Bilmek istediğin her şeye ulaş

Aşk, bir başka varlığa karşı duyulan derin sevgi. Sevgi kuramının kurucusu Psikanalist Erich Fromm, sevgiyi, insanlığın sorunlarına bir yanıt olarak, kişideki aktif ve yaratıcı gücün kaynağı bir enerji olarak ve bu söz konusu yaratıcılıkla sevmeyi de bir sanat olarak tanımlar. Bir sanat olması bakımından da uygulamada olgunluk gerektirir.

Mayıs 2018

Metin Atabay  yeni bir  gönderide  bulundu.

Temmuz 2017

Alice Wonderland, bir soruya yanıt verdi.

Bir aşkın ömrü ne kadardır?

İki tarafın birbirine duyduğu saygının süresi kadardır.. .
Temmuz 2017

Melek Özaslan, bir soruya yanıt verdi.

Şubat 2017

Metehan Turan, bir soruya yanıt verdi.

Aşk şehvetten doğan bir şey mi yoksa kişinin bizde oluşturduğu bir dürtü mü yoksa öğrenilmiş bir kavram mı?

Aşk ve şehvet ayrı şeylerdir. Şehvet sahip olmak ister, aşk kucaklar. Şehvetin talepleri beklentileri vardır, aşkın hiçbir beklentisi yoktur. Şehvet kendinden başkasını düşünemez. Şehvet egodur, aşk ise teslim olmaktır.
Şubat 2017

Tuğçe , bir soruya yanıt verdi.

İnsanoğlu neden eşe ihtiyaç duyar? Hayatında biri olmayan evliliği tercih etmeyen kişiler için düşünceleriniz nelerdir? Mutlaka herkes evlenmeli mi?

İnsan gönülden bağlı olan ortak bir alanda herşeyi paylaşabileceği, saygı görüp saygı gösterebileceği birine ve arkadasıyla ailesiyle paylaşamadığı şeyleri paylaşabilmek için eşe ihit, yaç duyar. Hayatında biri olmayan bir insan için evlilik söz konusu da değildir zaten. Önce hayatına birini alacakta sonra evlenebileceği insan olup olmayacağına karar verecekte, evlenecekte ohooo.. İsterse evlenmesin çok önemli değil, kişiden kişiye göre değişir. Toplumumuzun evlenmeden beraber yaşamayı kabul etmediği aşikar, ancak topluma kulak asmayan kendi özgürlüğünü ön planda tutan herkes evlenmesin, ya da evlensin bizene yani değil mi ?
Ocak 2017

Tuğçe , bir soruya yanıt verdi.

Aşk şehvetten doğan bir şey mi yoksa kişinin bizde oluşturduğu bir dürtü mü yoksa öğrenilmiş bir kavram mı?

Aşk, şehvetten doğan bir dürtüdür.Ancak sadece bu ikisi değildir. Öğrenilmiş bir kavram olduğunu sanmıyorum, bunu her hayatımıza girene aşık olursak eğer söyleyebiliriz. Benim açımdan sevdiğim ama aşık olmadıgım ilişkilerim oldu. Aşık olduğum insanın ben de bıraktığı etkiler ise sadece şehvet değildir. Tabi ki arzu duymadığınız bir insana aşığım diyemezsiniz. Ancak bundan ibaret değildir. Gerçekleri bazen görmemektir. Mantıkla kalbin catışmasıdır. Çoğu kez imkansız olursa aşktır, ne kadar zorsa o kadar Aşktır.
Ocak 2017

Tuğçe , bir soruya yanıt verdi.

İlişkide hiçbir şey söylemeden çekip gidilmesi ve açıklama yapılmaması ne demektir?

Bu yeni başlayan bir ilişki ise kalbini kırmadan yavaştan uzayayım sevemiyorum, daha çok aşık olup seni üzmek istemiyorum demek. Uzun ilişkilerde ise anlatamadığı birşeyler olduğunu düşündürürdü bana. Ama ikisi de olgun bir insanın yapacağı bir iş değildir.
Aralık 2016

Mert Özdemir, bir soruya yanıt verdi.

İlişkide hiçbir şey söylemeden çekip gidilmesi ve açıklama yapılmaması ne demektir?

Hatalıdır. Güvendiği sevdiği için dengesizliklerini kaldıramaz hale gelmiştir ağlamak ve gülmek arasında gitgeli oluşmaya başlamıştır. Duygu karmaşasına tutulmuştur. ''Alışmayalım, sen çok iyisin ama.'' sözlerini duymuş erkektir. Dengesiz türk kızlarına verilmesi gereken en güzel cevaptır. Hiçbirşey dememek.

1104 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Platonik Aşk

118 Kullanıcı   9 Soru   52 Yanıt

Etkilenmek

18 Kullanıcı   1 Soru   3 Yanıt