Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ay

Ay, Dünya'nın tek doğal uydusudur. Güneş Sistemi içinde beşinci büyük doğal uydudur. Dünya ile Ay arasında ortalama merkezden merkeze uzaklık 384.403 km, yani Dünya'nın çapının yaklaşık otuz katı kadardır. Ay'ın çapı 3.474 km'dir, bu da Dünya çapının dörtte birinden biraz fazladır. Dolayısıyla Ay'ın hacmi Dünya'nın hacminin %2'sidir. Kütlesi Dünya kütlesinden 81,3 kat daha düşüktür. Yüzeyinde kütleçekim etkisi yerçekiminin yaklaşık %17'sidir. Ay, Dünya'nın yörüngesinde bir turunu 27,7 günde tamamlar. Dünya, Ay ve Güneş geometrisinde görülen periyodik değişimler sonucunda her 29,5 günde tekrar eden Ay'ın evreleri oluşur. Ay, insanların üzerine iniş yaparak yürüdükleri tek gökcismidir. Yerçekiminden kurtulup uzaya çıkan ve Ay'ın yakınından geçen ilk yapay nesne Sovyetler Birliği'nin Luna 1 uydusudur. Ay yüzeyine çarpan ilk insan yapısı nesne Luna 2 uydusudur. Normalde görünmeyen Ay'ın öteki yüzünün ilk fotoğraflarını ise Luna 3 uydusu çekmiştir. Bu üç uydu da 1959 yılında uzaya fırlatılmıştır. Ay yüzeyine ilk yumuşak iniş yapabilen uzay aracı Luna 9, ve Ay yörüngesine giren ilk insansız uzay aracı da Luna 10'dur. Bu iki uydu da 1966'da uzaya fırlatılmıştır.ABD'nin Apollo programı 1969 ve 1972 yılları arasında 6 başarılı inişle, günümüze kadar insanlı görevleri başaran tek uzay programıdır. Ay'ın doğrudan insanlar tarafından incelenmesine Apollo programının bitişiyle son verilmiştir.

Ekim 2016

Ayhan Şimşek, bir soruya yanıt verdi.

Ayı dünyaya çarptırmak için ne kadar enerji gerekirdi?

Ben olsam Ay'ı kendimize çekene kadar, kendimizi Ay'a ittirmek için bir sibop noktası açmak için olduğum yerden başlarım delmeye.. Hiç olmadı sıcak suya ulaşır bi'türk kahvesi köpürtürüm ")
Ekim 2016

Tufan Erkaya, bir soruya yanıt verdi.

Ayı dünyaya çarptırmak için ne kadar enerji gerekirdi?

Bunun için çok büyük bir miktar enerji gerekmekle beraber hayal ettiğiniz kadar da büyük bir enerji gerekmeyebilir. Çünkü ay, -muhtemelen sonsuza kadar- yörüngede dönüp durmasını garantileyecek bir dengede. Eğer çok az daha hızla dönseydi yüzyıllar içinde yada hemen dünyanın yerçekiminden sıyrılıp uzaya fırlayıp giderdi... Eğer biraz daha yavaş olsaydı, dünyanın yerçekimi sonucunda yavaş yavaş (yada hızla) dünyaya yaklaşmaya başlardı ve en sonunda dünyayı ve kendisini yok edecek şekilde dünyaya çarpardı. Bir de şu var tabi ki. Dünya, ay ve diğer gezegenler her ne kadar taş gibi gözükselerde aslında kendilerini hareket ettiren devasa kuvvetler karşısında oldukça yumuşak cisimlerdir. Yani ayı durduracak kuvveti aya uygulamak, uçan yumurtaya tekme atmak gibi olabilir. Aya bu kadar büyük kuvveti bir anda uygulamak (mesela on binlerce atom bombası) ayın parçalanmasına sebep olabilir. Kaynak:quora.com/how-much-energy-would-it-take-...
Aralık 2014

Erhan Kılıç  yeni bir  gönderide  bulundu.

Apollo 11'in Ay'a İndiği Alan | Erhan Kılıç

Hiç dünya dışı bir yerden panorama fotoğraf görmüş müydünüz? Bu fotoğraf orjinal film karelerinden yüksek çözünürlüklü taramalarla elde edildi. Bizi Apollo 11..
Ekim 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Ekim 2014

Erhan Kılıç  yeni bir  gönderide  bulundu.

Tajikistan'da Tam Ay Tutulması | Erhan Kılıç

Güzel bir gecede dışarıda oturup gökyüzünü incelediğinizi hayal edin. Dolunay göz alıcı ışığıyla gökyüzünü dolduruyor. Birdenbire dolunayın ortadan kaybolduğunu
Ekim 2014

Erhan Kılıç, bir soruya yanıt verdi.

