Bilmek istediğin her şeye ulaş

Android işletim sistemi, yapısı, geleceği, geçmişi android içeren her şey. Bloglara yönlendirme yapmayalım konuları burada tartışalım.

Mayıs 2013

Gündüz Ayar @applesafari

İki Android Cihazı Eşitleme

Merhaba arkadaşlar.
Android işletim sistemi hızla hepimizin hayatına giriyor. Sadece telefonlarla değil tabletlerle de Android’i hızla tanıyoruz. Hal böyleyken iki aleti de yanımızda taşımadığımız ve birindeki daha güncel çalışmalarımızın olduğu yazılıma ihtiyaç duyabiliyoruz. Bu yazımızda sizlerle bu durumun önüne geçmek için iki Android aygıtı arasında senkronizasyonu işleyeceğiz. Kullanacağımız programla Wi-fi üzerinden iki aygıt arasında yazılım paylaşımı yapacağız.

1. Kullanacağımız programın ismi AppSync. Buraya tıklayarak yazılımı indirebilirsiniz: goo.gl/xjqex

2. Programı her iki aygıta da yüklüyoruz. Daha sonra her iki aygıtı da aynı Wi-Fi erişim noktasına bağlıyoruz.
Android

3. Her iki aygıtta da yüklediğimiz yazılımı açıyoruz. Karşımıza çıkan kutucuğa aygıt ismi, ikinci kutucuğa bir parola koyuyoruz.
.Android

4. Diğer cihazdan tarama listesinde önceki kullandığımız cihazı buluyoruz. Onu işaretleyerek az önceki girdiğimiz şifreyi giriyoruz.

5. Karşımıza çıkan listeden eşitleyeceğiniz yazılımı seçiyoruz ve iki aygıt arasında senkronizasyon başlıyor.
Android
Haziran 2013

themobileaction.com'>Aykut Karaalioglu @aykutkaraali

Mobil Uygulamanızı Nasıl Başarıya Ulaştırırsınız ? - Yazı Serisi- 1

Mobile
Mobil uygulama marketleri gün geçtikçe daha da fazla büyüyen ve artık içinde ihtiyacınıza uygun uygulamaları bulmakta zorlandığınız bir hale geldi. Son rakamlara baktığımızda:
 • Google Play ve Apple Marketi herbiri kendi içinde 800 binden fazla uygulamayı barındırıyor.
 • Google Play’de 42 milyardan fazla uygulama indirildi.
 • Apple Market’de ise bu günlerde 50 milyar rakamı zorlanıyor.
Market’de ağırlığı daha az olan ama halen önemli oyunculardan:
 • Blackberry 120 bin uygulamayı barındırırken,
 • Microsoft’un platformu Windows Phone’da uygulama sayısı 145 bin seviyelerinde.
Hal böyle olunca ister istemez rakamlar sizleri korkutup, uygulamanızı yayınlamadan önce ya da yayınladıktan sonra nasıl bir strateji izlemeniz konusunda sizi düşündürebilir.. Kaygılanmanız gayet normal fakat aşağıda sıralayacağım soruları kendinize sorup, uygulamanızda iyileştirmeye gidebilirsiniz.
 1. Kullanıcılar bu uygulamayı niye indirmeli?
 2. Bu uygulamayı ben nasıl geliştirebilirim? Negatif yorumlar bu konuda pozitif olanlardan daha çok işinize yarıyacaktır.
 3. Eğer uygulamanız beğenilip kullanıcı tarafından ilgi görüyorsa, elinizdeki bu kitleye başka uygulamaları nasıl sunabilirsiniz?
 4. Sizin uygulamanıza benzer başka ne kadar uygulama var? Onlar neyi iyi yapıyor? Sizin temel farklarınız neler?
 5. Rakipler piyasaya ne zaman girmiş ve mevcut durumları nasıl?
 6. İçinde bulunduğunuz marketin gelir modelleri nasıl? Örneğin bir oyun geliştirip bunu Apple Market’e koymadan önce benzer uygulamaların izledikleri gelir modelleri incelenebilir.
Araştırmalarınızı yaparken size yardımcı olucak üç analitik servisini paylaşmak istiyorum:
- 221 Binden fazla App geliştiricisi App Annie analitik sistemini kullanıyor.
- Top 100 Apple uygulama geliştiricisinden 85’i App Annie’de.
- 1.7 Milyondan fazla App günlük takibe alınıyor.
 • App Data: appdata.com (Fremium) :Facebook, Apple ve Android Uygulamalarını bir araya getiren App Data, özellikle yatırımcı ve büyük portfolio şirketleri tarafından çok kullanılıyor
 • Xyologic: xyo.net (Ücretsiz) : Halen beta aşamasinda olan Xyologic size uygulamalar hakkında yaklaşık download sayısını vererek aynı zamanda benzer uygulamaları da gösteriyor. Aylık yayınladıkları ülkelere özel ücretsiz raporlarını şiddetle tavsiye ediyorum.
Bunu bir yazı serisi haline getirmeyi planlıyorum. Önümüzdeki günlerde mobil eko-sistem içinde diğer parametleri inceleyeceğim. Yorum bırakarak merak ettiğiniz konuları bildirebilirsiniz.
Ağustos 2013

operaturkiye.net / about.me/zahek'>Mağruf Çolakoğlu @zahek

Opera 16 kararlı sürüm yayınlandı

Opera 15 sonrası ilk kararlı sürüm 16 versiyon numarası ile bugün yayınlandı. Eğer siz de yeni sürüm kullanıyorsanız tarayıcınızı güncelleştirmeyi unutmayın. Tabii halen yeni Opera’yı da denemediyseniz, denemenizi tavsiye ediyoruz...

Bu sürümde ilk kararlı sürüm olan 15 versiyona göre birçok performans iyileştirmesi yapılarak bir süredir Next dağıtım kanalında kullanılan bazı yeni özellikler eklendi. Henüz halen eski 12x sürümlerinde alışılagelmiş tüm özellikleri barındırmıyor olsa da, yeni Opera 16 şu an oldukça kararlı, performans anlamında oldukça hızlı ve gün geçtikçe geliştirilmeye devam ediyor. Bu sürümle gelen değişiklikleri kısaca aşağıda görebilirsiniz.

 • W3C Geolocation API desteği eklendi. (Coğrafi konumlandırma)
 • Otomatik form tamamlama desteği eklendi.(opera:settings/autofill)
 • Windows için sıçrama listesi (jump list) desteği eklendi.
 • MAC için sunum modu desteği eklendi.
 • opera:flags : Bu sayfadan henüz deneme aşamasındaki birçok özelliğe ulaşabilir ve oynayabilirsiniz. Yalnız bu tehlikeli olabilir dikkatli olun.
 • Chromium 29 olarak güncellendi.


