Bilmek istediğin her şeye ulaş

At, Atgiller (Equidae) familyasına dahil otçul bir memeli hayvan. Evcilleri olduğu gibi, Amerikan bozkırlarında “Mustang” ve Altay dağlarının her iki yanındaki açık arazilerde “Prezevalski” denen yabani atlar sürüler halinde yaşar. En meşhur at türleri Arap, İngiliz, Ahal Teke ve Midillidir. Midilli atları koç iriliğindedir.

Ağustos 2012

June @june

Ağustos 2012

June @june

Ağustos 2012

June @june

Ağustos 2012

June @june

Ağustos 2012

June @june

Ağustos 2012

June @june

Ağustos 2012

June @june

Ağustos 2012

June @june

Ağustos 2012

June @june

Ağustos 2012

June @june

Mart 2014

Turan Söylemez @turansoylemez

At Nasıl Binilir?

 1. Öncelikle ata binmeden önce tüm gerekli donanıma sahip olunmalıdır: Kask, kırbaç ve çizme. Ayrıca giysiniz de biniş için özel olmalı. Bu anlamda Jodhpurs (Ata binerken giyilen ve dizden aşağısı sıkı oturan pantolon, potur) size at üstünde büyük kolaylık sağlayacak özel bir elbise.
  2726

 2. Atın üzerine eyer ve dizgini yerleştirin. Kolonları sağlamca bağlayın.
  2726
 3. Ata binmek için şu noktalara dikkat edin:
  - Sağ elinizle dizginleri ve eyerin üstünü tutun ve eyeri geri doğru çekin (Atlara daima soldan binilir) .
  2726
  - Sol ayağınızı sol üzengiye koyun ve sağ ayağınızı diğer taraftan sarkıtın. Korkak alıştırmayın yoksa bir aksilik yaşanabilir. Atın üstüne çıkın ve sağ ayağınızı da sağ üzengiye koyun.
  2726
 4. Basit bir yürüyüş yaptırmak kolaydır. Yapmanız gereken tek şey dizginleri elinize alın ve bacaklarınızla atı sıkın. 2726
Mart 2014

Şaman @chamacon

Mayıs 2014

Şaman @chamacon

Yaratıcı çiftçiler.

Çiftlik sahiplerine ahır yapmaları için izin verilmemiş, onlar da masa sandalyeler yapmışlar.

1630
Temmuz 2014

Zeynep Kerse @zeynepkerse

Binicilik

Biniclik atalarımızdan gelen bir spordur. Kısaca ata binme becerisidir. İki canlıyla yapılan bu spor fiziksel olarak hem de ruhsal olarak insanı düzenler. Atla uyum çok önemlidir. Binici atını anlamalı, onunla bağ kurabilme özelliğine sahip olmalıdır. Bu sporu yapmanın ilk kuralı başta atları sevmektir.

Ata sol taraftan binilir ve sol taraftan inilir. Atların doğal yürüyüş biçimlerinin yanında, onlara sonradan öğretilen yürüyüş biçimleri de vardır.

Her atın 3 doğal yürüyüş biçimi vardır. Adeta, süratli (tırıs) ve dörtnal doğal yürüyüş biçimleridir. Ata sonradan öğretilen yürüyüş biçimleri arasında rahvan, eşkin gibi yürüyüş biçimleri vardır. Dünyada atlarla birlikte yapılan birçok aktivite vardır. Türkiye'de yapılan aktiviteler; engel atlama, at terbiyesi, pony müsabakaları, üç günlük yarışlar, cirit, atlı dayanıklılık ve düz yarış. Dünya üzerinde yapılan birkaç aktivite; horseball, atlı araba, polo, voltij.

Bu benim ilk yazımdı. Kısa kesmek istedim. Çünkü diğer yazdığım yazılarda bölüm bölüm lerleyeceğim. Bir sonraki yazımda engel atlama, at terbiyesi, atlı dayanıklılık gibi olan bütün dalları ayrıntılı olarak anlatacağım.

Umarım yazdıklarım faydalı olur. Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Temmuz 2014

Zeynep Kerse @zeynepkerse

Western Tarzı Binicilik

Bugün, Binicilik Dalları (inploid.com/post/binicilik-dallari/61122...) adlı yazımda bahsetmediğim bir daldan bahsedeceğim. Bundan önceki yazımda bahsetmedim. Çünkü Western Tarzı Biniciliği biniciliğin bir dalı olarak görmüyorum.

Western tarzı binicilik, belki bilmeyenler de vardır. Amerika kısmındaki kovboyların yaptığı binicilik kısaca.


Western tarzı binicilik; Amerika, Arjantin, Avustralya, Yeni Zelanda ve Afrika'nın bazı bölümlerinde halen yaygın olarak yapılmaktadır. Western tarzı biniciliğin anavatanı Amerika'dır. Atlar ulaşım, yiyecek bulma, sürülerin bir yerden bir yere götürülmesini kontrol
altında tutmak gibi bir çok sebeple kullanılırdı. Biniciler uzun saatler boyu at sırtında olduklarından, rahat eyerlere, aynı zamanda da hızlı, duyarlı, sakin ve idare edilmesi kolay atlara ihtiyaç duyarlar. Western tarzı at malzemeleri bu ihtiyaçlardan yola çıkılarak oluşturuldu.

Bu tarz binicilikte, bacaklar daha uzun bir pozisyonda tutulurken, dizginler tek elde tutulur. At
oturuş ve ağırlıkla idare edilir. Dizginler atın ağzına temas etmekten ziyade yardımcı bir araç olarak kullanılır.

Western tarzı binicilik için uygun atlar; başta Quarter atı olmak üzere Appaloosa, Painted horse ve Pinto'dur.

Flicka adında çok güzel bir film serisi var, tavsiye ederim;

My Friend Flicka: imdb.com/title/tt0036182/
Flicka 2: imdb.com/title/tt1381767
Flicka 3: Rüzgar Gibi
Daha fazla

7 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.