Bilmek istediğin her şeye ulaş

Avrupa

Avrupa, Afrika'nın kuzeyinde, Asya'nın batısında ve Atlas Okyanusu'nun doğusunda bulunan yarımada. Avrupa, Sami dillerde Erep (yahut Irib), güneşin battığı taraf anlamına gelir. Fenikelilerden Yunanlılara geçen bu ad, Yunanca'da Europa olmuş ve Ege Denizi'ne göre batıda bulunan ülkelere bu ad verilmiştir. Ayrıca Mitolojide Finike kralı Agenar ile Telepassa'nın kızının adıdır. Boğa şekline giren Zeus tarafından İda'ya kaçırılmış, Zeus'tan Minos, Sarppedon ve Rhadamnthys isminde üç oğlu olmuştur; adı bu yarımadaya verilmiştir.

Eylül 2015

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Bu Avrupalı Denen Milletin Kafası Hiç Çalışmıyor Gibi.

İnsan bu manyaklara hala nasıl acıyıp da bunları ülkesine alır, anlaşılır gibi değil.

427
Eylül 2015

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Resmen sesli güldüm: Almanya'daki Müslümanlar Oktoberfest'in Yasaklanması İçin Kampanya Başlattı

Aşağıdaki mektubu okuyun, siz de sesli güleceksiniz. Hoşgörüsüz Oktobefest'i hoş göremeyiz diyor cahil... İnsan bunu okuyunca "Nasıl insanlar bu Müslümanlar? ", "Nasıl haklı olduklarını düşünebiliyorlar? " diye düşünmeden edemiyor. Bence Müslümanlar acilen Avrupa'dan çıkartılıp kendi cehennemlerine geri yollanmalı. Müslüman Hristiyan ülkesine adapte olamaz. Oktoberfest'i yasaklasalar, bu sefer de milletin giyimine laf edecekler taa ki türban ve pardesüyü getirene kadar, ardından eğitim sistemine dalacaklar. Biliyoruz ki hepsinin son emeli şeriat altında yaşamak. Müslümanlar Avrupa'yı terk etmeli.

Birkaç gün önce bazı Alman siyasetçilerin "müslüman mülteciler Oktoberfest'i garipseyebilir" yorumu ile dalga geçilmişti. Fakat görünüyor ki haklılardı. Almanya'da yaşayan müslümanlar sosyal kampanyaların yürütüldüğü change.org üzerinden Oktoberfest'in yasaklanması için imza kampanyası başlattı.

10124
İki gün önce (15 Eylül 2015)
The
Independent'ta yayınlanan bir habere göreBavyera Eyaleti İçişleri Bakanı Joachim Herrmann özellikle Suriye'den gelen mültecilerin toplum içinde sarhoş insan görmeye alışık olmadıklarından dolayı Oktoberfest sırasında sokaklarda göreceklerinden rahatsız olabileceğini belirtti. Herrmann bu sözünün üstüne alaya alınsa da ya bu sözleri söylemeden önce change.org'da başlatılan "Hoşgörüsüz ve İslam Karşıtı Oktoberfest'i Yasaklayın" kampanyasından haberdardı ya da İslamın "
hoşgörü dini" olduğunu çok iyi biliyordu. Nitekim 11 Eylül 2015'te, Hollanda'da yaşadığını iddia eden Morad Almuradi şu mektupla Alman yetkililere seslenmişti:
"Saygıdeğer Münih Belediye Meclisi,
Bu mektubu hem kendim hem de birçok Müslüman'ın dikkat çekmeyi umduğu bir konu ile ilgili yazıyorum. Size belirtmek isterim ki Oktoberfest hoşgörüsüz ve İslam karşıtı bir etkinlik. Daha önce görmezden gelmeye çalıştık fakat bu etkinlik boyunca, kamusal alanda çıplaklık ve alkol tüketimi gibi İslam dışı bir çok eylem gerçekleşiyor.
Oktoberfest'in her yıl düzenlenen bir Alman geleneği olduğunu biliyoruz, ancak biz Müslümanlar, böyle İslam karşıtı bir etkinliği hoş göremeyiz, çünkü bu etkinlik bizi ve dünyadaki bütün Müslümanları rencide ediyor. Bu nedenle Oktoberfest'in iptal edilmesi için acil çağrıda bulunuyoruz.
Ayrıca bu festivalin Suriye, Irak ve Afganistan gibi Müslüman ülkelerden gelen mültecileri de rencide edeceğine inanıyoruz. Oktoberfest'in iptal edilmesi, mültecilerin İslami geçmişlerini unutmamalarına yardımcı olacaktır. Bu konuyla ilgili hassasiyetinizden dolayı teşekkür ederim.
Saygılar,
Morad Almuradi"

