Bilmek istediğin her şeye ulaş

Askerlik İşlemleri

Askerlik İşlemleri Ağı ile ilgili ilk açıklamayı siz girin.

Mayıs 2014

Gizli Kullanıcı

Askerliğe engel olan durum ve hastalıklar nelerdir?

  • Göz hastalıkları: Görme bozukluğunun toplamda 8/10 ve 20/10 arasında olması, kronik konjonktivit ve blefarit bozukluk, kornea ve ve kapaklarda sikatris oluşturan hastalıklar, bir ya da iki gözde ileri derece fonksiyon bozukluğu, görme derecesini yüksek oranda etkileyen şaşılık, hafif albinoz gibi rahatsızlıklar.
  • Sinir hastalıkları: Santral sinir sistemi üzerinde etkili olan vasküler yapının hasta olması, hafif derecede fonksiyon bozukluğu bulunması, epilepsi dışında kalan paroksismal hastalıklar, otonom sinir sistemi üzerinde bulunan fonksiyonel bozukluklar.
  • Ruh hastalıkları: Sizoid, paranoid, borderline ve kişilik bozuklukları.
  • Kulak, burun ve boğaz hastalıkları: Kulakta işitme bozukluğu (1-3 mt), sağırlık ve dilsizlik, nefes almayı zorlaştıran rahatsızlıklar, boğaz bölgesinde ses kısıklığı ya da ciddi şekil bozukluğu.
  • Ağız, çene, boyun ve yüz rahatsızlıkları: Cerrahi operasyonla düzeltilmesine rağmen görünümü ya da fiziksel hareketleri kısıtlayan bozukluklar, tümör, çeşitli fiziksel kayıplar, fonksiyonel bozukluklar.
  • Deri hastalıkları: Deri tümörleri, ciddi derecede yanık izleri, tedavi ile iyileşmiş olan tüberküloz ve türevleri, hareket etmeye engel olacak bozukluklar, kronik rahatsızlıklar.
  • Sindirim sistemi hastalıkları: Özafajitler, özafagusun spazmları ve diğer tedavi ile iyileşen rahatsızlıklar, karaciğer anomalileri, absorbsiyon bozukluğu.
  • Göğüs hastalıkları: Basilifer olgular, fibröz ya da türevleri, akciğer ve diğer kronik rahatsızlıklar, kanser, amfizem ve bronş hastalıkları.
  • Enfeksiyon hastalıkları: Bakteri, virüs ve fungus kaynaklı hastalıklar ve bunların neden olduğu menenjit, ensefalitler, mikotik enfeksiyonlar, hepatit B ve hepatit C virüsleri, kalıcı organ fonksiyon bozuklukları.
  • Ürogenital hastalıklar: Genel beden ve böbrek fonksiyonları bozan rahatsızlıklar, kadınlarda hafif sistoseller, kötü huylu tümörler, kişide çalışma gücü ve fonksiyonlarını engelleyen rahatsızlıklar.
Nisan 2014

Loğoğlu Gökhan @logoglugokhan

Askerde astek olan birinin teskere bırakma imkanı var mıdır?

Her astek olanın tezkere bırakma imkanı yok. Bu konu yani yedek subayların askerde kalmaları teşkilatın uygun kadro ihtiyaçları doğrultusunda olmaktadır. Yani çok ihtiyaç olan mesela hukuk, tıp gibi ama zaten bu mesleklere sahipsen askerde kalmak istemezsiz.
Ağustos 2012

Metin Koç @saucompeng

Askerlik tecili nasıl bozdurulur?

En yakın askerlik şubesine gidip, orada verecekleri dilekçe örneğini dolduruyorsun. Uzun dönem gitmek istersen diploma ve transkript gerekebiliyor. Önemli olan gitmek istediğin dönemden en az iki buçuk ay önce başvuru yapmış olman gerekiyor. Erken yada geç gidersen farklı dönemlerde asker olman çok olası.

3 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.