Bilmek istediğin her şeye ulaş

Antivirüs Programları

Yazılım

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Eylül 2014

Metindemirr  yeni bir  gönderide  bulundu.

yazilimara.com/avira-free-antivirusKullanılabilecek en iyi ücretsiz antivirüs programıdır.

Avira Free Antivirus 2014.0.6.552

Avira Free Antivirus 2014.0.6.552
Eylül 2014

Omer Ayverdi, bir soruya yanıt verdi.

Linux işletim sisteminde neden antivirüse ihtiyaç duyulmuyor?

Yazili virus sayisi azdir. Olsa bile virus sistem dosyalarina erisemez dolayisiyla zarar veremez sisteme.
Ağustos 2014

Çağdaş Karademir, bir soruya yanıt verdi.

Antivirüs programları nasıl çalışır?

Serkan Köse (@serkan) nin de bahsettiği gibi, sezgisel tarama özelliği antivürüsün önemli özelliklerinden biridir. Default olarak iletişim kurulan portların dışında bir port kullanılmak istenildiğinde, dışarıdan gelen saldırıların engellenmesinde önemli rol oynar. Ayrıca windows işletim sistemi için dll dosyaları arasında bir köprü aracılığı görüp; herhangi bir erişim yapması durumunda veya setup dosyaların içindeki erişimleri de bu şekilde anlar.
Ağustos 2014

Aykut Çalışkan, bir soruya yanıt verdi.

Antivirüs programları nasıl çalışır?

Serkan Köse'nini yazdıklarına ilaveten;

Bir bilgisayar virüsü aslında yine bir bilgisayar programından farksızdır. Normalde bilgisayar programın veya scriptin yapamayacağı türden bir anomali meydana geldiğinde anti-virüs programları bunları fark ederek durdurmaya çalışır ve bilgisayarın yöneticisine danışmak için bir süre karantinada bekletir.

bir bilgisayar programı teknik açıdan kabaca nasıl çalışır ı tarif etmeye çalışırsak; uygulamanın derlenmiş veya derlenmemiş kodları bir dosya olarak disk üzerinde beklemektedir. Bilgisayarın Ana kartına gelen elektrik sayesinde tüm donanımlar harekete geçer ve işletim sistemi açılmaya başlar. İşletim sisteminin açılması bir dizi programcığın üst üste açılması sayesinde oluşur. Bu programcıklar çalışabilmek için durağan bir ortam olan disk den daha hareketli olan REM Yazılabilen önbellek de birikmeye başlarlar. Uygulama içindeki değişkenler , delegasyonlar, function işaretçileri vb. tüm uygulama kimyasındaki her şey ancak önbellek yani REM de çalışmaktadırlar. Asında bilgisayarımızı çalıştırdığımızda %90 oranında ön bellek üzerinde yaşarız.

işte bu nedenle bu virüsler işe REM e geçerek başlarlar. Çünkü bu bölgedeki çalışan diğer programların pointer leri ile oynamaya veya pointerlere yazılan değerleri değiştirmeye veya bunları farklı yerlere yollamaya çalışırlar. Bu nedenle .NET ve JAVA gibi dillerde geliştirilmiş uygulamalar dinamik bellek yönetimi kullanırlar. Adeta bu tip kötü amaçlı uygulamalardan köşe kapmaca oynarlar. Çalışma anında pointer in REM üzerindeki adresini sürekli değiştirirler. Bu nedenle uygulama performansları diğer makine diline daha yakın dillerle yazılmış uygulamalardan azdır.

özetle; uygulama güvenliği bir ölçüde virüs türündeki yazılımlarından nederece korunabildiğimizle de ilgilidir. Tabi yazılım aslında donanımı yöneten bir şeydir. Bu nedenle aslına bakarsanız donanımların daha güvenli tasarlanması gerekmektedir.
Ağustos 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Ağustos 2014

Kadir Karahan, bir soruya yanıt verdi.

Antivirüs programı nedir, ne işe yarar?