Mağduriyetten fırsat çıkarmak

10124


Oktoberfest Almanya'da 182 yıldır gerçekleştirilen geleneksel bir etkinlik. Herrmann'ın endişelerinin haklı sebepleri var; Almuradi'nin mektubuna anlam vermek ise gerçekten güç. Katılmanın tamamen kişisel tercihe bağlı olduğu, yerel kültüre ait bir etkinliği kendi inancına uygun olmadığı için, üstelik mültecilerin mağduriyetini kullanarak iptal ettirmeye çalışması herhangi birhoşgörü tanımına uymuyor. Almuradi'nin kendilerine gösterilen hoşgörü ve özgürlük ortamını suistimal eden tavrı ise, sosyal medyada Almanya vatandaşları tarafından sert tepkilerle karşılandı.

Almuradi'nin kendiyle çeliştiği bir başka nokta ise Oktoberfest'e hoşgörüsüzderken, Müslümanların bu ektinliğe olan tahammülsüzlüğünden dem vurması.

"Kurban Bayramı'nın iptalini istiyoruz"

10124


Gelin bir de şöyle düşünelim. Almanya yerine Türkiye, Oktoberfest yerineKurban Bayramı ve Müslümanlar yerine Hindular olduğunu düşünerek mektubu baştan yazalım.

"Saygıdeğer Türkiye Büyük Millet Meclisi,

Bu mektubu hem kendim hem de birçok hindunun dikkat çekmeyi umduğu bir konu ile ilgili yazıyorum. Size belirtmek isterim ki Kurban Bayramı hoşgörüsüz ve Hinduizm karşıtı bir etkinlik. Daha önce görmezden gelmeye çalıştık fakat bu etkinlik boyunca,ineklerin ilkel yöntemlerle ve büyük acılar çektirilerek katledilmesi gibi Hinduizm dışı bir çok eylem gerçekleşiyor.

Kurban Bayramı'nın her yıl düzenlenen bir İslam geleneği olduğunu biliyoruz, ancak biz hindular, böyle Hinduizm karşıtı bir etkinliği hoş göremeyiz, çünkü bu etkinlik bizi ve dünyadaki bütün hinduları rencide ediyor. Bu nedenle Kurban Bayramı'nın iptal edilmesi için acil çağrıda bulunuyoruz.

Ayrıca bu bayramın vejetaryen, vegan ve ülkenizde yaşayan birçok hayvanseveri de rencide edeceğine inanıyoruz.Kurban Bayramı'nın iptal edilmesi,bu bireylerin et yememesine ve nefislerine hakim olmasına yardımcı olacaktır. Bu konuyla ilgili hassasiyetinizden dolayı teşekkür ederim.

Saygılar,
Bir Hindu"

Sapla samanı karıştırmak

Demokratik yönetimlerin görevi tabii ki, toplumu oluşturan en küçük azınlığın bile ibadet hakkından tüketim hakkına kadar ihtiyaçlarını karşılamak ve bu haklarını vermektir. Bununla birlikte Almuradi'nin bir hak arayışı peşinde olduğunu söylemek mümkün değil. Hatta tam tersi bir hak ve özgürlük gasbı talebi var; kendi inanç ve ibadet özgürlüğüne saygı gösterilmesini beklerken koskoca bir toplumun içki tüketme ve toplum içinde istediği gibi davranma özgürlüğüne müdahil olma çabası var.

Tüm bunlarla birlikte, yukarıda belirttiğimiz gibi, Herrmann'ın endişelerine hak vermemek de elde değil. Orta Doğu'daki vahşi savaştan kaçıp Almanya'ya alınan mültecilerin hiç alışık olmadığı ve bu nedenle rahatsız olduğu olaylarla karşılaşma ihtimali bir hayli yüksek. Bu sorunu çözmek Almanya'nın siyasi sorumluluğu olduğu kadar (böyle bir sorumluluğun olduğunu ben Şaman Bayyurt kabul etmiyorum, beğenmeyen kendi cehenneminde kalsın), zaten Almanya'da yaşayan ve adapte olmuş Müslüman halkın da sağduyulu (bu durumda sağduyu değil boyun eğen davranışları olmak zorunda) davranışlarıyla da mümkün.
kaynak:mynet.com/my/alihalitdiker/dagdan-gelip. . .
Mart 2015

Rıdvan Bayhan, bir soruya yanıt verdi.

Türkiye'de dizi sektörünün Avrupa ve Amerika'ya göre kısır kalmasının sebebi nedir?

Dizi sektöründe kısır kalmamızın sebebi sizce diğer birçok sektörde geri kalmamızın sebebiyle benzer değil mi? Sinema sektörüne bakın işte. Her hafta gişelerde sunulan filmlerin diğer filmlerle kıyaslamasını yapın... Yani şu şu nedenlerden diye kısır halde demek artık pek birşey ifade etmiyor sanki. Aşağı yukarı nedenleri herkes tahmin edebilir. Artık nedenleri konuşmaya değil, ülke olarak çözümlere odaklanmalıyız.
Mart 2015

Abdullah Gürel, bir soruya yanıt verdi.

Türkiye'de dizi sektörünün Avrupa ve Amerika'ya göre kısır kalmasının sebebi nedir?

Acımak kelimesini yanlış anlayıp iyice insanların duygularını sömürmek tam bu sahnede hem de reklam verip para kazanmak artık aynı kalıba oturmuş dizi fikirlerini çevirip çevirip insanlara sunmaları tabi bunun yanında iyileri de var sakın paramız yok demesinler bir çok yaratıcı beyine sahip yazarlar çok para olmadan işler yapıyorlar ayrıca bir de sürelerinin uzun olması cabası.. .
Mart 2015

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

Türkiye'de dizi sektörünün Avrupa ve Amerika'ya göre kısır kalmasının sebebi nedir?

Sanırsam en önemli sebep yaratıcı düşünmemek. Yabancı dizileri pek izlemiyorum fakat gördüklerimden hareketle diyebilirim ki bizden en önemli farkları kurgu. Yabancı senarist, yönetmen veya yapımcı bir konuyu ele alıp gerçekten çok çok iyi kurguluyor. Sahneler bir yandan gerçekçiliği sunarken kurgu yer yer gerçeğin sınırlarını zorluyor. Gerçek ve kurgu arasındaki dengeyi çok iyi kurabiliyorlar. Hal böyle olunca izleyicinin beklediğini verebiliyorlar. İzleyiciler ne salt bir kurgu ne de sokak gerçekçiliği bekliyor. Bizim dizilerimiz ise ya salt aşk ya da vurdu kırdı üzerine. Her yayınlanan bölüm sırf bir iki sahnesi için izleniyor. O sahneler de iyi olmuyor genellikle. Yukarıda bahsettiğim denge bizim dizilerimizde kurulamıyor maalesef. Böyle olunca da yabancı diziler daha iyi oluyor.
Aralık 2014

Troy International, bir soruya yanıt verdi.

Avrupa'nın yaşamak/okumak için en ekonomik ülkeleri hangileri?