operaturkiye.net/opera-16-kararli-surum...
Eylül 2013

Cengiz Tiryaki @cengiztiryaki

KitKat

Kitkat ın yeni Nexus 7 hediyeli reklamı youtu. Be/65XFxXlo4OI
Kasım 2013

Emre Avşar @emreavsar

Galaxy S3 için Android 4.3 uygulaması resmi olarak dağıtıma başladı

Samsung’un geçtiğimiz yılki “amiral gemisi” telefonları Galaxy S3 ve Galaxy Note 2 telefonları 4. 1. 2 sürümünden sonra bir güncelleme alamamış ve Samsung bu konuda oldukça ciddi eleştirlere maruz kalmıştı. Samsung ise bir sürpriz yaparak bu cihazların 4. 2. X güncellemesi almadan direkt 4. 3 sürümüne geçeceği müjdesini vermişti.
Bu günlerde Android 4. 4′ün hangi telefonlara ne zaman geleceği konuşulurken 4. 3 güncellemesine sevinmek ne kadar doğru bilemiyorum. 4. 3 güncellemesini yaptıktan hemen sonra “peki 4. 4 gelecek mi” gibi bir soruyu sorabileceğinizi düşünerek hemen cevap vermek isterim. Değerli yazarımız Sayın Mustafa KILIÇ’ın yazısında belirttiği üzere Android 4. 4’e belki kavuşacaklar listesinde yer alan Note 2 ve S3′ten sadece Note 2 güncelleme alacak ve bu güncelleme de bu telefon için Samsung’un biz Note 2 kullanıcılarına yaptığı son iyilik olacak.
Şu anda sadece İrlanda için güncellemenin sunulduğunu belirtmekte fayda var. 931, 7 mega baytlık güncelleme dosyasnı buradan indirebilirsiniz. Daha sonra yapmanız gerekenleri Sayın Mustafa KILIÇ’ın talimatları ile yapabilirsiniz. Talimatları bilmeyenler için aşağıya yazıyorum.
1- Buradan Odin3 v3. 09 sürümünü indirin.
2- Test sürümü ve Odin zip klasörlerinde yer alan dosyaları masaüstüne çıkarın. (veya iki dosyayı farklı klasörlere çıkarın)
3- Odin uygulamasını çalıştırın ve telefonu kapatarak Download moduna alın. (Ses Kısma + Home + Güç butonlarına basılı tutun)
4- Telefonu USB kablosu ile bilgisayara bağlayın. İlk defa bağlıyorsanız bir süre Driver’ların yüklenmesini bekleyin. Telefon ve Odin arasındaki bağlantı sağlandıktan sonra indirdiğiniz ROM klasöründeki dosyaları Odin üzerinde alt bölümde gösterildiği şekilde yerleştirin.
AP bölümüne; AP_I9300XXUGMJ9_1902166_REV00_user_low_ship.tar.md5 ekle
BL bölümüne; BL_I9300XXUGMJ9_1902166_REV00_user_low_ship.tar.md5 ekle
CP bölümüne; MODEM_I9300BUUGMJ3_REV02_REV04_CL1413323.tar.md5 ekle
CSC bölümüne; CSC_VFG_I9300VFGGMJ5_1986192_REV00_user_low_ship.tar.md5 ekle
Not: ROM tek parçadan oluşuyorsa AP bölümüne yerleştirilecek.
Not: Odin üzerinde re-partition bölümü işaretli olmayacak.
5- Start butonuna tıklayın ve ROM’un yüklenmesini bekleyin. Yükleme işlemi sonrası telefonun açılış ekranda kalması durumunda ise Recovery menüsünden “wipe/factory reset” uygulayın.
Not: Temiz bir kurum için her durumda “wipe/factory reset” işlemini uygulamanızı tavsiye ederiz.
Not 2: Yüklemeden kaynaklanan hatalardan sitemiz sorumlu değildir. EFS klasörünü mutlaka ama mutlaka yedek alınız.
andronova.net sitesinden alıntıdır.
Kasım 2013

Gündüz Ayar @applesafari

Android'de Nasıl Dosya Gizlenir?

Android'de bilmediğimiz bazı özellikler bizi özellikle şaşırtıyor. Bunlardan birisi de dosya gizleme. Evet, Android'de dosya gizleyebilirsiniz. Fakat bu gizlilik cihazınızın içinde oluyor, cihazınızı bilgisayar ortamında açarsanız dosya görünür şekilde karşımıza geliyor. Yine de telefon veya tabletinizi meraklı gözlerden uzak tutmak istiyorsanız bu yöntemi mutlaka bilmelisiniz.
 1. Öncelikle ana menüden Dosyalarım uygulamasını açın.
  Android
 2. Listeden Tüm Dosyalar seçeneğini, ardından telefon hafızasını seçin.
  Android
 3. Karşınızda uygulamalar ve dosyalarınız listelendi. Şimdi gizlemek istediğiniz dosyanın üzerinde parmağınızı birkaç saniye basılı tutarak açılan pencereden Yeniden Adlandır seçeneğini seçin. Android
 4. Dosyanın ismini başına sadece ". " işareti koyun. Arada boşluk bırakmayın. Ardından Tamam'a basın.
  Android
 5. Gördüğünüz gibi dosya gizlenmiş vaziyette:Android
Ocak 2014

