşlemler)(Operasyon): Cerrahlarca gerçekleştirilen girişimsel tedavi yöntemidir. Tıp, diş hekimliği ve veterinerlik dallarında iyilieştirme amacı ile gerçekleştirilir. Bu tedaviyi uygulayan dallara cerrahi dallar, kişilere de cerrah (Operatör, ameliyat doktoru) adı verilir.

Mart 2012

Barış Işın @Marcopolo

Doppler tekniği nedir?

Doppler tekniği, vücuda ses dalgalarının gönderilmesi ve geri yansımasının incelenmesi ile uygulanan ve bu sayede kandaki alyuvarların hareket yönünü belirlemeye yarayan bir tekniktir. bunu belirlemek, bir dokuya giden kan miktarının belirlenmesini sağlar. her dokunun bir normal kanlanma miktarı vardır. dokunun kanlanmasının artması veya azalması çeşitli hastalıkların göstergesidir.
Aralık 2016

Gizli Kullanıcı

Cinsiyet değistirme ameliyatı geçirmek için nasıl bir psikolojik durum içerisinde olmak gerekir?

Siz cinsiyet değiştirme operasyonu geçirmek isterseniz devlet de aynı soruyu soruyor ve sizi bir hastanenin psikoloji bölümüne yönlendiriyor. Oradaki uzman sizin durumunuzu değerlendirip "Bu kişinin cinsiyet değiştirmesi uygundur" tarzında bir rapor hazırlıyor ve siz o şartlar altında bu operasyona girebiliyorsunuz. Yani, sizin olmanız gereken psikolojik durumu biz bilemeyiz ancak bir uzman bilebilir.
Mayıs 2014

Gizli Kullanıcı

Meme küçültme ameliyatı ne kadara yapılıyor ve rahatsızlık veren durumlarda devlet ne kadarını karşılıyor?

Özel hastanelerde fiyat oldukça değişken birsey söylemek imkansız. Kaldı ki pazarlık bile söz konusu artık. Devlet hastanelerinde ise herhangi bir ücret odemiyorsunuz.ama sıra birkaç ay sonra gelebilir size. Ya da arada kaynayip unutulabilirsinizde nadirde olsa. Bir diğer seçenek devletin universite hastanelerinde özel ameliyat olmak. MDÖ deniyor buna.Mesai dışı özel demek açılımı. Saat 16:00 dan sonra ameliyat olabiliyorsunuz mesai dışı olduğu için. Tabi devlette sizden mesai dışında doktoru hemşireyi teknikeri kısacası hastaneyi kullandığınız için belli bir ücret almakta. Bildigim kadarıyla maksimum 2500tl gibi bir ücret alınıyor en pahalı ameliyatta dahi.siz hangi ameliyatı olmak istiyorsanız onun kodunu veriyorlar size Vezneye gidip ücreti öğreniyorsunuz.
Aralık 2013

Erol Sağlam @erolsaglam

Bir cerrah arka arkaya 3 hastayı ameliyat edecektir ancak sadece 2 çift eldiveni vardır. Ameliyatların güvenli olması için cerrah eldivenleri kullanmada nasıl bir yol izlemelidir?

Eldivenleri üst üste giyer ve ilk hastayı ameliyat eder sonra dıştakini çıkarır, ikinci hastayı ameliyat eder, elindekini çıkarmadan diğer eldiveni ters çevirir ve giyerek üçüncü hastayı ameliyat eder : ) )
Şubat 2012

Gonca Köse @GNCKSE

Bademcikler hangi durumlarda alınır?

Bademcik iltihaplanmaları ciddi zararla vermeye başladığında.Şöyle ki yeme-yutma güçlüğü olduğu zaman,uykuyu etkilediği zaman.çocuklarda gelişimi engellediğinde bademcikler alınmalıdır.Sayısal değer verilirse yılda 7 ve üzeri bademcik iltihapı görülüyorsa bademcik ameliyatı gerekmektedir..
Şubat 2013

Ebru Özkan @Ebruu

Normal doğum ve sezeryan arasındaki farklar nelerdir?

