Bilmek istediğin her şeye ulaş

Antidepresan

İlaç

Antidepresan, depresyon ya da distimi gibi rahatsızlıkları dindirmek için kullanılan psikiyatrik ilaç, besin maddeleri veya bitkisel maddeler(ot, yaprak, meyve) için kullanılan terimdir. Monoamin oksidaz inhibitörü, trisiklik antidepresan ve seçici serotonin geri alım inhibitörü türü ilaç grupları antidepresan ilaç gruplarıdır. Antidepresanların çoğunun etkisi kendini zamanla gösterir ve genellikle haftalar, aylar ya da yıllar boyunca alınmaya devam eder. Stimülanlardan ve hemen öforik etki gösteren ilaçlardan ayrılırlar. Antidepresanlar, depresyonun dışında anksiyete bozuklukları, bipolar bozukluk, obsesif kompulsif bozukluk, yeme bozuklukları, ve kronik ağrı içinde kullanılır. Düşük dozlu antipsikotikler ve benzodiazepin, gibi diğer ilaçlar antidepresan olarak görülmese de depresyon için kullanılmaktadır.

Aralık 2010

Esra Akbulut @deimos

Antidepresan ilaçlar sigara bırakmada yardımcı olur mu?

uyudugun ıcın ıcemeyecegınden bı ıhtımal olabılır :D
Ekim 2012

Gonca Köse @GNCKSE

Antidepresanların kötü etkileri nelerdir?

  • Ağız kuruluğu
  • İdrar birikmesi
  • Kalp çarpıntısı
  • Kabızlık
  • Uykulu hal
  • Sersemlik
  • İştah kaybı ve kilo kaybı olabilir. Farklı ilaç gruplarına göre değişir.
Kasım 2013

Eskiz @eskiz

Antidepresanlar psikolojik tedavide gerçekten işe yarar mıdır?

Depresyon, isteksizliğin, üzüntünün, günlük hayatta işlev kaybının olduğu, algının bozulduğu, odağın negatif yaşantılara kaydığı ve mutsuzlugun kalıcı ve her alanda olduğuna dair aşırı genellemelerin görüldüğü bir durum olarak tanımlanabilir. Depresyon derinleştikçe kişinin terapiye kanalize edecek enerjisi de kalmaz. Belirtilerin bu düzeyde yaşandığı depresyonlarda ilaç tedavisi kişinin duygusunu, algısını ve buna bağlı olarak da enerjisini düzenleyeceğinden terapiye uyumu artırır. Antidepresanların ve psikoterapinin etkinliğini anlamaya yönelik arastırmalar 6 aylık antidepresan tedavisinin, 6 aylık psikoterapinin ve 6 ay uygulanan kombinasyon tedavisinin aynı etkiyi yaptığını, fakat pskioterapinin ve kombinasyon tedavisinin uygulandığı hastalarda depresyonun tekrarlanma oranının oldukça düştüğünü göstermekte... Yani antidepresanlar belirtileri ortadan kaldırmakta fakat kişiyi depresyona yatkın kılan düşünce ve davranışlardaki değişimi sağlamamaktadır. Bunun için psikoterapi gereklidir.
Bunlarla birlikte belirtilmelidir ki biyolojik kökenli depresyonlarda ilaç olmazsa olmazdır. İlaç kullanma ve bırakma kararı verilirken güveneceğiniz bir psikiyatristle muhakkak iletişim halinde olmak önemlidir.
Ekim 2013

Gizli Kullanıcı

Antidepresan kullanımı cinselliği nasıl etkiler?

Antidepresanlar libidoyu, cinsel isteği ve uyarılmayı olumsuz yönde etkiler. Her antidepresan bu konuda söz konusu değildir. Bazı antidepresanlar cinselliği etkilemez. Bu problemleri yaşayanların doktorlarına danışarak farklı veya dozu azaltılmış bir antidepresan kullanma seçenekleri vardır.

Cinselliğe olumsuz eden antidepresanlar ise yan etki olarak sertleşme ve istekte azalma ve orgazm yoğunluğunda düşme ortaya çıkarır. Bu durumda en iyisi uzmana başvurmaktır çünkü antidepresanın olumsuz etkisi kadar depresyon da cinsel hayatı olumsuz etkilemektedir.
Haziran 2013

Gizli Kullanıcı

Alkollü içeceklerle antidepresanların beraber alınması zararlı mıdır?

Alkol alımında bir zarar görülmemesine karşın bazı antidepresanlarla alkol alınması ters etki yaratarak kişinin vücut kimyasını bozmakta ve ağır depresyona sebebiyet vermektedir. Dolayısıyla antidepresan kullanıyorsanız alkol almamalısınız ve aynı zamanda alkol kullanacaksanız bir hekime danışmalısınız. İlaç prospektüsüne de mutlaka başvurun.
Nisan 2013

June @june

Elle tutulabilir bir madde olan antidepresanlar ruhsal durumumuza nasıl etki eder?

Antidepresanların mantığı basittir. Bilindiği üzere birçok psikolojik hastalığın temelinde stres, mutsuzluk, kaygı gibi faktörler yatar. Antidepresanlar da bu faktörleri ortadan kaldırır. Peki nasıl kaldırır? Vücudumuzda serotonin adlı hormon kısaca mutluluk hormonudur. Bu hormon insanda canlılık, mutluluk ve zindelik oluşturur. Depresif semptomlar gösteren hastada bunlar en düşük seviyededir. Antidepresanları alan hastanın beyni serotonin salgılanmasıyla uyarılır ve beyin serotonin salgılamasına başlar. Bu hormon vücudun her yerine yayılır, damarların genişlemesini sağlar. Böylece hasta daha canlı, mutlu olur. İlaçların sistemli bir şekilde kullanılması da zamanla depresif hastanın serotonin salgılamasını düzene koyar.

40 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.