Bilmek istediğin her şeye ulaş

AVM(Alışveriş Merkezi)

Alışveriş

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Aralık 2015

Gökhan Biçer, bir soruya yanıt verdi.

Satış danışmanları ne yapınca sinirleniyorsunuz? Sizce müşterilerle ilgileniyorlar mı yoksa amaçları sadece satış mı yapmak?

Bazı firmalar, belli dönemlerde, belli ürünlerin satılması için onlara prim vermeyi öneriyor. Yani, şu üründen satabilirsen senin maaşına ek olarak, ürün başına şu kadar lira ödeyeceğiz, diye. Durum böyle olunca satış personeli, o malın satışı için müşteriye karşı ısrarcı olabiliyor.

Ben açıkçası ne olursa olsun hiçbir şekilde satış yapan kişiye sinirlenmemeyi öğrendim. Neticede o kişi ekmek parasını kazanıyor. Eğer doğru bir davranışı olmuyorsa; bu, yönetimden kaynaklanıyordur. Tabii ki kaba veya gayriciddi bir personel şikayet edilir, ettiğim de oldu ama ısrarcılıklarına -eğer malı satın almak istemiyorsam- kibarca ret cevabını veriyorum.
Eylül 2015

Melek Saygın, bir soruya yanıt verdi.

İstanbul'da Sodexo ile alışveriş yapılan marketler hangileridir?

Bahçelievler Evim Markette, Markalı ürünleri, evinize ve iş yerinize ihtiyaç duyduğunuz tüm ürünleri sınırlama olmadan alabilirsiniz, Bunun yanında tüm yemek çek ve kartları geçerlidir, komisyon almıyorlar,
Fiyatlar süper, zengin çeşit ve güler yüzlü hizmet veriyorlar,
Tıf; 212 554 96 25
Eylül 2015

Tarik, bir soruya yanıt verdi.

Eylül 2015

Yucel, bir soruya yanıt verdi.

Ağustos 2015

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Gelişmekte olan ülkeler...

Maalesef Size Kötü Bir Haberimiz Var: Türkiye Gelişmekte Olan Bir Ülke Filan Değil
“Gelişmekte olan ülke” ifadesi sizi yanıltmasın. Türkiye’nin de dahil olduğu bu grupta gelişmiş ülkelerin haricindeki geri kalan tüm dünya ülkeleri yer almaktadır. Bakın gelişmekte olan ülke nasıl tanımlanıyor:

“Ekonomik ve coğrafi bir terim olarak gelişmiş ülkelerden bir kademe geride yer alan ve dünyanın çoğu ülkesinin değerlendirildiği kategoridir.
Gelişmekte olan ülkelerde gelişmiş ülkelere göre daha düşük bir yaşam standardı, tam olarak gelişmemiş bir sanayi alt yapısı ve görece daha düşük insani gelişim endeksi mevcuttur. ”
Türkiye artık bu kriterin bile dışında yer almak üzere. Çünkü çoğunuzun sandığının aksine yol, köprü, konut, AVM, vs. yaparak, kısacası ülkenin üzerine beton dökerek gelişme sağlanamıyor. Bunun için yapmanız gereken çok daha başka şeyler var ve bnunların hiçbiri Türkiye’de yok.
Şu berbat gündem ortasında canınızı biraz da biz sıkacağız ama kusura bakmayın artık içimizde tutacak durumda değiliz.
-Dünya artık bilişim çağına girdi, bu çağda beton döken değil teknolojiye, bilişime yatırım yapan kazanıyor.
-Bilişim çağını yakalamak demek kişi başına düşen akıllı telefon sayısını artırmak demek değil.
-Bu akıllı telefonları yapacak, programlar yazacak, yeni teknolojiler geliştirecek insanları yetiştirmek demek.
-Ancak Türkiye’de eğitim dendiğinde akla gelen tek şey maalesef “imam hatipler”.
-Teknoloji Bakanlığı'nın bütçesi 666.206.000, oysa Diyanetin bütçesi 5.743.383.000.
-Dünya üzerinde yaptığı sarayla, yolla, köprüyle, havaalanıyla geliştiğini iddia eden, gelişen bir ülke yok.
-Belki Dubai bu iddiayı ortaya atabilir, ancak petrol bitse Dubai s.çmaya tuvalet bulamaz.
-Türkiye’nin geleceğe dair hiçbir yatırımı, planlaması, projesi yok.
-Parasını veririm Japon, Alman, Amerikalı yapar demekten başka düşüncesi yok.
-Yerli otomobil üretmekten başka büyük hayali yok ki millet şoförsüz araç denemelerine başladı.
-Senin 5 milyar dolara tüp geçit yaptırmakla övündüğün bir dünyada Hindistan 75 milyon dolara Mars’a uydu yolladı.
-Her yere AVM, lüks konut, vs. yapmakla kalkınma olmuyor, bin tane AVM yapacağına bir teknoloji geliştirecek şirket kur. Ama yok!
-Orta gelir tuzağına saplanıp kaldı Türkiye, sadece Samsung bile Türkiye’den fazla para kazanıyor.
-Tarım ürünü ve madenlerinden başka satacak bir şeyin yok.
-Üretimin yok, fındık üretiminin %85’i senin elinde kazancın 2.3 milyar dolar. Senden aldığı fındığı işleyen Ferrero’nun cirosu 11 milyar dolar.
-Doğal güzelliklerinin ve tarihi eserlerinin bir bir yok edilmesi ve artan terör yüzünden turizm gelirlerinde de korkunç bir düşüş var.
-Demokrasi, insan hakları, özgürlük, vb. konularda ise en dibi görmeye çok yakınız, bunlar olmadan gelişmeden bahsetmek imkansız.
-Geleceğin çalınıyor arkadaşım, elinden kayıp gidiyor, veririm parasını yaparlar mantığı elbet çökecek.
Bunlar gittiğinde eğer elinde hala dış dünyaya satabileceğin bir şeyler yoksa batacaksın. Bütün bunları başarmanın yolu eğitim. Teknolojiye değer verme, yatırım yapma ve insan geliştirme, eee?
-Sadece imam hatip okullarını açık tutmakla övünen, binalara bakıp bakıp hayran olan bir güruh ile yakalayacağın başarı bu kadar, buna başarı denirse.
-Sesini yükseltmezsen, eğitim, bilim, teknoloji, vs. demezsen, lüks konutlara bakıp vayy be demeyi bir kenara bırakmazsan çocukların sana küfredecek arkadaşım.
Sonra mezarında ters dönünce “ben ne yaptım ki ya? ” deme.
Kaynak: diazepam / onedio
Kasım 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Ekim 2014

Seda Atadan, bir soruya yanıt verdi.

Satış danışmanları ne yapınca sinirleniyorsunuz? Sizce müşterilerle ilgileniyorlar mı yoksa amaçları sadece satış mı yapmak?

Bence bir mağazaya girer girmez ne arıyorsunuz ? Sorusuyla gelenler itici henüz bakmadan tepende dikilmeleri iğreti ediyor. Sonuçta görevlerini yapmalılar biraz size de alan tanımaları gerekir rahat ve huzurla gezebildiğin bir yerde soru sormak istediğinde ulaştığın danışman olan mağazalardan daha verimli alışveriş yapılıyor kanısındayım.
Ekim 2014

Hakan, bir soruya yanıt verdi.

Satış danışmanları ne yapınca sinirleniyorsunuz? Sizce müşterilerle ilgileniyorlar mı yoksa amaçları sadece satış mı yapmak?

Eğer ciddi ciddi boşbeleş bir tezgahtar değilse, asla sinirlenmem bu iş kolundaki emekçilere. Hatta onların eşliğinde alışveriş daha keyifli olur. Akıl alırım, şakalaşırım, teknik ürün alıyorsam tavsiyelerini önemserim. Konusunda yeni ise sana da bir tezgahtar lazım diye takılırım. Çünkü berbat bir müşteriyim öncesinde araştırma yapmadıysam birşey alana kadar ıcığını cıcığını çıkartırım. Bu sebeple bütün gün benim gibi tiplerle uğraşmış bir tezgahtara niye sinir olayım ki.

