Bilmek istediğin her şeye ulaş

Antika

Antika, maddi değeri olan eski eşya demektir. Bir eşyanın ya da sanat yapıtının "antika" sayılabilmesi için yaşlı olmasının yanında az bulunur özellikte olması gerekir. Ne var ki her eski eşya da antika sayılmaz. Antikalar ünlü bir kişiye ya da belli bir tarihsel döneme ait olabilir. Yalnızca iyi korunmuş eşyalar da zamanla antika değeri kazabilir. Bunlar resim ya da heykel gibi sanat yapıtları, mobilya ya da kap kacak gibi ev eşyaları olabilir. Bazı insanlar yalnızca güzel buldukları, bazıları ise sonradan değerleneceğini bildikleri için koleksiyonlar oluştururlar. Aradan uzun zamanın geçmesiyle bu koleksiyonun parçaları birer antika özelliği kazanır. Antikalar ender bulundukları için değerlidir. Antikalar yapıldıkları yer ve zamana göre adlandırılabilir. Bir İngiliz antikası, Kral George ya da Kraliçe Victoria dönemlerinde yapıldığı için onların adıyla anılabilir. Bir Fransız antikası XV. Louis ya da Napolyon dönemiyle ilişkilendirilebilir. 12. yüzyıl Anadolu Selçuklu rahlesi yapıldığı dönem, 16. yüzyıl İznik çinisi yapıldığı yerden dolayı özel değer taşır. Bir eşyanın antika sayılabilmesi için yapıldığı yerin ve zamanın kanıtlanması gerekir. Pek çok eşyada hangi fabrikada yapıldığını ya da hangi ustanın elinden çıktığını belirten bir işaret bulunur ve bu durumda eşyanın antikalığı kuşku götürmez. Üzerinde işaret bulunmayan antikaların nerede ve ne zaman yapıldığını ise, uzmanlar malzemesine, modeline, renklere ve yapımındaki ustalığa bakarak anlayabilirler. Koleksiyoncuların en çok ilgi gösterdikleri bazı antikalar şunlardır: Cam eşya; saatler; metal eşya; mobilya; seramik ve porselen eşya; halı ve kilim.Eski gümüş , mobilyalar , halı , kilim , işlemeli bez , kadife bezler , yatak örtüleri , bakır eşyalar , avizeler , tablolar , resimler , kartpostallar , efemeralar , pul , eski paralar , radyo , telefon , daktilo , eski mekanik eşyalar , el yazması kitaplar , eski...

Haziran 2016

İstanbul Nakliyat, bir soruya yanıt verdi.

Antika eşya nasıl anlaşılır?

Antika eşya taşımalarınız için sizlere güzel bir firma önermek isterim web adreslerini ziyaret edere firma hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Web adresleri şudur '' sorunsuznakliyat.com '' iyi günler . . .
Ağustos 2014

Gökhan Biçer  yeni bir  gönderide  bulundu.

Birleşik Krallık'tan fotoğrafçı Thom Atkinson, dokuz ayını askerî envanterin fotoğraflanmasına ayırmış. Bu envanter on üç gruba ayrılmış ve yaklaşık 1000 yıl öncesinden günümüze malzemeleri kapsıyor.

History of soldiers' battle gear: Thom Atkinson photo project "Soldiers' Inventories"

U.K. photographer Thom Atkinson spent nine months working on this project, titled “Soldiers’ Inventories.” In it, he assembled 13 groups of artifacts: the weapons, clothing, and personal effects that British soldiers would have carried while fighting in conflicts from the Battle of Hastings (1066) to the present day.
Mart 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

İstanbul'daki en iyi antika dükkanları nelerdir?

Galata ve Cihangir arasında kalan Çukurcuma'dadır. İstiklal Caddesi'nin Tünel'e doğru gidildiğinde sol tarafında kalan semt diyebiliriz.
Şubat 2014

Gamze Umay, bir soruya yanıt verdi.

Temmuz 2013

Devrim Güren  yeni bir  gönderide  bulundu.

