Bilmek istediğin her şeye ulaş

Android işletim sistemi, yapısı, geleceği, geçmişi android içeren her şey. Bloglara yönlendirme yapmayalım konuları burada tartışalım.

Şubat 2016

cancilar.net'>Gökhan Çancılar @gokhancss

Şubat 2016

Tarkovsky @delkaido

Ağustos 2015

Aykut Kardaş @unknow

Haziran 2015

Yasin Baran @ysnbrn19

Twitter'dan veri çekerken onCreate metodu içinde çağırılan imageLoader.Configuration'ı onCreateView metodunda çağırdığım zaman verdiğm this parametresi hata veriyor, nasıl düzeltebilirim?

Hatadan anladığım kadarıyla ImageLoader initialize edilirken senden Context türünden değer bekliyor. Eğer herhangi bir Activity'den extend edilmiş sınıfın içinde this kullanırsan sıkıntı olmaz ama Fragment'ten extend edilen bir sınıfta this ile direk context'e ulaşamazsın. GetActivity() methodunu çağırman gerek.
Nisan 2015

Hakan Bayrak @hakanbayrakrs

Android programlama yapmak istiyorum ama hiç bir bilgim yok ?

Bence artık bu sektöre giriş yapmak istiyorsan, ucundan acık ingilizceyi öğrenmen gerekiyor. Youtube 'da amatörden, profesyonele kadar binlerce kaynak var. Android studio kurulumu ve merhaba dünya(hello world) uygulaması ile adım atabilirsin.Burada işin ehli soru sorabileceğin kişiler var lakin, soru sormakta kendi içinde bir sanat oldu artık, öncelikle konu başlıklarını ve neler yaptığını yüzeyselce öğrenmeni tavsiye ederim en azından ne sorman gerektiğini detay olarak verebilirsin. Başarılar dilerim.
Nisan 2015

Musa Yaka @musayaka

Mobil uygulama yaptırmak amacıyla soruyorum. Bildiğiniz en iyi mobil uygulama geliştirme şirketi hangisidir?

Mobil uygulama geliştirmek dışardan göründüğü kadar kolay değil. Öncelikle bunu belirtmek isterim. Web tabanlı uygulama gelşiştirmekten ciddi anlamda farklılıkları var.

Temel oalrak yoğunlaşılan 2 platform var. Android ve IOS. Her ikisinin geliştirilme şekli birbirinden tamamiyle farklı. Desteklemeniz gereken bir çok cihaz var (gerçekten çok fazla) ve bir çok işletim sistemi versiyonu. Bu denklemi en çok zorlaştıran şey.

Bu sebepten geliştirme sürekliklik gerektiriyor. Ortamlar değişiyor bu nedenle yeni fonksiyon eklemeseniz bile uygulamanızın güncel kalması için sürekli geliştirme yapmanız gerekiyor. Outsource yapacaksanız bu maliyeti ciddi anlamda etkileyen bir faktör. Hesaba katın derim.

Diğer taraftan mobil trafiğimizin ciddi bir bölümünü oluşturuyor. %50 lere yaklaşıyor çoğu platformda. Mobil uygulama yapmanın motivasyonuda bu. Fakat yapacağınız uygulamanın value added olması lazım. Yani web den daha farklı hizmetler faydalar sunması lazım. Kullanıcıların telefonuna yüklemesi için bir sebep olması lazım. Yükledikten sonra kullanması için başka sebepler.

Birde test aşaması çok önemli. İyi test etmezseniz örneğin analytics e-commerce uyguladınız ve hatalı bir sürümü store a koydunuz 1000 kullanıcı indirdi. Bunların yaptığı alışverişler yanlış yansıdı ve siz duruma ayıktınız. Bunu webde düzeltmek çok kolay 2 satır kod tamam. Ama uygulamayı kurdua rtık insanlar ve güncellemeden alışveriş yapmaya devam edecekler. Sürekli hatalı rakamlar gelecek. Siz update et diye force edeceksiniz bu acemilik olarak algılanacak.

Hassas kanal mobil ama VeVeya ya göz atın derim. İyi bütçelerle güzel işler çıkartabiliyor bu arkadaşlar.
Mart 2015

Musa Yaka @musayaka

Yemeksepeti gibi bir Android uygulaması ne kadara mal olur?

Bu konuda kesin bilgi sahibi olmamakla birlikte. Eskişehir'de eğitime gittiğmizde, bir lokantanın yemek sepeti tarzında uygulamasını yaptırdığını görmüştüm. Lokanta sahibine bu işi ne kadara mal ettiklerini sordum. Hem android, hem de ios uygulamasını yazdırmışlar ve ikisine 3 bin TL vermişler. Burdan hareketle ortalama 1.500 - 2000 TL diye düşünebiliriz.
Aralık 2014

Osman Tüysüz @osmanraul7

Android telefonlarda mobil veri mi yoksa wifi mi daha çok güç harcar ?