Ancak @chamacon un dediği gibi teknosa nın elemanları gerçekten o işe uygun değiller, teknik bilgi ve deneyimleri az yada yok. Bunu da demeden geçmeyim.

Erkek kıyafet konusunda bende erkek tezgahtar ararım ama konu kravat olursa kadın olmasında faide var .

Minik bir anı ile mevzuyu bitireyim. Jersey de geri zekalı gibi alışveriş yaparken kıyafetlere bakıp geri yerlerine yada askılarına asıyordum. Yanık tenli, bol etli bi apla uzun süre kesti beni, yine bir penyeye baktıktan sonra katlayıp tam yerine koyacaktım ki az biraz kızgınlıkla bunu sürekli yapacaksanız ben işsiz kalırım lütfen düzeltmeyin dedi. Kızdı ya la kadın bana : -) çok kara olmasaydı iyiydi : -) sonuç tezgahtar daha sinirli olabiliyor bazen .
Ekim 2014

Ayhan Şimşek, bir soruya yanıt verdi.

Satış danışmanları ne yapınca sinirleniyorsunuz? Sizce müşterilerle ilgileniyorlar mı yoksa amaçları sadece satış mı yapmak?

Son yüzyılımın keyifli bir bölümünü hemen hemen tüm teknoloji mağazalarında satış danışmanlığı yaparak geçirdim.
Diğer sektörleri bilmem ama teknolojiden anlamayan müşteriler anladığını iddia ettikleri arkadaşlarıyla gelince genelde ortalık karışıyor. İşte o vakit genelde kara koyun hak sahibine iteleniyor :)
Kibar olun ve bilen biriyle geliniyorsa da bu kişi gerçek anlamda bir bilir kişi olsun bak nasıl güzel anlaşılıyor kendisiyle.
Ekim 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Satış danışmanları ne yapınca sinirleniyorsunuz? Sizce müşterilerle ilgileniyorlar mı yoksa amaçları sadece satış mı yapmak?

Erkek giyim mağazalarındaki satış danışmanlarının (ya da aslında satıcı diyoruz) orada olup yardım etmelerinden gayet memnun oluyorum. Genellikle sattıkları malları tanıyorlar, neyle neyin uyumlu olacağını biliyor ve güzel yönlendiriyorlar. Siz kabindeyken dışarıda bekleyip bu olmadı diğer boyu alayım dediğinizde de koşup getiriyorlar. İndirim yığınında 5 adet mavi gömlek aradığınızda sizinle beraber gelip onları da arıyorlar. Amaçları tabii ki satış yapmak ama ben mesela müşteri olarak aynı dükkana gittiğimde aynı satıcıyı bulup bana yardımcı olmasını istiyorum. Dolayısıyla hem müşterisini doğru yönlendiren ve en kaliteli hizmeti sunan satıcı hem de kaliteli hizmeti alan müşteri kazanmış oluyor.

Ne yaptıklarında sinirlendiğime gelince onu da bir örnekle anlatmak istiyorum. Ofisime yazıcı almak için Teknosa'ya gittim iki orta boy renkli lazer yazıcı ilgimi çekti. Satıcıya sordum bununla bunun fiyatı hariç farkı ne diye. Bu daha hızlı yazıyor dedi. Tabii fiyatın uygun olup olmadığını anlamak için sordum bu dakikada kaç sayfa yazıyor diğeri kaç sayfa diye. Zalah "şimdi atıyorum bu 20 sayfa yazıyorsa... " diye cümlesine başladı, "Atma" dedim ve Vatan Bilgisayara gittim. Sattığı ürünü tanımayan satıcı insanı sinirlendiren satıcı oluyor.
Daha fazla

74 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

IKEA

30 Kullanıcı   2 Soru   3 Yanıt