Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ameliyat

Ameliyat (Arapça: İşlemler)(Operasyon): Cerrahlarca gerçekleştirilen girişimsel tedavi yöntemidir. Tıp, diş hekimliği ve veterinerlik dallarında iyilieştirme amacı ile gerçekleştirilir. Bu tedaviyi uygulayan dallara cerrahi dallar, kişilere de cerrah (Operatör, ameliyat doktoru) adı verilir.

Aralık 2016

Gizli Kullanıcı

Cinsiyet değistirme ameliyatı geçirmek için nasıl bir psikolojik durum içerisinde olmak gerekir?

Siz cinsiyet değiştirme operasyonu geçirmek isterseniz devlet de aynı soruyu soruyor ve sizi bir hastanenin psikoloji bölümüne yönlendiriyor. Oradaki uzman sizin durumunuzu değerlendirip "Bu kişinin cinsiyet değiştirmesi uygundur" tarzında bir rapor hazırlıyor ve siz o şartlar altında bu operasyona girebiliyorsunuz. Yani, sizin olmanız gereken psikolojik durumu biz bilemeyiz ancak bir uzman bilebilir.
Mayıs 2014

Hande Kavas @handekavas

Dikiş atılan yerde saç çıkar mı? Çıkmazsa 5 dikiş boşluğu ne kadar olur?

Dikiş atılan yerde maalesef daha sonrasında saç çıkmaz, 5 dikiş boşluğu da doktorun ya da hemşirenin dikiş atma stiline göre değişir.
Mayıs 2014

Gizli Kullanıcı

Meme küçültme ameliyatı ne kadara yapılıyor ve rahatsızlık veren durumlarda devlet ne kadarını karşılıyor?

Özel hastanelerde fiyat oldukça değişken birsey söylemek imkansız. Kaldı ki pazarlık bile söz konusu artık. Devlet hastanelerinde ise herhangi bir ücret odemiyorsunuz.ama sıra birkaç ay sonra gelebilir size. Ya da arada kaynayip unutulabilirsinizde nadirde olsa. Bir diğer seçenek devletin universite hastanelerinde özel ameliyat olmak. MDÖ deniyor buna.Mesai dışı özel demek açılımı. Saat 16:00 dan sonra ameliyat olabiliyorsunuz mesai dışı olduğu için. Tabi devlette sizden mesai dışında doktoru hemşireyi teknikeri kısacası hastaneyi kullandığınız için belli bir ücret almakta. Bildigim kadarıyla maksimum 2500tl gibi bir ücret alınıyor en pahalı ameliyatta dahi.siz hangi ameliyatı olmak istiyorsanız onun kodunu veriyorlar size Vezneye gidip ücreti öğreniyorsunuz.
Nisan 2014

Bloodbrother @bloodbrother

Merhaba, 34 yaşındayım ve hiperhidroz (aşırı terleme - bas el göğüs vs.) rahatsızlığı yaşıyorum doğuştan genetik bir durum. İzmir de bulunuyorum ve gittiğim özel hastaneden clips yöntemiyle ile tedavi olabileceğim tavsiye edildi. Bu cerrahi operasyonun yan etkileri var mıdır?

Cerrahisi göğüs kafesinizin içindeki sinir liflerini klipslemek anladığım kadarıyla. Kameralı bir ameliyat. Bir gün kadar göğsünüzde bir tüp (içeri kaçan havayı dışarı atmak amaçlı) takılı kalır. Genel anestezi alırsınız. Bunların kendine ait riskleri mevcuttur. Her şey yolunda gittiğinde o tarftaki el ve kolda terleme durur. En sık rastlanılan yan etkisi diğer ekstremitelerde (diğer kol ve ayaklar) terleme artışıdır. Geçmiş olsun.
Mart 2014

Gizli Kullanıcı

Robotik cerrahinin açık ameliyattan farkı nedir?

