Bilmek istediğin her şeye ulaş

ATM (Automated Teller Machine)

ATM (İngilizce Automated Teller Machine kısaltması), ticari bankalar tarafından kullanılmakta olan bir dağıtım kanalıdır. Önceleri sadece para ödeme ve ekstre basma gibi hizmetler sunabilirken, günümüzde, para yatırma, EFT, fatura ödeme ve yatırım gibi birçok konuda müşterilere hizmet vermektedir. Tam anlamı ile ATM sayılabilecek ilk cihaz 27 Haziran 1967 tarihinde De La Rue firmasınca Barclays Bank için üretilerek, Londra'nın Enfield kasabasında hizmete sunulmuştur. Çoğunlukla üzerinde manyetik bir banda sahip plastik kartlar ile işlem yapılabilen bankamatiklerde işlemlere başlanmadan önce kullanıcıdan karta ait şifre talep edilerek güvenli giriş temin edilmektedir. Zaman içinde, bankamatik cihazlarına kartsız işlem menüleri de dahil edilmiştir. ATM cihazı Türkiye'ye ilk defa 1982 yılında İş Bankası tarafından, Bankamatik ismiyle kurulmuştur.

Aralık 2015

Rıza Özcan, bir soruya yanıt verdi.

Bankalar bilgi fişinden ücret kesiyor mu?

Özellikle para yatırma veya para çekme işlemlerinden alınmamaktadır. Fakat bakiye görüntülediğiniz ekranı fişe dökmek isterseniz bundan ücret alınmaktadır, bu bilgi de işlem sonuçlanmadan müşteriye beyan edilmektedir. Kabul ederseniz fişinizi alırsınız, etmezseniz işlemi iptal edersiniz.
Mayıs 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Temmuz 2013

Gündüz Ayar, bir soruya yanıt verdi.

ATM'ler nasıl çalışır?

ATM

ATM temel olarak iki giriş ve dört çıkıştan oluşan bir data terminalidir. Diğer data terminallerinde olduğu gibi ATM’nin işlem yapabilmesi için bir host processor’a bağlanmalıdır. Sunucu işlemcisi ISP’ ye benzer.

ATM

Birçok işlemci dial-up veya leased-line bağlantıyı destekler. Leased-line makinalar sunucu işlemcisine bir telefon hattı, point-to-point veya dört tel ile bağlanabilir. Dial-up ATM’ler ise sunucu işlemcisine bir modem kullanarak normal telefon hattıyla bağlanır.

Leased-line ATM’ler maksimum kapasite yetenekleri sayesinde yüksek yoğunluklu yerlerde kullanılırlar. Dial-up ATM’ler ise maliyetin daha önemli olduğu perakendeci mağazalar ve benzeri yerlerde tercih edilir. Dial-up ATM’lerin maliyetleri leased-line ATM’lerin yarısı kadardır.

Sunucu işlemcisi bir bankaya veya finansal kuruluşa ait olabileceği gibi bağımsız bir servis sağlayıcısına da ait olabilir. Bankaya ait olan işlemciler sadece o bankaya ait makineleri destekler. Bağımsız işlemciler ise kullanıcılarda bulunan makinaları da desteklemektedirler.

ATM'nin Bileşenleri
  • Kart Okuyucu: Kart okuyucu kredi kartı veya banka kartlarının arkasında bulunan manyetik şerit üzerindeki hesap bilgilerini okur. Sunucu işlemcisi bu bilgileri kart sahibi kişinin bankadaki bilgilerine göre değerlendirir.
  • Keypad: Keypad kart sahibinin ATM makinasında yapacağı işlemleri yönlendirmesi için kullanılır. Tuş takımı kullanılarak banka kartının şifresi girilebilir. Şifre girildikten sonra diğer işlemlerin seçimi, onaylanması, iptal edilmesi gibi kontrol işlemleri gerçekleştirilebilir.
  • Speaker: Bu cihaz sayesinde kart sahibi bir tuşa bastığında sesli bilgiler, yönlendirmeler alabilir.
  • Görüntü Ekranı: Görüntü ekranı kart sahibinin ATM üzerindeki işlemlerini görmesi için kullanılır. Leased-line makineler genelde renkli veya siyah beyaza CRT monitörler kullanırlar. Dial-up makinalarda ise genellikle siyah beyaz veya renkli LCD monitörler kullanılmaktadır.
  • Makbuz Yazıcısı: Yapılan işleme ait makbuz bu cihaz sayesinde yazdırılabilir.
  • Para Alma Çıkışı: ATM makineden çekilmek istenilen para bu kısımdan verilmektedir.

Mayıs 2013

Caner Acu, bir soruya yanıt verdi.

ATM’ler kartları neden yavaşça geri verir?

Güvenlik nedenleri ile olabilir. Eğer atm kartı hızlı bir şekilde verirse şu durumlar oluşabilir:
  • Olası bir hırsızlık girişiminde kartı çalmak hırsızlar için daha kolay olabilir.
  • Kartı atm de unutma olasılığı artar.
  • Eğer gereğinden fazlası kadar hızlı verirse kart düşebilir ve zarar görebilir.

1 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.