Dünya'nın uydusu olan Ay'ın varlığı ,''Dünya üzerindeki etkileri göz önünde bulundurulursa'' sizce tesadüf müdür?

Bu tamamen bakış açısıdır.
Şu anki yaşam şu anki koşullara göre oluşmuştur. Eğer ay olmasaydı belki başbaşka bir yaşam şekli oluşacaktı.
Sizin bahsettiğiniz bakış açısı sebep-sonuç ilişkisi üzerine değil sonuç-sebep döngüsü üzerinedir.
Bu mantıkla şöyle bir şey olabilmektedir. Mesela yolda yürürken birisi bana çarptı ve elimdeki defterleri yere düşürdü. O sırada ben soldaki dükkanın önünde sıralı gazete ve dergileri görmüş oldum ve üniversite sınavı dikkatimi çekti. Üniversite sınavına girmeye karar verdim ve kazandım.
Sizin yürüttüğünüz mantıkla o kişi o gün yolda bana çarpmak zorundaydı! Aksi takdirde ben üniversiteye giremezdim. Bu olanlar gerçekleşmezdi.
Bir yandan doğru ama bakış açısı doğru değil.
Okişi o gün bana çarpmak zorunda değildir. Olaylar o şekilde gelişti ve sebep-sonuç ilişkisi yürüdü.

İşin gerçeği kuantum fizğinin rastgeleliği ve kaos teorisi sebebiyle tasarlanamaz bir evrendeyiz.
Eylül 2014

Hakan Aslan, bir soruya yanıt verdi.

Eylül 2014

Azat Toğluk, bir soruya yanıt verdi.

Ayı dünyaya çarptırmak için ne kadar enerji gerekirdi?

Sayısal bir veri olmasa da Güneş'in çekim gücünden dolayı çok yüksek olduğu tahmin edilebilir. Onun için nasıl bir teknoloji kullanılacağı da şu an aklımda bir merak konusu? : D
Eylül 2014

Nurcandemir, bir soruya yanıt verdi.

Ayı dünyaya çarptırmak için ne kadar enerji gerekirdi?

Dengeyi bozmak için uğraşmayın, herşey yerli yerinde dursun.
Eylül 2014

İlyas Ağlar, bir soruya yanıt verdi.

Ayı dünyaya çarptırmak için ne kadar enerji gerekirdi?

Tam olarak Ay'ın kütlesinin bilmeden tahminler ile bu soruya cevap verilebilirmi... .
Eylül 2014

Cahit Ceylan, bir soruya yanıt verdi.

Ayı dünyaya çarptırmak için ne kadar enerji gerekirdi?

Soruya bak. Aynı, Ali'nin 4 elması var, tren 5 dakika geciktiğine göre güneşin ağırlını hesaplayınız gibi bir soru olmuş : D
Eylül 2014

Gökhan Biçer  yeni bir  gönderide  bulundu.

Tam Ay tutulması 8 Ekim'de - Hayat Haberleri - Radikal

Tam Ay tutulması 8 Ekim'de haberi en güncel hayat haberleri ve gelişmeleri Türkiye'nin en cesur gazetesi Radikal'de!
Temmuz 2014

Gökhan Biçer  yeni bir  gönderide  bulundu.

45 yıl önce Neil Armstrong ve Buzz Aldrin tarihe ayak izlerini bıraktılar.

Twitter / USATODAY: 45 years ago, Neil Armstrong ...

Connect with your friends — and other fascinating people. Get in-the-moment updates on the things that interest you. And watch events unfold, in real time, from every angle.
Haziran 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Ay yüzeyine çarpan göktaşı.

11 Eylül'de Ay'ın yakın yüzüne bir bulaşık makinesi büyüklüğünde bir meterorit düşüp 16 ton TNT gücünde bir patlamaya yol açtı. Şans eseri İspanyol astronomlar bunu filme aldılar.

8 saniyelik bu parlama çıplak gözle de görülebildi. Bu olay Ay yüzeyinde kaydedilen en parlak patlama oldu. Dünyadaki teleskoplar için çok küçük olan, oluşan 50m çapındaki kraterin çekimi Ay yörüngesindeki teleskoplarla yapıldı.

Bu ve benzeri gözlemler 23 Şubat'da Monthly Notices of the Royal Astronomical Society'de yayımlandı. Bu tür bulgular dünyanın göktaşlarından korunması açısından önem arz ediyor.kaynak:sciencenews.org/blog/science-ticker/luna...
Daha fazla

10 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Gelgit

1 Kullanıcı   1 Soru   1 Yanıt