Sağlık
 • En büyük farkı aletlerin kullanılmasında cerrahın eli değil robotun eli işlev görüyor. Tabii cerrah her halükarda açık ameliyatı da iyi bilmeli.
 • Robotik cerrahide 3D, açık ameliyatta 2D görüntüleme farkı var.
 • Robotik cerrahide operasyon daha uzun ve maliyetlidir. Buna karşın açık ameliyata göre hasta hastanede daha az kalıyor.
 • Kalın bağırsak ameliyatlarında robotik cerrahi daha az kan kaybı sağlıyor.
 • Cerrahın el titremesi gibi ameliyatı olumsuz etkileyebilecek durumlarda robotik cerrahi işin içine daha hassas girdiği için daha güvenilir.
Mart 2014

Gizli Kullanıcı

Kafa nakli mümkün mü?

2 yıl içinde mümkün olabileceği söyleniyor. İtalyan nöroşirurji uzmanı Sergio Canavero, 2 yıl içinde ameliyatın başarabileceğini belirmiş.

1970'li yıllarda doktor Robert White ve ekibi maymunlar üzerinde benzer bir deney yapmıştı. Bir maymunun kafasını bedeninden ayırıp başka bir maymunun bedenine nakletmişler, 8 gün sonra böbrek yetmezliğinden ölse de maymun ameliyattan sonra bilincini geri kazanıp araştırmacıları ısırmaya çalışmıştı.

Canavero insanlar için de bir yöntem geliştirmiş. Bu yöntemde, nakil yapılacak kişinin kafası alınarak, vücut ısısı düşürülecek, daha sonra donörden alınan kafa nakledilecek. Hasta ameliyattan sonra hayatta kalması durumunda, doku reddine karşı uzun bir tedavi görecek.

Fakat Ameliyatın masrafının 10 milyon avro olacağı tahmin ediliyor ve yaklaşık 100 gönüllü gerekiyor. Bu bir engel. Ayrıca ve etik sorunların aşılması da pek kolay değil.
Aralık 2013

Erol Sağlam @erolsaglam

Bir cerrah arka arkaya 3 hastayı ameliyat edecektir ancak sadece 2 çift eldiveni vardır. Ameliyatların güvenli olması için cerrah eldivenleri kullanmada nasıl bir yol izlemelidir?

Eldivenleri üst üste giyer ve ilk hastayı ameliyat eder sonra dıştakini çıkarır, ikinci hastayı ameliyat eder, elindekini çıkarmadan diğer eldiveni ters çevirir ve giyerek üçüncü hastayı ameliyat eder : ) )
Kasım 2013

Gizli Kullanıcı

Ameliyata neden aç girmek gerekir?

Hastaya anestezi verilirken mide boş olmalı. Çünkü anestezik durumdaki hastanın midesinde bulunan gıdalar ve asitli mide sıvısı, yemek borusundan geri gelerek nefes borusuna kaçabilir. Bu da hayati tehlike arz edebilir. Bu nedenle hastanın ameliyata boş mideyle girmesi gerekir.
Eylül 2013

Gizli Kullanıcı

Ameliyatsız varis tedavisi mümkün müdür?

Varis nedir? Tedavisi nasıldır? yanıtında varisle ilgili bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Varis tedavisi daha önce ameliyatla yapılırken artık 40 dakika içerisinde ayakta, ağrısız bir şekilde yapılabiliyor. Lokal anestezi yapılarak hasta uyutulmadan yapılıyor. Lazer sayesinde genişleyen toplardamarı, ultrasonla tespit edip içine girilerek tel yerleştirilir. İçerisinden geçirilen lazerle kapatmak istenilen damar kapatılır. Lazer damarın içeriden büzüşmesini sağlar. Bu sayede varis tedavi edilir.
Ağustos 2013

Gizli Kullanıcı

Hamilelik sırasında ameliyat olmak riskli midir?