Bir salgın gibi düşünün sanal ortamı. Siz bilgisayarsınız ve arkadaşınızla selamlaşmak için elinizi uzatıyorsunuz. Ve elinizi ağzınıza, burnunuza veya başka bir giriş bölgesine götürerek bir hastalığın vücudumuza girmesini kolaylaştırıyoruz. Bu işlemide bilgisayarın güvenlik açıkları olarak düşünün. Şuan hastalık vücudumuzda ve ilerliyor eğer bağışıklık sisteminiz yoksa hastalık yayılmaya başlıyor. Ve hastalanıyoruz. Bu işlemi ise antivirüs tarayıcısı gibi düşünün. Kanınızda bulunan yabancı maddeleri yok etmek karşılığı hard diskinizde bulunan virüsü siliyor.

Yani bir antivirüs tarayıcı bir bilgisayar için olmazsa olmazıdır. Lütfen bedava yazılımda olsa bir antivirüs programı edininiz.
Haziran 2014

Teknoloji  yeni bir  gönderide  bulundu.

Ücretsiz Bedava Free Android Tablet Telefon Virüs Programı indir | TR-TEKNOLOJi HABERLERi

Ücretsiz Bedava Free Android Tablet Telefon Virüs Programı indir,Android Virüs Programı Hangisini Kurmalıyım,Avast,AVG,Eset,Nod,Avira,Kaspersky,comodo,En iyi
Haziran 2014

Teknoloji  yeni bir  gönderide  bulundu.

Android Samsung Galaxy HTC LG Sony Discovery Virüs Programı Kurma Yükleme | TEKNOLOJi REHBERi

Android Samsung Galaxy HTC LG Sony Discovery Virüs Programı Kurma Yükleme,Android Cep Telefonuna Antivirüs Programı Nasıl Kurulur,Yüklenir,Güncellenir,Android Virüs Tarama Programı indir,Resimli Anlatım,Virüs Programı Nereden Kurulur indirilir
Haziran 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Hangi anti-virüs programları hem ücretsiz hemde güvenilirdir?

Ben de Windows'un açıklarını Microsoft'dan daha iyi kimse bilemez diyorum. Ben MS Security Essentials kullanıyorum ve gayet memnunum. Tüm lisanslı Windows kullanıcılarına yazılımı bedava olarak Microsoft sağlıyor.
Nisan 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Şubat 2014

Gökhan Çancılar, bir soruya yanıt verdi.

Linux işletim sisteminde neden antivirüse ihtiyaç duyulmuyor?

İlk sebebi Linux'un, ki bu işletim sisteminin çekirdek diye nitelendirilen donanımsal işlemleri çekip çeviren parçasıdır, kullanım oranının azlığıdır. Eğer bugün Linux Windows kadar kullanılsa, inanın benzer sayıda virüs olurdu. Aynı şey Mac OS için de geçerli. O da Linux çekirdeğini kullanır. Ama Mac OS'un da kullanımı Linux kadar olmasa da azdır. Buna göre Mac OS virüsleri daha fazla mıdır? Evet.

Hiçbir sistem tamamen güvende olamaz. En azından teoride böyledir. Biri bir şeyler yaptığında bu unvanını yitirir. Virüs yazanları "anarşist" olarak gruplamak bence doğru değil. Bunların bir kısmı eğlencesine, bir kısmı maddi gelir için, bir kısım söylenti de olabilir, antivirüs programlarının satışı için yazılır. Ama genelde maddi çıkar her zaman öne çıkar. Mesela şifrelerinizi çalabilir, kredi kartı bilgilerini edinebilir vs...

Linux sistemlerde yazılımlar ya paket depolarından kurulur ya da kaynak kodu derlenerek. Oysa Windows'ta bir sürü oyun, program indirilir ve crack yapılır. Crack yapan dosyaya çalışma izni verince de o programcık ne istiyorsa onu yapar.