Hiçbir teknik bilgi vermeden Mobil veri olarak cevaplayabilirim. Aşağıdaki açıklamam tamamen Radar sistemlerinin çalışma mantığıdır (Bkz. Primary ve Secondary Radar)

Fark testi yapmak için sürekli bir veri akışı sağlayıp %100 olan şarjınızı %80'e kadar getirerek süreyi kaydedin. Sonra aynı testi bir de wifi açıkken yapın.
Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise (wifi veya veri olması fark etmez) arama aşamasıdır.
Bu aşama, her türlü radyo dalgası kullanan alet, cihaz, devre veya her ne ise en büyük güç tüketim aşamasıdır.

Veri ile wifi arasındaki en büyük fark da wifi birkez bağlandığında (bağlantısı kolay kolay kopmaz) artık sinyal gönderim-alım için harcanan büyük güç çok büyük oranda azaltılacaktır. Veri akışında (adından da yola çıkarakz) sürekli bir izleme durumu söz konusudur.

Güç tüketimindeki en büyük etken ise aradaki mesafedir. Wifi ile cihazınız arası en fazla (ortalama) 20m iken Veri akışında GPRS hattı bağlantısı gerekir ve GPRS sinyalleri telefonunuza sürekli aynı güçte gelmez. Yani GPRS sinyal gücü düştükçe bu açığı kapatmak için telefonunuz devreye girer.
Kasım 2014

Katre @katredeniz

SGH Android telefonlarda yeni bir kilit açma deseni gördüm. "Ayarlar" kısmında "hareket" olarak geçiyor. Telefonumda bulamadım. Bu özelliği nasıl aktive edebiliriz?

Telefonunuzun modelini bilemediğim için ayarlar kısmında şu üç seçeneği inceleyin: Ekran ayarları (görüntü), Gizlilik, Güvenlik. . .
Kasım 2014

Muharrem Şahin @mhrmshn

Kasım 2014

Sengoz @hasansengoz

Android'de kullandığız fazla bilinmeyen olmazsa olmaz dediğiniz programlar nelerdir?

PitchLab(lite) - Akord ayarı için tek geçerim.
Onavo Count - Mobil internetinizi takip eder. Bitmeye yakın sizi uyarır. Kaza ile açık kalan internet maliyetini önler.
Textra - Bence en iyi SMS uygulaması
TouchPal - Türkçe ve İngilizce beraber kullanım için en iyi klavye uygulaması. (Önerilir)
MyAppSharer - Yüklediğiniz uygulamaları bu uygulama ile gönderebilirsiniz.
AirDroid - Sadece bir web arayüzü ile telefonun her şeyini kontrol edebilirsiniz. (Ek: Bilgisayar versiyonu yayınlandı) :)
Night Mode - Gece yatakta mesajlaşırken telefonun ışığı gözlerinizi rahatsız etmesin diye :)
Vikipedi - Açıklamaya gerek yok. ; ]
TeamViewer - Bilgisayarınızı telefondan görüp, kullanmak için. (İkisininde internete bağlı olması kâfi)
SoundHound - Dinlediğiniz bir şarkının ismini cismini bulur.
Shazam - Yİne bir müzik bulma servisi (Önerilir)
MyCalc - Bence en iyi hesap makinesi (İstatistik ve Ekonometri özel) :)
Goggles - Görsel tarama merkezi (Kare kodlar, barkotlar dahil)
Lockdown - Her şeyiyle Türkçe bir güvenli kilitleme merkezi. Akıllı telefon da dilediğiniz uygulamayı, yada misal sadece What's App, Facebook uygulamasını ve yahut resimlerinizi; kısacası her şeyi şifreleyin. Yabancı ellerde mundar olmasın bilgileriniz :))
Ekim 2014

Osman Tüysüz @osmanraul7

Google Play'de bir uygulama güncellenirken arka tarafta bu işlem nasıl yapılıyor, nasıl güncelleniyor?

Çünkü google sana fark dosyası gönderiyor. 1.1 versiyonundan 1.2'ye geçeceksen iki versiyonu karşılaştırıp arasındaki farkı alıyor. Sende 1.1 var onun yeni versiyona uymayan kısımlarını silip fark dosyasından gelenleri koyuyor.

Bu işlem binary'de yapılıyor ama kaynak kodda yapılanla aynı. scootersoftware.com/ bunu inceleyebilirsin. Ayrıca git patch komutuna bakarsan daha iyi anlayabilirsin. Bu işleme patch (yamama) deniyor. ariejan.net/2009/10/26/how-to-create-and. . .
Daha fazla

362 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Android SDK

32 Kullanıcı   15 Soru   26 Yanıt

Android Güncellemeleri

17 Kullanıcı   12 Soru   18 Yanıt

Root Yetkilendirmesi

1 Kullanıcı   5 Soru   7 Yanıt