Bilmek istediğin her şeye ulaş

Android işletim sistemi, yapısı, geleceği, geçmişi android içeren her şey. Bloglara yönlendirme yapmayalım konuları burada tartışalım.

Aralık 2010

Lgz Smn @lgz

Android mi, iPhone OS mu?

Bu Apple'ın satış politikasıdır. Kendilerini sadece Elit kesime hitap
eden pahallı bir marka gibi göstererek insanlara Apple kullanmak
ayrıcalıktırı empoze ediyorlar.

Dünyadaki %94 insanda zaten sürekli farklılaşma çabası içerisinde, bu nedenle bütçesinin yettiği derecede Apple, Lamborghini, Studio daire v.s. satın almaya çalışıyor.

Siz hiç 500TL'ye satılan bir Apple ürünü gördünüz mü? Ben hiç rastlamadım. Amerika'da da bu böyle. Eğer kontrat ile almıyorsan 650$
ile 850$ civarında iPhone'lar.

Bunun dışında bende Adroid uygulamaları geliştiriyorum ve söyledikleriniz piyasada önce olmak ile ilgili. Sizin açınızdan bakarsak, MacOS X'te güzel fakat hala dünyadaki %85 PC'de Windows yüklü ve geliştirilen uygulamaların %95'i hala Windows için geliştiriliyor.

Uygulama ayrımı olarak ilk zamanlarda App Store'da daha iyi uygulamalar bulmak mümkündü fakat şimdilerde artık iPhone için geliştirilmiş bir uygulama en fazla bir kaç ay içerisinde Android içinde geliştiriliyor. Ticaret ortamı bu, yatırımcı tasarıma, güzelliğe bakmaz. Android piyasasının büyüklüğü ne kadar, IOS'un pazarının büyüklüğü ne kadar? Hangisine ne zaman uygulama geliştirsem kar ederime bakıyorlar.
Mart 2013

Ramaza Hocaoğlu @byrem6

Firefox OS, Android için bir tehdin oluşturacak mı?

Android'i elinden tutup kaldıran adam, Google'dan ayrıldı (detaylar: sosyalmedya.co/androidin-kurucusu-androidden-ayrildi/) Google gibi bir şirketin içerisinde yüzlerce yaratıcı ve zeki yazılım mühendisinin bulunduğunu düşünürsek bu pek etki etmez. Ama firefox web tarayıcı olarak adını duyurmaya başladığı andan itibaren o günlerde bulunan tarayıcılara gözle görülür bir fark atmayı başarabilmişti. Android'e meydan okumak aynı zamanda win8 ve iOS'e de meydan okumak anlamında yorumlanabilir. Bu meydan okuma savaşında Google ve Apple gibi güçlü iki firmanın arasına sonradan katılıp savaş açmak ne kadar doğru olur tartışılır lakin bu Firefox OS'un yükselmesinde geliştirilecek işletim sisteminin esnekliği, cihaz performansı ve cihazların maliyeti etkili olacaktır.

İnternet girişimcileri olan bizler açısından bir olasılık olarak yükselme ihtimalini göz önüne alırsak, keşfedilecek yeni bir işletim sistemi karşımıza geliyor demektir. Özellikle mobil uygulaması bulunan startuplar olası yükseliş halinde kendilerini uyarlama yapmaları gerekecek. Zaman böyle tahliller için en iyi ilaç gibi, bekleyip hep birlikte göreceğiz :)
Ağustos 2012

Hikmet Günay @hikmeturka

Android mi iOS mu daha iyi bir işletim sistemidir?

Şu anda mobil cihaz piyasasının 1. ve 2. sırasındaki işletim sistemleridir iOS ve Android.

iOS;

 • Apple tarafından ipod, iphone ve ipad için üretilir.
 • Firmanın kendi işletim sistemleridir.
 • Açık kodlu değildir.
 • Diğerleri tarafından kullanılamaz.
 • Kendine özgüdür.
 • Cihaza endeksli bir işletim sistemidir.
 • Performansı yüksektir, cihazdan çok iyi bir verim alır, donanımı yukarı taşır.
 • Ancak kullanımda sınırlamaları vardır ,her şeye izin vermez, güvenlik seviyesi yüksektir.
 • Uygulama desteği çok fazladır.
 • Stabildir, arayüzü ve kullanımı rahattır.

Android;

 • Google tarafından üretilen ve açık kodlu ücretsiz bir işletim sistemidir.
 • Her firma tarafından kullanılabilmesi için genel uyumluluk doğrultusunda geliştirilmiştir.
 • Öyle ki buzdolabı yazılımı için bile kullanılır.
 • İyi bir donanımla iyi bir sonuç verir.
 • Üzerinde oynama yapılmaya,değişime müsaittir.
 • Yapabileceklerinizin pek sınırı yoktur.
 • Bununla birlikte güvenlik seviyesi de düşüktür.
 • Virüse açıktır.
 • Son zamanlarda uygulama desteği iyiden iyiye arttı.


Bu doğrultuda bakacak olursak, iOS daha sağlam ve uzun ömürlü olduğu için daha iyi diyebiliriz. Ancak cihazını kurcalamayı sevenler için Android de gayet keyiflidir.

Nisan 2012

Ömer Arkın @HECTOR

Anroid telefon önerileriniz nelerdir?

Şu an için Samsung S4 ve HTC One sınıfının en iyileri.
Aralık 2011

Fehim İlhan @fehim

Sony Ericsson Xperia Arc S nasıl bir telefondur?