Ameliyatın türü ve gebeliğin hangi evresinde yapıldığına göre bazı riskler olabilir. Gebeliğin ilk 3 ayında yapılan ameliyatlarda düşük riski olabilir; son 3 ayında yapılan ameliyatlarda da erken doğum riski olabilir. Bu nedenle acil olmayan planlı yapılan ameliyatlar için gebeliğin ortasındaki üç ay yani 4., 5. ve 6. aylar tercih edilmelidir. Ameliyatın türü de risk konusunda önemlidir, örneğin bir apandisit ameliyatı, hemoroid ameliyatına göre daha risklidir. Gebelik açısından karın bölgesini ilgilendirmeyen küçük ameliyatlar daha risksizdir.

Ameliyatlar lokal anestezi veya genel anestezi veya spinal anestezi ile yapılabilir. Bu, ameliyat ve hastalığa göre planlanır. Ayrıca bazı ameliyatlar karnın çok büyümediği ilk aylarda laparoskopik olarak da yapılabilmektedir.

Kısacası gebelikte zorunlu olmadığı müddetçe ameliyat yapılmaz. Mümkünse doğum sonrasına ertelenmelidir.
Temmuz 2013

Gizli Kullanıcı

Deviasyon ameliyatı nedir? Nasıl yapılır?

Çeşitli nedenlerden dolayı oluşan burun içi eğriliği düzeltme ameliyatına deviasyon ameliyatı denir. Deviasyon, burun içindeki eğriliğe verilen addır. Deviasyon ameliyatı genel ya da lokal anesteziyle yapılır. Lokal anestezide ağrı olmaz fakat kemikler kırılırken veya düzeltilirken hasta çıkan sesleri duyar ki bu açıdan kalitesiz bir ameliyat olur.

Ameliyat öncesi gerekli tetkikler yapıldıktan sonra 35-40 dakikalık bir ameliyat söz konusudur. Deviasyonun ortaya çıkardığı burun etlerinin nazal septumun(burun deliklerini ortadan ikiye ayıran bölme) eğri olduğu tarafın aksi tarafında boşluğu doldurma amacıyla şişip büyümesi nedeniyle nefes almayı güçlendirdiği için bunlara da müdahale edilir.
Temmuz 2013

Gizli Kullanıcı

Ameliyatsız bel fıtığı tedavisi nasıl yapılır?

Yakma yöntemiyle anestezi uygulanmadan bel fıtığı tedavisi yapılabiliyor. Fıtıklaşmış disk içine gönderilen elektrot yardımıyla verilen ısı, fıtığı yakarak küçültüyor. Bu yöntemle, açık ameliyat ile oluşabilecek komplikasyonların da büyük oranda önüne geçilebiliyor. Bu tedaviden sonra da yaklaşık 2 gün içinde ağrılar sona eriyor ya da hafif bir ağrı oluyor. 3-4 hafta içerisinde de spora başlayabilecek kadar kendinize gelebiliyorsunuz.
Temmuz 2013

Gizli Kullanıcı

Göz çizdirme ameliyatı yaptırmanın şartları nelerdir?

Göz Sağlığı
Aşağıda özelliği verilen kişiler lazer göz ameliyatı yani göz çizdirme ameliyatından faydalanabilir:
 • 18 yaşın üzerinde olan, gözlük veya lens kullananlar,
 • Göz dereceleri son 1 yılda 0,50 diyoptriden fazla değişmemiş olanlar,
 • -10 diyoptriye kadar miyopisi olanlar,
 • -6 diyoptriye kadar astigmatı, +4 diyoptriye kadar hipermetropisi olanlar,
 • Kornea dokusu kalınlığı yeterli olanlar,
 • Diyabet, romatizma gibi sistematik hastalığı bulunmayanlar,
 • Gözlerinde başka herhangi bir hastalık (keratokonus, göz tansiyonu vb.) bulunmayanlar,
 • Yapılacak ön muayene ve tetkikler neticesinde, göz yapısı ameliyata uygun bulunan kişiler lazerle tedavi edilebilmektedir.
Daha fazla