İki türünde bir doğum şekli olduğunu unutmamak gerekir. Sezeryan bir doğumdur. Her ikisininde bireyin özelliklerine göre artıları ve eksileri olabilir. Birey nasıl doğum yapacağına karar verirken bunu aklından çıkarmamalıdır. Doktor tarafından hangi doğumun daha sağlıklı olacağına doğumun son haftasına gelene kadar belirlemesi zordur.

Normal doğum yapabilmek için;

 • Bebek doğuma yaklaşırken baş aşağı inmiş olmalıdır.
 • Plasenta yukarı çıkmalıdır.
 • Fetusun ağırlığı 2500-4000 gr arasında olmalıdır.
 • Tek bebeğe hamile olunmalıdır.
 • Gebeliğin 37-40 haftaları arasında olmak gereklidir.
 • Kanamanın çok olmaması gereklidir.
 • Muayene sırasında çatı darlığının olmadığı gözlediyse ( Bu durum önceden anlaşılabilir ve sezeryanla doğum olacağına karar verilir.)
 • Bütün bu fizyolojik ve anatomik şartların dışında anne adayının ruhsal durumunun normal doğuma izin vermesi gereklidir. Eğer yapamayacağını düşünüyorsa eşinin bu konuda destek olması şarttır.

Normal doğum- Sezeryan
 • Normal doğum fizyolojik bir olaydır. Annenin doğum yapabilmesi için oksitosin denilen hormon devreye girer ve rahim kasılmalarını başlatır. Anne doğumunu doğal olarak gerçekleştirmeye başlar. Normal doğum sonrası anne bir kaç saat içinde kendine gelir ve bebeğini emzirmeye başlar. Sezeryan ise karın ameliyatıdır. Rahim doktor tarafından açılır ve bebek dışarı çıkartılır. Normal koşullarda sezaryan doğum ameliyati 45 dakika kadar sürer. Bebek ameliyat başladıktan 10 dakika sonra çıkarılır daha sonra kesilen katlar dikilir. Bebeğe ulaşmak için ciltten başlayarak 8 kat tabaka kesilmekte ve daha sonra tekrar dikilmektedir. Sezeryan ameliyatlı bir birey ikinci doğumunda normal doğum yapması pek önerilmese de imkansız değildir.
 • Normal doğumda bebeklerin akciğerleri sıkılıp büzülmeye daha hazırlıklıdır. Sezaryen ile doğan bebeklerde doğum sonrası ilk birkaç gün solunum sıkıntısı ve solunum sayısında artma (taşipne) olasılığı biraz daha fazladır.
 • Sezeryanla doğum yapan annenin kendine gelmesi ve ayaklanması bir haftayı bulabilir. Bu süreçte bebeğiyle ilgilenmesi normal doğum yapan anneden daha zor olabilir. Ancak normal doğum sonrası anneye yapılan epizyotomi de (doğum dikişi) özel bakım gerektirir. İyileşmesi bir haftayı bulabilir.
 • Normal doğumda anestezi almanız gerekmez, sezeryanda gerekir. Bunun riski çok yüksek olmasa da her zaman bir risk doğurabilir.
 • Normal doğumun zamanını bilmemek ise bir dezavantaj olabilir. Artık doktorlar tarafından gününü teşhis etmek de mümkündür ancak. Tam zamanlamasını bilmemek olmadık durumlarda doğum gerçekleştirmeye neden olabilir. Sezeryanda bu tür problem yaşanmaz.
 • Normal doğumda genital bölgede sarkma meydana gelebilir. Sezeryanda sarkmalar olmaz.
 • Sezeryan hastane de kalma süresini uzatır bu nedenle daha pahalıya mal olur.
Bunların dışında eğer bir problem yoksa normal doğumu tercih etmekte her zaman yarar vardır. Çünkü doğal olan yolu budur. Ayrıca gözlemlere göre normal doğum yapan annenin ilk saatlerde bebeğiyle daha iyi bir bağ kurabildiği görülmüştür.