Osman Tüysüz @osmanraul7

İos, Android'den Çok Daha Güvenli

Apple’da Pazarlama Müdürü olarak görev alan Phil Schiller, Cisco tarafından 2014 yılı için düzenlenen ve Apple’ın iOS işletim sisteminin Android’e göre daha güvenli bir işletim sistemi olduğunu ortaya çıkaran Yıllık Güvenlik Raporu’nu twitterüzerinden paylaştı. Apple, Google, Microsoft ve BlackBerry dahil olmak üzere tüm platformlara yönelik olarak düzenlenen bu araştırmada, kötü amaçlı yazılımlara ve bu yazılımlara maruz kalınma sıklığına yer veriliyor.
Cep telefonlarına kendi kurulabilen ve kurulduktan sonra cihazın sistemine zarar vermenin yanı sıra online dolandırıcılıklara da sebep olabilen kötü amaçlı yazılımlar göz önüne alındığında, Cisco’nun araştırması gösteriyor ki bu kötü amaçlı yazılımların yüzde 99′u Android işletim sistemli cihazları hedef alıyor. Bunun sonucunda da Apple’ın kapalı iOS sistemi, bu tür kötü amaçlı yazılımlara karşı oldukça güvenli görünüyor.
Tabii ki bu durum iOS’un tam anlamıyla güvenli olduğu anlamına gelmiyor. Her ne kadar konu telefona kendiliğinden kurulabilen bu tür kötü amaçlı yazılımlar olduğunda asıl hedef Android olsa da, cep telefonuna yönelik olarak kullanılabilecek kötü amaçlı yazılımlar sadece bu çeşitten ibaret değil elbette. İnternet kaynaklı oluşan tüm kötü amaçlı yazılımlar göz önüne alındığında Android bu siber saldırıların yüzde 71′ine maruz kalırken, iOS yüzde 14′üne maruz kalıyor.
Ocak 2014

Hakan @hakkan

android 2.2 üzeri versiyonlarda ekran görüntüsü almak

V2. 2 ve altı versiyonlarda geri tuşu ve menü ye aynı anda basınca ekran görüntüsü alınıyordu. V2. 2 bin üstünde ise android cihazınız açma kapama tuşu ile ses kısma tuşuna aynı anda 2 sn. Basarsanız ekran görüntüsü (screenshoot) alabilirsiniz.
Ocak 2014

Osman Tüysüz @osmanraul7

Bir Yılda İlk Kez Bir Milyar Akıllı Telefon Satışı Gerçekleşti

International Data Corporation’dan (IDC) alınan verilere göre; 2013 yılında bir milyardan fazla akıllı telefon satışı gerçekleşti. 2012 yılında 725, 3 milyon sayısına göre akıllı telefon satışında yüzde 38, 4 artış gözlemlendi.
Akıllı telefon piyasasında ön plana çıkan trendler ise ekran büyüklüğü ve fiyatı.
IDC’nin Araştırma bölümünün başındaki isim Ramon T. Llamas’ın belirttiği üzere phablet (beş inç’ten büyük ekrana sahip akıllı telefonlar) piyasası git gide büyüyor.
Geçen yılın sonunda akıllı telefonun yaklaşık yüzde 18’i phablet’lerdi. Bu oran da bir yıl öncesine göre yüzde yedi daha fazla. Bu yıl içinse yüzde 25’e çıkabileceği tahmin ediliyor.