Ben gayet memnunum yurtdışından aldığım için de fiyatı çok uyguna gelmişti. Ancak belleği sürekli doluyor anlamadığım şekilde, sürekli uygulamaları sıfırlamak zorunda kalıyorum
Eylül 2011

Erdal @erdalkou

inploid Android uygulamasını ne zaman görebiliriz?

Uygulamadan ziyade web ara yüzünüzün (gerekirse inploid.com/mobil gibi bir adres) maximum derecede mobil sistemlere uygun olmasına önem verip. Daha sonra web ara yüzünde yapılamayanları mobil cihazlar için yazılımlarla yapmak daha iyi olmaz mı? Yazılımlarda versiyon takibi eski versiyonların handikapları filan derken iş daha zor olabilir. 
Şubat 2016

cancilar.net'>Gökhan Çancılar @gokhancss

Şubat 2016

Tarkovsky @delkaido

Ağustos 2015

Aykut Kardaş @unknow

Haziran 2015

Yasin Baran @ysnbrn19

Twitter'dan veri çekerken onCreate metodu içinde çağırılan imageLoader.Configuration'ı onCreateView metodunda çağırdığım zaman verdiğm this parametresi hata veriyor, nasıl düzeltebilirim?

Hatadan anladığım kadarıyla ImageLoader initialize edilirken senden Context türünden değer bekliyor. Eğer herhangi bir Activity'den extend edilmiş sınıfın içinde this kullanırsan sıkıntı olmaz ama Fragment'ten extend edilen bir sınıfta this ile direk context'e ulaşamazsın. GetActivity() methodunu çağırman gerek.
Nisan 2015

Hakan Bayrak @hakanbayrakrs

Android programlama yapmak istiyorum ama hiç bir bilgim yok ?

Bence artık bu sektöre giriş yapmak istiyorsan, ucundan acık ingilizceyi öğrenmen gerekiyor. Youtube 'da amatörden, profesyonele kadar binlerce kaynak var. Android studio kurulumu ve merhaba dünya(hello world) uygulaması ile adım atabilirsin.Burada işin ehli soru sorabileceğin kişiler var lakin, soru sormakta kendi içinde bir sanat oldu artık, öncelikle konu başlıklarını ve neler yaptığını yüzeyselce öğrenmeni tavsiye ederim en azından ne sorman gerektiğini detay olarak verebilirsin. Başarılar dilerim.
Nisan 2015

Musa Yaka @musayaka

Mobil uygulama yaptırmak amacıyla soruyorum. Bildiğiniz en iyi mobil uygulama geliştirme şirketi hangisidir?

Mobil uygulama geliştirmek dışardan göründüğü kadar kolay değil. Öncelikle bunu belirtmek isterim. Web tabanlı uygulama gelşiştirmekten ciddi anlamda farklılıkları var.

Temel oalrak yoğunlaşılan 2 platform var. Android ve IOS. Her ikisinin geliştirilme şekli birbirinden tamamiyle farklı. Desteklemeniz gereken bir çok cihaz var (gerçekten çok fazla) ve bir çok işletim sistemi versiyonu. Bu denklemi en çok zorlaştıran şey.

Bu sebepten geliştirme sürekliklik gerektiriyor. Ortamlar değişiyor bu nedenle yeni fonksiyon eklemeseniz bile uygulamanızın güncel kalması için sürekli geliştirme yapmanız gerekiyor. Outsource yapacaksanız bu maliyeti ciddi anlamda etkileyen bir faktör. Hesaba katın derim.

Diğer taraftan mobil trafiğimizin ciddi bir bölümünü oluşturuyor. %50 lere yaklaşıyor çoğu platformda. Mobil uygulama yapmanın motivasyonuda bu. Fakat yapacağınız uygulamanın value added olması lazım. Yani web den daha farklı hizmetler faydalar sunması lazım. Kullanıcıların telefonuna yüklemesi için bir sebep olması lazım. Yükledikten sonra kullanması için başka sebepler.

Birde test aşaması çok önemli. İyi test etmezseniz örneğin analytics e-commerce uyguladınız ve hatalı bir sürümü store a koydunuz 1000 kullanıcı indirdi. Bunların yaptığı alışverişler yanlış yansıdı ve siz duruma ayıktınız. Bunu webde düzeltmek çok kolay 2 satır kod tamam. Ama uygulamayı kurdua rtık insanlar ve güncellemeden alışveriş yapmaya devam edecekler. Sürekli hatalı rakamlar gelecek. Siz update et diye force edeceksiniz bu acemilik olarak algılanacak.

Hassas kanal mobil ama VeVeya ya göz atın derim. İyi bütçelerle güzel işler çıkartabiliyor bu arkadaşlar.
Mart 2015

Musa Yaka @musayaka

Yemeksepeti gibi bir Android uygulaması ne kadara mal olur?

Bu konuda kesin bilgi sahibi olmamakla birlikte. Eskişehir'de eğitime gittiğmizde, bir lokantanın yemek sepeti tarzında uygulamasını yaptırdığını görmüştüm. Lokanta sahibine bu işi ne kadara mal ettiklerini sordum. Hem android, hem de ios uygulamasını yazdırmışlar ve ikisine 3 bin TL vermişler. Burdan hareketle ortalama 1.500 - 2000 TL diye düşünebiliriz.
Daha fazla

362 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Android SDK

32 Kullanıcı   15 Soru   26 Yanıt

Android Güncellemeleri

17 Kullanıcı   12 Soru   18 Yanıt

Root Yetkilendirmesi

1 Kullanıcı   5 Soru   7 Yanıt