Bilmek istediğin her şeye ulaş

At, Atgiller (Equidae) familyasına dahil otçul bir memeli hayvan. Evcilleri olduğu gibi, Amerikan bozkırlarında “Mustang” ve Altay dağlarının her iki yanındaki açık arazilerde “Prezevalski” denen yabani atlar sürüler halinde yaşar. En meşhur at türleri Arap, İngiliz, Ahal Teke ve Midillidir. Midilli atları koç iriliğindedir.

Kasım 2014

Melike Adıyaman @melikeadiyaman

Aralık 2010

Bestami Kocacık @kocacık

Atama döneminde kimin kaç puanı var?

sınıf öğretmeni hatay 125 var
Aralık 2010

Ziya Bayram @jedu

Atlar neden ayakta uyur?

Nedenlerinden biri göğüs kafesinin yere değecek kısmının (latince sternum denir o kısma) üzerinde koşarken rüzgarı yarabilmesi için bıçak gibi bir oluşum vardır(teknelerin suyu yarmak için ön kısmının ince olması gibi düşünün) o yüzden göğsü üzerinde yatması ona zarar verir.. ayrıca uyurlarken hangi sistem olduğundan emin değilim (kas,sinir,iskelet) kilitlenir ve öylece ayakta uyumuş olurlar.. ama bu hiç yatmadıkları anlamına gelmiyor tabii :) yatarsa da soluna yatar,sağ tarafa yatması da ayrı bi problem...
Eylül 2014

Winterwitch @ilkesanlav

Yarış atları kaç yaşına kadar yarıştırılır?

Emekli olmak için bir yaş yerine, artık yarışamadığı yaşı söyleyebiliriz. Yaş sınırlaması yok. Daha 5 yaşında da çekilen olabilir 15 inde de : D
Nisan 2014

Evin @evinn

Dünyadaki tek At Bakanlığı Türkmenistan'dadır, atlar için bakanlık bile kurulmuştur. Türkmenistan'da neden atlara o kadar önem verilir?

At bakanlığına sahip olmasının yanı sıra Türkmenistan'da aynı zamanda at bayramı büyük bir coşkuyla kutlanır. Ata verilen değerin sebebi ise Orta Asya Türk kültürünün sembolünün atlar olmasıdır.
Ocak 2014

Gizli Kullanıcı

Ayağı kırılan atlar neden öldürülür?

Bunun sebebinin atların diğer hayvanlara göre farklı anatomik yapıda ve ruhsal durumunda olmasıdır. Atlar uyuşturulmaya yani uzun anestezik uygulamalara maruz kaldıkları zaman, organları yatar vaziyetteyken nefes almakta zorluk çekerler. Atların dört ayak sütünde durmaya ihtiyaçları vardır.

Kırık bacağı üzerinde ayağa kalkamayan atın yerde kalması veya tedavi amacıyla yerde yatırılmaya çalışılması at için hem işkence gibidir. Atın bacağındaki kırık kemiklere yapılan tıbbi müdahaleler çoğu kez sonuç vermez. Kırılan kemikler iltihaplanmaya yatkındırlar.

Kırığın tedavisi için yerleştirilen vida ve alçı gibi tedavi araçları da at hemen ayağa kalkmak istediği için işe yaramaz. Kırık durumunda atlar rahat durmadığı için ve daha büyük acı çekmelerine neden olacağı için öldürülürler. Ancak bazı kırıklar günümüz teknolojisi ile bir noktaya kadar, plakalar, vidalar konularak tedavi edebiliyor.
Ağustos 2013

Gizli Kullanıcı

At nasıl bir hayvandır?

At
 • Atın erkeğine aygır, dişisine kısrak, yavrusuna tay, yumurtaları çıkarılmış, iğdiş edilmiş olana da beygir denir.
 • Hem anası hem babası aynı ırktan olan atlara safkan denir.
 • Atların beyazına kır, siyahına yağız, kahverengi olanına da al denir. Rengi al olup da kuyruğu, yelesi ve ayak uçları siyah olanlara doğru denir. Ayaklarında beyazlık olanlara seki, alınlarında beyazlık olanlara akıtma denir.
 • Küçük başlı ve kısa kulaklıdır. Yelesi ve kuyruk ucu uzun kıllıdır. Ömrü 20 ila 30 senedir.
 • İlk olarak Orta Asya’da MÖ 3000 yıllarında evcilleştirilmiştir.
 • Otla beslenir ve geviş getirmez.
 • Bacak eklemlerini kilitleyerek yani ayakta uyur. Fakat genç olanlar yatarak uyurlar. Atın uykusu çok hafiftir. On dakika uyur, on dakika uyanık kalır.
 • Memeleri kasık bölgesinde arka ayaklarına yakındır. Üçüncü parmakları geniş bir tırnakla çevrilmiş olup “ toynak” adını alır. Toynağın üzerine basarak yürürler.
 • Dört türü bulunur:
  - Arap atı
  - İngiliz atı
  - Midilli atı
  - Çin atı
Nisan 2013

June @june

Arap atı ile İngiliz atı arasındaki farklar nelerdir?

Arap atları İngiliz atlarına nazaran daha dayanıklıdır, 24-28 saat arası hiç su içmeden yol alabilir. Arabistan’a geçen Orta Asya ve Anadolu Türk atlarından türemiştir. İngiliz atları ise Arap aygırı ile İngiliz yerli kısraklarının çiftleştirilmesinden türetilmiş bir soydur. Arap atından daha uzun bacakları vardır. Arap atı daha çok uzun mesafe, İngiliz atı ise kısa mesafe koşucusudur. Yarışlarda İngiliz atının daha hızlı olduğu saptanmıştır.
At

Temmuz 2012

Onur Altınkaya @Rapsolut

Atlar koşarken yorulduklarını bilmez mi?

Vücuda yorgunluk hissini veren kaslardaki laktik asit üretimidir. Atlarda da laktik asit fermantasyonu yapılır ancak yorgunluk hissi bulunmadığı için atlar yorulduklarını anlayamazlar. Çatlayana kadar koşabilirler.

At
Haziran 2011

Safiye Erkan @Roxelanne

Dünyanın en güzel atı hangisidir? Özellikleri nelerdir?

Hocamız İngiliz atlarını tarif ederken; İngiliz kadınları gibi ince uzun bacakları vardır, zariftir demişti :) Arap atlarının da bir bel omuru eksikmiş ve dolayısıyla daha kıvrak hareket edebiliyormuş... Yardımcı olamadım muhtemelen ama olsun :)

7 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.