Akıllı Telefon
Llamas’ın belirttiğine göre; akıllı telefon piyasası önümüzdeki yıl da büyümeye devam edecek. Ancak sonraki yıllarda bir düşüş yaşayacak.
Samsung, Galaxy S III, S4 ve Note ürünleri ile global akıllı telefon satışlarında geçtiğimiz yılın lideriydi. Apple, iPhone 5S ve 5C cihazlarını yeni pazarlarda sunmasıyla dördüncü çeyrekte rekor satışı deneyimlediği halde, sıralamada en düşük payı almıştı. Listede üçüncü sırada yer alan Huawei’yi LG veLenovo takip etti.
Ocak 2014

Osman Tüysüz @osmanraul7

Nokia'dan Süper Ucuz Telefon Geliyor

Nokia'nın Android işletim sistemiyle çalışması beklenen Nokia X model telefonun son derece ucuz olacağı iddia edildi.En yeni telefonlara lansmanlarından önce ulaşan ve fotoğraf dahil hakkında detaylı bilgiler paylaşan Evleaks bu kez de Nokia’nın beklenen Android işletim sistemli telefonu Nokia X’le ilgili çok çarpıcı bilgiler paylaştı.

Evleaks bir fiyat paylaşmasa da cihazın fiyatının son derece düşük olacağını iddia ederken cihazın beklenen özelliklerini ise şöyle sıraladı: 1 GHz çift çekirdek işlemci, 512 MB RAM, 4 inç’lik bir ekran ve 800x480 piksel ekran çözünürlüğü ve 5 megapiksel dahili kamera.

Özelliklerinden de anlaşılacağı üzere cihazın donanımı epey düşük ve bu nedenle Nokia X’in fiyatının halihazırda satışta olan Lumia’lardan son derece düşük olacağını söylemek pek de yanlış olmayacak.
Şubat 2014

Teknoloji Cerrahı @teknolojicerahi

Google'ın dev cep üreticilerine çektiği söylenen Android resti, bu mesajla daha da ciddileşti!

Google'ın Android telefon üreticilerine rest çektiğini ve artık eski sürüm Android yüklü cihazların piyasaya sürülmesi halinde bu telefonların Google Play'e girmesine izin vermeyeceğini belirtmiştik.

Söylentilere dayanan bu haber, söylenti bile olsa çok önemliydi ancak şimdi söylentiden de öteye geçti ve Google'ın üreticilere gönderdiği mesaj internete sızdı.

Google'ın üreticilere gönderdiği bu kısa mesajda tam olarak şu not yer alıyor: "Şubat 2014'ten başlamak üzere, Google artık eski işletim sistemleriyle piyasaya sürülen cihazlara onay vermeyecek. "

Böylece Google ve telefon üreticileri arasındaki savaşın somut delili de ortaya çıkmış oldu.

Telefon üreticileri, KitKat gibi yeni işletim sistemlerini telefonlarına adapte etmek için ekstra zamana, iş gücüne ve harcamaya ihtiyaç duydukları için, hali hazırda onay almış oldukları eski Android sistemleri ile yeni modeller piyasaya sürerek sıcak satış ve nakit akışı sağlamayı seviyorlar ancak bu da piyasada çok sayıda, eski sürümlere hapsolmuş pahallı telefonların dolaşmasına neden oluyor.

Ardından, kullanıcılar, daha yeni satın aldıkları pahallı telefonlarına neden yeni Android güncellemelerinin gelmediğini sorgulayarak konudan Google'ı sorumlu tutuyor ve öfkelerini Google'a yöneltiyorlar.

Oysa sorunun temelinde, telefon üreticilerinin"daha fazla kazanmak" ve her yeni model için bir önceki modeli adeta "silmeleri" yatıyor... .
Mart 2014

Gündüz Ayar @applesafari

Cep Telefonunuzun Şarjı Azalırken Arkadaşlarınıza Otomatik Haber Verin!

Yoğun iş dönemlerinde telefonumuzu cebimizden dahi çıkaramayacak zamanlar olur. Ancak eve dönünce telefonun açıldığını fark ederiz ve arayan sorayan mesajları ardı ardına gelir. Eğer bu sorunu sık yaşıyorsanız ve bir Android telefonunuz varsa ufak bir yazılımla sorununuza güzel bir çözüm bulacağız. Yazılım şarjınız belli bir limit altına düştüğünde belirlediğiniz kişilere belirlediğiniz mesajın gönderilmesini sağlıyor.
 1. Önce yazılımı buradan indiriyoruz: goo.gl/8JAVla
 2. Yazılımı açıyoruz ve karşımıza çıkan ekranda Last Message kısmına gönderilecek mesajı yazıyoruz. Mesela "Kısa bir süre sonra şarjım bitecek. Bana buradan ulaşabilirsiniz: ... "
  2203
 3. Mesajın gönderileceği kişileri To [Choose Contact] kısmından seçin. Bu kişiler telefon rehberinizden, Facebook veya Twitter kişilerinizden olabilir. 2203
 4. When My Battery is At kısmından mesajın hangi pil düzeyine düştükten sonra gönderileceğini seçiyorsunuz. Yani mesajın gönderilmesi için pil limiti belirliyorsunuz.
  2203
 5. Son olarak alttaki düğmeden görevi açık bırakın. Artık program arka planda çalışarak telefonunuzun pil düzeyini izleyecek, pil düzeyi belirlediğiniz limite düşünce mesajı belirlediğiniz kişilere gönderecek.

Dilerseniz Configure düğmesinden programın diğer ayarlarına erişebilirsiniz. Bu menüde programın aktif olma durumunu, hangi saatler veya günlerde açık olacağını ayarlayabilirsiniz:
2203

Nisan 2014

Zamanteknoloji @zamanteknoloji

Android Batarya Ömrü Nasıl Uzatılır ?

Akıllı telefonlar son yıllarda ciddi anlamda piyasada kullanılmaktadır. Bu telefonların özellikleri çok olduğundan kullanıcının elinden düşmemektedir. Buda şarjlarının kısa sürede bitmesine sebebiyet vermektedir. Bu durumda devamlı şarj olan telefonun batarya ömrü kısalmaktadır. İşte sizi bu durumdan kurtaracak ve akıllı telefonunuzun batarya ömrünü uzatacak bir yazılımdan bahsedeceğiz.
Greenify programı daha önceden rootlu cihazlarda kullanılabiliyordu şuan rootlu olmayan telefonlara kullanılabiliyor.

indirmek için; zamanteknoloji.com/android-batarya-omru...

Mayıs 2014

androlama.com

Android Yenilikler ve İpuçları'>Androlama @androlama

Bilgisayarınızı Android'e Çevirin

Artık bilgisayarınıza android uygulamalar yükleye bilir ve rahatça kullanabilirsiniz, nasıl mı ?

İşte size süper bir çözüm hem de ücretsiz olarak yapacaksınız bunları.


Devamı için... androlama.com/2014/05/bilgisayarnz-andro...
Haziran 2014

Hakan Kubaliç @hkubalic

Yürüyerek Telefon Şarjı Artık Hayal Değil

Google'ın bu yılki Bilim Fuarı için yapılan başvurulardan birisi bir hayli dikkat çekmeyi başardı.
Sadece 15 yaşında olan Angelo Casimiro isimli bir çocuk, bir ayakkabı sayesinde elektrik üretmeyi, bu elektriği depolamayı ve akıllı telefonlarda kullanmayı başardı. Casimiro, başlangıç için hemen ufak bir sabah koşusu sonrasında iPhone'unuzun direkt şarj olmasını beklemeyin diyor.
Casimiro'nun açıklamasına göre şu an için 2 saat basketbol oynadıktan sonra akıllı telefonlar için 10 dakika yetecek kadar enerji sağlanabiliyor.

Daha fazla

362 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Android SDK

32 Kullanıcı   15 Soru   26 Yanıt

Android Güncellemeleri

17 Kullanıcı   12 Soru   18 Yanıt

Root Yetkilendirmesi

1 Kullanıcı   5 Soru   7 Yanıt