Bilmek istediğin her şeye ulaş

Araba Kullanımı

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Aralık 2015

Gökhan Biçer, bir soruya yanıt verdi.

Araba sürmek kolay ve etkili biçimde nasıl bir yöntemle öğrenilir?

Bir otomobil, ehil ve sabırlı bir eğitmen ve boş bir arazi lazım. Önce eğitmeniniz (bu kişi bir yakınınız da olabilir) sürücü koltuğuna oturur ve hareketlerini size sırasıyla göstererek otomobili kaldırır, yol aldırır, durdurur. Sıra size gelince, başarana ve başarı yolunda ilerledikçe defalarca bunları yapacaksınız. Merak etmeyin, otomobil yol aldıkça bu iş hoşunuza gidecek.
Aralık 2014

Emre Şen, bir soruya yanıt verdi.

Arabalar gerçekten vitesi boşa alınca daha az benzin yakarlar mı yoksa bu yanlış bir bilgi mi?

Araç kesinlikle vitesten çıkarılmamalıdır. Bunun teknik nedenleri oldukça fazla olmakla beraber aracın diferansiyel, şanzuman, motor aksamı vites boşa alınmadığı sürece tam koordineli şekilde çalışmaktadır. Vites boşa alındığındaysa aralarındaki bütün ahenk kaybolur. Binlerce lira verip aldığınız araç yokuş aşağı inen bir bisiklet kadar dengesiz ve şansınız dahilinde ilerler.
Eylül 2014

Ergün Tuna, bir soruya yanıt verdi.

Arabalar gerçekten vitesi boşa alınca daha az benzin yakarlar mı yoksa bu yanlış bir bilgi mi?

Arabaların daha az yakıt yakmasının en önemli özelliği... doğru sürüş tekniğidir... aracı kullanırken ne kadar çok frenle kontrol sağlıyorsanız... O kadar çok yakıt tüketirsiniz... freni fazlaca kullanıp... Tekrar hızlandırmak için gaz pedalına her basışınız... .aracı tekrar hareket ettirmekle eş değerdedir... ...
Eylül 2014

Winterwitch, bir soruya yanıt verdi.

Solak insanların araç kullanırken vites değiştirmeye alışması ne kadar zaman alır?

Sağ elini kullananların çoğunlukta olması sebebiyle genel olarak herşey sağa göre dizayn edilmiştir(kılıçların bazıları, fotoğraf makinelerinin gripleri... ). Belki de solaklar bu duruma kolay alıştıkları için ve çok çabuk uyum sağladıkları için daha zekidir, daha yeteneklidir vs. deniyor=) . Bir solak olarak hiçbir zaman mouse u sol elle kullanmadım. Araba kullandığımda vitese ilk kez elimi sürdüğümde bile hiçbir zaman zorluk çekmedim. Kendinize bunu dert ederseniz hata yapmanız vitesi attıramamanız olasıdır. Şunu yapabilirsiniz arabayı biyere çekin sürekli vites değiştirin. Biraz bilek ve el pratiği yapmış olursunuz. Ayrıca şunu unutmayınki solaklar sağ ellerini günlük yaşamda sağlakların sol elini kullanmasına nazaran çok daha iyi kullanırlar. Meşhur solaklardan bazılarını da paylaşayım : P
 • Albert Einstein
 • Isaac Newton
 • Benjamin Franklin
 • Picasso
 • Beethoven
 • Leonardo da Vinci
 • Mozart
 • Büyük İskender
 • Bonapart
 • Sezar
 • Napolyon
 • Barack Obama
 • Angelina Jolie
 • Bill Clinton
 • Robert de Niro
 • Tom Cruise, Nicole Kidman
 • Bruce Willis
 • Morgan Freeman
 • Juila Roberts
 • Charlie Chaplin
 • Phil Collins,
 • Marilyn Monroe
 • George Michael
 • Jim Morrison
 • Jimi Hendrix
 • Gary Moore
 • Kurt Cobain
 • Tony Iommi
 • Paul McCartney
 • Şaman Bayyurt (@chamacon) (inploidin en meşhur üyesi ;))
 • ayrıca tenisçilerin dörtte biri solaktır.
Listedeki gitaristler solak olmasına rağmen çoğu sağ ile gitar çalmaktadır =) .
Haziran 2014

makinist, bir soruya yanıt verdi.

Arabalar gerçekten vitesi boşa alınca daha az benzin yakarlar mı yoksa bu yanlış bir bilgi mi?

Yeni araclarda kesinlikle tasarruf sağlamaz ustune daha fazla yakar... .
Mayıs 2014

Barış Karaosman, bir soruya yanıt verdi.

Arabalar gerçekten vitesi boşa alınca daha az benzin yakarlar mı yoksa bu yanlış bir bilgi mi?

