Bilmek istediğin her şeye ulaş

Android SDK

Android

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Haziran 2014

Birkan Aydin @birkanaydin

Android'de taslak olarak oluşturmuş olduğum tasarım (xml) dosyasını code dökme esnasında ara ara küçük sorunlar yaşıyorum. Siz bunun için 3. parti yazılımlar mı kullanıyorsunuz yoksa kendiniz adım adım yazıyor musunuz?

Şimdi ben burda 3 farklı sorun algıladım.
1) XML tarafında yazılanların koda dökmek için 3. Parti programlar kullanılmaz belki başka bir programda hazırlanmış tasarımın XML'e döndürülmesi yapılabilir.
2) Tasarımı dinamik oluştumak istiyorsan kod içinden yapacaksın. Mesela son uğraştığım projede bir linearlayout içerisinde dinamik şekilde butonların olması gerekiyordu. Eğer butonların sayısı belli olsa zaten xml içersinde tanımlayıp kurtulurdum. Sayısı belli olmadığı için bir linearlayout tanımladım(içerisinde bişe olmayan) kod tarafındada dinamik olarak butonları oluşturdum.(Örnek; stackoverflow.com/questions/1851633/how... )
3) gravity özelliğini kod içerisinden de verebiliyorsun; mesela button.setGravity(Gravity. CENTER) ;
Mayıs 2014

Birkan Aydin @birkanaydin

Android programlamak için Android Studio Bundle'ı kullanıyorum. Layout'u kodlamaya çalışırken kod tamamlama (Code Assist) olayı çalışmıyor. Class kodlamarında var ama layout kısmında ctrl+boşluk yaptığımda 'No suggestions' mesajı alıyorum. Nasıl düzeltebilirim?

Android studio kullanmıyorum fakat custom bir view içinde code asist çalışmaz. Yani normalde textview diyerek xml'de tanımlama yaparken eğer textview'i genişleterek custom bir class yazdınız ve bunu kullanıyorsanız com.example.customTextView gibi bunun içinde çalışmaz
Mayıs 2014

Birkan Aydin @birkanaydin

Kasım 2013

Eski Inploider @emrekiyak

Yalnızca android development için kullanılacak düşük bütçeli cihaz önerileriniz nelerdir?

Android geliştirmelerinde Andoid SDK ile emulatör geliyor ve geliştirmelerinizi bu emülatörde test edebilirsiniz. Gerçek cihazda test için ise, uygulamanızın hedeflediği Android sürümüne sahip en ucuz telefonu sorup alabilirsiniz.
Aralık 2012

Halil Ertekin @halilertekin

Eclipse ile mobil uygulama geliştirmek için IDE versiyonu fark eder mi? Hangi versiyonu kurmamız gerekmektedir?

Android için cevap vericek olursam, Android sdk içinde eclipse mevcut, Android için özelleştirilmiş. En sorunsuz çalışan IDE o.
Aralık 2012

Abdullah Yazıcı @yaziciabdullah

Hatasız Android kurulumu yapıtım ancak herhangi bir projeyi çalıştırınca emülatör'de 'Failed to allocate memory' hatası alıyorum. Nasıl çözebilirim?

AVD manager'da oluşturduğunuz emulator'e tıklayıp edite tıkladıktan sonra ayrılan RAM miktarını 512 yada altına düşürürseniz düzelecektir.
Temmuz 2014

Gizli Kullanıcı

Androidde bir uygulama oluşturuyorum. Açılış ekranım tek elemanı olan bir listview. Bu elemana tıklayınca ikinci sayfada yeni bir listview gelecek. Bunun için ilk listviewi oluşturduktan sonra ikinci listviewi public void onItemClick metodunun içerisne yazdım fakat hata alıyorum. Sorun neden kaynaklı olabilir?