Troy | Work And Travel
troyint.com/ TROY International Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Danışmanlık sektörünün deneyimli kadrosuyla, 2004 Subat ayından itibaren Amerika’da Progress Abroad adı altında faaliyette olan, bugüne kadar uluslararası eğitim danışmanlığı tecrübesiyle yerli ve yabancı binlerce öğrencinin danışmanlığını yapmıştır.
Türk gençlerinin yurtdışında eğitim ve kültürel değişim programlarına giderken ilkeli ve etik bir servisle, gerçekçi bilgilerle donatılarak, Profesyonel Hizmet Anlayışını ilke edinmiş bir yurtdışı eğitim kurumu olarak TROY International hizmetinizdedir.
Türkiye’de ilk defa troyint.com/work-and-travel Work And Travel programına katılmış, Türkiye’ye tanıtmış ve danışmanlığını yapmış, yurtdışı eğitim danışmanlık sektöründe uzun yıllar çalışmış yerli ve yabancı deneyimli eğitim ve kariyer danışmanlık kadrosu ile yurtdışında öğrenim görmek isteyen herkese eğitimin yaşam boyu sürdüğü ilkesi doğrultusunda, doğru danışmanlık hizmeti vermeyi amaç edinmiş bir eğitim ve kariyer danışmanlığı hizmeti sunmaktayız.
Eylül 2014

Gökhan Biçer  yeni bir  gönderide  bulundu.

Ağustos 2014

Winterwitch, bir soruya yanıt verdi.

Tüm zamanların en iyi klasik müzik eserleri hangileridir?
favorim kış tabiki =)


sevimlilik fışkırıyor resmen
- melankoli bu kadar mı iyi anlatılır
waltz için çocukken kasetini bulmaya çalışmıştım. Hala saklıyorum kaseti =)
Liste çooook uzun ilk aklıma gelenler bunlar. Keyfini çıkarın. =)

Temmuz 2014

Onur Karakaya, bir soruya yanıt verdi.

Avrupa'nın yaşamak/okumak için en ekonomik ülkeleri hangileri?

Devamlı yaşanılacaksa İsveç Hollanda İngiltere , 1-2 yıl veya daha kısa süre için ie Macaristan Polonya Romanya Bulgaristan
Temmuz 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Mayıs 2014

Turan Söylemez, bir soruya yanıt verdi.

Rönesans nedir?

"Yeniden doğuş" anlamına gelen Rönesans, 15. ve 16. yüzyılda Avrupa'da gelişen köklü fikir, sanat ve bilim alanlarındaki gelişim dönemidir. İlk olarak İtalya'da temelleri atılan Rönesans dönemi, günümüz Avrupa dünyasının oluşmasının da temelidir. Skolastik düşünceye karşı zincirler kırılmaya başlanmış, özgür düşünce önem kazanmıştır. Bunların neticesinde Avrupa'da çok değerli bilimsel gelişmeler, sanatsal çalışmalar ortaya çıkmıştır.

Rönesans'ın Nedenleri veya Ortaya Çıkmasının Temelleri
Rönesans'ın ortaya çıkması birden olmadı. Uzun bir müddet Avrupa'da hüküm süren skolastik düşünce gittikçe zayıflıyor, buna karşı coğrafi keşifler, matbaanın icadı gibi yenilikler özgür düşünceye zemin hazırlıyordu. Rönesans'ın ortaya çıkmasında etkili olan nedenleri basitçe maddelersek:
  • İtalyan hümanistlerin Antik Yunan ve Roma eserlerine yönelerek skolastik felsefenin etkisini kırması. Antik Yunan ve Roma eserleri düşünce özgürlüğü, demokrasi, insan hakları üzerine önemli bilgiler içeriyordu.
  • Matbaanın icadı ve kağıdın yaygınlaşmasıyla fikirlerin halka daha hızlı ulaşması.
  • Avrupa burjuvazisinde sanatı ve bilimi seven, destekleyen bir kesimin ortaya çıkması.
  • İstanbul'un fethiyle İtalya'ya kaçan Bizanslı bilginlerin burada Antik Yunan ve Roma fikirlerini yayması.
Rönesan'ın Sonuçları
  • Avrupa'da bilim, teknoloji ve sanat alanında çok önemli gelişmeler ortaya çıktı.
  • Skolastik düşünce yıkıldı, yerini özgür düşünceye bıraktı.
  • Kiliseye duyulan güven azaldı ve dinde reform ihtiyacı hissedildi. Bu da Reform hareketlerine yol açtı.
Mayıs 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Mayıs 2014

Gökhan Biçer  yeni bir  gönderide  bulundu.

Nisan 2014

Evin, bir soruya yanıt verdi.

Rehberlik ve psikolojik danışmanlık öğrencilerinin Erasmus stajı için gidebilecekleri kurumlar hakkında bir deneyimi olan ve paylaşmak isteyen var mıdır?

Ben İspanya'da Tercümanlık ve Avrupa Birliği Projelerine bakan bir kurumda staj yaptım. Erasmus stajı için staj yapacağın yeri kendin ayarlayacağın için özellikle senin alanın ile ilgili bir yer bulman zor olabilir. Bu staj yaptığım yerin benim bölümümle çok fazla alakası yoktu ama bana inanılmaz katkıları oldu.İngilizce olsun iş deneyimi olsun her konuda süper bir tecrübe oldu. Eğer kendi alanın ile ilgili bulamazsan benim staj yaptığım yerin iletişim bilgilerini verebilirim.
Avrupa'daki rehabilitasyon veya psikolojik danışmanlık ve rehberlik kurumları diye ingilizce aratırsan Google'dan ve öyle bulup ancak iletişime geçersen dönüşler geç oluyor hemen başlaman lazım. Kolay gelsin... .
Nisan 2014

Deniz, bir soruya yanıt verdi.

Avrupa'nın yaşamak/okumak için en ekonomik ülkeleri hangileri?

İşim gereği için gitmiştim 2 ay kadar kaldım Polonya da Polanya'ya 'ya giderken bu ülkeyi bu denli beğeneceğimi düşünmemiştim bile, hayat inanılmaz ucuz, özellikle de alkol. Bizde haftasonları daha geç saatlere kadar açık olan alışveriş merkezlerine karşılık olarak burada haftasonları her yer daha erken kapanıyor Hayatım boyunca unutmayıp, hayatımda ki diğer insanlara da bıkmadan anlatacağım dostlar kazandırmış ülkedir. Polonyada eğitim almak yüksek eğitim standartları, ekonomik eğitim ve yaşam maliyetleriyle yurtdışında okumak isteyen öğrenciler için her geçen yıl daha populer oluyor.
Avrupa'nın en hızlı büyüyen ve en genç nüfusa sahip ülkelerinden biri olan Polonyada üniversite eğitimi almak her geçen yıl daha da populer bir fikir haline gelmeye başlıyor. Çok sayıda üniversitenin İngilizce eğitim verdiği Polonyada eğitim ve yaşam giderlerinin oldukça ekonomik olması ve eğitim kalitesinin çok yüksek düzeyde olması birçok değişik ülkeden öğrencileri Polonya'da eğitim almaya çekiyor.gariban memleket gelen vurmuş, giden vurmuş. Hele son yüz sene içinde gireni çıkanı belli değil. Tabi düzlük alanda olması kolayca işgal edilebilmesinin en büyük sebebi. Dümdüz, kaptır orduyu gitsin.
Daha fazla

32 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

İnsan Hakları Sözleşmesi

16 Kullanıcı   6 Soru   10 Yanıt

AB (Avrupa Birliği)

66 Kullanıcı   23 Soru   48 Yanıt

Avrupa Futbolu

41 Kullanıcı   15 Soru   24 Yanıt

Avrupa Parlamentosu

2 Kullanıcı   1 Soru   2 Yanıt