Bilmek istediğin her şeye ulaş

Atatürk Havalimanı

Havalimanı

Atatürk Havalimanı (IATA: IST, ICAO: LTBA) veya eski adıyla Yeşilköy Havaalanı, İstanbul'un Avrupa Yakası'nda bulunan uluslararası havalimanı. 1924 yılında Türkiye'de ilk hava ulaşımının başlatıldığı yer olan Atatürk Havalimanı, 1953 yılında uluslararası hava trafiğine açılmıştır. 29 Temmuz 1985 tarihinde adı, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün soyadı verilerek, Atatürk Uluslararası Havalimanı olarak değiştirilmiştir. Yolcu trafiğine göre Avrupa'nın en kalabalık havalimanları listesinde Avrupa'nın en yoğun 8. havalimanı, Türkiye'deki Havaalanları İstatistiklerine göre ise toplam yolcu trafiği bakımından birinci havalimanıdır. Günlük ortalama 1100 uçağın kullandığı havalimanı, Avrupa'nın en önemli transit yolcu havalimanları arasında bulunmaktadır.

Mart 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Türkiye Havalimanlarındaki güvenlik kontrolleri ne kadar güvenli?

Esenboğa'da geçenlerde kemerimi kaybettim diyerek kontrolden sonra kontrolsüz olarak geri çıktım, etrafa, eşya kutularına falan baktım ve döndüğümde ne manyetik kapıdan geçtim ne de üstüm arandı. Zaten öncesinde de balonlu folyoya sarılmış bir desktop bilgisayarı da açıp göstermeden geçirdim. Laptop'u görmek isteyen zihniyet, koca metal kutuyu içine bile bakmadan nasıl geçirdi hayret ettim... .
Temmuz 2013

Gündüz Ayar, bir soruya yanıt verdi.

Hangi İETT otobüsleri Atatürk Havaalanına gider?

  • 96T: Taksim - Atatürk Havalimanı
Taksim – Şişhane – Unkapanı – Aksaray – Yenikapı – Zeytinburnu – Bakırköy – Ataköy – Yeşilyurt – Atatürk Havalimanı
  • 96A: Atatürk Havalimanı - Etiler Akmerkez
Havalimanı – Çobançeşme – Şirinevler – İncirli- Merter – Cevizlibağ Ayvansaray – Halıcıoğlu – Okmeydani – Çağlayan Sapağı – Mecidiyeköy – Zincirlikuyu – Etiler Akmerkez
  • 96K: Atatürk Havalimanı – Kozyatağı
Havalimanı – Çobançeşme Mahmutbey Bağlantı Yolu – TEM Yolu (2. Boğaz Köprüsü) – Kavacık – Kozyatağı
Temmuz 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Kasım 2012

Bert, bir soruya yanıt verdi.

İstanbul'a 3. havalimanı yapılmasının ardından Atatürk havalimanının başka amaçlarla kullanılacak olması sizce doğru bir politika mıdır?

O yapılacak havalimanının işlevselliğine bağlı olarak değişir. büyük şehirlerde birden çok havalimanı bulanabiliyor. Mesela Londra da kullanılan 4 havalimanı var. ama yoğun hava trafiğini kaldırabilecek büyük ve konforlu bir havalimanı olursa bence AHL ye gerek olmayabilir.
Ağustos 2012

Hakan, bir soruya yanıt verdi.

Türkiye Havalimanlarındaki güvenlik kontrolleri ne kadar güvenli?

Sanırım 2009 yılıydı aktarmasız olarak JFK den Ataturke oradan da esenboğa ya berbat bir dönüş yolculuğu yapmıştım. guvenlik sorunları yaşamamak icin penye eşofman bez papuclar giyerim uçak seyahatlerinde ve bavulunu varsa muhakkak çok sıkı kontrol ederim hatta otelden çıkarken ıslak bezle çantalarımı, bilgisayarimi silerim, çünkü otel odasından esyama narkotik partikullerin bulaşma ihtimali var, otelde benden önce kalan birisi belkide oda da kokain filan almıştır diye düşünürüm. Yani bu kadar titiz hazirlanirim uçuşa. Ama yukarıda yazdığım yolculuktan dönünce evde bavulumu açtığımda yaşadığım şaşkınlık çok büyük oldu. Çünkü bavulumda ruhsatlı silahına ait bir adet mermi buldum. O kadar titizlige rağmen o mermi benimle beraber ankara newyork ankara yapmıştı. Amerika da o mermi bir bulunsa çıkacak rezilligi düşünmek bile istemiyorum. @manas çok haklı çok sıkı gibi gözükse de aslında küçük ama önemli açıklar var hava alanlarında, sigara içtiğim icin 3-5 defa girip çıkınca yüz göz olduğum çok polis oldu ve şakalasarak o güvenliklerden geçtim. Ya dışarıdan içeri birşey sokuyorsam? Ya sigara bahanesi kamuflajsa. Vel hasil o güvenlikleri güvenli bulmuyorum.

11 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.