Burada iki sayfa dediğine göre iki tane Activity kullanıyorsun. İlk Activity'de listview'i oluşturuyorsun problem yok fakat ikinci Activitiy'deki listview'i neden birinci Activity içinde oluşturuyorsun hatan bu. Her listview içinde bulunduğu activity tarafından adapter vasıtasıyla inflate edilip içeriği doldurulur.
Haziran 2014

Birkan Aydin @birkanaydin

Bir URL adresinden aldığım JSON verilerini Android'de JSONArray sınıfını kullanarak for döngüsü içerisinde istediğim kısımlara nasıl entegre edebilirim?


JSONObject jobject = new JSONObject(tar) ; 
JSONArray jarray = jobject.getJSONArray("icerik") ;
for(int i = 0; i< jarray. length()){
JSONObject paramObj = jarray. GetJSONObject("key") ;
String baslik = paramObj.getString("baslik") ;
int pageNo = paramObj.getInt(pageno) ;
}

Buradaki yapıda en üst seviyede bir JSONObject var onun altında JSONArray onunda altında JSONObject nesneleri var. Döngüyle onlardaki bilgileri alıyorum.

oguzozkeroglu.com/android-json-parse-isl... Burda da güzel anlatım var
Mayıs 2014

Birkan Aydin @birkanaydin

C#, ASP.Net, biraz CSS biraz da Javascript bilen birisinin Android yazılım geliştirmeye adım atması için sırasıyla hangi yolu izlemesi gerekir? Hangi araçları ve yazılımları önerirsiniz?

Bence direk olarak "native" uygulama geliştirmeyi öğrenmek gerekir. C# biliyorsanız, Xamarin gibi araçlarla da ilerleyebilirsiniz ancak benim tavsiyem direk olarak Eclipse kurup Java ile programlama yapmak.

Aslında C# ile Java birbirine benzer diller olduğu için çok fazla zorluk çekmezsiniz.

Bence bu konuda Udemy ve benzeri yerlerden eğitimleri izlemekte fayda var. Hem hızlı öğrenirsiniz hem de çabucak uygulamaya geçebilirsiniz. Mesela şuradan başlanabilir: udemy.com/courses/technology
Mart 2014

Muhammed Ulutas @muhammedulutas

Android uygulaması nasıl yapılır?

Android uygulaması için genellikle java kullanılır bilgisayarına java ve sdk kurmalısın sonrada eclipse kur
Şubat 2014

Osman Iş @patronos

Sizce en iyi gelir getiren mobil programlama dili hangisidir ?

Uygulamaya para verecek olan kitlenin iPhone kullanıcıları olduğu; ücretsiz uygulama kullanma taraftarı olan kitlenin de Android işletim sistemli cihazları kullananlar olduğu genel bir görüştür.

Native uygulama geliştirirken iPhone ve Android çok ciddi bir pazar payına sahip olduğu için önce bu marketlerde ürünü vitrine çıkarmak daha doğru tabi.
Windows Phone uygulama sayısı olarak iPhone ve Android marketlere erişemedi henüz ama yükseliş hızında da bir düşüş yok diye okumuştum çeşitli yerlerde.

Ancak bir mobil girişimin iyi gelir getirmesi, hedeflerine ulaşması onun hangi platformda olduğundan daha çok öncelikle girişimin/uygulamanın kendisiyle ilgili bir konu.
Kasım 2013

Yunus Tıraş @ynstiras

AIDE Andorid uygulamasını kullanmak için ne kadar bilgiye sahip olmam gerek ya da nasıl öğrenebilirim?

En cok kazandıran mobıl programlama su an androıd ve ios fakat şöyle bir durum var yaptıgın uygulamanın pazarlanması ve gelır elde edecek kadar tutulması sen fıkrını nasıl pazarlayabılırsın onu ogren once derım bu sektorde uygulama yapmak kolay onemlı olan fıkır asıl mesele bu bence . Umarım yararlı olmusumdur bır nebze .
Daha fazla

29 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.