Bence öyle abartılacak kadar bir fark yoktur. Ancak güvenlik açısından yokuşu her zaman viteste inmek gerekir. Babam çok kulağımı çekti bu konuda :)
Mart 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Araba sürmek kolay ve etkili biçimde nasıl bir yöntemle öğrenilir?

Bence bir sürücü kursuna gidin ve sabırlı, profesyönel bir hocayla çalışın. 5-10 saat sonra hala süremiyorsanız, bırakın sizi eşiniz, taksi, dolmuş, metro, otobüs gibi araçlar istediğiniz yere götürsün.
Ocak 2014

Serkan Kiose, bir soruya yanıt verdi.

Araba sürmek kolay ve etkili biçimde nasıl bir yöntemle öğrenilir?

Öncelikle arabanın çalışma mantığını basit bir şekilde anlayabilirseniz aracın siz kullanırkenki tepkilerini daha iyi anlayabilirsiniz. Bu konuda
soruları faydalı olacaktır. Size bu konuda bir kaç ek bilgi de burada ben vereyim. Aşağıdaki videoda motor bloğu ile tekerlekler arasındaki birleşme (kavrama) ayrılma işlevinin nasıl gerçekleştiği görsel olarak anlatılmaktadır. Karmaşık gibi görünebilir ama altındaki notlarımı okursanız ve izlerseniz daha anlaşılır hale gelecektir.


Araba vitesi boşta iken motorun hali hazırda rölantide (boş durumda - gaza basmadanki kendi kendine çalışma durumunda) olan dönen iç dişlileri ile tekerlekler arasında bir bağlantı yoktur. Debriyaja bastığınızda tekerlekler ve motor dişlileri arasındaki kavrama balatası (iki diski birbirine bağlayan bir plaka gibi düşünün basitçe) ayrılır. Siz vites atarak bu ayrılan kısmın motor tarafındaki dişli ayarlamasını yapmış olursunuz. Debriyajı bırakı gaza bastığınızda o ayrı duran plaka 2 tarafındaki diskleri birbirine yapıştırır ve motorun dişlisindeki dönme gücünü tekerlerklere aktarmış olur. Debriyajı ayağınızdan çok hızlı çekerseniz ve yeterince gazlamazsanız bu güç aktarılırken motor yeterince destek üretemez ve gitmek isterken (kendini koruma için diyelim basitçe) aniden stop eder. Çok yavaş debriyajı bırakarak gaz verirseniz de debriyaj balatası diskleri çok yavaş birleştirirken 2 tarafraki plakalar balata üzerinde hep dönmeye devam ettiğinden bu plaka yüzeyi zarar görür (balata sıyırması derler ve bir koku yayılır balatadan :)) . Debriyaj, vites, gaz dengesini bir kez kurmaya başladınız mı artık araba kullanmaya başlamışsınız demektir. En önemli kısım budur. Sonrasında da hareket halinde yine debriyaja basıp motor blogunu tekerden ayırırsınız ve bir üst dişliye geçirirsiniz (vites atarsınız) sonra yine debriyajı bırakırsınız motor ve tekerlerkler plaka üzerinde yeniden yapışır ve araba artık daha küçük bir dişlide ama daha rahatlamış olarak yoluna devam eder (bunu vitesli bisiklet ile aynı bigi düşünebilirsiniz) .
Mayıs 2013

Levent Aşkan  yeni bir  gönderide  bulundu.

Test Sürüşünü Google Glass ile Yapmak...

Amerikan markası Lexus 2014 model arabalarının test sürüşü için, google glass kullanıcılarından Vincent Nguyen'i davet ediyor ve ortaya sıradışı bir video çıkıyor. twitter.com/glassvideo hesabından gördüğüm bu video gerçekten beni çok etkiledi. Artık sürücü okulları da bu şekilde bir eğitim anlayışına geçer mi dersiniz?

goo.gl/8jW9z
Mayıs 2013

Gündüz Ayar, bir soruya yanıt verdi.

Xenon far nedir?

Araba Kullanımı
Xenon farlar son dönemde orta-üst sınıf otomobillerde sıkça rastlanmaya başlayan bir aksesuardır. XENON tipi aydınlatma esasen otomobil sektörüne girmeden önce de çok uzun yıllardır değişik sektörlerde kullanılan bir aydınlatma türüdür.

Bu aydınlatma türüne ismini veren XENON esas itibariyle renksiz, kokusuz, ağır ve gaz formunda bir kimyasal elementtir (Atomik numarası 52, sembolü Xe). 1898'de keşfedilen Xenon gazının, aydınlatma amaçlı ilk kullanımı 1930'lara rastlamaktadır. Bu aydınlatma sisteminin otomobil sektörüne girişi ise 1990'larda olmuş ve kullanımı giderek yaygınlaşmıştır.