Ağustos 2012

Hakan Köse @hakank

Burundan et veya kemik aldırma operasyonları zor mudur? Operasyon sonrası bu durumun nüksetme olasılığı var mıdır?

Kemik aldırma operasyonundan sonra tekrarlama riski yok sayılır ancak et aldırdığınız zaman bir ihtimal tekrar edebilir. Benim kendi geçirdiğim bir operasyon vardı kemik aldırma adına yarım saat sürmüştü, çok basit bir operasyon. Beni çok rahatlattı nefes alma alışkanlığım bile değişti eğer bir karar vermek adına soruyorsan kesinlikle aldır rahatla derim.

Aralık 2011

Sevgiseli @Sevgiseli

Ameliyat olduğunuzda neler yaşadınız ve hissettiniz?

Apandisit ameliyatı olmuştum :)
Basit bir ameliyat olduğunu herkes bilir ama ben şiddetli ağrının apandisitten kaynaklandığını bilmiyordum. İnternetten araştırdığımda apandisit olduğunu anladım, acile gittim bir güzel muayene ettiler. Ameliyata alacaklarını biliyordum ama ailem tahmin etmiyordu, kendimi hazırlamıştım zaten. Basit ameliyat olduğunu 30-45 dk. sürdüğünü, eğer ameliyat yapılmassa ölüm riski taşıdığını öğrendim. İlk defa masaya yatacağım ne de olsa ve buna kendimi alıştırmam gerektiğini de o zaman anladım. :)
Anestezi uzmanını gözüm tutmadı, yakın arkadaşlarımın bile sormadığı sorular sormaya başlayınca adamı gözümden ayırmadım 'şu ameliyattan bir çıkıyım, bulacağım seni oğlum' diyorum içimden :) Sonra kolumda bir yanma hissettim 'ne oluyo lannn' diyerek anestezi uzmanına döndüm, 'birazdan gözün kararacak korkma' dedi. Sonrasını hatırlamıyorum... 23:15 gibi girdim, 00:45 gibi çıkmışım. Çıkarken ayıkır gibi oldum, tam 1 saat 30-35 dk kadar sürmüş, apandisit patlama noktasına geldiği için uğraşmışlar biraz.. Acayip bir şekilde susasmama rağmen bir yudum su vermedi vicdansızlar :) ilk gece sancılı geçti ama benden sonra giren bir genç daha vardı, 'zehra seni seviyorum', 'istiklal marşı', 'hemşireee iğne vurr banaaa' diye haykırışlarıyla uyumaya çalıştım :) Narkoz bazen kişilik değişikliğide yapabiliyormuş meğer. Refakatcim, sabah çocuğa gece yaptıklarını anlattığında, ne yapacağını şaşırdı utanmaya başladı :D
Film gibi bir histi açıkcası :) yalnız benden sonra ameliyat olanları hemen taburcu ettiler beni 4 gün daha gözlem altında tuttular. Verdikleri yemek bir adet bisküvi ve meyve suyu :) taburcu olur olmaz hasret kalmışım çorbaya (yalann, doktor; 'sıvı tüketeceksin' dedi) Olsun, yine de benim için yemekti :)))
Şubat 2012

Hakan Gultekin @hakangultekin

Laparoskopik ameliyat nedir ve açık ameliyatla ne gibi farkları vardır?

Vücutta geniş yara izleri yaratmamak, ameliyat sonrası dönemi konforlu kılmak, enfeksiyon riskini azaltmak, kısa sürede taburcu etmek gibi yüz güldürücü sonuçları saymakla bitmeyecek cerrahi yöntemdir.

Eskiden karın bölgesinde farklı yerlerden 4 delik açılarak yapılırken, sonrasında 3 deliğe düşmüş ve artık tek delik ile (deneyimli doktorlar ve ideal hastane koşullarında) bile yapılabilen ameliyattır. Her zaman açık ameliyata dönme riski vardır ama bu oran düşüktür.

