Bilmek istediğin her şeye ulaş

Asfalt

Asfalt, dayanımlı akmaz halden katı hale kadar değişkenlik gösteren siyah ve kahverengi organik bir maddedir.

Nisan 2019

Bora Boğaç Özkoparanoğlu, bir soruya yanıt verdi.

Asfaltı kalıp şeklinde oluşturamaz mıyız? Dayanıklı olur mu?

DESENLİ ASFALT
Asfalt yüzeyine baskı kalıpları ile desen verildikten sonra dayanıklılık ve direnç için renklendirilir.
Renk şeçenekleri ile estetik görünümlü, dekoratif, ayrıca hızlı uygulamaya sahip olduğundan ekonomiktir.KLASİK ASFALT
Yüksek dayanıklılık, onarım imkanı ve hızlı uygulanabilmesi ile yol yapı malzemeleri arasında en yaygın olanıdır.SPOR SAHALARI
Spor saha zeminlerine asfalt kaplanması, renklendirilmesi ve çizgilendirilmesi ile, esnek, sağlam ve düzgün alanlar oluşturulmasıdır.BİSİKLET YOLU
Bisiklet vb. taşıtlar için, zeminlerin asfalt kaplanması, renklendirilmesi, çizgi ve logoların eklenmesi işlemidir. Pürüzsüz ve dayanıklıdır.TSE BELGELİ BOYA
Asfalt yüzeyin yüksek ısı koşullarına karşı dayanıklılığını arttırmak, dekoratif görünüm vermek ve renklendirmek için uygulanan çözümlerdir.VE FAZLASI…
Ayrıca kapalı otoparklar gibi geniş alanların, desenli renkli asfalt kaplama, düz asfalt kaplama ve renklendirme uygulamaları.

Kasım 2015

Mustafa Ali Uğurtan, bir soruya yanıt verdi.

Bazı yollarda neden tonaj sınırlaması vardır ?

Zeminin yüke dayanımının yetersiz olması.
Haziran 2013

Turan Söylemez, bir soruya yanıt verdi.

Asfalt yolların üzerindeki çizgiler ne anlama gelir?

Kesik çizgi: Kesikli yol çizgisi görüşü açık,düz yol kesimlerine çizilir. Bu çizgi boyunca kurallara uymak trafik tehlikeye düşmemek kaydıyla öndeki aracı geçmek gibi sebeplerle şerit değiştirebileceğimizi bildirir.

Trafik

Devamlı çizgi: Bu çizgi boyunca hiçbir sebeple sol şeride geçilmez ve üzerinden gidilemez (Tırmanma şeridi bulunan üç şeritli ve iki yönlü yol kesimlerinde en sağdaki şeride geçme hali müstesna). Öndeki araçları geçmenin yasak olduğu kavşak, tepe üstü, dönemeç, yaya geçidi, köprü, tünel gibi yerlerin yaklaşımında çizildiği için şerit değiştirilemez.

Trafik

Kesik ve yan yana devamlı çizgi: Bu çizgi boyunca araçlara en yakın olan çizginin anlamına göre hareket edilir. Kesikli çizgiye yakın olan araç şerit değiştirebilir, düz çizgiye yakın olan araç şerit değiştiremez.

Trafik

Paralel devamlı çizgi: Bu çizgi taşıt yolunu bölünmüş yol durumuna getiren ayırıcı anlamındadır. Bu çizgiler boyunca karşı yönden gelen trafik için ayrılmış yol bölümüne girilmez.

Trafik

Oklu çizgiler: Gidişe ayrılmış çok şeritli yollarda sürücülerin yapmak zorunda oldukları hareketleri göstermek maksadıyla taşıt yoluna yazılan yazılar ve çizilen işaretlerdir. Özellikle kavşak yaklaşımlarında, gidilecek yöne göre uygun şeride girilmesini hatırlatır.

Trafik
Kasım 2012

Emre Sevinç, bir soruya yanıt verdi.

Bazı yollarda neden tonaj sınırlaması vardır ?

Yollardaki tonaj sınırlamasının olmasının en büyük nedenlerinen biride asfaltın altındaki toprak kalıtesiyle alakalıdır. Asfalt dökme işleminden önce toprağa sıkıştırma işlemi yapılsada bazı yerlerdeki toprak yapısı çabuk çözülmektedir. Buna bağlı olarak asfalta aşırı basınç uygulanması asfaltın çökmesine sebebiyet verebilmektedir.

Kasım 2012

Cem Deyupoğulları, bir soruya yanıt verdi.

Bazı yollarda neden tonaj sınırlaması vardır ?

Bazı yolların yer zemininin yapılan etütler sonucu dayanıklılık sınırlarına göre sınırlama yapılır. Bir yolu yaplamadan önce tüm yer etütleri yapılarak belli sonuçlar üretilir ve bu sonuçlara göre kullanımı sağlanmaya çalışılır.

4 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.