Bilmek istediğin her şeye ulaş

Askeri Okullar

Eğitim

Askeri Okullar Ağı ile ilgili ilk açıklamayı siz girin.

Mayıs 2015

Sadık Şenol, bir soruya yanıt verdi.

Harp okullarında olan boy sınırının sebebi nedir? Boy 4-5 cm yetersiz kalsa mülakatta bu kural esnetilip istisna yapılabilir mi?

Bu kural genellikle esnetilmez ancak almaları gereken öğrenci sayısına ulaşamamışlarsa esnetirler
Eylül 2013

Büşra Türkan, bir soruya yanıt verdi.

Askeri liseye nasıl girilir?

Yazılı sınav için belirlenecek baraj puanını aşan adaylar, 2. seçim aşamasına katılmaya hak kazanacaklardır. 2. seçim aşaması aşağıdaki bölümlerden oluşmaktadır:
a) Ön Sağlık Muayenesi
b) Bedeni Yeterlilik Testleri
c) Psikoteknik Testi (Yalnız Hv.K.K.lığı için)
ç) Müzik Yetenek Testi (Yalnız Bando Astsubay Hazırlama Okulu için)
d) Mülakat
e) Sağlık Muayenesi
Askerî liseleri kazanan adaylar, Kara, Deniz, Hava Kuvvetleri Komutanlıkları ile Gülhane Askerî Tıp Fakültesi (GATF) için ayrı ayrı belirlenecektir.
Askeri Liseler Sınavı’na girebilmek için başvuru kılavuzunda bir takım ön şartlar sayılmıştır. Bunlardan en önemlisi hâlen Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilköğretim okullarının, 8. sınıfında okuyor olmak ve 2013 yılı Haziran döneminde doğrudan mezun olmak (Lise sınıflarında (hazırlık dâhil) öğrenim görenlerin başvurusu geçersizdir.) Diğer şartları da uyan 8. Sınıf öğrencileri sınava müracaat edebileceklerdir.
Sınav ücretini ilgili bankaya yatıran adaylar, okudukları ilköğretim okuluna onaylattıklarıaday başvuru formu ile başvuru merkezlerine velisi ile birlikte şahsen başvurmak zorundadır. Çünkü sınava girecek adayın fotoğrafı başvuru merkezinde çekilecek ve formuna yapıştırılacaktır. Başvuru formu dikkatle okunarak doldurulmalıdır. Burada şehit çocuğu, malul gazi/muharip gazi çocuklarının durumu işaretlenmelidir. Ayrıca adayın, öğrenim görmek istediği Kuvvet Komutanlığı, Gülhane Askeri Tıp Fakültesi ile Bando Astsubay Hazırlama Okulu kodu (numarası) istek sırasına göre yazılacaktır. Bir tercih yapılabileceği gibi birden fazla tercih de yapılabilir.
Ağustos 2013

Ecrin Tan, bir soruya yanıt verdi.

Askeri liseye nasıl girilir?

Öncelikle askeri lise sınavına girmeniz gerekiyor.sınavda baraj puanını geçip kara,hava veya deniz bölümlerini seçmeniz gerekir
Ağustos 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

3 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.