Mayıs 2014

Hande Kavas @handekavas

Dikiş atılan yerde saç çıkar mı? Çıkmazsa 5 dikiş boşluğu ne kadar olur?

Dikiş atılan yerde maalesef daha sonrasında saç çıkmaz, 5 dikiş boşluğu da doktorun ya da hemşirenin dikiş atma stiline göre değişir.
Nisan 2014

Bloodbrother @bloodbrother

Merhaba, 34 yaşındayım ve hiperhidroz (aşırı terleme - bas el göğüs vs.) rahatsızlığı yaşıyorum doğuştan genetik bir durum. İzmir de bulunuyorum ve gittiğim özel hastaneden clips yöntemiyle ile tedavi olabileceğim tavsiye edildi. Bu cerrahi operasyonun yan etkileri var mıdır?

Cerrahisi göğüs kafesinizin içindeki sinir liflerini klipslemek anladığım kadarıyla. Kameralı bir ameliyat. Bir gün kadar göğsünüzde bir tüp (içeri kaçan havayı dışarı atmak amaçlı) takılı kalır. Genel anestezi alırsınız. Bunların kendine ait riskleri mevcuttur. Her şey yolunda gittiğinde o tarftaki el ve kolda terleme durur. En sık rastlanılan yan etkisi diğer ekstremitelerde (diğer kol ve ayaklar) terleme artışıdır. Geçmiş olsun.
Mart 2014

Gizli Kullanıcı

Robotik cerrahinin açık ameliyattan farkı nedir?

Sağlık
 • En büyük farkı aletlerin kullanılmasında cerrahın eli değil robotun eli işlev görüyor. Tabii cerrah her halükarda açık ameliyatı da iyi bilmeli.
 • Robotik cerrahide 3D, açık ameliyatta 2D görüntüleme farkı var.
 • Robotik cerrahide operasyon daha uzun ve maliyetlidir. Buna karşın açık ameliyata göre hasta hastanede daha az kalıyor.
 • Kalın bağırsak ameliyatlarında robotik cerrahi daha az kan kaybı sağlıyor.
 • Cerrahın el titremesi gibi ameliyatı olumsuz etkileyebilecek durumlarda robotik cerrahi işin içine daha hassas girdiği için daha güvenilir.
Mart 2014

Gizli Kullanıcı

Kafa nakli mümkün mü?

2 yıl içinde mümkün olabileceği söyleniyor. İtalyan nöroşirurji uzmanı Sergio Canavero, 2 yıl içinde ameliyatın başarabileceğini belirmiş.

1970'li yıllarda doktor Robert White ve ekibi maymunlar üzerinde benzer bir deney yapmıştı. Bir maymunun kafasını bedeninden ayırıp başka bir maymunun bedenine nakletmişler, 8 gün sonra böbrek yetmezliğinden ölse de maymun ameliyattan sonra bilincini geri kazanıp araştırmacıları ısırmaya çalışmıştı.

Canavero insanlar için de bir yöntem geliştirmiş. Bu yöntemde, nakil yapılacak kişinin kafası alınarak, vücut ısısı düşürülecek, daha sonra donörden alınan kafa nakledilecek. Hasta ameliyattan sonra hayatta kalması durumunda, doku reddine karşı uzun bir tedavi görecek.

Fakat Ameliyatın masrafının 10 milyon avro olacağı tahmin ediliyor ve yaklaşık 100 gönüllü gerekiyor. Bu bir engel. Ayrıca ve etik sorunların aşılması da pek kolay değil.
Kasım 2013

Gizli Kullanıcı

Ameliyata neden aç girmek gerekir?

Hastaya anestezi verilirken mide boş olmalı. Çünkü anestezik durumdaki hastanın midesinde bulunan gıdalar ve asitli mide sıvısı, yemek borusundan geri gelerek nefes borusuna kaçabilir. Bu da hayati tehlike arz edebilir. Bu nedenle hastanın ameliyata boş mideyle girmesi gerekir.
Daha fazla