Konu tamamen kullanım oranları ile ilgili. Tabi unix türevi işletim sistemlerinin kararlılığı ve güvenliği Windows işletim sistemine göre daha iyidir.
Kasım 2013

Eski Inploider, bir soruya yanıt verdi.

Bilgisayar virüs bulaştığında yapılması gerekenler nelerdir?

Virüs büyük ihtimalle Windows İşletim Sistemi yüklü bilgisayarınıza bulaşacak ve zarar verecektir. Eğer çözüm sistemi tekrar kurmak gibi görünüyorsa dosyalarınızı yedeklemeniz için farklı bir alternatif sunmak isterim.
Bilgisayarınızı Usb veya DVD'den Linux ile başlatın ve diskinizdeki dosyalara erişerek kopyalayın yedek alın. Ardından dilediğiniz şekilde format atın ve sistemi tekrar kurun.


Ekim 2013

Ahmet Avcı, bir soruya yanıt verdi.

Dirty decrypt.exe virüsü hakkında bilginiz var mı? Nedir nasıl bulaşır ve nasıl temizlenir? Bir resim dosyasını açtığınızdaki örnek görüntü http://www3.pictures.zimbio.com/mp/HjfOwMXYDYpl.jpg Bilgisayara format attıktan sonra zarar gören bu dosyaları eski haline getirmenin bir yöntemi var mı?

Galiba bozulan dosyaları geri getirmenin bir yolu yok. Dosyaları şifreliyor, -ki bunu çözmenin imkanı yok. Yani şöyle düşünün, dosyayı siliyor, üzerine de yeni veri yazıyor.

Kurcaladıkça, yayılır muhtemelen. Nasıl silineceği anlatılmış bazı yerlerde, google dan bakın.

Ben olsam şöyle yapardım. USB den çalışan bir işletim sistemi ile bilgisayarı başlatın, kritik bütün dosyalarınızı bir flash ya da harici hdd ye aktarın. Virüs Windows için yazılmış olduğundan linux etkilenmez. Sonra tekrar sıfırdan windows kurun. Bir süre, -iki üç ay, daha bekleyin, kaspersky ya da avira'da update dosyası yayınlandıktan sonra, antivirüsü kurup, güncelleyip, flash tan dosyalarınızı geri alın.

Virüs şu an yeni bir virüs, polis virüsü, fbi virüsü filan diye de geçiyor, biraz beklemek lazım, boşu boşuna dosyalarınızı sildirmeyin, -kriptolatmayın. (rsa ile)
Eylül 2013

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Linux işletim sisteminde neden antivirüse ihtiyaç duyulmuyor?

Virüsler Microsoft'a karşı anarşistler tarafından üretilen zararlı (Microsoft yazılımları için) yazılımlardır. Aslında virüs üretiminin haklılık payı da yok değildir. Microsoft herkese aldığı bilgisayarla beraber işletim sistemi satar ve bunun kullanımını kısıtlar, yanında bir sürü demo sürümünü de zorla kurdurmak suretiyle yığınla da reklam geliri sağlar, aldığınız işletim sistemini bir DVD'de vermez, o satın almış olduğunuz sistemin satış hakkını da size vermez. Bu kadar kötülüğe, dolandırıcılığa karşı de anarşist arkadaşlar, dostlar virüs üretir.

Linux özgür yazılımdır, kar amacı gütmez, kimseyi yukarıda yazdığım Microsoft'un yaptığı şekilde dolandırmaz. Dolayısıyla anarşistler zaten hem Linux kullanır, hem onu geliştirir hem de ona karşı virüs üretmez.

Bir tarafta bir yığın dolandırıcılıkla dünyanın en zenginleri arasına girmiş Gates diğer tarafta sevimli ama fakir Linux pengueni... Tabii ki virüsler tekellik ayrıcalığını kullanarak çeşitli kötülükler yapan adama karşı üretiliyor.

Virüs olmayan yerde antivirüs de gerekmez...
Daha fazla

66 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Kaspersky

32 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt