Bilmek istediğin her şeye ulaş

Apple

Apple Inc. tasarımları ve tüketici elektroniği, bilgisayar ve kişisel bilgisayar üreten Amerikan çokuluslu bir kuruluştur. Şirket merkezi Cupertino, Kaliforniya, Amerika'dadır. 2011 itibarı ile genel müdürü Tim Cook'tır. Şirketin en iyi bilinen donanım ürünleri Apple Macintosh, iPod, iPhone ve iPad'tir. Ocak 2010 itibariyle şirket, faaliyetlerini on ülkede donanım ve yazılım ürünlerinin satıldığı 284 perakende mağaza ve bir online mağazayla sürdürmektedir .Şirketin Dünya çapında 2011 biten mali yıla göre 423 milyar dolarlık yıllık satışı vardır. Kişisel bilgisayarların satışının dışında tüketici elektroniği pazarında da genişleyen şirketin 60,400 tam zamanlı 2,800 geçici tam zamanlı çalışanı vardır. Kendine özgü reklam kampanyaları ve estetik tasarım felsefesiyle rakiplerinden ayrılan şirket, tüketici elektroniği sektöründe benzersiz bir üne sahip olmuştur. Bu şirket ve marka, Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere kendi ürünlerini tüketen bir müşteri kitlesi oluşturmuştur. Böyle bir kitlenin yaratılmasında şirketin tasarım odaklı olması ve 1980'li yıllarda reklam kampanyalarında kullandığı "Think Different" Farklı Düşün sloganın etkisi büyüktür. Apple zamanında fotoğraf makinası ve yazıcı gibi ürünleri de piyasaya sürmüştür. Günümüzde ise tüketici elektroniği, kişisel bilgisayarlar ve bilgisayar yazılımları üretmektedir. Apple geniş kapsamlı estetik dizayn felsefesi ve ayırt edici reklam kampanyaları gibi birçok sebepten ötürü tüketici açısından elektronik endüstrisinde benzersiz bir üne sahiptir. Hatta Apple özellikle Amerika'da kendisine ve markasına bağlı bir hayran kitlesine sahiptir.

Haziran 2017

Yakut Tansel, bir soruya yanıt verdi.

Apple ürünleri neden pahalı?

İyi marka olunca pahalı oluyor.
Nisan 2016

Decim, bir soruya yanıt verdi.

Aralık 2015

Gökhan Biçer, bir soruya yanıt verdi.

Apple ürünleri neden pahalı?

Birincisi, her şeyin bir maliyeti vardır. Sadece fikir maliyeti, araştırma-geliştirme, üretim değil; aynı zamanda satış sonrası hizmetler ve reklam dahil. Bunların hepsi tüketicinin cebinden çıkıyor. Garanti kapsamında dahi, siz cihazı iade edip ya da tamir ettirip hiç para ödemediğinizi zannediyorsunuz ama 'bence' fire veren her unsur genel bütçeye yansıyor, o da tüketiciye yansıtılıyor. Apple bu zinciri iyi kurmuş olabilir. Yani, fikirden, satış sonrası hizmetlere kadar her alanda kalite varsa, bunun parası sizden çıkar.

İkincisi, 'madem pahalı, demek ki bunda bir şey var' deyip, alsınlar diye olabilir.

Üçüncüsü, firmanın 'zaten satan ürünler neden ucuzlatılsın ki' (inelastisite diyorlar galiba buna iktisat literatüründe) mantığıyla hareket etmesi olabilir.
Ağustos 2015

Abdullah Gürel, bir soruya yanıt verdi.

Neden Amerika'daki yazılımcıların hepsi Apple ürünü kullanıyor?

Vergi denilen sistem onlara pek işlemiyor. En ucuz kullanan ülkelerden biri, ayrıca kalitenin merkezinde olup da kalite kullanmamak ayıp olur. Mac OSX işletim sistemine sahip olması büyük bir avanta yakında bill gates de Mac, iOS falan kullanırsa şaşırmam :)
Temmuz 2015

Necmettin Begiter, bir soruya yanıt verdi.

Apple ürünleri neden pahalı?

Soruyu yeni gördüm. Bilgisiz yorumu da okuyunca dayanamayıp bu konuda bir blog yazısı yazdım.
Tüm yazdıklarımı buraya da yapıştırayım yine de, reklam olmasın :)
 • Herşey baştan üst kalitedir. Macbook mesela, SSDli gelir. Retina ekranlıdır. Kasası çizilmez. Ekranı ve klavyesi ortam ışığına göre kendini ayarlar. Çok çabuk açılır. Kapağını kapatınca uyur, kaldırınca hemen açılır ve kaldığı yerden devam eder. Şarjı 9 saat gider. Adaptör taşımamak gibisi yoktur.
 • İşlemci, ekran kartı, ekran çözünürlüğü, disk hızı, çalışma performansı gibi kriterlere göre Apple olmayan muadili 3 kiloyken o 1 kilo bile değildir.
 • Androidden aynı performansı almak için 4 kat RAM, 2 kat işlemci gücü gereklidir.
 • Windows'a antivirüs kurarsın, tüm bilgisayar yavaşlar.
 • Apple kandırmaz. 15 inç ekran verip i3 işlemci vermez. Ya da i7 işlemci ve nVidia bilmemne model bir ekran kartı verip 5400RPM disk vermez.
 • Dokunmatik faresiyle normal bir fareyle yapamayacağın kadar çok şeyi yapabilirsin. Aynı anda beş parmakla kullanılabilir. PC'lerde kullandığınız hiçbir dokunmatik fare Apple dokunmatik fare kadar kaliteli ve kolay kullanımlı değildir.
 • Formatlamak için servise göndermen veya kurulum diski vs gerekmez. İnternet bağlantısı yeterlidir. Ürün senin adına kayıtlıdır. Ana menüsünden girip kullandığın seride bir donanım problemi olup olmadığını kontrol edebilirsin.
 • Virüs derdin yoktur. Virüs bulaştırmak için uğraşman gerekir.
 • Türkiye bunun istisnası olabilir belki ama Apple kullanıcısı para harcamaktan çekinmez. Harcadığı paranın hakkını alacağına inanması yeterlidir. Zaten ikna olup satın aldığı bir uygulama yaptığını söylediği işi düzgün yapamıyorsa parasını iade alabilir. Bu yüzden bütün uygulamalar önce Apple ürünleri için yazılır, diğerlerine sonradan geçer.
 • Satın aldığın tüm müzikleri, filmleri, dizileri ve uygulamaları Apple senin adına bir kenarda tuttuğu için formatlama, sıfırlama gibi işlemler çok problemsizdir.
 • Sadece kurulu gelen Apple uygulamalarını kullanarak çoğu ihtiyacınızı giderebilirsiniz.
 • Harcadığınız paranın hakkını aldığınızı, kandırılmadığınızı bilirsiniz.
 • Kullanımı Windows'a göre çok daha kolaydır.
 • Hangi modeli alırsanız alın, tuş yerleşimleri dahil herşeyi aynıdır. (Portların farklı olması ya da yepyeni bir modelde başka yerleşimler vs başka mevzu)
 • Apple ürünleri için yazılım geliştirmek istiyorsanız birşeyleri satın almanız gerekmez. (Ha Microsoft da bu konuda birşeyler yaptı 2015'te, o başka.)
 • Windows için yazılmış her uygulamanın en kötü ihtimalle muadili, büyük ihtimalle daha güzeli Apple için mutlaka vardır. (Üretim bandı için yazılmış özel bir uygulama vs ayrı konu.)
 • Diğer markalar size yetişmeye çalışır. Sizi taklit ederler.
 • İşletim sistemi ve çoğu işinizi göreceğiniz uygulamalar direkt kurulu gelir ve ücretsizdir. Toplam sahip olma maliyeti olarak baktığınızda arada öyle sanıldığı gibi uçuk bir fark yoktur. Aksine, verimliliği yüksek bir ürünün toplam sahip olma maliyeti daha düşük olur.

Tek kelimeyle özetleyeyim: Kalite.
Mart 2015

Erdem Güvercin, bir soruya yanıt verdi.

Neden Amerika'daki yazılımcıların hepsi Apple ürünü kullanıyor?

Altyapısı sağlam
macos 1 yılda çöker
windows 1 ayda çöker
hangisi avantajlı?
Ocak 2015

Abdullah Gürel, bir soruya yanıt verdi.

Apple ürünleri neden pahalı?

Kendine özel bir işletim sistemi olması, o işletim sisteminin başka bilgisayara kurulma ihtimalinin olmaması, (apple) telefonların kendi aralarında dosya paylaşımının ayrıcalıklı olması (başka telefonlara izin vermemesi), işletim sistemlerine virüs girmemesi. Bunların yanında en önemlisi de strateji ve pazar konusunda çok başarılılar, kendilerini çok iyi pazarlıyorlar. Steve Jobs demiş ya "Müşteri bir şey bilmez, müşteriye ürünü satacak kişi sizsiniz." çok iyi satıyor vallahi.
Ocak 2015

Hüseyin Çolak, bir soruya yanıt verdi.

Apple ürünleri neden pahalı?