Altın Takıları Parlatmanın 5 Yolu

1) BULAŞIK DETERJANI YÖNTEMİ
 1. Ilık su dolu bir kaba bir kaç damla bulaşık deterjanı koyun, karıştırın. Daha iyi sonuç için sodyum içermeyen maden suyu veya soda kullanabilirsiniz.Takı
 2. Altın takınızı karışımın içine atın ve 15 dk. bekletin.Takı
 3. Ardından yumuşak tüylü bir diş fırçası ile takıyı fırçalayın. Yumuşak olmasına dikkat edin yoksa sert tüylü fırçalar takının yüzeyini çizebilir.Takı
 4. Bu işlemi bitirdikten sonra takınızı sıcak su ile yıkayın. Ardından yumuşak bir bezle kurulayın.TakıTakı
2) AMONYAK YÖNTEMİ
 1. Daha etkili olan bu yöntemi ara sıra yapın. Fazlası altına zarar verebilir.
  Takı
 2. Amonyağı bir kapta su ile karıştırın.Takı
 3. Takınızı bir dakikayı geçmeyecek sürede karışımın içinde bekletin. İsterseniz karışımın içine bir süzgeç koyarak takılarınızı da süzgecin içinde bekletebilirsiniz, takıları karışımdan kolayca çıkarma açısından.Takı
 4. Bu işlemden sonra takılarınızı akan bir suyun altında iyice yıkayın.Takı
 5. Yumuşak bir bezle takılarınızı kurulayın.Takı
3) İÇİNDE DEĞERLİ TAŞ OLAN TAKILAR İÇİN PARLATMA
 1. Takılara yapıştırılmış değerli taşlar suyla temas ettirilmemelidir.
  Takı
 2. Yukarıdaki gibi bulaşık deterjanlı bir bezle takılarınızı silin.Takı
 3. Ardından kuru bir bezle takınızı silin. Bezin ıslak olmamasına dikkat edin.Takı
 4. Ardından aşağıdaki resimdeki gibi takılarınızı başları yana yatmış şekilde bir bezin üstünde kurumaya bırakın. Böylece nem yüzüğün içinde kalmayacaktır.Takı
4) DİŞ MACUNU YÖNTEMİ
 1. Sık kullanılan altın küpeleriniz için bu yöntemi kullanın.
  Takı
 2. Bir diş macunu ile fırçası kullanarak takınızı silin. Ayna parlaklığı sağlayacaktır.Takı
 3. Daha sonra su ile durulayın.Takı
5) SU İLE KAYNATMA YÖNTEMİ
 1. Takınıza bulaşan kirler, yağlar gibi kalıntılar için bu yöntemi kullanabilirsiniz.
  Takı
Haziran 2013

Turan Söylemez, bir soruya yanıt verdi.

Pirinçten yapılmış eşyalar nasıl parlatılır?

Pirinç eşyalarını temizlemenin masrafsız ve basit yolu:

Gerekenler:
 • Limon
 • Sofra tuzu
 • Sirke
 • İki parça yumuşak bez
Yapılışı:
 • İlk olarak bir limonu ortasından kesin. Elde ettiğiniz yarım limonlardan birinin üzerine bir çağ kaşığı kadar limonu gezdirin.
 • Sonra parlatmak istediğiniz pirinç eşyayı tuzladığınız limonla fazla bastırmadan ovalayın.
 • Limonla ovma işlemi bittikten sonra bir beze biraz sirke dökün. Bezi ıslatacak kadar sirke kullanmanız yeterli. Pirinci sirkeli bezle bastırarak ovalayın.
 • Pirinç eşyanın parladığını göreceksiniz. Son olarak kuru ve yumuşak bir bezle yine iyice bastırarak kurulayın.
Haziran 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Haziran 2013

Gündüz Ayar, bir soruya yanıt verdi.

Antika eşya nasıl anlaşılır?

Orijinal antika eşyalarla onların kusursuz kopyaları replikaların ayırt edilmesi zordur. Çünkü replikalar üzerinde çalışılan çeşitli yöntemlerle eskitmeler yapılır ve bu eskitmelerle eşyanın kaç yıllık olduğunu bile belirleyebilirsiniz. Antikaları anlamak için eskitme yöntemlerini bilmek bu konuda size fikir sağlar.

Antika
Gerçekçi bir antika olarak görülse de aslında dijital baskı ile kopyalanır hale getirilmiş, kenarları kırılarak eskitilmiş bir taş levha.

Antika
Resimdeki kurtlanmış çerçeve eşyaya antika havası katıyor.

Antika
Kompozisyon tekniği de sık kullanılır. Resimdeki silahlardan iki tanesi ve saat gerçek fakat diğerleri replika olmasına rağmen tablo bütünleşmiştir.
Haziran 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Mayıs 2013

Kadir Babacan, bir soruya yanıt verdi.

Ekim 2012

Göksel Tamcan, bir soruya yanıt verdi.

Eski kitaplar ve el yazmaları nereden satın alabilirim?

İstanbul beyazıt sahaflar çarşısı
Ağustos 2012

Abdullah Erdoğan, bir soruya yanıt verdi.

16 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.