Xenon aydınlatmanın özelliklerinden biri kısa mesafelerde yoğun bir ışık sağlaması olduğundan otomobillerde kullanımı giderek artmaktadır. Ayrıca Xenon farların normal farlara göre %15 oranında gün ışığına daha yakın bir ışıması mevcuttur ve bu nedenle xenon farlar standart farlara kıyasla sürücü için daha iyi ve net bir aydınlatma sağlamaktadır. Öte yandan xenon farlarda yansıma oranı standart farlara göre daha yüksek olduğundan, xenon fara sahip araçlar karşıdan gelen araçların sürücülerinin daha fazla gözünü aldığı söylenmektedir.

Araba Kullanımı
Mart 2013

Alçay Yıldız, bir soruya yanıt verdi.

Dünya genelinde araba kullanması en keyifli otoyolları nelerdir?

Big Sur-California
Otoyol

Great Ocean Road-Avustralya
Otoyol

Stelvio Pass-İtalya
Otoyol
Mart 2013

Harun Yalçın, bir soruya yanıt verdi.

Kaygan zeminlerde fren nasıl kullanılmalıdır?

Kaygan zeminlerde herşeyden önce çok hızlı gitmemiz gerekiyor. ABS sistemine sahip araçlar bile kaygan zeminlerde bazen yeterli tutunmayı sağlayamayabiliyorlar. Kaygan zeminlerde genellikle yapılan en büyük hata frene aniden asılmak. Bu hatayı yapmamız gerekiyor. Yavaş yavaş frene basmak böyle durumlarda en mantıklısı. Eğer aniden ve kuvvetli şekilde frene asılırsak araba kayabilir ve kontrolü kaybederiz.
Fren Sistemi

Kaygan zeminlerde araç kullanırken eğer araba kayarsa bu duruma karşı da hazırlıklı olmalıyız. Araba kayarsa frenden ayağımızı yavaşça çekmemiz gerekiyor. Araç kaymaya başladığı zaman tamamen frenden ayağımızı çekmek ya da tamamen frene basmak bizim için çok daha kötü sonuçlar doğurur. Eğer bir yöne dönerek araç kaymaya başlarsa direksiyonu yavaşça kayan yöne döndürerek direksiyonun kontrolünü tekrar sağlayabiliriz.

Fren Sistemi

Buzlu zeminlerde ise araçların kayması çok daha kolay. Bu gibi durumlarda yola çıkmadan önce çeki halatı, zincir ve takoz mutlaka bulunmalıdır. Buzlu zeminlerde normal lastiklerde tutunma oldukça düşük olduğu için kışa girerken kış lastiklerini mutlaka takmamız gerekiyor. Eğer buzlu zeminlerde kayma başlar ise frene basmaktan çok direksiyon manevraları ile kontrolü sağlamak gerekiyor aksi halde
işimiz çok zor. Bu yüzden buzlu havalarda olabildiğince düşük bir hızla seyir etmemiz gerekiyor.

Kaygan ve/veya buzlu zeminlerde yapmamız gerekenleri özetlemek gerekirse:
 • Ani ve sert direksiyon manevraları yapmamalıyız.
 • Ani vites küçültmelerinden kaçınmalıyız.
 • Yüksek hızlar yapmamalıyız.
 • Aracın kayması durumunda daha rahat tepki verebilmek için rahat kıyafet ve ayakkabılar tercih etmeliyiz.
 • Kullandığımız aracın teknik özellikleri hakkında bilgi sahibi olmalıyız. Aracın önden ya da arkadan çekişli olması, ABS'ye sahip olup olmaması yola çıkmadan önce bilmemiz gereken özelliklerdendir.
 • Araç önden kaymaya başlarsa debriyaj kullanılarak çekiş tekerlerine giden gücü kesmek gerekiyor.
 • Eğer araç arkadan kaymaya başlamışsa debriyaja basıldıktan sonra aracın arkasının kaydığı yöne doğru direksiyonu çevirmemiz gerekiyor.
Aralık 2012

Ece Naz Sonat, bir soruya yanıt verdi.

Karlı havada araba nasıl sürülür?

 • Takip mesafesi normalin iki katı olmalıdır.
 • Gaz ve fren pedallarına yumuşak basılmalıdır.
 • Ani direksiyon hareketlerinden kaçınılmalıdır.
 • Yokuş inerken motorun frenleme gücünden faydalanılmalı,fren pedalına belirli aralıklarla çok hafif basılmalı.
 • Zincir kullanılmalı.
 • Acil durumlar için arabada bulundurulan ekipmanlar eksiksiz olmalıdır.
 • Kar lastiği 7 derece ve altındaki tüm hava koşullarında kullanılmalıdır. Buz harici her türlü karlı zeminde en büyük yardımcı olacaktır.
Kar
Daha fazla

4 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.