Kardeşim ios full flash depolama üzerine yapılandırılmış bir işletim sistemidir. Bu size aktarım hızında 10 kata varan avantaj sağlar. Windows sshd hardisklere daha yeni geçiyor. Apple aynı malzemeyi kullansa bile flash optimizasyonu ile işlemciyi 2.5 kat daha verimli kullanabiliyorsunuz. Ayrıca apple görüntü işlemcisinide kendisi optimize ederek çok daha stabil sonuçlar alıyor. apple ın ürünleri tek parçadır. Herşeyini kendisi yapar . İşlemci ve ekran kartını alır kendisi optimize eder . Ama diğer firmalar(lenovo hariç) parça olarak alır ve sadece montajını gerçekleştirir. Optimizasyonunu intel ve ekran kartı hangisiyse o firma yapar. Dilerseniz ilk apple ile ilk windows bilgisayarı inceleyebilirsiniz. Farkı anlarsınız zaten. . .
Ocak 2015

Gökhan Çancılar, bir soruya yanıt verdi.

Apple ürünleri neden pahalı?

"Apple ürünleri pahalıdır" yargısı doğru değildir. Apple ürünleri donanım veya yazılım satmaz, komple bir deneyim satar. Steve Jobs bir bilgisayar mağazasına uğrayıp kişisel bilgisayarları görmek istemiş. Satıcı da "bu IBM, bu Dell, bu Apple, bu Hp" derken sözü kesip yanındaki arkadaşına "Bizim ürünümüz nasıl bu rezil ürünlerle bilikte anılıyor" demiştir ve Apple Store fikri ortaya çıkmıştır.

Ipad alırken kim ramine bakıyor? Veya iPhone 6 alacak biri işlemcisine bakmıyor? Ben zengin biri değilim. Benim de bütçemi aşıyor ama bu pahalı demek değildir. Müzikle ilgileniyorum ve iPad'imde o kadar kaliteli uygulamalar var ve o kadar süperler ki, gidip Samsung bir tablet alamam. Aynı deneyimi yaşatmıyor ne yazık ki.
Ocak 2015

Artpro, bir soruya yanıt verdi.

Apple ürünleri neden pahalı?

YAZILIMLARI ÇOK İYİ
Ekim 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Ekim 2014

mephex, bir soruya yanıt verdi.

Ünlülerin çıplak fotoğraflarının hacklenen iCloud'dan çıkıp Google'a yayılması sonucu neden ve nasıl Apple değil de Google dava ediliyor? Gizlilik sözleşmesini bozan Apple değil midir?

Hack olayının nasıl olduğuna dair hala net bir açıklama yok. Hotspot mantığıyla olduğunu düşünüyorum ben. Google bunun için nasıl bir filtreleme kullanır bilinmez. Yani google görsel arama motoru daha tam oturmuş halde çalışmıyor. Mesela en ufak bir efekt verdiğin zaman resime motor algılamıyor. Yayınladıkca engelleyebilir ancak çünkü daha yayınlanmamış bir çok fotoğraf olduğundan bahesdiliyor. Gizlilik konusuna gelirsek açılan dava yayınlandığı siteler için değil direkt google için açılan bi dava yani davacılar fotoğrafların google tarafından indexlenmemesini istiyor gizlilik sözleşmesini öne sürüp. Yani net bir açıklama yok ama hacklenen icloud değil öyle olsaydı çoktan dava açmışlardı apple'a.

184 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

İPhone

157 Kullanıcı   62 Soru   106 Yanıt

İPad 2

9 Kullanıcı   5 Soru   7 Yanıt

Macbook Pro

25 Kullanıcı   16 Soru   35 Yanıt

İPad

43 Kullanıcı   26 Soru   53 Yanıt

Apple Tv

4 Kullanıcı   2 Soru   4 Yanıt

İPhone 4S

14 Kullanıcı   7 Soru   12 Yanıt

İPhone Uygulamaları

48 Kullanıcı   20 Soru   32 Yanıt

İPad 3

7 Kullanıcı   4 Soru   6 Yanıt

İOS Development

88 Kullanıcı   21 Soru   44 Yanıt

MacBook Air

9 Kullanıcı   8 Soru   20 Yanıt

ITunes

3 Kullanıcı   6 Soru   9 Yanıt

İPhone 5

15 Kullanıcı   16 Soru   23 Yanıt

İPad 4

1 Kullanıcı   1 Soru   1 Yanıt

İOS

32 Kullanıcı   42 Soru   90 Yanıt

Macintosh

5 Kullanıcı   8 Soru   18 Yanıt

İCloud

5 Kullanıcı   5 Soru   5 Yanıt

App Store

5 Kullanıcı   2 Soru   1 Yanıt

İPhone 5S

5 Kullanıcı   2 Soru   2 Yanıt

İPhone 5C

2 Kullanıcı   1 Soru   1 Yanıt

Apple Watch

0 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt